Як зареєструвати власну справу?

Цей блог для тих, хто мріє запустити власну справу, і для тих, хто перестав мріяти і ступив перший крок у великий світ української бізнес-гри під назвою «Хто виживе?».

Чому саме я про це розповідаю?

Бо я сама підприємець, вже більше року. Можете вітати мене, я подолала перший левел цієї гри. За рік сплатила більше 10 тис. грн обов’язкових платежів до Пенсійного фонду (це називається Єдиний соціальний внесок), здала усі чотири Податкові декларації й один звіт по ЄСВ. Також перерахувала до бюджету Єдиний податок зі своїх отриманих доходів. Вірите, я жодного разу не була в податковій, не стояла у чергах, не псувала нерви. Я сама готую всю звітність – пощастило мати час та натхнення перечитати купу бухгалтерських ресурсів, а ще гарну подругу-бухгалтера, з якою радилася час від часу.

Для того, щоб зареєструвати ФОПа рік тому, я побувала двічі у нашому ЦНАПі: подала заяву і забрала виписку, що підтверджувала мою реєстрацію, та двічі у податковій – щоб написати заяву на спрощену систему оподаткування (тобто єдиний податок) та забрати Книгу обліку доходів (є такий архаїзм ще в Україні).

Як зараз пам’ятаю, я відкрила рахунок у банку для свого ФОП у неділю близько 11 вечора, сидячи зручно у ліжку з ноутом.  Хвала сучасним технологіям та прогресивному керівництву Приватбанку, а також їхній настирливій політиці випускати платіжні картки всім людям (і мені теж), з приводом і без.

А зараз я працюю в Черкаській агенції регіонального розвитку, де ми маємо амбітну мету збільшити кількість людей на просторах Черкащини, які наважаться грати (або продовжувати грати) на свій розсуд і ризик у гру, назву якої я вказала вище, тобто бути Підприємцем і розвивати свій бізнес.

Останні 2 місяці я займаюся тим, що шукаю можливості для підтримки малого і середнього бізнесу. Шукаю їх у державних інституціях, міжнародних фондах, комерційних установах та приватних ініціативах. І якщо знаходжу, то влаштовую відкриті заходи та розповідаю про це. Хочете поспілкуватися вживу – слідкуйте за сторінкою Агенції у Facebook та приходьте.

А тут вирішила поділитися з читачами усіма можливостями, що «накопала».

Моя структура блогу

Найперше, усі можливості для малого і середнього бізнесу, а також для початківців можна поділити на 4 категорії:

  • Технічні – як зручно вести бізнес через он-лайн сервіси, безболісно взаємодіяти з державою.
  • Фінансові – де взяти кошти.
  • Навчання – чим більше знаєш, тим менше шансів закрити бізнес у перший же рік.
  • Філософсько-психологічні (так, бути підприємцем – це мати певний світогляд) – менторство, коло однодумців, надихаючі історії.

У цій статті розкажу про технічні можливості, які спростять реєстрацію/ведення бізнесу, збережуть ваші нерви та час. Зараз все набагато простіше, ніж навіть рік тому.

Реєстрація ФОПа

Крок 1

Пам’ятаєте, як я відкрила рахунок в банку не виходячи з дому? Так тепер можна зареєструвати ФОП. Єдина умова – оформити Електронний цифровий підпис (ЕЦП).

Оформити ЕЦП можна, звернувшись в Акредитовані центри сертифікації ключів (таких АЦСК аж 21), але найпростіший спосіб – для клієнтів Приватбанку: зайти в Приват24 та згенерувати ключ. Це безкоштовно. І навіть є опція “У м’якому ліжечку із горнятком гарячого чаю” (обирається за бажанням). Детальна інструкція – ТУТ.

ЕЦП дозволить вам отримувати усі послуги від держави, які доступні в режимі онлайн. А також підписувати звіти, заяви, офіційні листи до податкової. Адже відповідно до законодавства електронний документ, який має електронний цифровий підпис автора, вважається оригіналом.

Детальніше про ЕЦП почитайте ТУТ.

Крок 2

Зайти на Портал адміністративних послуг Черкаської області,вибрати вкладки «Онлайн-послуги/Бізнес» та знайти «Державна реєстрація фізичної особи підприємцем». Вас перенаправить до порталу «Он-лайн будинку юстиції» і попросить зареєструватися, але то не страшно. Далі слідкуйте за підказками.

У підсумку ваша Виписка про реєстрацію ФОПа буде розміщена в електронному форматі на порталі електронних сервісів та доступна для пошуку за кодом доступу (який вам прийде на ел. пошту). За бажанням можна замовити Виписку з мокрою печаткою і підписом, але то вже нозями потрібно йти у ЦНАП та подавати паперову заяву.

До речі, на Порталі адміністративних послуг Черкаської області з ЕЦП ви можете отримати низку державних послуг, не виходячи з дому: зареєструвати шлюб чи народження дитини, розлучитися тощо. Я, наприклад, через цей ресурс змогла перевірити, чи зареєстроване моє авто і коли закінчується моя автоцивілка. Там купа всього! Особливо в частині отримання ліцензій для бізнесу. Короче, юзайте – не дякуйте.

Звітність

Я подаю звітність – Податкові декларації та Звіт по ЄСВ – через Приват24. Там є усі актуальні бланки, автоматично підтягуються усі потрібні реквізити. Це зручно і швидко, головне, робити все не в останній день. По часу це займає у мене хвилин 15.  Потрібно лише порахувати суму отриманого доходу та перевірити цю цифру.

Є ще кілька он-лайн способів, переважно платні, крім кількох. Один такий безкоштовний – це Електронний кабінет платника податків. Звичайно ж, там потрібна реєстрація та ЕЦП.

Через цей ресурс я перевіряю, чи все ОК з моїми платежами до бюджету (чи є просрочка, штрафи і пені). Звідти ж можна писати податковій листи і звернення.

І ще один важливий момент: через який би ви ресурс не подавали звітність, обов’язково потрібно надіслати Договір про визнання електронних документів. Це перший документ, який ви підпишете ЕЦП і відправите у Державну фіскальну службу (вона ж у народі «податкова»).

Щоб не забути, коли надсилати звітність і платити податки, я використовую цей сайт. Там зручний календар для цього, а також приходить нагадування на електронну пошту про дедлайни платежів чи звітів. Ну і подати безкоштовно звітність до ДФС можна також через нього.

Бланки документів для ведення бізнесу

На завершення, ресурс, де розміщені безкоштовно бланки всіх документів: договорів, актів, рахунків, рішень, наказів, заяв і багато іншого. Дуже корисно, особливо якщо не маєш юридичної освіти і уявлення, які формулювання використовувати в договорах про надання послуг.

Замість підсумку

Не все так погано у нашому королівстві. Десь там у майбутньому майорять нам гіперлупи і міжпланетні  перельоти. Та вже сьогодні ми впевнено рухаємося у їхньому напрямку, надсилаючи електронні документи державі, п’ючи чай о першій ночі у ліжку з ноутбуком.

Звичайно, якщо ж не знати про онлайн сервіси, то можна періодично почуватися мазохістом.

Тож бізнесмени та бізнеследі бережіть свої нерви – вони вам знадобляться у грі на виживання в українському бізнес-середовищі.

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *