Як допомогти домашньому улюбленцю у разі надзвичайної ситуації

У нашому житті бувають ситуації, які змушують швидко реагувати. У ці хвилини ти не маєш часу довго обдумувати план дій та збирати речі й документи, адже головне завдання – якнайшвидше евакуюватися в безпечне місце. І коли, що покласти до тривожної валізки, ми вже розповідали, то що робити тим, хто має домашніх улюбленців – розбираємося сьогодні. Адже як і у повсякденному житті, так і за надзвичайних ситуації, подбати про домашню тварину може лише власник. 

Ділимося пам’яткою відповідального власника у випадку надзвичайної ситуації від “Change Communications

Як підготуватися до надзвичайної ситуації, якщо ви – власник тварини?

Найперше, що потрібно зробити – скласти план дій.

 1. Укомплектуйте речі першої необхідності для улюбленця та поставте їх поряд із вашими речами, бажано у легкодоступному місці біля входу до оселі. Якщо все необхідне буде перебувати в одному місці, ви точно нічого не забудете.
 2. Поповніть запаси. Навіть якщо вам не доведеться евакуйовуватися, кризова ситуація в країні може спричинити перебої з постачанням багатьох товарів. Тому подбайте про достатні запаси медикаментів для тварини, якщо їх виписав ветеринарний лікар, та корму (особливо якщо це спеціальний корм, наприклад, ветеринарна дієта).
 3. Зробіть тварині усі необхідні щеплення (індивідуальний план вакцинації складе ветеринарний лікар). По-перше, кризова ситуація сама по собі може спровокувати зростання інфекційних захворювань. А по-друге, якщо вам доведеться залишити тварину у притулку або перетинати з нею кордон, вакцинація буде однією з необхідних умов.
 4. Знайдіть друга – людину, яка зможе подбати про вашого улюбленця, або ж допомогти з евакуацією тварини, якщо у вас такої можливості не буде. Зазвичай, це хтось із сусідів, родичів або друзів, що мешкають неподалік. У цієї людини повинні бути ключі від вашої оселі, тварина повинна знати її та довіряти.
 5. Зробіть та роздрукуйте фотографію тварини – окремо і разом з вами. Це може знадобитися у разі, якщо тварина загубиться і вам доведеться доводити, що саме ви є власником.
 6. Встановіть чіп та нашийник із жетоном-адресником. Чіп – це електронний паспорт тварини, а єдина база чіпованих тварин України входить до складу міжнародної пошукової системи та доступна з будь-якої частини світу. Жетон-адресник допоможе швидко зв’язатися з вами у разі, якщо тварина загубилася на вулиці та її знайшов хтось із перехожих.
 7. Запам’ятайте улюблені схованки вашої тварини – у стресовій ситуації вона з великою ймовірністю сховається саме там.

Коли план дій вже складено, зберіть для улюбленця речі першої необхідності. Бажано мати два комплекти речей: більший – на випадок переміщення на автомобілі та менший – якщо виїхати  треба буде негайно і ви будете обмежені по багажу.

До набору-мінімум повинні входити:

 • Переноска (якщо у вас кіт або собака маленької породи). У холодну пору року потрібно обладнати переноску теплою підстилкою, аби тварина не мерзла.
 • Запаси води та корму щонайменше на 3 доби.
 • Ветеринарні документи та ліки, аптечка невідкладної допомоги (складіть ці речі у водонепроникний пакет). В аптечку варто покласти універсальні речі: бинт, марлеві пов’язки, ножиці, пластир, антисептик, пінцет, гумовий жгут, одноразові рукавички. Також має сенс завчасно порадитися з ветеринарним лікарем та придбати необхідні складові, заспокійливі препарати для вашого улюбленця – у стресовій ситуації навіть спокійні тварини можуть поводитися тривожно.
 • Паспорт тварини або інший документ, який посвідчує ваше право на володіння нею (також покладіть у водонепроникний пакет). 
 • Намордник, повідець та нашийник (для собаки).

До більшого комплекту необхідних речей, окрім зазначеного вище, можна також додати:

 • Миски для води та їжі.
 • Улюблені іграшки, які допоможуть тварині заспокоїтися.
 • Лоток для піску та наповнювач (для кота).
 • Пакети для прибирання, паперові рушники.
 • Запасну лежанку для тварини.
Що робити з твариною під час надзвичайної ситуації?

Головне правило таке: якщо ситуація небезпечна для людей, то і для тварин також. Якщо виникла потреба в переміщенні, домашніх улюбленців потрібно брати з собою, навіть якщо ви розраховуєте повернутися додому за кілька годин.

Найперше візьміть собаку на повідець, а кота посадіть у переноску. Навіть спокійні тварини можуть злякатися гучних звуків або відреагувати на загальну атмосферу знервованості й сховатися або втекти. Також на собаку варто одягнути намордник, адже у стресовій ситуації тварина може спробувати вкусити.

Розмовляйте з твариною спокійним розміреним голосом.

Якщо відомо, куди саме ви будете евакуюватися, знайдіть у цьому місці pet-friendly локації для проживання. При бронюванні житла попередьте власника, що ви будете з домашнім улюбленцем.

Що робити коли небезпека минула?

Кожна тварина по-різному реагує на стрес. Деякі улюбленці можуть безпробудно проспати 12 годин, а деякі можуть мати проблеми з поведінкою чи навіть зі здоров’ям. 

Після повернення додому заплануйте візит до ветеринарного лікаря. Будьте готові до проблемної поведінки – пережитий стрес може ще певний час даватися взнаки. Перші дні на прогулянці не спускайте собаку з повідка. Намагайтеся уникати різких гучних звуків і створити вдома спокійну атмосферу. Якщо ознаки стресу не минають за кілька тижнів, зверніться до ветеринарного лікаря. Він може не лише виявити ознаки захворювання на ранній стадії, але й порадити кінолога/фелінолога або заспокійливі препарати для тварини. 

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ:

Бути готовим до всього: що покласти до тривожної валізи

Бомбосховища у Черкасах. Де їх шукати та що каже міська влада?

У мерії опублікували адреси збірних пунктів евакуації (КАРТА)

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *