“Томос-тур” у Черкасах: господарсько-політичний підхід до релігійних перемог

Сьогодні, 18 січня, із візитом у Черкаси завітає президент України Петро Порошенко.

За 4 роки каденції Петро Олексійович особливо не тішив своєю увагою землю Тараса і Богдана, офіційно відвідавши Черкащину лише одного разу  у “військових” справах і вручивши нагороди військовослужбовцям із Оршанця.

Фото з сайту АП

Та за останні два місяці ситуація діаметрально змінилась. Вперше безпосередньо до Черкас президент Порошенко приїхав 20 листопада минулого року представляти нового очільника обласної адміністрації – Олександра Вельбівця. Тоді глава держави провів офіційну зустріч із політичним і громадським активом області фактично за напівзачиненими дверима великої сесійної зали обласної ради. Окрім безпосередньо представлення Вельбівця, візит запам’ятався дрібними конфліктами стосовно потрапляння чи непотрапляння на зустріч окремих представників політичних кіл, а також обіцянками Порошенка щодо нашумілої справи вбивства журналіста Василя Сергієнка.

І от менше ніж за два місяці верховнокомандуюючий знову у Черкасах. В обласній адміністрації приїзд глави держави називають “робочою поїздкою”. Водночас очевидним є той факт, що Черкаси стануть черговим обласним центром у межах так званого “Томос-туру” президента, в якому він ознайомлює вірян із документом, підписаним у Константинополі.

Новий “іспит” для Вельбівця

Цього разу візит Порошенка повністю організовує вже новий керманич обласної адміністрації Олександр Вельбівець. У нього залишається не так багато часу і можливостей продемонструвати свою організаційну профздатність перед часом “Че” – днем виборів Президента України.

Фото з сайту АП

Фактично для Вельбівця це третій міні-іспит. Перший –  врегулювання напруженої ситуації з опаленням у Смілі – Олександр Іванович, м’яко кажучи, вирішив альтернативним шляхом. Фактично складне питання було просто відтерміно на більш теплу пору року і, цілком можливо, нову адміністрацію. Наступний виклик – вибори до об’єднаних громад – Вельбівець склав на тверду четвірку. Хоч забезпечити надрезультату і не вдалося (БПП на виборах ОТГ набрав 11,8%),  вибори обійшлися без гучних скандалів і затягувань із встановленням результатів.

Більш-менш успішно очільник області справляється і з поточними сезонними господарськими процесами. Попри значні снігопади наприкінці грудня, в області вдалося забезпечити прохідність автошляхів та уникнути суттєвих транспортних колапсів. Одним словом, простий старий-добрий господарський підхід – це і є підхід Олександра Вельбівця, що він успішно проявив і під час організації “Томос-туру”.

Готовність номер один

У переддень візиту Президента соціальні мережі буквально заполонили світлини гіперактивності місцевих комунальників на об’єктах візиту Порошенка. Майже до останнього не була відома програма заходів за участі гаранта. Втім її легко можна було вирахувати за густиною комунальної техніки та працівників на 1 кв. метр.

Все видавало те, що президент відкриє пам’ятник митрополиту Липківському, а також проведе урочисту зустріч з “елітою” краю в обласній філармонії. Всі ці локації завчасно очистили від будь-якого снігового покрову, залучивши безпрецедентний комунальний ресурс.

Дисонанс із реальним станом речей з прибиранням міста від снігу залишимо за дужками.

Як було в інших містах?

Перед Черкасами президента із томосом могли побачити віряни та чиновники Рівного, Вінниці та Луцька. Попри робочий статус всіх цих візитів, акцент робився саме на “релігійній” тематиці. Очевидно, не виключенням будуть і Черкаси. До того ж, на відміну від Луцька, разом з Порошенком до Черкас приїде і настоятель новостворенної Православної церкви України митрополит Епіфаній.

Фото з сайту АП

Якщо Епіфаній повернувся до Томос-туру Порошенка, з іншим неодмінним його атрибутом на Черкащині виникли проблеми. Мова про свиту Президента, яку, окрім духовенства, традиційно наповнюють, зокрема, депутати-мажоритарники. За добу до приїзду Петра Порошенка у Черкаси жоден із семи нардепів, обраних в області, не гарантував свою участь у офіційних заходах. Окрім того, не викликав особливого публічного ажіотажу приїзд гаранта і в місцевих депутатів. Жоден із них не проанонсував візит свого партійного лідера, традиційно віддаючи перевагу місцевим конфліктам навколо (не)ухвалення бюджету міста.

Фото видання Голос України

Вочевидь, вивести сніг з-під обласної філармонії для господарника Вельбівця було завданням простішим, аніж забезпечити гаранту належний бекграунд із політичних важковаговиків регіону. До останнього моменту не було достеменно відомо, чи з’явиться на публіці з президентом хтось з народних обранців навіть з фракції його власного імені. Очевидно, в політичної еліти краю чинний Президент – поки не найретенговіший кандидат на майбутніх виборах і ставати з ним в один ряд на старті виборчих перегонів готові не всі.

Згуртуватися, аби побачити президента

В обласному осередку партії Блок Петра Порошенка “Солідарність” запевняють, що участі у підготовці до приїзду президента у Черкаси не беруть. Мовляв, “для цього є спеціальні структури”.

– При цьому, звісно, всі охочі, зокрема й партійний актив, депутати фракцій «БПП «Солідарності» можуть стати учасниками зустрічі з Президентом Петром Порошенком. Але це на їхній розсуд і бажання, – наголошує голова обласного осередку БПП Сергій Кудактін.

Фото з сайту АП

Також у БПП заявляють, що не мають інформації про те, на яких об’єктах побуває президент. За словами Кудактіна, у партійців є лише та інформація, що вже була озвучена у ЗМІ.

Журналіст видання “18000” також запитав у Кудактіна, чи відбуватиметься для зустрічі з президентом підвіз черкащан із інших міст і районів. Подібне порушення зафіксувала ГМ Опора на Волині.

– Про такі випадки організованого підвозу людей, на які ви натякаєте, нам невідомо. Ми точно таким не займаємося, – каже Сергій Кудактін. – Але розуміємо те, що Президент не так часто відвідує регіон, тому однозначно буде чимало охочих побачити та послухати Президента. Тож жителі районів, наші партійці та активісти, не виключаю, можуть гуртуватися та винаймати автобус, аби дістатися Черкас. Так само, як і, наприклад, футбольні вболівальники, гуртом підшуковують автобус і винаймають його, аби разом дістатися до місця призначення. Адже такий спосіб однозначно вигідніший, зручніший та комфортніший.  

Не зневажати, але й не поклонятися

– Томос – це не про релігію, а про геополітику, – коментує приїзд президента в Черкаси голова обласної організації КВУ Максим Михлик. – Надання томосу Україні і створення ПЦУ є визначною історичною подією. Тур з ним – це, можливо, потреба для віруючих і стимулювання для переходу від РПЦ священиків, які коливаються (наприклад, Софронія).

Водночас, на переконання експерта, втручання політики у релігійну сферу “применшує символічне значення події”.

– З іншого боку, Петро Порошенко поки не є кандидатом і, відповідно, виборчих порушень тут немає, – констатує Михлик.

Не політизувати історичну подію закликає і черкаський священик Андрій Шиманович.

– Це справді епохальна подія в історії Української держави. Але надмірна політизація суто церковної події дискридитує і томос, і надання автокефалії Православній Церкві України. Надмірне злиття церкви і світської влади завжди було не на користь Православній Церкві, – говорить отець Андрій. – Тим більше, що Предстоятель ПЦУ, Блаженніший митрополит Київський і всієї України Єпіфаній також неодноразово запевняв, що новостворена структура не повинна стати державною Церквою, яка б обслуговувала інтереси держави, а не слугувала духовним потребам наших співгромадян.

Водночас, продовжує представник церкви, не менше його турбує і ставлення вірян до томосу як документа.

– Хіба можна вклонятись документу? Це ж не ікона і не мощі святих. Цей документ є дійсно довгоочікуваним, і він має надважливе історичне значення, але, тим не менш, це не об’єкт релігійного вклоніння. Те ж саме, що роздрукувати устав і почати йому вклонятись… Це доходить до абсурду. На моє переконання, слід стримувати подібний надмірний і невиправданий з точки зору православної Традиції релігійний запал і бути більш поміркованими. Є речі, яким слід вклонятись, а є ті, які треба поважати, але тримати бережливо на полиці.

Єлєна Щепак та Артур Чемирис

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *