У нашому житті бувають ситуації, які змушують швидко реагувати. У ці хвилини ти не маєш часу довго обдумувати план дій та збирати речі й документи, адже головне завдання – якнайшвидше евакуюватися в безпечне місце. І коли, що покласти до тривожної валізки, ми вже розповідали, то що робити тим, хто має домашніх улюбленців – розбираємося сьогодні. Адже як і у повсякденному житті, так і за надзвичайних ситуації, подбати про домашню тварину може лише власник.
Ділимося пам’яткою відповідального власника у випадку надзвичайної ситуації від “Change Communications“
Як підготуватися до надзвичайної ситуації, якщо ви – власник тварини?
Найперше, що потрібно зробити – скласти план дій.
- Укомплектуйте речі першої необхідності для улюбленця та поставте їх поряд із вашими речами, бажано у легкодоступному місці біля входу до оселі. Якщо все необхідне буде перебувати в одному місці, ви точно нічого не забудете.
- Поповніть запаси. Навіть якщо вам не доведеться евакуйовуватися, кризова ситуація в країні може спричинити перебої з постачанням багатьох товарів. Тому подбайте про достатні запаси медикаментів для тварини, якщо їх виписав ветеринарний лікар, та корму (особливо якщо це спеціальний корм, наприклад, ветеринарна дієта).
- Зробіть тварині усі необхідні щеплення (індивідуальний план вакцинації складе ветеринарний лікар). По-перше, кризова ситуація сама по собі може спровокувати зростання інфекційних захворювань. А по-друге, якщо вам доведеться залишити тварину у притулку або перетинати з нею кордон, вакцинація буде однією з необхідних умов.
- Знайдіть друга – людину, яка зможе подбати про вашого улюбленця, або ж допомогти з евакуацією тварини, якщо у вас такої можливості не буде. Зазвичай, це хтось із сусідів, родичів або друзів, що мешкають неподалік. У цієї людини повинні бути ключі від вашої оселі, тварина повинна знати її та довіряти.
- Зробіть та роздрукуйте фотографію тварини – окремо і разом з вами. Це може знадобитися у разі, якщо тварина загубиться і вам доведеться доводити, що саме ви є власником.
- Встановіть чіп та нашийник із жетоном-адресником. Чіп – це електронний паспорт тварини, а єдина база чіпованих тварин України входить до складу міжнародної пошукової системи та доступна з будь-якої частини світу. Жетон-адресник допоможе швидко зв’язатися з вами у разі, якщо тварина загубилася на вулиці та її знайшов хтось із перехожих.
- Запам’ятайте улюблені схованки вашої тварини – у стресовій ситуації вона з великою ймовірністю сховається саме там.
Коли план дій вже складено, зберіть для улюбленця речі першої необхідності. Бажано мати два комплекти речей: більший – на випадок переміщення на автомобілі та менший – якщо виїхати треба буде негайно і ви будете обмежені по багажу.
До набору-мінімум повинні входити:
- Переноска (якщо у вас кіт або собака маленької породи). У холодну пору року потрібно обладнати переноску теплою підстилкою, аби тварина не мерзла.
- Запаси води та корму щонайменше на 3 доби.
- Ветеринарні документи та ліки, аптечка невідкладної допомоги (складіть ці речі у водонепроникний пакет). В аптечку варто покласти універсальні речі: бинт, марлеві пов’язки, ножиці, пластир, антисептик, пінцет, гумовий жгут, одноразові рукавички. Також має сенс завчасно порадитися з ветеринарним лікарем та придбати необхідні складові, заспокійливі препарати для вашого улюбленця – у стресовій ситуації навіть спокійні тварини можуть поводитися тривожно.
- Паспорт тварини або інший документ, який посвідчує ваше право на володіння нею (також покладіть у водонепроникний пакет).
- Намордник, повідець та нашийник (для собаки).
До більшого комплекту необхідних речей, окрім зазначеного вище, можна також додати:
- Миски для води та їжі.
- Улюблені іграшки, які допоможуть тварині заспокоїтися.
- Лоток для піску та наповнювач (для кота).
- Пакети для прибирання, паперові рушники.
- Запасну лежанку для тварини.
Що робити з твариною під час надзвичайної ситуації?
Головне правило таке: якщо ситуація небезпечна для людей, то і для тварин також. Якщо виникла потреба в переміщенні, домашніх улюбленців потрібно брати з собою, навіть якщо ви розраховуєте повернутися додому за кілька годин.
Найперше візьміть собаку на повідець, а кота посадіть у переноску. Навіть спокійні тварини можуть злякатися гучних звуків або відреагувати на загальну атмосферу знервованості й сховатися або втекти. Також на собаку варто одягнути намордник, адже у стресовій ситуації тварина може спробувати вкусити.
Розмовляйте з твариною спокійним розміреним голосом.
Якщо відомо, куди саме ви будете евакуюватися, знайдіть у цьому місці pet-friendly локації для проживання. При бронюванні житла попередьте власника, що ви будете з домашнім улюбленцем.
Що робити коли небезпека минула?
Кожна тварина по-різному реагує на стрес. Деякі улюбленці можуть безпробудно проспати 12 годин, а деякі можуть мати проблеми з поведінкою чи навіть зі здоров’ям.
Після повернення додому заплануйте візит до ветеринарного лікаря. Будьте готові до проблемної поведінки – пережитий стрес може ще певний час даватися взнаки. Перші дні на прогулянці не спускайте собаку з повідка. Намагайтеся уникати різких гучних звуків і створити вдома спокійну атмосферу. Якщо ознаки стресу не минають за кілька тижнів, зверніться до ветеринарного лікаря. Він може не лише виявити ознаки захворювання на ранній стадії, але й порадити кінолога/фелінолога або заспокійливі препарати для тварини.
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ:
Бути готовим до всього: що покласти до тривожної валізи
Бомбосховища у Черкасах. Де їх шукати та що каже міська влада?
У мерії опублікували адреси збірних пунктів евакуації (КАРТА)