Все ще “живі”, бо з боргами. Що за пів року сталося із черкаськими СУБами?

В один день пів тисячі людей стали безробітніми, а мільйонні борги та боржників трьох СУБів “акумулювали” на одному підприємстві. Останні десятиліття в Черкасах утриманням будинків займалися три комунальні служби: Соснівська, Придніпровська та Митниця. Коли ж в місті з’явився управитель, СУБи фактично припинили свою роботу. Юридично ж – вони не ліквідовані досі.

18000 поцікавилися, скільки людей втратили роботу, хто нині ще працює в СУБах, яку функцію вони виконують та як просуваються справи із заборгованістю.

Передісторія

Навесні 2019-го Черкаська міська рада провела конкурс на управління багатоповерховими будинками міста. По чотирьох лотах переможцем стало ТОВ “Сантехбудконструкція”. Із 20 травня більше 800 черкаських багатоповерхівок були передані в управління приватному товариству. Нині правонаступником товариства є “Управлінська компанія “Нова якість”.

До цього у Черкасах діяли три служби утримання будинків: Соснівська, Митницька та Придніпровська. З середини 2016-го – фактично дві. Лише 22 серпня 2019-го  СУБ “Митниця” була приєднана до Соснівської. Хоча ще у березні 2017-го там звільнили останнього працівника – директора. Техніка та приміщення після рішення про приєднання перейшли до Соснівської СУБ. На балансі останньої перебувало 515 будинків, Придніпровка мала 390 багатоповерхівок.

Додамо, у СУБах до останнього діяв тариф, що був затверджений ще 30 березня 2011 року. Єдине його коригування відбувалося у частині електроенергії. Усе тому, що в 2015 ухвалили закон “Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках”. У перехідних положеннях цього документа чітко було написано, що протягом року з моменту набрання чинності закону органи місцевого самоврядування мають провести конкурс на управління.

Ілля Кравець з працівниками Придніпровської СУБ на виконкомі

– Яскравим прикладом стала для всіх постанова Верховного суду стосовно Дніпропетровської міської ради. Там без конкурсу передали на обслуговування житловий фонд міста. Комусь це не сподобалося. І у своєму рішенні суд розписав, що з 2015 року органи місцевого самоврядування не мають права ні передавати, ні затверджувати управителя, ні встановлювати тариф на утримання. Максимум  – провести конкурс. Тобто він мав відбутися ще три-чотири роки тому, як це було у Києві та Сумах, наприклад, – говорить директор Придніпровської СУБ Ілля Кравець.

Що сталося після конкурсу?

20 травня 848 будинків підписали договір на управління із приватною компанією. Працівників СУБів попередили про скорочення. Вже 31 травня практично всі вони були звільнені. На той момент Придніпровська СУБ налічувала 204 працівників, Соснівська – близько 310.

Перша проблема, яка виникла, – це заборгованість по заробітній платі. Станом на травень у Придніпровській СУБ вона складала 4,2 мільйона гривень (1,5 мільйони погасили за рахунок стягнення коштів із боржників, решта – з міського бюджету), по Митницькій – 1,5 мільйона (бюджетні кошти). Соснівська СУБ розрахувалася із працівниками відразу.

Нині фактично вдалося розрахуватися із боргами по заробітній платі. Повністю виплатили її працівникам Придніпровки, Митниці (окрім однієї особи, через відсутність рішення суду) та Соснівки. Додамо, що в останній досі ще офіційно працює директор – Роман Моторний.

– Йому потрібно нарахувати заробітну плату, адже по сьогодні він не звільнений, – коментує Ілля Кравець.

Він одночасно є головою комісії з приєднання СУБів. У серпні минулого року до Придніпровки приєднали СУБ “Митниця”, “під ялинку”, 26 грудня, за нею пішла і Соснівська. По факту всі права та обов’язки служб припинені та переходять до Придніпровської СУБ.

Тут офіційно влаштовані директор та двоє працівників. Головні їхні завдання зараз: погасити заборгованість по зарплаті (з чим за ці пів року вони вже впоралися), заборгованість по податках та максимально розрахуватися із підрядниками.

Всі борги СУБів перед підрядниками та відповідно боржники служб перейшли до Придніпровки.

Про які суми йдеться?

Придніпровська СУБ. Фактично дебіторська заборгованість на травень 2019-го складала 10 мільйонів гривень. Це кошти, які заборгували мешканці за послуги Придніпровської служби. Натомість фактична кредиторська заборгованість Придніпровки – близько 6 мільйонів. 

– Нині на виконанні у ДВС перебуває проваджень на 1,2 мільйона. Це кошти, які ми заборгували за обслуговування ліфтів, електроенергію та іншим підрядникам, – говорить Ілля Кравець.

Чому сума різниться від фактичної суми? Бо не всі кредитори протягом двох місяців з моменту реєстрації про припинення діяльності служби (передбачені законом) пред’явили свої вимоги. Нині рахунки Придніпровської СУБ арештовані, окрім зарплатного. Паралельно ДВС стягує кошти із боржників СУБу, акумулює на своїх рахунках та розраховується з підприємствами, які пред’явили вимоги до Придніпровки.

СУБ “Митниця”. Фактична заборгованість складала 5 мільйонів. Вдалося погасити 1,5 мільйона податків та заборгованості по заробітній платі. Прийом вимог кредиторів скінчився 18 грудня. Нині служба має борг перед підрядниками у 2,5 мільйона за рішеннями судів і вони переходять у “спадок” Придніпровці. У той же час борг мешканців перед СУБ “Митниця” складає лише 600 тисяч гривень.

Соснівська СУБ. Тут історія ще триває. Адже Придніпровка лише отримала рішення комісії про припинення діяльності. Поки воно не зареєстроване, кредитори не можуть пред’явити свої вимоги. Станом на травень 2019-го мешканці заборгували службі близько 12 мільйонів, фактична заборгованість перед підрядниками складала 7-8 мільйонів. Ни виконанні ж у ДВС перебуває проваджень на суму близько 3 мільйонів гривень.

Роман Моторний не рахував, скільки йому заборгували за керування СУБом

Як повідомив у коментарі нашому виданню директор Соснівської СУБ Роман Моторний, нині у службі працевлаштований тільки він.

– Соснівська СУБ самостійно погасила заробітну плату усім працівникам, окрім мене. Мене цікавило, щоб це відбулося за рахунок коштів підприємства, які воно заробило, без допомоги міської ради, – говорить Роман Моторний. 

Сам керівник каже, що не отримував зарплату з кінця літа минулого року.

– Поки я потрошку платив людям кошти, то зарплата надходила і мені. З серпня, можливо, з вересня я вже не отримую коштів, – говорить Моторний. На питання, як має далі вирішуватися питання каже: – На засіданні сесії ухвалили рішення про приєднання Соснівської СУБ до Придніпровської, зараз триває офіційне приєднання, потім мене повинні повідомити про скорочення, а через 2 місяці – скоротити. Це по закону так, а як воно буде, я ж не знаю. Бо може бути все. Я вже прошуся, щоб швидше. 

Скільки йому заборгували зарплати станом на зараз, він не знає. Каже: “Не рахую”. Щодо обов’язків, які він виконує останні понад пів року, перелічує: “Передача будівель, документації, видача зарплати людям, сплата боргів. Майже все, що було до цього, окрім обслуговування будинків”.

Бонус-плюс: Окрім цього, Придніпровка 1 липня отримала на баланс багатоповерхівку та гуртожиток. Як так трапилося? Він перебував на балансі держпідприємства “Житлосервісу”, що підпорядковується обласній раді. Було оголошено кілька конкурсів на управління цими двома об’єктами. Але охочих так і не знайшлося. Так об’єкти лишаються на балансі СУБу, однак тариф на обслуговування поза конкурсом їм встановити не мають права.

– Ми не можемо витрачати кошти на виконання робіт по цих будинках, бо вони не сплачують нам за послугу. Тому будь-якими методами і способами усуваємо аварійні ситуації, – коментує директор Придніпровської СУБ.

Куди поділися техніка, приміщення та інше майно?

Автомобілі, трактори, обладнання разом із приміщеннями та іншим майном “поділили” між іншими комунальними підприємствами ще у червні та липні минулого року. Відповідні рішення ухвалювалися на засіданнях виконкому.

Придніпровка мала на балансі 12 одиниць техніки, Соснівка – 46 (техніка та обладнання до неї). 

49 із них перейшло до КП ЧЕЛУАШ. По одній одиниці техніки потрапили КП “Черкаситеплокомуненерго”, “Черкаська служба чистоти” та “Центральний стадіон”, 2 – КП “Дирекція парків”, 4 – КП “Комбінат комунальних підприємств”.

Інші засоби та інвентар перейшли також на ЧЕЛУАШ, лише снігоприбиральну машину отримало КП “Дирекція парків”.

На передостанньому засіданні сесії Черкаської міської ради, що відбулося минулоріч, були передані й бази Соснівської СУБ.

– Базу на Гайдара 3/2 передали КП “Міськсвітло”, а приміщення та територію на Павла Бута, 16 – КП ЧЕЛУАШ. Нині триває процедура передачі, – повідомила директор департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради Ірина Удод. – Наскільки мені відомо, ЧЕЛУАШ планує там розміщувати свою техніку. У “Міськсвітла” взагалі не було своєї бази. Тому приміщення слугуватимуть для роботи адміністрації.

Що буде далі? 

По факту стягнути борги і погасити борги – нині єдине завдання Придніпровської СУБ. Історія має кілька варіантів розвитку:

Перший: борги перед підрядниками вдасться погасити за рахунок коштів, які стягнуть із мешканців.

Другий: сума кредиторської заборгованості перевищить дебіторську. Тоді підприємство можуть визнати банкрутом, або ж фінансовий тягар на себе візьме місто.

– Ми можемо зайти в банкрутство, коли нам будуть винні менше, аніж винні ми, – говорить Ілля Кравець та відповідає на запитання про можливу допомогу від міста. – Відшкодування із міського бюджету передбачено Кодексом про банкрутство. Якщо виникне ситуація, що керівник вбачатиме такий ризик, то ми можемо звернутися до міської ради як засновника з проханням про фінансову допомогу. Але це не є її прямим обов’язком. Тому місто може відмовити.

Процедура стягнення та погашення боргів може затягнутися на рік, а то й більше. Точніше прогнозувати ані в мерії, ані в СУбі не беруться. Після вирішення фінансових відносин ухвалюватиметься рішення про подальшу долю Придніпровської СУБ: перевести на комунальне обслуговування чи ліквідувати.

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *