Забудуй, поки можеш. Хто і для чого залив бетоном берег Дніпра?

На березі Дніпра в Черкасах триває будівництво

За кілька днів до нового 2025 року у Черкасах відновили будівництво так званого “яхт-клубу”, який має з’явитися на березі Дніпра поряд із парком “Сосновий бір”. Ділянка, на якій триває забудова, вже багато років перебуває в оренді. Нещодавно, завдяки особливостям законодавства, вона змінила орендаря. Саме ж будівництво схоже на зведення відпочинкового комплексу на воді.

Що з’явилося на прибережній смузі Дніпра? 

Наприкінці 2024 року місцеві жителі звернули увагу на будівельні роботи, що розгорнулися у прибережній смузі Дніпра, поблизу Соснового бору та розважального комплексу “Бочка”. Будівельники забетонували шість майданчиків поблизу берегової лінії. Що буде у підсумку – достеменно невідомо, на місці будівництва відсутній будівельний паспорт, а сама територія не огороджена. Зазначимо, що, за нормами чинного законодавства, в межах прибережних захисних смуг заборонено будувати будь-які споруди, зокрема бази відпочинку чи ресторани, за винятком споруд для гідротехнічного, навігаційного призначення. Схоже, щось подібне офіційно намагаються збудувати під виглядом “яхт-клубу” та будинків “короткочасного відпочинку населення”. 

Будівництво на березі Дніпра, біля Соснового бору

Будівництво, що триває на березі Дніпра в Черкасах

Що будують?

Відповідно до інформації з Єдиного будівельного порталу, на земельній ділянці, де з’явилося шість нових незавершених об’єктів будівництва, споруджують спортивний яхтенно-водно-моторний заклад (клуб) та інфраструктуру короткочасного відпочинку населення. Дозвіл на це забудовники отримали на початку жовтня 2024 року. Відповідно до документа, на місці забудови мають з’явитися 36 будинків так званого “короткочасного відпочинку населення”, а також інші споруди висотою до дев’яти метрів. Тривалість будівництва, відповідно до дозволу, становить 12 місяців. 

Хто будує?

За відповідним документом звернулося товариство “Динамік-плюс”. Воно нині є і орендарем земельної ділянки. Натомість містобудівні умови та обмеження видавали на відповідне будівництво ще наприкінці 2020 року іншому місцевому підприємству “Строй-центр-2000”, яке звело тут невелику будку охорони. Схоже, завдяки відповідній будці і праву власності на неї, а також прогалинам у законодавстві, вдалося змінити орендаря ділянки зі “Строй-центр-2000” на “Динамік-плюс”. Перевірити цю інформацію наразі неможливо через те, що реєстри права власності на нерухоме майно не працюють. Втім про це свідчать ухвали суду, про які йдеться далі. 

Будка охорони на березі, де відновили будівництво

Будка охорони на березі, де відновили будівництво

Бенефіціаром компанії-забудовника є черкащанка Руслана Павлова. Вона пов’язана із авторитетним місцевим бізнесменом Сергієм Зінченком, який володіє низкою об’єктів нерухомості по всьому місту.
Нагадаємо, що на території будівництва відсутнє будь-яке огородження, а також паспорт майбутнього об’єкта. Зв’язатися із власниками будівництва редакції “18000” не вдалося.  

Судовий спір

У 2022 році Черкаська окружна прокуратура звернулася з позовом до Господарського суду Черкас, аби розірвати договори оренди земельних ділянок, на яких нині триває будівництво і які розташовані в прибережній захисній смузі Дніпра. Справу і досі слухають у суді першої інстанції. У ній накладено арешт на земельні ділянки, що колись орендувало товариство “Строй-центр-2000”, а нині “Динамік-плюс”.

Попри накладений у межах виконання забезпечення позову арешт на землю, суд не став забороняти “Динамік-плюс” набути право замовника будівництва так званого “яхт-клубу”. Про це свідчить окрема ухвала. І, відповідно, не було заборони перейти до самого будівництва. Крім того, раніше працівники Черкаської окружної прокуратури не вимагали, аби суд заборонив будь-яке будівництво на цьому місці. В результаті, відповідно до ухвал суду, тут вже офіційно збудували дві будки охорони площею по 4,5 квадратні метри і зводять бетонні майданчики під нові об’єкти. 

Бетонні майданчики на прибережній смузі Дніпра

Бетонні майданчики на прибережній смузі Дніпра

У коментарі “18000” у пресслужбі Черкаської обласної прокуратури повідомили, що нині у цій справі досі триває підготовче засідання, а прокурори скерували до суду заяву із забезпеченням позову шляхом заборони проведення будь-яких підготовчих, будівельних, земельних робіт на земельних ділянках, що є предметом позовної заяви прокурора. 

Подібна будівельна активність на фоні судового процесу може мати своє пояснення та логіку, враховуючи особливості законодавства. Про неї розповідаємо далі. 

Водночас в Управління державного архітектурно-будівельного контролю нам повідомили, що факти законності або ж незаконності будівництва капітальних споруд у фактично прибережній захисній смузі вивчать під час засідання спеціальної комісії. 

Пляж біля Дніпра в Черкасах, залитий бетоном

Пляж біля Дніпра в Черкасах, залитий бетоном

Чому будують саме зараз?

Зведені капітальні споруди і набута на них власність дозволяє підприємцям закріпити за собою право довготермінової оренди або ж навіть викупу цієї землі у майбутньому, попри будь-які ймовірні судові результати та успіхи прокурорів. Але для цього потрібна воля місцевої влади і об’єкти нерухомості або ж незавершеного будівництва – чим більше, тим краще. Про це розповідає експерт з питань містобудування Георгій Могильний.  

– Безумовно, підприємці можуть використовувати ці об’єкти будівництва. Дірка у законодавстві дозволяє змінити орендаря вже сформованої земельної ділянки при появі на ній будь-якого об’єкта нерухомості будь-якої площі, – констатує експерт.

Саме це і відбулося на спірній ділянці після появи тут двох невеликих будок охорони. Втім якщо прокурорам вдасться через суд домогтися скасування права оренди землі і розірвання відповідного договору, ситуація для підприємців кардинально зміниться.

– У такому випадку вони будуть змушені знову звертатися до місцевої влади за правом оренди, – каже Могильний. – Але тепер уже місцева влада буде вирішувати, якої площі землю їм надавати. Позиція прокуратури нині така, що вона оскаржує майже всі подібні рішення, коли місцева влада надає в оренду землю, не співмірну розмірам збудованої будівлі.

Будівельники на березі Дніпра в Черкасах

Будівельні роботи на березі Дніпра

Тобто, на думку експерта, повторно надати підприємцям два гектари землі без конкурсу під зведені раніше дві будки охорони буде фактично неможливо або ж це рішення знову стане об’єктом оскарження з боку прокурорів. Зазначимо, що нині в активі місцевих правоохоронців вже є подібні історії успіху, коли вони розривали договори оренди землі із використанням так званої “туалетної схеми”, про що “18000” писали раніше.

Отже, зведення на спірній землі більшої кількості об’єктів нерухомості під час активного судового процесу може свідчити про бажання забудовників утримати за собою право фактично копійчаної оренди коштовної землі на березі Дніпра.  

Також читайте: Щоб, як заїжджаєш у Черкаси, з дамби було видно”: скандальні громадські слухання в черкаській мерії.

Розслідування, моніторинг судових справ та оперативна інформація про найбільш резонансні новини Черкас. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі
2 Коментарі
  1. Жахіття! Десятиріччями нічого не змінюється. Джуді (бізнесмен??? смішно!) рулить.

  2. Одні воюють , а другі жирують.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *