Відбудова України: Паланський ліцей на Уманщині реконструюють після пошкоджень 24 лютого 2022 року

відбудова Паланського ліцею

Паланський ліцей — один із трьох навчальних закладів Уманщини, що постраждав у перші дні повномасштабного вторгнення росії. Тоді противник підірвав військові склади, що розташовувались неподалік, і снаряди, розлітаючись околицями, пошкодили чимало будівель та будинків у селах навколо.

Ліцей у Синиці та гімназію в Городецькому відновили у 2022 році, також вони мали укриття, тож розпочали очне навчання ще два роки тому. А Паланський ліцей отримав найбільше пошкоджень. Зруйновані всі вікна, навіть ті, що залишились стояти, також були пошкоджені. Приліт одного снаряду зруйнував перекриття між першим і другим поверхом і частково стіну будівлі. Були пошкоджені система опалення та електрообладнання, дах. Також заклад не має укриття, тож до відновлення очного освітнього процесу тут змогли повернутись аж за рік і не у стінах рідної школи.

Про нинішню ситуацію в Паланській громаді розповідає “18000”.

Відбудова. Ліцей у Паланці

Фото Паланської ОТГ

Ворожий снаряд понівечив ліцей, але не зупинив навчання

Дмитро Безверхній до повномасштабного вторгнення працював у школі вчителем історії три роки, тепер готується до початку навчального року у будівлі поряд з ліцеєм — у приміщенні старостату. Говорить, що було важко бачити школу понівеченою:

— Та зяюча діра в одній зі стін ліцею залишила “діру” і в самовідчутті, тому що це той заклад, де ще вчора вирувало життя, а сьогодні він вже стоїть в зруйнованому стані. В моєму кабінеті суспільствознавчих дисциплін повилітали вікна від ударної хвилі. Вчителі приходили до школи майже одразу, як в селі стало більш-менш безпечно, тому що потрібно було впорядковувати те, що лишилося, розбирати пошкоджене, приводити до ладу. Хтось латав вікна, що повипадали, хтось збирав скло, підмітали й збирали уламки.

Дмитро Безверхній учитель у Паланському ліцеї

Дмитро Безверхній

До завершення 2021-22 навчального року навчальний процес у Паланському ліцеї був онлайн. Начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Паланської сільської ради Наталія Сарніцька розповідає, у 2022-23 навчальному році очне навчання змогли організувати лише молодшій ланці — навчалися за змішаною формою навчання у дві зміни у дитячому садочку, використовували також укриття садка.

— На початку 2023-24 навчального року виникла проблема із тим, де будуть навчатися діти. Ми запропонували батькам освітні заклади, які є недалеко від села Паланка, але батьки запропонували інший варіант — будівлю старостату, проте вона потребувала капітального ремонту, — говорить Наталія Сарніцька. — Ми дослухалися до їхньої думки. Завдяки сільській раді, яка пішла також на зустріч, був зроблений капітальний ремонт за кошти сільської ради: будівля опалюється, проведена вода на другий поверх, є необхідне обладнання, навчальні матеріали.

Начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Паланської сільської ради Наталія Сарніцька

Наталія Сарніцька

Громада має два шкільні автобуси, які довозять школярів до закладу. І діти змогли розпочати освітній процес у своєму селі. Будівля старостату у Паланці значно менша, ніж будівля ліцею, саме тому до навчання доводиться пристосовуватися. Однак батьки задоволені тим, що діти мають змогу ходити до школи, а не займатись онлайн.

— Заклад також працював за змішаною формою навчання, початкова школа в першу зміну, а 5-11-ті — в першу і в другу зміну, — пояснює Наталія Сарніцька.

Тетяна Малинська працює бібліотекаркою в школі, цього року її два сина йдуть у перший та у шостий класи. Говорить, що всі батьки сподіваються, що їхню школу відбудують швидко. Мама школярів каже, що дітям важко, але вони задоволені, що можуть ходити до школи, спілкуватись, бачитись з друзями, працювати в живу з вчителями.

— У 2022-му всі переживали, очікували на рішення про те, як будемо далі навчатися. Сьогодні основне приміщення школи на реконструкції й це вже виходить, що два роки діти не навчалися там. Старші школярі рік вчились онлайн. Але нам дали приміщення сільської ради, де ми можемо навчатися у дві зміни. А зараз поки навчаємося в таких умовах — діти вчаться у дві зміни, а хочуть у рідну школу, очікують нову й гарну школу, — додає Тетяна Малинська.

Тетяна Малинська бібліотекарка в Паланському ліцеї

Хто і за скільки відбудовує Паланський ліцей?

Паланський ліцей розміщений у центрі села й наразі він у будівельному риштованні, огороджений двома парканами — один з них позначає межі навчального закладу, а інший — власне будівельна огорожа, за яку заборонено заходити усім, крім будівельників і моніторингових комісій. Тут тривають роботи з реконструкції приміщення. А місцеві мешканці, проходячи повз, стараються зазирнути у щілини, щоб побачити, що ж роблять будівельники.

Пані Ірина розповідає, що живе в Паланці вже чотири роки й тут до школи ходять дві її доньки — у третій та у шостий класи.

— Занадто довго це все починали, два роки нічого не робили, хотілося, щоб це було б швидше. Я живу недалеко від школи й всі мої шляхи до магазина чи до центру йдуть повз школу, тому я бачу, як відбуваються роботи. Так, пішли зрушення й такі гарні, але хочеться, щоб було швидше. Щоб діти навчалися в нормальному навчальному закладі, — говорить жінка.

Паланський ліцей у 2024 році

Фото Паланської ОТГ

Для того, щоб відновити навчальний процес у приміщенні Паланського ліцею, керівництво громади подало його на Програму з відновлення України. І ліцей увійшов до програми, тож тепер тут триває реконструкція. Начальниця відділу соціально-економічного розвитку громади та проєктної діяльності Паланської сільської громади Наталія Станіславчук говорить, що у 2022 році до ліцею виїжджала комісія й після обстеження було вирішено, що об’єкт потребує капітального ремонту й почали вже розроблення проєктної документації. Проте, зрозумівши, що школа не має укриття, вирішили, що потрібна реконструкція, що покликало за собою зміни.

— Програма відновлення України полягає в тому, що кошти Європейського інвестиційного банку заходять на ці об’єкти й розподіляються на рівні держави через Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури. Ми подалися на цю субвенцію, були відібрані Міністерством, потім розглядали наші заявки ПРООН, погоджені Європейським інвестиційним банком. І так увійшли до переліку об’єктів, які будуть фінансувати за програмою відновлення. Підписана угода на отримання коштів, де стороною отримання коштів є Паланська сільська рада, Департамент будівництва Черкаської обласної адміністрації та Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури. І функцію замовника будівництва наразі виконує департамент будівництва Черкаської ОДА, а ми здійснюємо координацію і моніторинг процесу будівельних робіт, — пояснює Наталія Станіславчук.

Чиновниця Паланської сільської громади Наталія Станіславчук

Наталія Станіславчук

Заявлена кошторисна вартість реконструкції Паланського ліцею — 152,5 мільйонів гривень, з яких вартість будівельних робіт за тендером, як пояснює Наталія Станіславчук, — 139 мільйонів, а решта — це інженер-будівельник, технагляд, авторський нагляд, розроблення проєктної документації, експертиза.

— Тендерна процедура по Паланському ліцею розпочата була у 2023 році. Тоді був підписаний договір підряду, але з отриманням дозволу на будівництво були певні зауваження експертів. І лише у квітні офіційно дозволили будівництво. Його тривалість за проєктом — 12 місяців,  завершення у квітні 2025 року. Підрядник, що виконує роботи на об’єкті, з Києва — ТОВ «Класика комфорту». Ще за Програмою відновлення України громада несе зобов’язання сплатити ПДВ 20 %. І громада свої зобов’язання вже виконала, ми сплатили ПДВ по усіх об’єктах, які входять до Програми відновлення, — пояснює чиновниця.

Наталія Станіславчук зазначає, що сьогодні усі, кого цікавить тендерна інформація про реконструкцію Паланського ліцею, можуть переглянути її на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

— Інформація є у відкритому доступі. Якщо ви зайдете на сайт Паланської громади, у нас є закладка «Програма відновлення України», де є інформація про проєкт. Крім того, є моніторинг об’єкта реконструкції від ПРООН — їхні представники приїжджають приблизно раз на місяць і перевіряють: антикорупційний, фінансовий, соціальний і будівельний компоненти. Про візит можуть попередити, але мають право приїжджати на об’єкт без попередження. ПРООН потім звітується на Європейський інвестиційний банк про хід будівельних процесів на об’єкті.

Програма відновлення України: Паланський ліцей

Також з 2022 року Паланська громада працює із системою DREAM, де публікують проєкти — те, чого потребує громада. Там також можна ознайомитись із проєктом про Паланський ліцей — види робіт, фото до і яким планують його після реконструкції.

— Ми з величезним нетерпінням чекаємо, коли завершиться будівництво. Кожного тижня його відвідуємо. Роботи контролюють і з боку адміністрації, сільським головою, моніторимо виконання робіт. Я, як начальниця відділу освіти, так само кожного тижня звітую в управління освіти про хід робіт відповідно до програми з відновлення України, — також говорить про моніторинг будівельних робіт Наталія Сарніцька.

Також читайте: Як сміляни відновлювали будинки після російських ударів.

“Хочу ходити до своєї школи”

Начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Паланської сільської ради Наталія Сарніцька розповідає, що за попереднім плануванням відвідувати навчальний заклад цього року будуть 147 учнів — це діти з сіл Паланка, Громи, Томашівка, Черповоди та з Умані. Їх навчатимуть 30 вчителів. Усі вони — вчителі, діти, батьки — чекають завершення будівельних робіт, щоб повернутись у стіни рідної школи.

Паланка. Відбудова ліцею

Цієї осені Влад йде у шостий клас. Хлопець говорить, що хоче ходити до школи, бо так веселіше, а ще вважає, що навчаючись онлайн, псується зір.

— Коли ти в школі, можна вийти на перерві на двір, побігати, подихати свіжим повітрям. Коли приходиш у школу, то бачиш своїх вчителів. Хочу ходити до своєї школи, щоб забирати меншого брата з уроків, коли буду йти додому. У нас був гарний клас в ліцеї. Я думаю, після ремонту школа буде набагато краща, буде зовсім новий і більший спортзал, кабінети будуть кращі, — розповідає школяр.

Паланський ліцей 2024 рік

Фото Паланської ОТГ

Не менше учнів та батьків очікують на повернення у рідні стіни й учителі. Говорять, що підглядають за будівництвом з вікон сільської ради, де сьогодні розмістили школу, і коли просто проходять повз. Кажуть, що вже є видимі зміни, знають, що всередині має відбутись перепланування приміщення. Довкола Паланського ліцею можна обійти вулицями та вуличками. Загалом, окрім двох парканів, огляд того, що відбувається на території, заступають ще й низка дерев. Обходячи довкола ліцею, можна побачити будівельне сміття й почути звуки роботи будівельних техніки та обладнання — здається, перфоратора, а також бетономіксеру.

Утеплення Паланського ліцею

Інна Драч – вчителька Паланського ліцею і мама. Цього року до школи йдуть двоє її синів: у дев’ятий та у перший класи:

— Ми чекаємо відновлення ліцею, заглядаємо через штахети на будівництво — що там, а може, скоро. Надіємось, що наступного року ми вже підемо туди. Там попереду роботи з будівництва укриття, дах зробили, вже утеплюють. А всередині все ж до цегли розібрано. Снаряд влетів прямо в приміщення — вибив стіну і через поверх влетів прямо в клас, уламки розлітались по всій школі.

Сілька рада в Паланці, де вчаться діти

Будівля старостату

Проте у 2024-25 навчальному році освітній процес у Паланському ліцеї все ще буде організований у будівлі старостату.

— Ми знову готуємося до навчання в цьому адаптованому приміщенні, але вже з очікуванням закінчення ремонтних робіт в нашій школі, — сподівається учитель Дмитро Безверхній. — Ми бачимо, що ремонт — це процес дуже тривалий, не одноденний. Але є сподівання, що відбудова буде продовжуватися і невдовзі школа постане значно кращою, ніж навіть була. На саму територію будівництва, звичайно, хід заборонено для всіх, окрім будівельників, все огороджено, тож ми можемо лише з боку спостерігати, через паркан заглянути й оцінювати, зовнішні зміни, які відбуваються. Ми бачимо, змінили дах повністю, бачимо, що облицювання закладу теж міняється, плюс відбуваються роботи зі створення укриття. Тому будемо сподіватися, що ці зміни будуть динамічними, стрімкими і рано чи пізно дадуть фінішний результат. А ми поки що ми продовжуємо свою роботу.

Загалом під час реконструкції Паланського ліцею мають виконати великий перелік робіт: відновлення фасаду будівлі, будівництво укриття та спортивної зали, заміна пошкоджених плит перекриття, заміна даху, облаштування переходу від будівлі ліцею до будівлі спортзали й укриття, різноманітні внутрішні роботи в приміщенні ліцею, благоустрій території тощо.

Паланка ліцей. Відбудова України. 2024 рік

Усі очікують, що у квітні 2025 року реконструкція Паланського ліцею завершиться й у 2025-26 навчальному році діти та вчителі зможуть повернутись у стіни рідної школи.

Також серед об’єктів, що у переліку Програми з відновлення України, — Городецька гімназія та Паланський заклад дошкільної освіти. В Городецькій гімназії забезпечуватимуть енергоефективність: відремонтують покрівлю, утеплять фасади, зроблять водозливну систему. У Паланському дитсадку також триватимуть роботи: повністю перекриють покрівлю та в одній із частин будівлі виконають внутрішні роботи, замінять усіх інженерні мережі, забезпечать інклюзивність. Також планують, що новим укриттям, що буде в Паланському ліцеї, користуватимуться й вихованці та працівники місцевого дитсадка.

Вікторія Шибінська-Коваль

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Також читайте. Відкрити родинні таємниці: алгоритм пошуку і поради черкащанам, як дослідити свій рід.

Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

По темі

    коментарі

    Залиште свій коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *