Відновлювали свої сили, обмінювалися досвідом і рефлексували активісти й волонтери у просторі Хата Скраю, що розташований у Холодному Яру на Черкащині.
“Місцем сили” опікується громадська організація “Горизонт змін”. Два ретрити, що відбувалися там у червні та серпні, були проведені в межах проєкту “Створення в українських регіонах соціального капіталу для громадських ініціатив” за підтримки Київського Діалогу.
На ретрити є запит
Цього літа Хата Скраю прийняла дві групи громадських волонтерів і активістів. Участь у нетворкінгу з елементами ретриту могли взяти ті громадські організації та ініціативи Черкащини, що допомагають переселенцям адаптуватися, соціалізуватися та інтегруватися на новому місці.
Реалізувати таку можливість для громадських діячів вдалося завдяки співпраці з проєктом Київський Діалог. Він створений для підтримки подібних ініціатив через навчання, грантову та психоемоційну допомогу. Регіональна координаторка Київського Діалогу Тетяна Кавальчук каже, що партнерство проєкту з “Горизонтом змін” розпочалося ще в 2014 році.
– Ми починали з просвітницьких заходів, проводили зустрічі, дискусії, комунікували про реформи, що відбувалися після Революції гідності, запрошували експертів із різних сфер, наприклад, медичної, правоохоронної. Поступово проєкт розширився за межі Черкас на організації у районних центрах і невеликих містах. Фокус на посилення спроможності таких організацій, на допомогу їм із реалізацією ідей залишається донині, – пояснює Тетяна Кавальчук.
Цьогоріч для підтримки волонтерів і активістів обрали напрямок ретритів. За словами координаторки проєкту, на них був запит ще у 2022 році.
– Ми розуміли, що варто шукати ресурси для відновлення тих організацій, із якими ми співпрацюємо, їхніх працівників. Багато хто ще минулого року говорив про виснаження, адже люди поєднують роботу, волонтерство, інші гуманітарні проєкти, – розповідає регіональна координаторка Київського Діалогу Тетяна Кавальчук. – Формат ретритів ми протестили ще до повномасштабного вторгнення. Тоді побачили, як працює занурення людей в інший простір, незвиклі умови, як працює психоемоційна підтримка групи психотерапевтом чи психологом. Зрозуміли, що це те, що потрібно саме зараз, тому обрали цей напрямок.
Упродовж п’яти днів черкащани у неформальній атмосфері ділилися досвідом один із одним, зав’язували контакти, відновлювали свій емоційний стан і вчилися психологічної самодопомоги. Перший ретрит передбачав елемент мережування, коли організатори знайомили між собою ініціативи, що працюють у різних куточках Черкащини. Учасники та учасниці дізналися, хто чим займається, знайшли спільні точки дотику, аби співпрацювати надалі. Під час другого ретриту учасники працювали з психологом, приділяли час своїм емоціям, фізичному й емоційному стану.
Запорука вдалого ретриту
Щоб учасники змогли повністю зануритися в атмосферу нетворкінгу, організатори дотримуються кількох принципів:
- Свобода бути собою. Це правило дозволяє учасникам вийти за межі своїх соціальних ролей, аби забути про ритм буденного життя. Усі заплановані активності є добровільними: хочеш – будь енергійним, цікався процесом, допомагай іншим, або ж можна побути наодинці, виспатися й нагулятися лісом.
- Простір. Ретрити відбуваються у Хаті Скраю – будинку, розташованому в серці Холодного Яру. “Заземлити” людину, дати їй можливість розвантажити мозок допоможе і сільська піч, і холодна вода з криниці, ночівля у наметі чи відпочинок у гамаку, літній душ, запах лісу, медитація на вогонь. Крім того, поряд є етнографічний просвітницько-розважальний комплекс “Зерноленд” або ж учасників ретриту запрошують у садибу зеленого туризму “Крутий заміс” на майстер-класи.
- Організація харчування. Цей складник передбачає смачну домашню кухню. Їжу для волонтерів та активістів готують місцеві жительки з локальних продуктів. У меню є борщ, зварений у печі, голубці з домашньою сметаною, манники з медом. Більш того, доступ до їжі – цілодобовий.
- Піклування. Насамперед організатори дбають про учасників ретриту: дізнаються про їхні потреби якомога більше. Самих же громадських діячів навчають піклуватися про себе самих, чути своє “я”, а також навчають піклуванню про інших.
- Програма. Активності під час ретритів можуть варіюватися, але вони завжди охоплюють три сфери: розум, тіло та емоції. Йдеться, по-перше, про роботу з психологами, що дозволяє учасникам проаналізувати свій життєвий баланс і навчитися справлятися з навантаженнями. По-друге, передбачені творчо-тілесні практики: ліплення з глини, замішування тіста, малювання, виготовлення свічок, катання на конях. По-третє, важливе вивільнення емоцій: можна подуркувати, поплакати чи насолодитися навколишньою природою.
Що кажуть учасники проєкту?
Один із ретритрів відвідав волонтер Юрій Рак. Він із міста Сміла, що в Черкаському районі. Чоловік допомагає переміщеним особам від громадської організації “Аеліта”. Пан Юрій розповів, що обов’язково радив би “відновлення” в Холодному Яру своїм знайомим і ще не один раз став би його учасником.
– Я взяв участь у ретриті в серпні. Цінними був досвід різноманітних зустрічей, спілкування з психологом, а ще дружня атмосфера самого зібрання, – розповідає свої враження Юрій Рак.
Учасницею двох ретритів була голова ГО “Шлях добра” Тетяна Мануйлова. Вона переселенка з Луганщини. Свою волонтерську діяльність розпочала в Умані ще в 2015 році. Каже, що потрапила на п’ятиденний захід “перезавантаження”, побачивши оголошення у фейсбуці, подала заявку й була відібрана разом зі своєю колегою.
– Ретрит – це був час для усвідомлення своєї діяльності, час, аби зрозуміти, на якому етапі я, організація. Оскільки відчувалося виснаження після всієї роботи, яку ми як волонтери встигли зробити, п’ять днів ретриту були потрібні. Я наповнилася ресурсом, з’явилися нові ідеї. Водночас було багато часу, щоб розслабитися. Ще я здобула нові контакти, ми з дівчатами підтримуємо зв’язок донині. В другому ретриті була психологиня, яка допомогла пропрацювати травматичні моменти. Також сподобався рівень організації. Загалом – це класний задум, – підсумувала Тетяна Мануйлова.
Ретритам знову бути?
За словами голови громадської організації “Горизонт змін” Вікторії Феофілової, цього року їхня організація провела чотири ретрити за три місяці в межах різних проєктів. Аби влаштувати відпочинок для інших, команді доводиться брати неабияке навантаження на себе. Адже кожен ретрит вимагає підготовки і планування, роботи з простором і людьми.
– Ми викладаємося на повну і нам після такої роботи теж потрібен відпочинок. Але, оскільки ми любимо цей вид активності і помічаємо, який він необхідний і помічний для людей, то плануємо продовжувати і надалі. Наступного року спробуємо організувати простір так, щоб ще більше груп людей змогли зарядити свої “батарейки” у нашій чудовій Хаті Скраю, – каже Вікторія Феофілова.
Лише за підтримки Київського Діалогу у межах двох ретритів на Черкащині змогли “перезавантажитися” 32 волонтери й активісти.
– Я би радила ретрит як спосіб перезавантаження і наповнення усім, хто відчуває емоційне вигорання або зниження рівня життєвої енергії. Тим, хто намагається розібратися у пріоритетах свого життя, але не може виринути зі щоденної інтенсивної роботи і привести думки до ладу. Час, проведений тут, допомагає зупинитися, заземлитися, прислухатися до своїх власних почуттів і бажань, поговорити про себе у безпечному просторі та отримати епатійну підтримку. Ми робимо усе, щоб допомогти людині в цьому, – додає громадська діячка.
Як писав “18000”, громадська організація “Молода Черкащина”, яка працювала в області ще з 2003 року, зробила ребрендинг. Тепер її можна знайти за новою назвою – “Горизонт Змін”.
Цей матеріал було створено в межах проєкту «Створення в українських регіонах соціального капіталу для громадських ініціатив», орієнтованих на реформи, що реалізується німецькою ГО «Європейський Обмін» та Міжнародним Фондом «Відродження» в партнерстві з регіональними ГО за фінансової підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини, Kyiv Dialogue, Europäischer Austausch – European Exchange.
Знайомся ближче з командою “18000” – підписуйся на інстаграм @18000_team