Зелені свята: що означає Трійця і чим черкасці прикрашають оселі

Трійця

Що відомо про Трійцю?

Трійця — одне з дванадцяти великих християнських свят, яке цьогоріч відзначатимуть 8 червня. У Черкасах та області Зелені свята традиційно відзначають у супроводі богослужінь і давнього обряду — прикрашання домівок зеленню. 

Що символізує Трійця та яке значення цього свята, чому українці прикрашають оселі зеленню, як святкують у храмах Черкащини — у розмові з “18000” розповів благочинний Свято-Михайлівського кафедрального гарнізонного собору Володимир Гладковський.

Коли Трійця 2025: дата

У 2025 році, згідно з новим юліанським календарем, на який перейшла ПЦУ, Трійця припадає на 8 червня.

Дата святкування Трійці щороку змінюється, оскільки вона безпосередньо пов’язана з датою Великодня. Трійцю ще називають П’ятидесятницею, бо вона припадає на п’ятдесятий день після Воскресіння Господнього.

Троїцька поминальна субота

Перед Трійцею, яка завжди припадає на неділю, відзначають Троїцьку поминальну суботу. Цього дня у храмах служать велику заупокійну службу і поминають усіх померлих. За словами священника, цього дня варто прийти до церкви, подати записку за упокій і помолитися за тих, хто відійшов у інший світ.

Що означає Свята Трійця — християнське тлумачення

У свято Трійці християни вшановують божественну особу в трьох іпостасях: Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий. Особа Пресвятої Трійці є неподільною, нерозлучною, незмінною – це догма православної церкви.

Господь сказав своїм апостолам: “Я зішлю до вас Духа Святого”. Коли вони відзначали єврейську П’ятидесятницю і були разом, проповідували, молилися, з неба на них зійшли вогненні язики (це символічне й духовне явище, зовнішній знак внутрішнього преображення, – ред.). Тоді апостоли отримали дар – розмовляти різними мовами, яких до того часу не знали. Водночас ті народи, люди, які прийшли туди, почули Слово Боже своєю мовою, – розповів Володимир Гладковський.

За його словами, Господь зробив так, щоб апостоли розійшлися по всьому світу і проповідували Слово Боже всім народам їхніми мовами.

– Нині представники так званої УПЦ кричать на весь світ, що є лише одна благодатна мова – церковнослов’янська і на ній потрібно молитися. Однак Господь не відправив апостолів по всьому світу із вказівкою, аби вони навчали усіх народів арамейської мови, на якій він проповідував. Бог дав дар розмовляти різними мовами. Цей день вважають народженням християнства і церкви.

Зелені свята: прикрашання домівок на Трійцю

Українці Трійцю часто називають Зеленими святами, бо зазвичай до цього свята люди прикрашали свій дім гілками різної зелені. Їх несуть до храму, святять і кладуть у різних кімнатах будинку. Часто для цього обирають такі рослини:

  • полин;
  • м’ята;
  • меліса.

За уставом церкви, цього дня священник одягає зелену ризу, престол також переоблачають у зелене.

– Люди несуть освячувати зелень і прикрашають нею домівки – це народний звичай, від якого церква не відрікається. Ця традиція, ніби наряджання ялинки до Нового року. А до Трійці все розквітає, все зелене, живе. Церква приймає те, що не несе руйнівного характеру, – пояснює священник. – У мене вдома, на Івано-Франківщині, прикрашали помешкання кленом та липою. На Черкащині я побачив, що під ноги стелять очерет, м’яту, полин.

Літургія на Трійцю у Черкасах

За словами Володимира Гладковського, цього дня варто піти до церкви, помолитися Богові за те, що він дав дочекатися цієї пори, і помолитися за тих, хто відійшов від нас.

У Свято-Михайлівському гарнізонному соборі урочисту службу на Трійцю проведуть о 10 годині. Наприкінці літургії читатимуть колінноприклонні молитви. Їх починають читати саме із дня Святої Трійці. Тоді священик стає на коліна до людей і люди стають навколішки, аби прочитати молитви. Орієнтовно служба триватиме до 12:00-12:30 години.

У Свято-Троїцькому храмі святкова служба відбудеться о 8 годині. Вона триватиме також орієнтовно до 2,5 годин.

Читайте також. “Громада перейшла до ПЦУ, але в церкву її не пускають”: яка ситуація з храмом у Південно-Західному районі Черкас.

Важливі новини про ситуацію в Черкасах та країні. Без маніпуляцій та неперевіреної інформації. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *