Із 1 лютого стають чинними зміни до закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”. Так родини зниклих безвісти військовослужбовців або тих, які потрапили в полон, можуть отримувати суттєво менші виплати. Йдеться про скорочення допомоги фактично вдвічі.
Про це пише “18000”.
Відповідно до змін у законі, з 1 лютого 2025 року рідні військовослужбовців, які отримували виплату, а саме грошове забезпечення зниклого бійця, матимуть лише 50 % від попередньої суми. Решту буде депоновано (фактично “заморожено”) на рахунку військової частини, де служив військовослужбовець, до моменту його появи або ж визнання загиблим. Тоді депонована сума буде або виплачена бійцю, або ж включена до складу його спадщини. Про це йдеться у тексті закону. Також цю інформацію “18000” підтвердили у Черкаському обласному ТЦК та СП і профільні військові юристи.
Хто може отримати виплати за безвісти зниклого військового?
У коментарі “18000” речниця Черкаського обласного центру комплектування та соціальної підтримки Аліна Кривошея повідомила, що раніше повні виплати щомісяця мали отримувати дружина (чоловік) військового (-ої). Тобто у захисника чи захисниці можуть бути батьки, діти, проте виплати все одно мали отримувати лише дружина або чоловік. Водночас військові можуть складати особисте розпорядження та самостійно вирішувати, хто отримає виплати, якщо вони зникли безвісти чи потрапили у полон.
Із 1 лютого, якщо такого розпорядження немає, то гроші виплачуватимуть інакше. А саме – 50 % грошового забезпечення розподілять рівними частками між представниками першої черги:
- дружиною (чоловіком);
- законним представником неповнолітніх дітей;
- дітьми з-поміж осіб з інвалідністю з дитинства або їхніми законними представниками;
- батьками військових (крім тих, що отримують від нього аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав).
Якщо військовий не має представників першої черги та за умови відсутності особистого розпорядження на випадок полону, 20 % грошового забезпечення виплачуватимуть:
- повнолітнім дітям;
- рідним братам (сестрам);
- законним представником яких є військовослужбовець.
Таким особам рівними частками виплачуватимуть частину грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 20 % грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань.
Також у відомстві окремо наголосили на тому, що зміни набувають сили з 1 лютого 2025 року і ще потребують доопрацювань у вигляді зміни окремих нормативних документів, якими керується ТЦК у своїй роботі. Тобто наразі виплати залишаються без змін.
Скільки платитимуть родинам зниклих безвісти військових після 1 лютого?
У вимірі реальних цифр, якщо зміни таки набудуть чинності, родини зниклих безвісти втратять до кількох десятків тисяч гривень реальних виплат щомісяця. Так, якщо станом на кінець 2024 року більшість родин військовослужбовців, які зникли безвісті під час виконання військового обов’язку, отримували близько 120 тисяч гривень на місяць, то з 1 лютого ця сума може складати вже до 60 тисяч гривень.
У змінах до закону зазначено, що суму, яку виплачують членам родини військовослужбовця, не може перевищувати 50 % його місячного грошового забезпечення. Далі ж ця сума має розподілятися між всіма членами родини, а саме дружиною або чоловіком та неповнолітніми дітьми, а також батьками військовослужбовця. Це також важлива зміна, оскільки раніше 100 % виплат отримували саме дружина або ж чоловік і мало місце багато судових процесів та суперечок довкола цих виплат, про що говорять юристи. Втім навряд така норма кардинально змінить ситуацію:
– Зараз гроші передбачені будуть і для умовного батька, який не спілкується із сином, і для дружини, яка виїхала за кордон, а інші родичі, які перебувають в Україні та потребують грошей, можуть їх недоотримувати, – зазначає військовий адвокат Роман Ліхачов.
Водночас претендувати члени родини зможуть лише на зазначену вище суму в розмірі 50 % від того, що отримували раніше – решта ж залишатиметься на картковому рахунку військовослужбовця і доступ до цих грошей родина отримає лише після його повернення або ж визнання загиблим.
– Якщо у військовослужбовця є дружина, двоє дітей і батько з матір’ю, то ці 60 тисяч розподіляються на п’ятьох рівними частинами. Усі отримують по 12 тисяч, – говорить керівник адвокатського об’єднання “Вовк і партнери” Андрій Вовк.
Також окремо і юристи, і працівники ТЦК та СП наголошують на тому, що виплати не передбачені для членів родин тих військовослужбовців, які добровільно здалися до полону, самовільно залишили військові частини (місця служби) або дезертирували зі Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Читайте також: “Щоб по моїх друзях і батьках не прилітало”, – ніч із ДФТГ і “шахедами” на Черкащині.
Виплати сім’ям полонених чи зниклих безвісти в Черкасах
Журналісти “18000” намагалися поспілкуватися з великою кількістю політиків і чиновників різного рівня, аби пролити світло на це, без сумніву, чутливе питання. Не під запис багато хто зазначив, що ситуація пов’язана насамперед із дефіцитом фінансового ресурсу у державі. Попри те, що теоретично сума, яку спрямовують на виплати членам родин і військовослужбовцям не змінюється, її частина буде “заморожена” і не підлягатиме реальній виплаті протягом певного часу, що скоротить навантаження на центральний бюджет.
Враховуючи об’єктивно скрутну економічну ситуацію у наповненні центрального бюджету, збільшити реальні виплати членам родин зниклих безвісті можна за допомогою ресурсу місцевих бюджетів. Втім поки це питання у більшості громад не врегульоване, за винятком Черкас, де також є нюанси.
В обласному центрі вже багато років діє профільна програма підтримки захисників і родин військовослужбовців, зокрема зниклих безвісти. Проте наприкінці 2024 року депутати Черкаської міської ради внесли зміни до цієї програми, скоротивши виплати таким родинам до шести місяців.
Тобто відповідно до чинної редакції програми, родини зниклих захисників у місті Черкаси можуть отримувати додаткові виплати протягом шести місяців з моменту написання відповідної заяви. Йдеться про шість тисяч гривень на одного члена родини такого захисника (батьки, дружина/чоловік та неповнолітні діти або ж діти з інвалідністю з дитинства, які не були і не є одруженими). Про це повідомила у коментарі кореспонденту “18000” очільниця профільного департаменту місцевою ради Юлія Ніконенко.
Також Ніконенко зазначила, що ці зміни вносилися до моменту, як стало відомо про скорочення реальних виплат з боку держави. Тоді місцеві депутати пояснювали такі кроки саме тим, що держава підтримує родини у достатній мірі, тому такі виплати дублюють функції держави і, ймовірно, за логікою депутатів, є неефективними. Зараз же ж ситуація змінилась. Принаймні у цьому переконує депутат Черкаської міської ради, член бюджетної комісії Нарек Казарян.
У коментарі “18000” Казарян повідомив, що зараз на рівні голів фракцій депутатів Черкаської міської ради є консенсус:
– Коли ми дізналися про скорочення виплат членам таких родин, одразу на рівні голів політичних сил ухвалили рішення про перегляд виплат і ці зміни мають бути напрацьовані та запропоновані на розгляд спочатку бюджетній комісії, а потім сесії міської ради вже найближчим часом, – зазначає депутат.
Виплати захисникам і їх родинам у Черкаській області
Утім в інших містах області ситуація поки інша. Так, у Смілі наразі немає окремих видатків на виплати родинам зниклих безвісти або тих, хто потрапив у полон. У коментарі “18000” профільний заступник міського голови Сміли Олександр Литвиненко повідомив, що виплати здійснюють лише пораненим бійцям, а також родинам загиблих, допомагаючи у похованні та облаштуванні місця спочинку воїна. Аналогічна ситуація в Умані та Золотоноші. Тут додаткових виплат не передбачено.
У коментарі “18000” виконувачка обов’язків голови Золотоніської громади Наталія Сьомак розповіла, що додаткові виплати отримують поранені захисники, а також родини загиблих. Що стосується членів родин зниклих безвісті, то вони мають можливість звертатися за окремою матеріальною допомогою, відповідно до розробленого положення, втім системних виплат немає.
Тут варто зазначити, що порівняно з місцевим бюджетом обласного центру інші громади Черкащини є не такими фінансово спроможним і знайти у них вільний фінансовий ресурс проблематично навіть на таку соціально важливу та чутливу тему. У великих містах області може йтися про близько 10 млн гривень на рік. Питання ускладнюється тим, що місцеві бюджети були лише нещодавно ухвалені і збалансовані відповідно до тих реалій, які були на момент формування. У цьому місці ми робимо припущення, що місцеві політики та чиновники, формуючи власні бюджети на 2025 рік, не розглядали проблематику ймовірного скорочення виплат членам родин зниклих захисників. Це залишає сподівання на те, що питання належних виплат цим родинам будуть врегульовані за рахунок консолідації всіх фінансових ресурсів як на місцевому, так і державному рівнях.
Читайте також: Дев’ятеро Героїв України з Черкащини: розповідаємо про тих, хто нас захищає.
Важливі новини про ситуацію в Черкасах та країні. Без маніпуляцій та неперевіреної інформації. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”