Найулюбленіший святий українців: хто такий Миколай і чому він приносить подарунки

хто такий святий миколай? чому він приносить подарунки?

Миколай Чудотворець займає особливе місце серед святих, як у католиків, так і в православних. У християнстві на його честь відзначають два свята: навесні та взимку. Останнє, 6 грудня, є передвісником свята народження Ісуса Христа. Цього дня українські дітлахи знаходять під подушками довгоочікувані подарунки.

Ім’я Миколай перекладається як переможець народів. І це не випадково, адже Святого Миколая прославили саме люди. Донині вони звертаються до нього, коли сталося щось страшне і потрібна термінова допомога.

Які легенди існують довкола постаті Миколая? Чому святий Миколай приносить подарунки під подушку? Які чудеса творив? Чому він узагалі настільки популярний серед українців? Чи справді існував і який вигляд мав? Ці питання журналістка “18000” поставила етнологу, історику Андрію Темченку, капелану Володимиру Гладковському та мистецтвознавиці Олександрі Рак.

Остання зазначила:

– Усі чудеса та факти про його життя письмово зафіксували аж у Х столітті, тобто через понад 600 років після існування Миколи Мирлікійського. Тому все, що ми знаємо про нього, базується на легендах і споминах.

Легенди, які існують довкола постаті Миколая

Історики сходяться у думці, що Миколай народився в Лікії, місто Патар (сучасна територія Туреччини, – ред.) і жив у IV столітті. Він походив із багатої родини ідейних християн і був єпископом. Після смерті батьків отримав спадок і вирішив роздарювати його нужденним, бо наслідував вчення Ісуса Христа. 

– Є загальноприйнята легенда про те, що він був священником у часи гоніння на християн. Коли отримав спадок, римляни багатих не дуже переслідували, він поставив собі за мету виконати заповіт Ісуса Христа – роздати усе своє багатство бідним і слідувати за ним, – розповідає етнолог, доктор історичних наук ЧНУ ім. Б. Хмельницького Андрій Темченко.

Миколай допомагав нужденним, бідним і хворим, допомагав здобути освіту. Також існує легенда про бідного батька, який мав трьох дочок. 

– У ті часи, якщо дівчина не мала приданого, то заміж її не брали і вона мала стати повією. Батько уже готувався до цього. Тим часом Миколай щовечора кидав дочці у вікно по шматочку золота, аби її таки змогли видати заміж. Батько вистежив Миколая, із вдячності хотів розповісти про його добро усім людям, але той сказав: “Не потрібно мені дякувати, дякуй Богу”. Також говорять про те, що Миколай останній шматок золота кинув у димар. Звідси і походить традиція класти подарунки у шкарпетки біля комину, – говорить етнолог.

легенда про те, що Миколай приносив бідним дівчатам золото, щоб вони могли зібрати придане

Святий Миколай кладе біля вікна золото, яке приніс бідним дівчатам

У зв’язку з цією легендою на деяких іконах святого Миколая зображують із трьома яблуками – це образ золотих злитків, які він кидав дівчатам.

Крім того, існує багато легенд про те, що він народився настільки просвітленим, що коли матір годувала його грудьми у п’ятницю, то він їв лише раз. Або легенда про те, що коли його хрестили – він став на ноги.

Миколая також дуже шанували рибалки, тому що він допомагав тим, хто потрапляв у корабельні катастрофи. Також на кожній чайці (кожному човні, – ред.) козаків була ікона Миколая.

– Його називають покровителем моряків і всіх, хто перебуває у дорозі. Про це є дві легенди. Перша – нібито його батьки займалися торгівлею через море. А друга – про те, що коли одного разу Миколай плив із моряками, почалася страшна буря, він сказав людям на кораблі молитися Христу і море стихло, – переповідає мистецтвознавиця, старша наукова співробітниця Черкаського обласного художнього музею Олександрою Рак.

Миколай потрапив з моряками у шторм і молиться Ісусу

Миколай на кораблі із моряками під час шторму молиться Ісусу Христу

Також вона пригадала легенду про батьків, у яких викрали сина. Нібито вони так сильно молилися святому Миколаю, що він віднайшов дитину і повернув її батькам.

Чому Миколая називають Чудотворцем?

При житті Миколай був доброю і щирою людиною. Він підтримував тих, хто просив і очікував допомоги.

За ленгендою, яку розповів капелан, благочинний Свято-Михайлівського кафедрального гарнізонного собору Володимир Гладковський, коли Миколай помер, на території півострова Лікія прогресувало язичництво і мощі святого хотіли знищити. Тоді Миколай, будучи тілом вже мертвий, явився уві сні торговцям із міста Барі і повідомив, що йому загрожує небезпека.

Торговці прибули до монастиря і застали там монаха, який охороняв мощі. Вони схитривши, сказали, що подорожують і приїхали до святих мощей. Коли монах показав їм, де лежать мощі Миколая, його зв’язали і викрали їх. Місце, де зберігали мощі святого, було наповнене миром. 

Мощі Святого Миколая привезли морем з Туреччини до Італії

Люди зустрічають мощі Святителя Миколая біля корабля

Коли торговці прибули до міста Барі, багато людей зібралися, щоб зустріти святителя. Дорогою, якою несли мощі Миколая від корабля до церкви, стояли люди. Багато з них мали невиліковні хвороби, вади. Хто торкнувся святих мощей – усі зцілилися, сталося чудо.

Чому Миколай “приносить” подарунки?

Миколай помер 6 грудня, а перепоховали його 9 травня у соборі Святого Миколи в Італії, освяченому Папою Урбаном ІІ. Тому свято Миколая відзначають двічі. Так ці свята поділяють рік на дві частини: початок зими і початок літа.

У зимовому циклі християнських свят Катерина є зразком для дівчат, Андрій – для хлопців, а Миколай – для батьків. Адже у це свято дорослі благословляють дітей так, як Бог благословляє тих, хто у нього вірить. Наступне велике свято після Миколая – це Різдво, після нього – Щедрий вечір та Василя, який є прикладом для правителів.

– Микола Чудотворець – це святий, який демонструє щедрість батьків до дітей. Батьки мають брати приклад з Бога, який задаром робив людям добро, дарунки. Взимку ніч стає довшою, для дітей це сумно, бо вони люблять сонце і весну, подарунками у День Миколая дорослі обнадіюють малечу. Дари батьків дітям – це наслідування Послання апостола Павла. Він писав так: “Із усіх сил намагайтеся любити один одного і одночасно докладайте усіх зусиль, щоб отримати духовні дари. Подарунки під подушкою – це опредмечені духовні дари, – пояснює етнолог Андрій Темченко.

Святий Миколай приніс подарунки під подушку сплячій дитині

Миколай з янголами кладе дитині під подушку подарунок

Традиції у день святого Миколая

Як розповів історик, традиція класти подарунки під подушку з’явилася у 16-17 столітті. 

– До речі, саме під подушку дарунки кладуть лише в Україні, переважно на Правобережній. Ймовірно, це спричинено тим, що в українських хатах не було коминів. Коли діти знаходили під подушкою те, що замовили, вони вірили, що Бог їх бачить і чує. Водночас у Європі дітям зазвичай на Миколая дарували теплий одяг, потім почали додавати цукерки, горіхи тощо. Якраз там дарунки складають у панчохи над комином. Аби пригостити оленів Миколая, діти клали у черевик морквину, – каже етнолог.

шкарпетках, що висять над каміном біля новорічної ялинки

Він додав, що спочатку свято було релігійним, овіяне легендами, а потім стало народним і набуло ознак доброчинності. Волонтерство – це насліддя діяльності Миколая.

У свято Миколая варто творити добро, годувати бідних, допомагати. Це сходження Святого Духа на землю у вигляді дарів. Зробивши щось хороше, людина бере участь у божественному промислі і перебирає святість на себе.

– У Німеччині та Польщі до періоду Мартіна Лютера (періоду протестантства, – ред.) діти переодягалися у єпископів і просили милостиню для бідних. Тобто вони наслідували дії Миколи, – говорить Андрій Темченко.

“Народний заступник Христа”: чому постать Миколая популярна в Україні?

Свято Миколая 6 грудня встановив візантійський імператор Юстиніан І у VI столітті нашої ери. А імператор Мануїл Комнін прописав святкування Миколая у законі. В Україні ж його почали відзначати в ХІ столітті.

Доктор історичних наук Андрій Темченко розповів, коли в XI столітті папа Римський Урбан ІІ зібрав собор примирення східних і західних церков, на ньому була присутня делегація з Київської православної митрополії. Звідти митрополит Іоан ІІІ привіз до Київської Русі культ Миколи. Тому його постать дуже популярна, особливо у центрі України. 

– Якщо зайти в стару українську хату, там висять ікони Ісуса Христа, Божої Матері і Миколая. Його ікона була практично у кожній хаті, вона оберігала від усього: від грому, хвороб, вовків, наводнення. Його вважати народним заступником Ісуса Христа. Він був ніби посередником між Богом і людьми, їм було простіше до нього звертатися, – розповідає Андрій Темченко.

українська хата з середини. ікони на стінах

Ікони на стінах української хати

Олександра Рак також підтвердила поширеність ікони святого Миколая в іконостасах українських родин:

– В Україні, коли відбувається вінчання молодих, у них над головами тримають Ісуса та Богородицю. Це дві ікони, які першими починають формувати домашній іконостас. Потім до них додають іменинні ікони чи улюблених святих, найчастіше – серед них Миколай. 

Читайте також: “Оберігав житло та родину”: черкаська етнологиня про різдвяного “павука” і традиції.

Ікони Миколи Чудотворця

Як розповіла мистецтвознавиця, перша чудотворна ікона святого Миколая Київської Русі, про яку нам відомо, зникла у 1943 році, коли німці відходили з Києва.

– Миколай настільки улюблений святий на території України, що в Деісусі (центральній частині вівтаря, – ред.), де зображений по центру Христос, зазвичай по праву руку від нього – Богородиця, а з іншого боку – Іоан Предтеча, його постать інколи замінює Миколай, – говорить Олександра Рак.

У Черкаському обласному художньому музеї зберігається ікона Деісус з Миколаєм, виконаний на металі.

металева ікона Миколая Чудотворця, яка зберігається у Черкаському обласному художньому музеї

Ікона “Деісус з
Богородицею Скорботною та святим Миколаєм Чудотворцем”, Україна. Друга половина XІX ст. Метал, олія. Зберігається у Черкаському обласному художньому музеї.

На деяких іконах Миколая можна побачити таке поняття як Нікейське чудо – над його плечима на хмарках зображають постаті Богородиці з Євангелієм та Ісуса Христа з омофором.

– Коли я працювала з іконами, натрапляла на сюжети, на яких також були зображені його добрі діла. Наприклад, Миколай і у дерев’яній балії сидять дітки, які простягають до нього ручки або три дівчини плачуть у хаті, постать Миколая  видно у вікні, а на підвіконні лежить мішечок із грошима. На іконах він не завжди у центрі, як це заведено, існують окремі ікони з його чудесами, – констатує наукова співробітниця музею.

Ікона святого Миколая

Ікона святого Миколая поруч з ним Богородиця та Ісус Христос – Нікейське чудо.

Образ святого Миколая

Оскільки мощі Миколи Мирлікійського збереглися, науковці створили 3D модель його голови. За їхніми висновками, це був чоловік із виразними вилицями і гострим підборіддям. Зазвичай на іконах Миколая зображають погрудно.

– За іконографією, це чоловік поважного віку з високим лобом, великими очима, рівним і прямим носом, невеликими вустами, сіро-сивим волоссям, невеличкою борідкою. Права рука у нього зазвичай піднята у жесті благословіння, а у лівій він тримає закрите або відкрите Євангеліє. 

ЗD портрет святого Миколая, який відтворили вчені

Портрет святого Миколая, який вдалося відтворити ученим

Миколай одягнений у єпископське вбрання: довгий хітон (вид сорочки нижнього одягу, – ред.), плащ та омофор (довга, широка стрічка із зображенням хрестів, огинає шию – ред.), яким він часто підтримує Святе Письмо. Його одяг часто розшитий, прикрашений золотом, але це залежить від часу створення ікони і від достатку замовника, – каже Олександра Рак.

Етнолог Андрій Темченко додає, що інколи Миколая зображають з посохом. Це пов’язано з тим, що його вважали пастирем, який пас овець. Аби їх ловити, вони ходять із палицею. Так посох був ознакою влади над паствою.

Також існує особливість: на іконах Миколая зображують або в митрі на голові, або без неї. Оскільки свято Миколая відзначають двічі на рік, то у народі говорять, що літній Миколай – без шапки, а зимовий – у шапці.

дерев'яна ікона Святителя Миколая з Черкаського обласного художнього музею

Ікона “Святитель Миколай”
(зимовий), Україна. Середина ХІХ ст. Дошка соснова, левкас, олія. Зберігається у Черкаському обласному художньому музеї.

Як святого Миколая намагалися “скасувати”

Як з’явився Санта Клаус

Як розповів етнолог, в Україну свято Миколая прийшло з Речі Посполитої, куди потрапило з Німеччини, до якої – з Риму. У XVI столітті  у період реформації лютеранська церква заборонила свято. Тоді подарунки Миколая демонстративно спалювали у вогнищах, читали відповідні проповіді. Але усталену традицію скасувати не вдалося, тоді постановили, що подарунки мають з’являтися не в день смерті Миколая, а на Різдво, тому що їх ніби приносить Ісус.

Санта Клаус приніс подарунки під ялинку

Санта кладе подарунки під новорічну ялинку

Так з’явився образ Санта Клауса на Різдво – це наслідки втручання у народний і церковний календарі. У Чехії, Словаччині та Польщі подарунки приносить не святий Миколай, а Іжешик, тобто Ісусик.

Хто такі Крампус та Йоулупуккі

У Європі є антипод святого Миколая – Крампус – це типовий чорт. За легендою, вони з Миколаєм ходили разом: якщо дитина слухняна, то отримувала подарунок, якщо ж ні – то Крампус дарував різку. У перекладі Крампус означає кіготь – це натяк на його дику природу. Він походить від дуже давнього фінського персонажа Йоулупуккі – означає різдвяний козел.

персонаж Клампус

Крампус – антипод святого Миколая

Як з’явився Дід Мороз

Радянська влада боролася із образом Санти. Святого Миколая також не любили, його свято не відзначали. Для боротьби з ними придумали образ Діда Мороза. 

– Він разом зі Снігуркою водив дітей за руки навколо ялинки і вони співали: “В дружнє коло навколо ялинки станемо і заспіваємо з усією країною: слався наш великий Сталін, слався Сталін наш рідний”. Снігурка – це взагалі мертва істота. Дід Мороз – одягнений як Миколай, але душею – не святий. Він як вовк в овечій шкурі: на ньому одяг святого Миколая, а сам він славив Сталіна, який убивав людей, – говорить історик Андрій Темченко.

Дід мороз і Снігурочка обіймаються

Дід Мороз і Снігурка. Фото: UNN

Він додав, що комуністи дуже заздрили популярності Миколая:

– А заздрість породжує бажання знищити. Однак негативні легенди про Миколая не прижилися, насадити їх совєтам не вдалося. Попри це у містах росії, де живуть етнічні українці, святого Миколая вшановують, а також на півночі – в Архангельську, Мурманську, бо там багато мореплавців і його культ поважають фіни. Тобто жителі російських регіонів, наближених до Європи, шанують постать Миколая, а буряти, наприклад, не знають, хто це такий.

Анастасія Бут

Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Проходьте також тест “18000”: День святого Миколая: що про це свято знаєте ви?

Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами.

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *