Виїзд за кордон. Кого обмежують нові законодавчі зміни?

Уряд ще наприкінці січня 2023 запровадив нові правила перетину кордону, якими введено низку обмежень, що торкнулися і місцевого самоврядування, зокрема, певних працівників та депутатів місцевих рад. Мова йде про постанову «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України.

Керівник Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Черкаській області Сергій Слинько у коментарі “18000” пояснив, кого стосуються оновлені правила.

Як нові правила перетину кордону торкнулися територіальних громад?

Депутати місцевих рад (міських, селищних, сільських), керівники структурних підрозділів ОМС (управлінь, відділів, секторів), а також працівники, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за ОМС – це ті три категорії осіб, на яких розповсюджують нові обмеження щодо перетину кордону.

Цей перелік є вичерпним. Змоделюємо ситуацію: людина є керівником/цею або простим працівником/цею комунального підприємства в громаді, установі, організації (за відсутності ознак їх приналежності до однієї з перелічених категорій осіб) – на таку людину нові обмеження не поширюються. Але якщо такий керівник/ця комунального підприємства є також депутатом місцевої ради – виїзд буде заборонений, адже ця людина має бути включена до відповідного списку за ознакою наявності статусу депутата.

На яких підставах тепер можуть виїхати за межі України депутати місцевих рад?

Депутати міських, селищних та сільських рад мають право перетинати державний кордон тільки у чотирьох випадках:

  • службового відрядження;
  • якщо це депутат жінка або чоловік, який є одиноким батьком, які збираються виїхати за межі України для супроводження туди своєї дитини/дітей віком до 18 років (включно), або щоби відвідати таких дітей, які вже там перебувають, що потрібно підтвердити відповідними документами;
  • якщо він/вона потребують лікування за кордоном, за наявності листа Міністра охорони здоров’я, у якому підтверджується, що цю особу можуть прийняти на лікування заклади охорони здоров’я за кордоном;
  • якщо такий виїзд спричинений смертю за кордоном одного із членів сім’ї депутата першого або другого ступеня споріднення.

Такі правила діятимуть у період воєнного стану, згідно з новими законодавчими нормами.

Що стосується закордонного відрядження депутата місцевої ради – необхідним є наявність рішення про службове відрядження. Важливим є те, що місцева рада не може направити депутата в офіційне службове відрядження, оскільки депутат не є її працівником. Депутат може перетнути кордон у службове відрядження лише за умови включення його до складу відповідної делегації, групи тощо.

Щодо можливості виїзду за межі України депутатів місцевих рад у особистих справах, пов’язаних з власним бізнесом (на підставі відрядження, оформленого за їх місцем роботи), то це питання також не є однозначним та потребує роз’яснення уповноважених органів або більш чіткого законодавчого врегулювання.

Чи потрібно повертатися в Україну працівникам міських, селищних та сільських рад, які працюють закордоном дистанційно?

Правила перетину кордону визначають лише порядок перетинання громадянами України державного кордону та не скасовують можливості продовження дистанційної роботи для осіб, які перетнули кордон раніше і вже перебувають там на законних підставах.

Тож працівник міської, селищної чи сільської ради, який виїхав за межі України та працює дистанційно, не має повертатися в Україну та може продовжити свою роботу, якщо такі умови влаштовують його роботодавця.

Якими є правила перетину кордону для відвідування дітей чи їхнього супроводу?

Нові правила перетинання державного кордону громадянами України передбачають порядок виїзду жінок та/або чоловіків, які є одинокими батьками та мають дитину/дітей віком до 18 років (включно), з метою відвідування таких дітей, які перебувають за межами України, або для супроводження таких дітей для виїзду за межі України.

Ця норма є додатковою та звужує визначене у пункті 2-14 Правил коло осіб. Мова йде про таких жінок та чоловіків виключно з числа депутатів місцевих рад, керівників структурних підрозділів ОМС, а також працівників, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за ОМС.

Як повідомляв “18000”, сили оборони за добу уразили 23 ворожі артилерійські підрозділи, вдарили по чотирьох ЗРК.

Моніторинг ситуації в Черкасах та Україні під час масових ракетних атак. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *