Гранти для бізнесу. Найбільші програми підтримки бізнесу в Україні

Про гранти для громадських організацій написано багато. Донори надають кошти, щоб зробити світ кращим: просувати принципи демократії, боротися проти дискримінації, допомогти бідним, підтримати культуру, покращити екологію… багато різних благородних цілей.

А як бути з грантами для бізнесу? Задайте собі питання – чому різні фонди (європейські та українські) надають гроші своїх благодійників (і часто платників податків своєї країни) приватним бізнесовим структурам, щоб ті вклали їх у бізнес і заробили собі прибуток. Чому хтось повинен “безвозмєздно” давати тисячі умовних одиниць для збагачення вашого бізнесу?

Відповідь проста – донори мають свої цілі. Якщо коротко, то ці цілі – розвиток інновацій, експорту, бізнес-культури і освіти. Це все. Якщо хочете відкрити ще один супермаркет чи аптеку – шукайте інвестора і забудьте про ці кляті гранти. Це не дармові гроші, а шалений конкурсний відбір.

Давайте розберемося детально з тим, що ж підтримують донори.

– По-перше, це інновації. Ні, не так – ІННОВАЦІЇ. Це ми в Україні звикли мислити категоріями виживання – рік-два, а там побачимо. Бізнес-гуру усього світу мислять десятиліттями. Потрібно зазирати у завтра набагато глибше, ніж ми звикли. А там у майбутньому – нові технології, а не ще одна відкрита точка на базарі. Тільки інновації можуть забезпечити надприбутки та успішне довголіття бізнесу.

– По-друге, це малий та середній бізнес (далі МСБ), він основа економіки розвинених держав. Великі корпорації впораються самі. І це чесно.

Нагадаю, у ЄС малим бізнесом вважається підприємство, яке має від 10 до 250 найманих працівників, та річний дохід до 5 млн.євро.

– По-третє, цікавить не локальне підприємництво, а потенціал до великих оптових продаж з експортною перспективою. Якісний товар за конкурентною ціною будуть раді бачити у різних країнах.

– Бізнес-культура та освіта. А вона в Україні на низькому рівні. Бізнесмени мало кому довіряють, бояться об’єднуватися, не вчаться новому (звичайно, не всі такі). Потенційні ж підприємці не знають з чого почати, є страх невдачі. Наша держава зацікавлена у появі нових підприємців і у розширені вже існуючого бізнесу – це наповнює бюджет країни, зменшує безробіття. Іноземці ж хочуть вести справи з бізнесменами, які мають з ними однакові цінності, говорять на “одній мові” й не приходять на ділову зустріч у спортивному костюмі.

Взагалі у нас мало підприємців, низька конкуренція, тому часто погана якість товарів і послуг. Навіщо покращувати свій товар чи сервіс, якщо на ринку мало гравців? “Все одно прийдуть до мене, бо альтернативи немає”, – часто думають наші бізнесмени. Як підтвердження цього, згадую багато розгніваних постів моїх друзів у Facebook, які жаліються на відсутність поняття “клієнтоорієнтованость” в Україні. Але то так, ліричний відступ.

На сьогодні в Україні діє низка програм підтримки для бізнесу.

Українськими у цьому переліку є Фонд підтримки винаходів від Мінекономрозвитку та Фонд розвитку інновацій (Фонд стартапів). Останній створили наприкінці 2018 року, але ще не запустили.

Фонд підтримки винаходів приймає заявки (у декілька етапів до 30 вересня 2019 року) на отримання грантів за такими напрямами:

– розвиток сучасних інформаційних, комунікаційних технологій, робототехніки;

– освоєння нових технологій транспортування енергії, впровадження енергоефективних, ресурсозберігаючих технологій, освоєння альтернативних джерел енергії;

– широке застосування технологій більш чистого виробництва та охорони навколишнього природного середовища.

У підсумку з переможцем створюється спільне підприємство і надається 2 млн. грн. від Державної інноваційної фінансово-кредитної установи (SFII) і 2 млн. від інвестора.

Ще багато підтримки для наших підприємців надає Офіс з просування експорту: організовують безкоштовне навчання, компенсують витрати на участь у міжнародних виставках (по суті, гранти), консультують.

Щодо європейських грантових програм для бізнесу, то узагальнені умови участі виглядають так:

◆ Підтримують тих, хто і так досягне своїх бізнес- цілей (вихід на зовнішні ринки, доробка продукту, розробка нової стратегії бізнесу тощо), але без підтримки донорів це зайняло б довший період;

◆ Часто потрібні партнери в країнах ЄС;

◆ Обов’язковий власний внесок;

◆ В деяких програмах грант надається уже після звітування по проекту.

Коротко про діючі програми підтримки бізнесу:

– Європейська програма “Горизонт 2020”:

◆ Підтримує ідеї, які відповідають інноваційним і технологічним критеріям;

◆ Має 3 фази фінансування: від 50 тис євро до 2,5 млн. євро;

◆ Потрібні партнери або з країн ЄС, або країн Східного партнерства (Грузія, Молдова, Білорусь, Вірменія, Азербайджан);

◆ 50% гранту надаються після фінального звітування.

COSME – європейська програма підтримки МСБ:

◆ Організовує бізнес-стажування за кордоном (Erasmus для підприємців);  

◆ Надає гранти владі, бізнес-асоціаціями, кластерам, ГО в реалізації програм, спрямованих на покращення регуляторного середовища МСБ, скасування застарілих і неефективних регуляторних актів та бар’єрів тощо;

Проект USAID “Агросільрозвиток” надає підтримку малому та середньому бізнесу (МСБ) у сфері переробки ягід та овочів (програма діє до 3 липня 2020 року):

◆ надає експертну допомогу у впровадженні міжнародних стандартів якості та безпечності продукції;

◆ розвиває кооперацію серед с/г виробників;

◆ допомагає вийти на експорт або збільшити його;

◆ надає гранти для купівлі нового обладнання з переробки с/г продукції.

Програма ЄБРР по підтримці МСБ (постійно діюча):

◆ надає гранти на залучення  висококваліфікованих консультантів, здатних якісно трансформувати бізнес. Грант частково покриває оплату послуг консультантів – від 25% до 75% вартості консалтингових послуг. Сума такого гранту не перевищує 10 000 євро.

◆   допомагає із залученням інвестицій шляхом розробки бізнес-планів, підготовки ТЕО, впровадженням міжнародних стандартів, розробкою інженерно-технічних рішень,  покращенням енергоефективності та інше.

Світу потрібні інновації, тісне співробітництво різних бізнесів, кооперація. Потрібні розумні, соціально відповідальні підприємці, готові колонізувати Марс, а не перепродавати китайські товари. Україні потрібно теж саме, щоб стати економічно сильною. А сильна країна потрібна нам. Тож бігом вчитися бізнесу, відкривати власну справу та вигадувати різні інноваційні штуки.  

Черкаська агенція регіонального розвитку допоможе підібрати для вашого бізнесу програму підтримки, проконсультує як заповнити заявку на участь і надасть контакти програм – звертайтесь, будемо раді допомогти rda.ck.ua@gmail.com (0472) 50 09 32 або (099) 947 01 65.

коментарі
2 Коментарі
  1. Большое спасибо, понятно и интересно.Хотелось бы поучавствовать для развития своего дела.Найти инвестора и закрепиться на рынке.

  2. Цикавить культурно освитня дияльнисть, розвиток фестивальнои дияльности в Украине, обмин освитним досвидом серед диаспори та национальних меншин,яким чином можна подари заявку

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *