КП “Черкасиінвестбуд”, що створене для залучення у місто інвестицій, боргує кошти до міського бюджету і звітує про збитки. Водночас підприємство підписує інвестиційні угоди з забудовниками, віддаючи їм комунальну землю за копійки.
Про це йдеться у розслідуванні “Лакмус”, яке виготовляє на замовлення “Суспільного” команда “18000”.
Сумнівні доходи з інвестицій
У 2019 році КП “Черкасиінвестбуд” уклало інвестиційну угоду на забудову елітної земельної ділянки в мікрорайоні Митниці. Конкретно – на вулиці Сержанта Жужоми, 4.
Як розповідав тоді сам Іван Будяк, інвесторів знайшли за допомогою оголошення в газеті. Ним стало маловідоме підприємство “Група Азот”.
На ділянці має зрости будинок на 150 квартир. Нині розпочалося будівництво. Місто свою вигоду від цієї операції має отримати лише згодом. Грошова винагорода не може перевищувати вартості однієї квартири у цьому будинку.
За кілька кілометрів від цієї ділянки розташований уже зведений будинок за адресою вул. Козацька, 9/1. На початку року його вже ввели в експлуатацію. За інформацією з офіційного сайту забудовника, у багатоповерхівці 90 квартир. Загальна площа житлової забудови – майже десять тисяч “квадратів”. Ціна одного – 13,5 тисяч гривень.
Як вдалося з’ясувати журналістам, за зведення будівлі із десятьма тисячами квадратних метрів житла на березі Дніпра комунальники отримали лише 300 тисяч гривень. Це ледь не удвічі менше, аніж коштує найдешевша квартира у новобудові.
Борги перед містом
Підприємство “Черкасиінвестбуд” створили 26 років тому. І тоді, і зараз на папері серед напрямів діяльності підприємства є забезпечення будівництва житла та залучення інвестицій. Минулий рік “Черкасиінвестбуд” завершив із майже 300-тисячними збитками.
На підприємстві працюють п’ять співробітників. Саме середня за мірками Черкас заробітна плата для них “з’їдає” більшу частину доходів підприємства. Плюс витрати на комуналку та утримання власного офісу. Доходи підприємства – плата орендарів за нежитлові приміщення. Це 2 мільйони гривень на рік. І зовсім нічого від інвестиційної діяльності та інвесторів.
Станом на 1 червня КП “Черкасиінвестбуд” заборгував місту більше мільйона за сплату земельного податку. Причому сума боргу постійно зростає.
– Як юридична особа “Черкасиінвестбуд” сплачує податки до місцевого бюджету. Це податок із доходів фізичних осіб, наймані працівники, які отримують у них заробітну плату, земельний податок, за землю, яка в них є. І в деяких роках він сплачував податок на прибуток, якщо мав прибуткову діяльність, – зазначила в коментарі журналістам директорка департаменту фінансової політики Тетяна Харенко.
Натомість директор КП, соратник мера Черкас Іван Будяк коментувати свої “інвестиційні досягнення” журналістам відмовився. Спочатку він просто відмовлявся від коментарів, опісля – жалівся на укус бджоли.
Надія на полігон
Цього року депутати планують залучити більше ста рекордних мільйонів із продажу землі. Найбільшу суму – виручити із продажу землі полігону у Південно-Західному районі. Проте минуло вже пів року, а кошти так і не надійшли.
Нині земля полігону перебуває у постійному користуванні славнозвісного КП “Черкасиінвестбуд”. Депутати виступили з ініціативою передати землю департаменту архітектури та містобудування. Саме департамент організовує земельні аукціони в Черкасах.
Відповідно до закону, директор КП може відмовитись від землі добровільно. Проте цього робити він не став, назвавши такий крок “недоцільним і таким, що призведе до нібито ліквідації підприємства”.
– Прозорим може бути лише продаж земельної ділянки на земельних торгах, які повністю відкриті. І можуть взяти участь різні суб’єкти господарської діяльності – купити і заплатити гроші в бюджет міста Черкаси, , – переконана ініціаторка рішення про передачу землі профільному департаменту, депутатка міськради Надія Івашкова. – Усе те, що стосується якихось довгих договорів на будівництво, завжди приховує якісь такі речі, які можуть бути не вигідними для територіальної громади.
Та поки дискусія навколо полігону триває, частина депутатів голосує за передачу у постійне користування КП “Черкасиінвестбуд” ще однієї елітної ділянки по вул. Байди Вишневецького, 8.