“Поверніть нам газ”. Чому “Черкасигаз” влаштував паливний бойкот сотням мешканців ОСББ?

Гріють воду на батареях, купують електроплити та мультиварки, приймають душ у родичів. Півтора місяці тому відключили від газу один із під’їздів будинку на Чехова, 39. 10 березня під приціл «Черкасигазу» потрапили ще два будинки – Різдвяна, 41 та бульвар Шевченка, 367/1. Та це тільки початок, кажуть експерти. Така ж історія чекає з 1 травня на усіх споживачів газу.

Люди перекривали дороги, писали звернення, але поки ситуація не зрушила з місця. Чому Черкасигаз влаштував бойкот будинкам, чого вимагає газопостачальне підприємство та як вирішити проблему, розбирався журналіст “18000”.

Яке життя без газу?

2 лютого в одному із під’їздів ОСББ «Чехова, 39» люди почули різкий запах газу. Голова об’єднання викликав фахівців. Ті, під ризиком виникнення аварійної ситуації, вимкнули газ. Кран поремонтували, але газопостачання так і не відновили.

Ніч 10 березня. У будинках Різдвяна, 41 та бульвар Шевченка, 367/1 зникає газ. Люди вранці телефонують у підприємство, аби повідомити та запитати про причини. «Черкасигаз» повідомляє: вимкнули, адже «хулігани» зламали вентиль на зовнішній мережі. Газопостачання теж не відновили.

– “Черкасигаз” перекрив нам вентиль, через який газ надходив у два будинки, пояснюючи це хуліганськими діями. 11 березня ми пішли до постачальника, щоб дізнатися, як відновити надання послуги. Вони сказали, що не підключать, тому що ми маємо підписати договір на експлуатацію внутрішньобудинкової мережі, – говорить голова об’єднання співвласників багатоквартирних будинків «Різдвяна, 41» Валентина Височин.

У п’ятницю, 15 березня, під’їжджаємо до будинку на Різдвяній. Тут біля одного з під’їздів переважно люди старшого віку. На лавці розкладені звернення, мешканці по черзі підписують кожен папірець.

У руках вже не вперше тримають плакати із проханням відновити газопостачання. Перекрикуючи одне одного обурюються, як доводиться виживати в умовах відсутності гарячої води та газу (квартири обладнані газовими колонками для підігріву води).

А як виживаємо? Ходимо по людях, аж у третій будинок, – каже одна жінка.

Це ви ходите, а у нас такої можливості немає, – обурюється інша.

Електрочайниками гріємо, – в унісон кричать мешканці.

– З кружки хіба помиєшся, – додає ще хтось із натовпу.

А діти маленькі! В нас онучка, нема як ні помити, ні зварити кашку, – каже мешканка “висотки”.

Жаліються, що електроплитка на одну камфорку вартує 500 гривень. Дехто каже, що навіть коштів на придбання альтернативи немає – пенсія не дозволяє.

Я он учора дві картоплини у мікрохвилівці спекла і чашку чаю заварила. І це все, що їла за день, – обурюється одна з бабусь.

Та посилене використання електроприладів викликало ще одну проблему – постійно зникає світло. Очевидно, через перевантаження мережі.

А що ви думали, будинку 52 роки, все старе. Ні тобі світла, ні води, ні газу, – додає одна із жінок.

Чого хоче Черкасигаз?

В усіх трьох випадках ПАТ «Черкасигаз» вимагає підписання договору на технічну експлуатацію складових внутрішньобудинкових мереж. До цього газопостачання здійснювалося без цього договору. Натомість із 1 травня власники балансоутримувачі та орендарі мають укласти договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Проблема лише в тому, що підписантом не може бути ОСББ.

– Ми сказали, що не маємо права. У законодавстві є прогалина. ОСББ не є балансоутримувачем, управителем, власником. Ми – співвласники, – говорить голова ОСББ.

Що пропонує ОСББ?

Зі своєю проблемою черкасці зверталися і в прокуратуру, і в Антимонопольний комітет, і у НКРЕКП. Пишуть листи і Президенту України, і прем’єру, й голові Черкаської ОДА. Та поки все безрезультатно. Допомогти вирішити проблему намагалося і місто.

Заступниця міського голови Людмила Бордунос ініціювала діалог із “Черкасигазом”. Та в установі наполягали на підписанні договору. Каже: розробила альтернативний варіант. Адже за індивідуальні договори про експлуатацію там і чути не хочуть.

– Ми запропонували підписати один договір із усіма мешканцями, у якому уповноважити конкретну особу на утримання рахунків та актів, – говорить Бордунос. – Але поки Черкасигаз розглядає цей варіант. Відповіді ж немає.

За словами заступниці мера, Газовий кодекс не забороняє подачу газу за відсутності договору на технічну експлуатацію (саме його вимагають підписати “Черкасигаз”). Натомість є правила безпечної експлуатації газових систем, у яких зазначено, що відсутність договору на технічне обслуговування є підставою на припинення подачі газу. Люди просять підписати останній, але колективний.

Поки люди шукають альтернативу, “Черкасигаз” створює нові проблеми для мешканців. Так, на дверях під’їзду з’явилося оголошення про необхідність ліквідувати дерево, яке роками росло на мережах ПАТ.

– Зараз підприємство вимагає, щоб ОСББ спиляло дерево. Вони це зроблять для своєї безпеки. Але відповідно до державних будівельних норм, чия інженерна мережа, той і має відповідати за безпечну експлуатацію. Це дерево росте там десятки років, і вони (“Черкасигаз”, – ред.) про це раніше не думали, – говорить заступниця.

Чому СУБівським легше?

У будинку на Різдвяній – 90 квартир, це близько 200 мешканців. З них – 75% пенсіонери, пільговики, а решта – молоді сім’ї з малими дітьми.

На Шевченка 367/1, який перебуває на балансі Придніпровської СУБ, ще більше – 8 під’їздів, 120 квартир. До натовпу страйкуючих жителів сусіднього ОСББ підходить один із мешканців сусіднього будинку. Богдан обурюється через дії «Черкасигазу».

– Чому це зробили без попередження. Повідомили б заздалегідь, ми б підписали ці договори і все. Для СУБу це не проблема. День-два і підпишуть, а ми в таких умовах, – каже чоловік. – Це старі будинки. Хтось поставив бойлер, хтось купив електроплиту. А якщо всі включать ці прилади – чи не погорять електромережі?

На під’їзі СУБівського будинку висить оголошення. У ньому зазначено “газопостачання буде відновлено за умови укладання договорів на експлуатацію складових газорозподільної системи та обслуговування газопроводів та газового обладнання в кожній окремій квартирі, при наданні доступу до газових приладів у квартирах будинку”.

Поряд із оголошенням – додаток до договору на експлуатацію з кошторисом послуг, що надаються виконавцем замовнику. Загальна сума складає 13 879 грн. За словами заступника директора КП «Придніпровська СУБ» Світлани Кіфоренко, це вартість річного обслуговування мереж.

– Ми вжили всі заходи, аби підключити наш будинок. Але наскільки мені відомо, там один вентель на подачу газу для нас та ОСББ. Тому фактично наші мешканці залежать від ОСББ. Договір з «Черкасигазом» вже укладений, в нас іншого шляху немає. Мешканці дали згоду, що ми з їхніх коштів будемо сплачувати за обслуговування цих мереж, – говорить представниця СУБу.

Натомість голова правління ПАТ «Черкасигаз» Сергій Буян у коментарі нашому виданню говорить, що нині тривають роботи з відновлення газопостачання у будинку на Шевченка, 367/1, який лишився газу разом із ОСББ по Різвяній, 41.

– У понеділок до будинку по бульвару Шевченка виїжджали кілька бригад. Але не було достатньо мешканців, ми ж можемо газ тільки по стояках запускати. І у вівторок почалися роботи, будинок буде запущений, – говорить Сергій Буян.

Фото: “Прочерк”

На питання щодо ситуації по Різдвяній, 41 каже, що «керівництво ОСББ займається політичною діяльністю і розхитує ситуацію».

– СУБівські будинки автоматично укладають договори, понад 20 ОСББ у Черкасах теж підписали документи на обслуговування без проблем, – коментує голова правління ПАТ «Черкасигаз». – Значна кількість голів ОСББ взяли на себе цю відповідальність. Деякі не хочуть цього робити з невідомих мені причин. Створювати практику законодавства – це не наша функція. Ми обслуговуюча організація, яка працює із небезпечною сировиною – природнім газом. Тому порушувати чинні правила безпеки систем газопостачання ми не будемо.

Питання альтернативного договору, про який говорили представники ОСББ, у “Черкасигазі” уникають. За словами директора, вони отримали лист із підписами від співвласників багатоквартирних будинків, у якому нібито пояснюють, що вони не є ані орендодавцями, ані власниками, ані балансоутримувачами будинків.

– Ми звернулися по роз’яснення до Міністерства юстиції, Мінестерства ЖКК, Міністерства палива та енергетики, і нехай вони нам пояснять, – говорить Буян. – Щодо відповідальності голови ОСББ. Ще раз повторюю. Значна кількість голів взяли давно на себе цю відповідальність і працюють відповідно до норм чинного законодавства. І в подальшому підписують. Просто хтось хоче працювати, а хтось знаходити причини, щоби бути відомим. Я думаю, саме в цьому проблема.

Вже вчора Людмила Бордунос була на засіданні комісії НКРЕКП. На своїй сторінці у “Фейсбук”  вона повідомила, що звернулася до членів комісії із проханням втрутитися у протистояння “Черкасигазу” з ОСББ.

Там відповіли коротко: “розглядаємо звернення в строки, передбачені законом”.

Світлана Спасібіна

 

коментарі
3 Коментарі
  1. Щодо коментаря директора Черкасигаз.
    Ми не займаємося ні політикою, ні розхитуванням ситуації і тим паче ніхто не планував і не планує бути відомим. Пафос це не наша ціль.
    Наша мета жити в спокої та злагоді. Особливо в залгоді з законодавством. Тому і намагаємося відстояти свою позицію, яка не порушує законодавство.
    Чому Черкасигаз не хоче знайти компроміс нам не відомо.

    1. Если Вы говорите что договор по закону не имеете права подписывать, а Газовики требуют подписать для возобновления газоснабжения,так ПОДПИШИТЕ (он получается ВСЕ РАВНО ! незаконный !!!)- и будете сидеть с ГАЗОМ!

  2. Буян – диверсант і шантажист!!!!!!!! Він просто знущається над людьми!!!!!!!! “Черкасигаз” порушив умови договору, припинивши газопостачання………. Буян пропонує 5000 за “хуліганів”……. ха-ха-ха…….тобіш самому собі!!!!!! Щоб ти і твої нащадки жили так, як живуть зараз мешканці будинків – заручників “Черкасигаз”……. Будинок 46 по вул.Толстого з 31 березня серед таких заручників!!!!!! Невже немає управи на цього ідіота????!!!!!!!!

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини