Як черкаські громади обмінюються досвідом із полтавськими та кіровоградськими колегами? 

Цього року програма U-LEAD організувала для громад Черкащини вже два візити з обміну досвідом. Перший відбувся наприкінці серпня – тоді Черкащина приймала у себе громади Полтавщини. А вже у вересні самі черкащани вирушили у Вінницю, аби перейняти досвід колег.

Що показували черкащани колегам та який досвід використовують тепер у своїх громадах – розповідає “18000”.

“Сади перемоги” та сучасний ЦНАП. Як чигиринці ділилися досвідом? 

У межах першого візиту делегація з представників громад Полтавщини відвідала Білозірську, Чигиринську, Шевченківську громади Черкаської області. Участь у візиті взяли й громади Черкаської області: Бужанська, Великохутірська, Іркліївська, Гельмязівська, Руськополянська.

Візит у Білозірську громаду

Метою візиту був обмін досвідом у питаннях надання муніципальних послуг під час воєнного стану, а також обговорення можливостей втілення цього досвіду в практику роботи органів місцевого самоврядування.

– Ми намагалися поділитися досвідом в усіх сферах: освіта, медицина, адміністративні послуги. Зокрема, показали колегам наш сучасний Центр надання послуг, який ми облаштували в межах програми “U-LEAD з Європою”, – розповідає в коментарі “18000” заступниця Чигиринського міського голови Валентина Алєксєєвець.

Чигиринський ЦНАП

За її словами, найбільше гостей зацікавив проєкт “Сади перемоги”, в якому бере участь Чигиринська громада. Це всеукраїнська ініціатива, спрямована на ефективне використання доступних земельних ділянок і спрямування всіх ресурсів для вирощування харчових продуктів задля недопущення продовольчої кризи в Україні.

– Силами територіального центру та міської ради ми вирощуємо власну продукцію та проводимо її збір. Потім її розвозимо по наших комунальних закладах, зокрема в лікарні, роздаємо внутрішньо переміщеним особам. У межах проєкту від бізнесу ми також отримали сільськогосподарську техніку, – каже Валентина.

Окрім того, гостей зацікавило те, як чигиринці працюють із молоддю. Зокрема, їхній молодіжний простір “Sunrise”. На базі центру постійно проводять майстер-класи та тренінги для дітей і молоді. 

– Я вважаю, що такі візити є надзвичайно корисними. Полтавці приїхали, побачили, як у нас що працює. Ми почули їхній досвід – теж почерпнули щось нове. Під час неформального спілкування завжди знаходиш корисні ідеї, які можна використати вже на базі своєї громади, – ділиться враженнями заступниця голови Чигирина. 

Що черкащани вивчали на Вінничині? 

Другий візит відбувся у вересні 2023 року. Тоді голови громад з Черкаської та Кіровоградської областей відвідали Вінниччину. У межах візиту черкащани та кіровоградці досліджували кращі практики організації надання послуг у Іллінецькій, Немирівській, Тульчинській громадах Вінницької області.

Участь у візиті взяли голови Ватутінської, Кам’янської, Набутівської, Христинівської, Шевченківської, Уманської громад та в.о. голови Золотоніської громади.

Візит черкащан на Вінниччину

Очільники громад досліджували, як на Вінниччині працюють медичні та освітні установки. Зокрема, знайомилися зі створенням опорних навчальних закладів та роботи їхніх філій.

Крім того, у межах програми голови громад вивчати місцеві програми соціального захисту військових та членів їхніх родин, внутрішньо переміщених осіб.

“Це можливість не лише варитися у своєму соку”

Сергій Смалько – серед тих, хто встиг бути як приймаючою стороною, так і візитером. У серпні голова Шевченківської громади приймав полтавців. А вже у вересні – й сам побував у колег із Вінничини.

– Коли людина їздить в інші громади, то може почерпнути щось для себе. Не лише “варитися у своєму соку”. Часом коли сидиш лише на місці, починає здаватися, що все буденне, нічого не змінюється. Потім їдеш до інших людей – помічаєш щось цікаве, якусь новинку, яку вже в себе хочеш втілити. Це дає стимул для подальшої роботи. Окрім того, трішки піднімає твою самооцінку, бо й самому є що показати іншим. 

Сергій Смалько

Каже: знайшов для себе чимало нових ідей. Зокрема, в освітній та медичній сферах. А ще побачив дещо спільне між Вінницею та Шевченківською громадою.

– У них є музей Леонтовича і там дуже багато є про його побратима – Кошиця. А Кошиць свого часу жив на території нашої громади. Було дуже цікаво дізнатися про нього багато нового, – каже Сергій. – А завершилось ще цікавіше. Під час тої екскурсії ми запросили вінничан до себе. Вони не збиралися приїжджати. Але кілька тижнів тому, після нашого запрошення, приїхали до нас у село, відвідали музей. Ось так неочікувано закінчився наш візит. Це не просто поїздка – зв’язки залишаються і ми продовжуємо спілкуватися. 

Обмін досвідом між громадами не менш важливий і під час війни, – експерт

На переконання керівника Регіонального офісу U-LEAD у Черкаській області Сергія Слинька, візити для обміну досвідом між громадами не втрачають своєї актуальності й у період воєнного стану, адже для органів місцевого самоврядування з’явилися нові виклики, на які потрібно оперативно реагувати.

– Одним із ключових завдань децентралізації було підвищення рівня надання послуг та наближення їх до населення. Це і є наразі, навіть попри війну та обстріли, одним з основних напрямків роботи органів місцевого самоврядування. Ось чому так важливо для громад під час таких візитів набувати нового досвіду, знань, обмінювати практиками, – говорить у коментарі “18000” Сергій. – Обмін успішними управлінськими рішеннями під час воєнного стану є надважливим. Ми раді сприяти налагодженню міжрегіональних зв’язків, які в подальшому стануть підґрунтям для ефективної взаємодії між громадами з різних регіонів.  

Представники громад із Кіровоградщини та Черкащини на Вінниччині

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку “U-LEAD з Європою” спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян та розширює можливості громад.

Як повідомляв “18000”, у Міноборони прагнуть, щоб 100 % забезпечення ЗСУ було українського виробництва.

Перевірена оперативна інформація про ситуацію в Черкасах та Україні. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *