ТОП-10 ідей для міської влади, щоб відзначити 8 березня

У Черкасах недавно завершився захід, присвячений святкуванню 8 березня (Міжнародного дня прав жінок і миру): міський конкурс серед жінок “Бути першою”. Цей захід пропагувався як прогресивна нова традиція, однак по факту мав такий вигляд: жінки могли подати свої кандидатури у 12 номінаціях, а комісія з 12 чоловіків вибирала, хто з них дійсно “перша”, а хто переоцінює себе. А також голосуванням у мережі за “вибір міста” – одну з усіх, так сказать “приз глядацьких симпатій”. Завершилось помпезним традиційним святом, де на сцені міський голова, секретар ради та інші впливові чоловіки нагороджували щасливиць квітами, грамотами, подарунками і словами про те, як вони нам дорогі. 

Коштувало все це 200 тис. грн. міському бюджету. Насправді не така вже й велика сума для міського бюджету. Але мені особисто бентежать зовсім не витрати чи очевидна необ’єктивність таких конкурсів (хоча, якшо чесно, то і це теж).

З обговорень у мережі стало зрозуміло, що офіційний зміст свята все-таки проходить повз міської влади, і намагаючись створити щось нове і прогресивне, вони все одно повторюють нудну радянщину. А побачивши, як біл-борди міста завішані рожевими привітанням зі “Святом весни” від міського голови, все остаточно стало ясно – прогресу чекати не доводиться. Боротьба за права і вирівнювання становища жінок у суспільстві не проглядаються за тюльпановим пафосом. Хто все ще не розуміє, чому такі привітання не доречні і які ж тоді доречні – рекомендую цю статтю.

Не думаю, що Черкаси тут унікальні. Певна, що в більшості населених пунктів країни місцева влада па-старінкє підходить до цього дня. Саме тому і виникла думка зібрати ідеї заходів, які би по-справжньому відповідали змісту Міжнародного жіночого дня. Відзначу, що цей ТОП – суто суб’єктивний і точно не вичерпний перелік. Це ті ідеї, які виникли у мене та підказали мої фейсбучні друзі та подруги. Також я свідомо відібрала лише універсальні заходи, які спрямовані на більшість жінок, залишивши за дужками цілу плеяду ідей для підтримки материнства. Хочу пізніше описати їх у блозі “ТОП-10 ідей до Дня матері”, адже там теж проблемно із фантазією щодо заходів. Отже, почнімо:

1. Було би доречним почати з того, щоб провести ґрунтовне дослідження потреб жінок та дівчат вашого міста. Кількісне (опитування) та якісне (фокус-групи з різною віковою вибіркою). Варто було би запитати, що для них є незручним у міському просторі? Яких послуг не вистачає? Це дало б можливість побачити ті сторони міського розвитку, які зазвичай ігноруються. Наприклад, наявність та зручність громадських туалетів або можливості проведення часу в просторі, безпечному для маленьких дітей. Вже на основі результатів такого дослідження можна було би проєктувати нові міські програми, простори чи послуги тощо.

2. Міжнародний день боротьби за права жінок – саме час для впровадження місцевої програми рівних можливостей чоловіків і жінок. Саме в програмі можна закласти цілий комплекс заходів (зокрема і всі перелічені в цій статті). А 8 березня започаткувати традицію звітування міської влади щодо кроків, які були зроблено для забезпечення прав і можливостей жінок в місті. Це буде цілком в рамках державної політики, а також підвищить рівень вашого міста в очах міжнародних структур, які надають фінансову допомогу. Подивитись, який вигляд матиме така програма, можна на прикладі Вінниці.

3. Якщо для вас це надто радикально – почніть із введення гендерно-орієнтованого бюджетування. Про те, наскільки важливо при створенні бюджету приділяти увагу окремим аспектам, важливим для жінок та чоловіків, можна писати окремий блог. Але нині просто залишу тут посібник з цього питання, розроблений спеціально для місцевої влади. Також цікавим видається до 8 березня почути доповідь на основі гендерно-порівняльного аналізу зарплат в структурі виконкому. Чи існують там розриви між зарплатами жінок та чоловіків (тенденція, що спостерігається в Україні)? Демонструвати відсутність дискримінації в своїй же структурі – чудовий спосіб привітання жінок!

4. Можна започаткувати до 8 березня щорічний міський “фестиваль рівності” (назва – суто умовна). У програмі може бути багато всього – кінопокази відповідної тематики, літературні читання, живі бібліотеки, дискусійні клуби, зустрічі з відомими жінками, TED-промови тощо. Саме через такий фестиваль можна інформувати про справжній феміністичний зміст цього свята. До того ж, це може привабити до вашого міста туристів, адже подібних подій в країні ще дуже мало!

5. Інформаційні кампанії, які би розповідали про успішних жінок міста/області. Можна зробити фотосесії для жінок різних професій. І саме цим фото – реальних жінок на робочих місцях – віддати місце на біл-бордах, сіті-лайтах, сторінках ЗМІ. Можна зробити в історичному аспекті, наприклад інформаційну кампанію «Вона в історії міста», в якій розповісти про жінок, які народилися чи працювали у вашому місті та зробили якийсь суттєвий вклад в його розвиток.

Виставка у Відні

6. Саме в цей час варто задуматись, чи достатню підтримку отримують жінки вашого міста, які перебувають у кризовій ситуації. Це і насильство в сім’ї, і психологічна криза під час вагітності тощо. Чи є у вас кризовий центр, де жінки можуть побути в безпеці, якщо їм немає куди втікти від насильника? Чи достатньо в ньому місць? Чи працює “гаряча лінія” психологічної та юридичної підтримки? Чи всі про неї знають? Принаймні в Черкасах з цим постійно проблеми. Можливо, варто виділити гроші саме на цю тему замість безкоштовних концертів, квітів та бенкетів?

7. Дуже доречним до 8 березня була би робота над руйнуванням стереотипів щодо жінок. І тут поділюся вже власними спостереженнями: краще не вимагати, аби чиновники понавигадували щось неймовірно креативне і цікаве, а залучити до цього все ваше місто! Проведіть творчий конкурс серед сценаріїв, плакатів, коміксів, та хоч дитячих малюнків – будь-яких форм творчості. За результатами – зніміть відео, створіть виставки, надрукуйте журнали. Так ви дасте проявитись творчому потенціалу містян і привернете увагу до проблеми гендерних стереотипів. А круті ідеї, які неодмінно виникнуть у когось, зможуть ще й популяризувати ваше місто у всій Україні.

8. Виділіть кошти та проведіть конкурс жіночих проєктів. Нехай жінки самі своїми руками створять необхідні для них заходи, об’єкти, послуги. Ваше діло – забезпечити фахову комісію (гендерно збалансовану!), прозорий розгляд пропозицій  та профінансувати ефективні ідеї.

9. Рак молочної залози – величезна проблема в жіночій частині суспільства. Вчасна діагностика тут – запорука здоров’я, але, на жаль, багато жінок цим легковажать. Шикарна ідея – організувати пересувний мамограф для обстеження жінок протягом березня. Також можна виділити кошти на покращення надання інших медичних послуг для жінок. Наприклад – гінекологічних. Чи є у вашій “жіночій консультації” нові ліжка? Чи потрібне там нове обладнання? Чи комфортні умови перебування жінок на такому лікуванні? Таке піклування було б, як кажуть “замість тисячі слів”.

10. Не зайвими були б кампанії не лише для дорослих жінок, але і для дівчат. Адже дуже цінно, щоб вони в ранньому віці усвідомили, що мають вільний вибір у майбутній професії чи способі життя. Наприклад, можна популяризувати STEM серед дівчат, адже суттєвий гендерний перекос у навчанні точним наукам, які вважаються “не жіночими”, призводить потім до розбалансування на ринку праці. Наукові STEM-конкурси для дівчат з гарними призами або зустрічі з успішними науковицями могли б посприяти залученню дівчат у точні науки.

Наголошую, що це ідеї саме для міської влади, яка (по ідеї) має продовжувати державну політику, що в нашій країні пропагує курс на рівні права та можливості жінок і чоловіків. Щодо приватних ініціатив чи особистих святкувань, то тут давати поради зайве, адже цей день всі мають право святкувати так, як їм подобається. І якщо комусь подобаються конкурси краси чи змагання, хто напече більше млинців, то – їхнє право. Однак було би приємно, якби наступного року кілька описаних тут ідей втілилися в життя.

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *