Де навчають бути підприємцем?

Зараз такий час – постійно потрібно навчатися чомусь новому. Читаєш, дивишся, пізнаєш. Якщо цього не робиш – відстаєш від розуміння сучасного світу. Так і в підприємництві: якщо не розумієш нові потреби людей, не застосовуєш нові методи та інструменти ведення бізнесу, не використовуєш нові канали збуту  – ідеш з ринку швидко.

Мене іноді запитують: чи потрібно попередньо навчатися, щоб відкрити власну справу?

“Так, якщо немає досвіду”, – відповідаю я. Можна 10 років працювати на когось, а потім започаткувати власний успішний бізнес у цій же галузі. Тут досвід – найкращий вчитель. Однак якщо досвіду бракує або він зовсім в іншій сфері, то навчання збільшує ваші шанси стати успішним підприємцем. Не гарантує, просто збільшує.

Я розділяю навчання для бізнесу на види:

  • платне і безоплатне;
  • для початківців і для досвідчених бізнесменів.

Почнемо з простого – безоплатне навчання для бізнес-початківців.

Я зараз про он-лайн навчання. Тут рекомендую 2 ресурси: “Будуй своє” від Ощадбанку і курс Prometheus “Підприємництво. Власна справа в Україні”.

Від Ощадбанку я не очікувала такого… Таких цікавих відео-лекцій, прикольних статей та класну добірку бізнес-літератури. А ще на сайті є корисний тест “Який ти підприємець?”. Він підказав, що у мене просідають знання з маркетингу та менеджменту, зате все ОК з PR та інноваціями. Спробуйте і ви оцінити свої знання про бізнес.

Ну, а курси від Prometheus – то вже класика жанру. Сама зараз проходжу. Долучайтесь!

Безоплатними є ще деякі офф-лайн навчальні програми. Однак вони відкриваються час від часу й там навчають як розпочати власну справу лише в конкретних галузях економіки, здебільшого, в креативних індустріях, ІТ, сільському господарстві.

Я знаю про таке навчання для представників креативних індустрій (сюди належать такі сектори: видавництво, дизайн, мода, ремесла, архітектура, візуальне мистецтво, музика, кіно, фотографія, відеоігри, цифрові медіа тощо) за програмою Creative Enterprise Ukraine від British Council. Там допомагають творчим людям побудувати бізнес. Щоправда набір на навчальні тренінги у 2019 році почнеться з осені.

Взагалі є безоплатні навчальні програми як для початківців, так і досвідчених бізнесменів, які фінансуються різними європейськими інституціями. Однак це не лекції і не тренінги, а програми з обміну досвідом.

  • Еразмус для молодих підприємців (Erasmus for Young Entrepreneurs) – програма ЄС, яка дає можливість навчатися у досвідчених керівників малого бізнесу в європейських країнах.

Не існує ні вікового, ні галузевого обмеження щодо участі. Можуть подаватися як нові підприємці, які тільки планують створити власний бізнес, так і досвідчені, які управляють підприємством. Круто, що програма оплачує перебування за кордоном учасника. Для кожної країни ЄС визначена своя сума витрат у місяць, більше якої вам не нададуть коштів: наприклад, для Польщі – 530 євро, а для Великобританії (поки що ця країна є у переліку, однак не забуваємо про Brexit) – 1100 євро. Але є одне “але” – вам виплатять перед поїздкою тільки суму на 1 місяць. Хоча стажування може тривати від 3 місяців до року. Решта – коли повернетесь і напишете звіт про витрати. Оплачуєте дорогу в Європу і назад до неньки-України також самі. Знімаємо рожеві окуляри – Європа готова допомагати тільки тим, хто сам готовий вкладати кошти у своє навчання.

Корисні посилання:

Покрокова інструкція для програми Еразмус – ТУТ.

Контактний пункт (ІО) в Україні по програмі Еразмус – ТУТ.

Цільовою групою програми є керівники середньої та вищої ланки підприємств із експортним потенціалом різних секторів економіки.

Бізнес-сесії тривають до 4 тижнів. Мова програми – англійська. Учасники програми відвідують німецькі компанії, знайомляться з їхніми технологіями та правилами ведення бізнесу. Фінансування здійснюється за рахунок німецької сторони і зараховує в себе: оплату житла, харчування (напівпансіон), страхування, поїздки по Німеччині в рамках програми (індивідуальні зустрічі, семінари, виставки тощо).

Ну і наостанок, про проекти, які не є суто навчальними, але допомагають навчитися багато чому. Вони не є безоплатними і передбачають власний внесок, однак витрати менші, ніж оплата подібних послуг на ринку.

  • проект “Група підтримки МСБ ЄБРР” в рамках програми EU4Business. допомагає знайти експертів, здатних якісно перетворити бізнес.

Ну і можна у цих експертів потім навчитися розробляти бізнес-плани, готувати техніко-економічні обґрунтування або впроваджувати міжнародні стандарти фінансової звітності. Залучений фахівець консультує бізнес (працює над проектом) протягом 4-6 місяців. Його робота оплачується за рахунок, як українського бізнесу, так і за рахунок донорів (країн Європейського Союзу, інших організацій, ЄБРР).

Німецькі  експерти – носії багаторічного досвіду, які перебувають на пенсії, приїжджають в Україну та інвестують свій час, досвід, контакти у експертну допомогу українському бізнесу. Такий фахівець проживає в Україні 3 – 6 тижнів. Українська сторона оплачує йому проживання в готелі, харчування та добові 5 євро/день, при необхідності, послуги перекладача (англійська), транспорт. Сфери допомоги експерта: підвищення кваліфікації спеціалістів та керівництва підприємств, розробка стратегій маркетингу та збуту, оптимізація технологічних процесів інше.

Якщо вас зацікавили навчальні програми – звертайтесь до нас в Черкаську агенцію регіонального розвитку, допоможемо із заповненням документів: rda.ck.ua@gmail.com

З платного для початківців можу порадити Черкаську школу підприємництва Вані Подоляна. Тому що в рідному місті і тому що бюджетно.

З платного для досвідчених бізнесменів – різні бізнес-школи, і тут головне, щоб грошей вистачило на навчання.

Тож чужому научайтесь і свого не цурайтесь ©

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *