Редакція інтернет-видання “УманьNews.City” разом із читачами складала уманську абетку, де зібрала усім відомі асоціації про місто. У більшості випадків кожна літера — це не одна асоціація.
До абетки увійшли й слова, що пов’язані з “єврейською частиною” життя міста.
Так, на літеру “Є” в словнику знаходимо “євреї” із таким тлумаченням: “асоціація, яку назвали не один раз в нашому опитуванні. До середини ХХ століття євреї складали від 40 до 70 відсотків населення міста у різні роки. У 1941 році у Сухому Яру німці розстріляли понад 13000 євреїв. За даними 1959 року, євреї складали лише 5% населення міста. ”
Крім цього, наявні в словнику й синоніми до слова “єврей”. На літеру “Х” редактори подають слово “хасид“, зазначаючи, що “уже близько тридцяти років поспіль кожна осінь в Умані розпочинається із приїзду в місто хасидів, які святкують тут іудейський новий рік Рош-га-Шана. У вересні 2019 року на свято приїхали майже 27 тисяч паломників з 10 країн світу” . Також на літеру “Ц“знаходимо “Цадик” із такою ремаркою: “Рабі Нахман — засновник брацлавського хасидизму, духовний провідник. Поселився в Умані у 1810 році. За його заповітом щороку до Умані на святкування іудейського нового року приїздять тисячі хасидів, а могила рабі Нахмана стала місцем паломництва послідовників його вчення”.
Переглянути словник повністю можна за посиланням ТУТ.