Від національної безпеки до соціального захисту
Репортаж із Мокрокалигірського психоневрологічного інтернату
А це наша "євробляха". Їздимо на ньому, поки закон не забороняє, - жартома демонструє старий причіп із єврономерами Іван Мартиненко
Іван Мартиненко
Майже чотири роки Іван Миколайович – директор Мокрокалигірського психоневрологічного інтернату. До цього працював у Раді національної безпеки та оборони.

– У мене три вищі освіти. Остання юридична. Я працював педагогом, вчителем, директором школи, завідувачем відділу освіти, знаю психологію людей. Трохи працював начальником відділу в Міністерстві соцполітики, – перелічує свій "бекграунд" керівник закладу. – Пішов на пенсію, запропонували стати керівником, то й погодився.

Іван Мартиненко проводить нас територією закладу. Проходимо повз туалет. Керівник установи говорить, що у планах – збудувати вбиральню у будівлі, аби персоналу не доводилося "ходити до вітру" у прямому й переносному значенні слів. Опісля перелічує все реалізоване за останній час.

– Ми переробили повністю прохідну, утеплили. Зробили ремонт у кімнатах підопічних – тепер кожна має свій колір. У столовій – теж ремонт. Створили дошку пошани. У старі часи, пам'ятаєте, в кожному районі була дошка пошани. Ми звикли привчати людей до грошей, а інколи треба добре слово, щоб люди бачили своїх героїв. Хто добре працює – казати їм дякую, – переконаний директор.
Інтернат почав діяти у Мокрій Калигірці в 1957-му. До цього тут була лікарня.

Сьогодні в закладі проживають 140 підопічних. Вони розташувалися у двох корпусах. Один призначений для людей, які не пересуваються самотужки. Тут таких 48.
ТРИ ФАКТИ
про інтернат
-1-
140 мешканців
налічує Мокрокалигірський ПНІ. Він на 100% завантажений підопічними
-2-
48 підопічних - лежачі
Вони потребують цілодобового нагляду
-3-
12 підопічних - недієздатні
З них семеро не мають опікунів і перебувають під опікою інтернату
– Я коли йду по закладу, з усіма вітаюся за руку. Найбільше досягнення, коли керівника називають батьком. Ти їх не купиш. Якщо вони відчувають у тобі доброту, тепло, вони до тебе тягнуться, – характеризує спілкування з підопічними директор закладу Іван Мартиненко.

Заводить нас на кухню. Завдяки спонсорам нещодавно інтернат поповнився новим кухонним обладнанням: холодильником і плитою. Серед потреб лишається кондиціонер. По відчуттях на кухні справді спекотно.

– Сьогодні в нас борщ, тефтелі, котлетки, консерва, каші. Годуємо гарно. Скарг не було, – каже кухар пані Ольга.
Харчування в інтернаті - п'ятиразове
Заклад має власне підсобне господарство, завдяки якому підопічних забезпечують м'ясом і молочною продукцією. Ще нещодавно інтернат мав 160 свиней. Через загрозу африканської чуми більшість із них вирізали. Тож нині на господарстві – 23 свині і 32 корови. Також у розпорядженні закладу – 57,6 гектарів землі.

– Я коли йду по закладу, з усіма вітаюся за руку. Найбільше досягнення, коли керівника називають батьком. Ти їх не купиш. Якщо вони відчувають у тобі доброту, тепло, вони до тебе тягнуться, – характеризує спілкування з підопічними директор закладу Іван Мартиненко.

Заводить нас на кухню. Завдяки спонсорам нещодавно інтернат поповнився новим кухонним обладнанням: холодильником і плитою. Серед потреб лишається кондиціонер. По відчуттях на кухні справді спекотно.

Заклад має власне підсобне господарство, завдяки якому підопічних забезпечують м'ясом і молочною продукцією. Ще нещодавно інтернат мав 160 свиней. Через загрозу африканської чуми більшість із них вирізали. Тож нині на господарстві – 23 свині і 32 корови. Також у розпорядженні закладу – 57,6 гектарів землі.

Директор тим часом веде нас у столову. Для релаксу в ній поставили півтораметровий акваріум.
Знайомимося з однією з підопічних, яка представляється Оленою Жук.

У мокрокалигірському інтернаті жінка живе вже 8 років.
– В інтернаті нормально, але я все одно хочу додому. У мене печінка слаба. Бандіти побили в Києві. 20 років лічилася у Глевасі. Я психічно здорова, тільки оце фізично. Якщо не вірите, перевірте мене у професора в Києві, – говорить Олена Миколаївна. – Раз тікала додому. Дуже додому хотілося, серце розривалося на шматки. Я сама з Київської області, з-під Борисполя.

Жінка говорить, що інколи на прохання адміністрації допомагає закладу по господарству. У межах трудотерапії часом працює на полі з 9 до 12 години.

– На полі мішки тягаємо. Мені не можна, але трохи тягаю, бо просять, – додає пані Олена.

Опісля дещо стишеним голосом продовжує:
А ви не можете зробити, щоб мене якось забрали? Я так додому хочу, до діточок. Переживаю, щоб мама не померла. Хочу, щоб тут був професор. Поїду до Юлі Тимошенко, побалакаю з нею, щоб зробили тут лікувальний комплекс, щоб тут було як у Глевасі. Ви в Глевасі були?
Кілька підопічних тим часом збираються біля телевізора, який висить у тій же столовій.
Та телебачення – не єдина доступна розвага в закладі. Також тут функціонують гуртки з рукоділля, співу, ліплення, голосового читання.

– Підопічні в нас колядують в обов'язковому порядку. По селу не ходимо, але тут вони ходять у бухгалтерію, на кухню, – говорить Світлана Школьна. Вона у закладі відповідає за культурно-масову роботу.

– У нас концерти не лише за участі працівників, а й підопічних. На останньому заході навіть директор грав на гітарі. Я їм кажу: є співочий ректор, нехай буде і директор, – зі сміхом доповнює працівницю керівник інтернату Іван Мартиненко.
Нині в закладі активно готуються до Дня інваліда, який в усьому світі відзначають 3 грудня.
"Одного п'яницю звільняєш – ще гіршого береш"
Сьогодні у Мокрокалигірському ПНІ працюють 112 осіб. Окрім молодшого медперсоналу, тут є лікар-психотерапевт, на 0,5 ставки стоматолог. Уже тривалий час у закладі немає терапевта. Його відсутність частково "компенсує" сімейний лікар.

– Два місяці також немає електрика. Дуже треба! Уже і в центр зайнятості звертався, і листи писав, і проїхав по навколишніх селах. Кращі виїхали в Польщу, – скаржиться журналістам директор Іван Мартиненко.
Окрім того, в закладі відсутній соціальний працівник.

– Ця людина має стратегічно працювати. А її немає і не можу знайти. От що робити? Більшість директорів мають такі ж проблеми. Коли ти звільняєш, то або сам ставай і роби, або одного п'яницю звільнив, а ще гіршого береш. Оце дійсно проблеми на селі, – додає Мартиненко.

Робота в інтернаті "програє" закордонним заробіткам через велике (як морально, так і фізичне) навантаження та малу зарплату. Керівник інтернату протягом усієї розмови повертається до теми "урівняловки зарплат", через яку держава позбавила його можливості преміювати кращих підлеглих.
"Нас сфотографуйте! Ми що не люди?"
Проходячи від одного корпуса до іншого, натрапляємо надворі на скупчення підопічних.
– Сфотографіруйте мене! Ми ж тоже люди, – звертається до журналістів одна з підопічних.

– Лєра, тебе сфотографірували, будеш красавіца, – відповідає їй директор.

Лєра на цьому не зупиняється і для гостей виконує пісню.
У нас во дворе листопад,
Рябины в калитки стучатся.
Я жду твоих писем, солдат,
А письма приходят не часто
У другому корпусі відчувається різкий запах. У цього приміщенні живуть люди, що не пересуваються самотужки. Директор закладу говорить, що такі хворі не контролюють сечовипускання, що й провокує неприємний запах.
Ліцензування, діагнози та ліки
Світлана Гостроушко працює психіатром в інтернаті вже 18 років
Мокрокалигірський інтернет серед перших отримав ліцензію на використання медичних наркотичних засобів, що регламентує Закон України "Про ліцензування видів господарської діяльності".

– Конфлікти виникають нечасно, оскільки в нас же не гостре відділення. Це хворі, які потрапляють до нас у дефектному стані. Вони потребують лише підтримуючого лікування, – говорить психіатр Світлана Гостроушко.
Діагнози
з якими підопічні потраплять до інтернату
Шизофренія
Психічний розлад розумових процесів. Найчастіше проявляється у вигляді слухових, зорових та інших галюцинацій, параної, маячень / марень, дивних маній чи дезорганізованістю мови й мислення
Деменція
Люди похилого віку, які мають амнестичні розлади і не можуть самі перебувати вдома
Розумова відсталість
Часто живуть у дитячих притулках без батьків. Із дитячих інтернатів їх одразу переводять до дорослих. Самостійно в соціумі перебувати не можуть
Щодня на лікування одного хворого держава спрямовує 10 грн. На місяць заклад отримує близько 43 тис. грн на медикаменти (у цю ж суму входить забезпечення підгузками). Здебільшого інтернат закуповує ліки з Нацпереліку.

– Якщо коштів вистачає, можемо купити і щось інше. Бо сучасні нейролептики не входять до Нацпереліку. Осіб молодшого віку стараємось все ж таки новими препаратами лікувати, – додає Світлана Володимирівна.

Нині в закладі 15 осіб – недієздатні. Директор інтернату говорить, що складно уявляє їхнє життя в соціумі. Водночас на перспективу в закладі планують створити кілька кімнат, де б охочі могли відновлювати втрачені функції. Наприклад, знову навчитися готувати.

– Буває так, що людина наче ходить нормально. А потім якийсь стрес, між собою посварилися і вже загострення. Ми відправляємо тоді на Смілу (там розташована обласна психіатрична лікарня, – ред.). У нас же заклад відкритого типу, тож формально вони можуть іти хто куди хоче. Али ми так не робимо, збираємо групи і зі "старшим" відправляємо. Бо буває ж у декого і таке, що пішли кудись, подзвонили зі своєї мобілки, сказали, що щось заміновано, а потім СБУ розбирається. Ми робимо превентивну роботу, тому в нас, на щастя, такого не стається, – говорить керівник інтернату Іван Мартиненко.
Що і як закуповують?
Мокрокалигірський ПНІ якісно відрізняється на фоні решти закладів у питанні закупівель. Тут здійснюють здебільшого конкурентні закупівлі: допорогові та відкриті торги. Починаючи з 2018 року, інтернат провів 103 закупівлі, очікуваною вартістю 5,4 млн гривень. Більша половина цієї суми була "розіграна" через конкурентні закупівлі, економія склала 425 тисяч гривень.

Разом з тим варто відзначити, що більшість закупівель відбулася за участі одного або двох учасників. Інтернат має чітко сформовану пару учасників, що спільно взяла участь у левовій частині закупівель. Мова про 62-річного Петра Потапенка та 32-річну Наталію Козарець. Обоє бізнесменів зареєстровані в Шполі і мають доволі характерну модель поведінки на торгах, організованих інтернатом. Тандем підприємців узяв спільну участь у 61 закупівлі. У левовій частині з них інших учасників не було. У таких випадках автор дешевшої пропозиції відмовлявся від укладання угоди і таке право здобував інший, хто запропонував більшу ціну. Економія в таких торгах складала не більше 5%. Переважно вартість договору майже відповідала очікуваній вартості закупівлі. Коли ж серед учасників з'являвся хтось третій, то ціни в середньому падали на 15%.

Справедливо зазначити, що в результаті такої своєрідної конкуренції заклад укладав угоди з цінами часто вищими за ті, що мають їхні "колеги" по галузі, які не використовують конкурентних закупівель. Для прикладу наводимо ціни на крупи, що постачаються до закладів, про які ми вже писали раніше - Смілянський, Вікторівський та безпосередньо Мокрокалигірський інтернати.
Водночас коли у закупівлі інтернату з'являються інші учасники, що розбавляють умовну конкуренцію зазначеної вище пари, заклад має ціни, нижчі за аналогічні в інших установах системи. Так, для прикладу під час закупівлі філе мінтая, де участь взяли три учасники, заклад отримав ціну в 60 гривень за кілограм. У той час як інші установи, що використовують прямі угоди, мають ціну в 70-75 гривень.

Очевидним є той факт, що важливу складову у структурі ціни товару складає і логістика. Скажімо Смілянський ПНІ розташований безпосередньо в місті, що зумовлює економію під час доставки. Вікторівський та Мокрокалигірський віддалені від районних центрів.

Утім ситуація в цілому окреслює той факт, що конкурентна закупівля просто як факт не може бути самоціллю установ. Реальна конкуренція дійсно дозволяє економити, що підтверджує приклад Мокрокалигірського інтернату. Ще один приклад цього закладу підтверджує і те, що інколи, не працюючи над збільшенням рівня та якості конкуренції, ціни можна отримати і вищим.
Наостанок зазначимо, що "улюбленець" закладу - підприємець Петро Потапенко є рідним братом колишнього голови Шполянської районної державної адміністрації Володимира Потапенка, що був призначений Петром Порошенком та був звільненим після обрання Володимира Зеленського.

Ім'я нового очільника районної адміністрації поки невідоме.

Володимир Потапенко, ексголова РДА
Текст підготувала команда "Вісімнадцять три нулі". Відео Сергія Преснякова
Ця публікація була підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є відповідальністю виключно ГО "Черкаська інформаційна агенція 18000" і необов'язково відображає погляди Європейського Союзу.