У липні 2024 року під стінами Черкаської міської ради почала з’являтися нова автівка. Як з’ясував “18000”, її власником є депутат і комунальник Роман Моторний. І він, схоже, по-справжньому почав заробляти та жити лише тоді, коли отримав мандат від громади.
Деталі цієї історії читайте в новому розслідуванні “18000” від Артура Чемириса.
Тим, що біля черкаської мерії паркують новинки автопрому, важко когось здивувати навіть на третій рік повномасштабної війни. Але у цьому випадку йдеться про Ауді Q7 з салону. Хто власник цієї автівки, нам вдалося встановити не одразу. Вже наприкінці місяця знову помічаємо авто поряд із приміщенням, де зібралися місцеві депутати. Біля транспорту бачимо його власника – це згаданий вище Роман Моторний.
Від оператора на фабриці до депутата і заступника директора КП
Моторний уже понад три роки працює заступником директора комунального підприємства “Черкаситеплокомуненерго”. В політичних колах міста він з’явився майже 10 років тому – у 2015 році. Тодішні вибори принесли мерство Анатолію Бондаренку, а Моторному, який обирався від його партії, депутатський мандат – ні.
Водночас після виборів Моторний змінив свою посаду оператора фарбувального виробництва на швейній фабриці на спочатку заступника, а потім директора комунального підприємства. Він очолив Соснівську службу утримання будинків. Це такий собі комунальний ЖЕК, який обслуговував багатоквартирні будинки тисяч черкащан до створення ОСББ і приватних обслуговуючих компаній.
Після ліквідації СУБу Моторний не довго був без роботи і вже незабаром став заступником керівника ще одного комунального підприємства – “Черкаситеплокомуненерго”.
У 2020 році Бондаренко разом із Моторним змінили партію і знову пішли на вибори. Анатолій Бондаренко переміг вдруге, а Моторний нарешті отримав мандат депутата. І не лише мандат, а ще й очолив земельну комісію міської ради.
Будь-хто обізнаний із місцевим самоврядуванням розуміє, що це одна з “найжирніших” комісій і відповідна посада для депутата. Саме від тебе і колег із комісії залежить, які земельні питання потраплятимуть на сесію, а які – ні, кому відмовити у наданні земельної ділянки, а кому навпаки “посприяти”. Десятки різних опцій для заробітків як і своїх, так і чужих.
Квартира в новобудові, паркомісця, Лексус та Ауді і не тільки
Цього розслідування могло б не бути. Ми написали б новину про те, що черговий черкаський депутат придбав розкішну автівку під час повномасштабного вторгнення, взяли б у нього коментар, він би сказав, що збирав на неї все життя або щось подібне, активно допомагає хлопцям на фронті і от на залишок вільних грошей купив Ауді. Але знаєте у чому нюанс? Декларація чиновника-депутата, коли він тільки-но починав працювати у комунальних службах, не містить жодних активів. Порівняно невелика зарплата і все. Це схоже на декларацію людини, яка перейшла з посади оператора на швейній фабриці керувати великим комунальним підприємством.
Але в декларації за минулий рік після семи років “комунальної служби” та трьох років безоплатної роботи депутатом місцевої ради як голови земельної комісії Роман Моторний задекларував:
- квартиру в елітній новобудові, яка з ремонтом коштує понад 100 тисяч доларів;
- два паркомісця за ще кілька десятків тисяч доларів;
- новенький Лексус та Ауді з салону;
- ще мільйони гривень різноманітних заощаджень у нього та його дружини.
Люди багатіють і під час війни. Працюють, заробляють, донатять, наприклад, успішні айтівці або інженери, подумаєте ви. Запитань немає. До них. А от до Моторного все-таки є. Зробимо елементарний аналіз його доходів за цей період і порівняємо з тими активами, які він набув за останні кілька років.
Отже, за 8 років Роман Моторний заробив на різних комунальних посадах майже 4 мільйони гривень. Ще 380 тисяч гривень – пенсія. За середнім курсом валют у той період – це трохи більше 150 тисяч доларів. А майна за цей час з’явилося на суму у кілька разів більше. Лише Ауді Q7 з салону коштує, як все, що заробив Моторний офіційно за останні роки. А з’явилася ще квартира, паркомісця, солідні збереження. Ну і треба ж було весь цей час їсти, купувати одяг, заправляти автівки, ремонтувати їх… І, напевно, донатити.
“Спецоперація” провалилася
За декілька хвилин до початку сесії депутатів Черкаської міської ради журналіст із відеооператором фіксують, як Роман Моторний покидає автівку. Після засідання вони чекають на депутата і комунальника біля його транспорту. Але пан Роман, побачивши журналіста, вирішив не поспішати до своєї Ауді, а піти у заклад.
Чекаючи на зустріч, відбувається неймовірна “спецоперація”: до позашляховика депутата під’їжджає невідоме авто, з нього ледь не на ходу вистрибує пасажир, пересідає за кермо депутатської ауді і їде подалі від наших камер.
Запитання до Романа Моторного в нас ще залишилися, тому Артур Чемирис вирішив їх поставити, поки депутат-комунальник сидів за столиком у закладі:
– Пане Романе, вашу автівку забрали. Чи не викрали її, просто забрали?
– Я не знаю, про що ви говорите.
– Автівка тут стояла. Ми вам заважаємо? Але, то ваше авто?
– Через 15 хвилин підійдіть.
Поки депутат – на терасі закладу, ми його чекаємо поряд. За цей час його Ауді повертається на те місце, де стояла раніше. А сам Моторний іде спілкуватися:
– Скажіть, будь ласка, скільки коштує такий автомобіль?
– Треба рахувати, він куплений в кредит, 50 % я за нього заплатив – мільйон шістсот гривень.
– Тобто повна його ціна 3 млн 200 гривень? Мільйон шістсот ви будете ще сплачувати?
– Протягом трьох років. У мене сім’я займається успішним бізнесом, сплачуємо податки, працюю на достойній роботі, сплачується заробітна плата. Дружина, я, у мене, Слава Богу, батьки є. Вони на пенсії, але мають певну діяльність.
Невже знову багаті мати і дружина? Міський голова Черкас свої статки пояснив журналістам “18000” майже аналогічно. Переглянути розслідування про багатства Анатолія Бондаренка можна на сайті:
Скільки заробить кооператив брата мера Черкас із квартир, побудованих на безоплатно отриманій землі?
Успішний родинний бізнес (чи ні)
Отже, фіксуємо для себе три джерела доходу Моторного: гарна заробітна плата, але на всі ці статки її не вистачає, і бізнесменки – дружина та мама.
Дружина пана Моторного справді має бізнес, який розпочала наприкінці 2022 року. Але він збитковий і має відкриті виконавчі провадження за несплату податків. А також для дружини Моторного це не основна зайнятість. Вона працює на комунальному підприємстві “Благоустрій”. Тобто успішна бізнес-вумен, за версією депутата-комунальника, працює на посаді заступниці головного бухгалтера комунального підприємства й у вільний від цієї роботи час веде збитковий бізнес. Тоді, де це джерело багатств?
У декларації Романа Моторного зазначено також, що його дружина має вагомі статки у готівці. Теж такий собі обов’язковий атрибут успішного політика. І, припускаємо, це теж можна було б пояснити “успішним бізнесом” або “роками накопичували, в усьому собі відмовляли”. Але є невелика проблемка. У 2017 році дружина депутата задекларувала “нульову” електронну декларацію: жодних активів чи збережень, лише старенький батьківський “жигулик” і нерухомість на Кіровоградщині. У 2016-2017 роках офіційно і Моторний, і його дружина були майже однаково забезпечені… Нічим, буквально нічим. А потім почалася комунальна служба й ось це все: автівки із салонів, готівка під подушкою.
– Як працюють контролюючі органи? Вони беруть умовно декларацію за 2017 рік чи, якщо її беруть до дослідження, пізнішу декларацію і, коли з’являється купа грошових активів і майна, то аналізують дані походження цього майна. У підсумку встановлюють безпосередньо, чи є ознаки незаконного збагачення і незаконних відомостей чи немає, – пояснює Голова ГО “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик.
Як з мінімальною пенсією купити квартиру
Як і чим могла допомогти обґрунтувати коштовні активи Роману Моторному дружина, ми вже розібралися. Тепер – про ще одне традиційне джерело “успішного успіху” різних комунальників і політиків – їхніх батьків. У Моторного – унікальна історія.
Відповідно до реєстру судових рішень, у 2016 році одночасно мати і батько Романа Моторного звернулися до суду, аби зобов’язати свого сина сплачувати їм аліменти через мізерну пенсію. Її розмір 950 гривень. Жалілися, що на життя не вистачає, а син не допомагає.
Мабуть, все змінилось за кілька років, принаймні, зі слів Моторного. І тепер уже мама допомагає йому і дарує розкішну квартиру у черкаській новобудові:
– А квартиру вам подарували? Не підкажете, хто?
– Моя мама, і бажаю вам. Ми всі любимо своїх батьків. І, я думаю, ви також дочекаєтеся, коли вам будуть дарувати щось батьки та дарувати спадщину.
Не хотілося б нам думати про спадок, краще більше дізнаємося про ці подарунки та аліменти. Поговоримо ще раз із депутатом тільки вже телефоном:
– Це наше сімейне, внутрішнє питання. Давайте займайтеся своїми питаннями, а я буду своїми. Хто, коли і що придбав. Ні, коли придбав, там немає, напевно. Я не пам’ятаю. А коли подаровано, є, в минулому чи позаминулому році, я вже не пам’ятаю. А придбала його мати, будинок будувався у 2015-2016 роках.
– Тобто вона отримувала мінімальну пенсію і накопичила на цю квартиру?
– Я не знаю, про що ви говорите, про яку мінімальну. Вона вела підприємницьку діяльність.
– Так зазначено у судовому рішенні.
– Ну, яка мені різниця, до всяких судових рішень?
Справді, мати комунальника офіційно зареєстрована підприємицею. До 2010 року вона, схоже, займалася роздрібною торгівлею, втім згодом цю діяльність припинила. І за декілька років поновила свій статус підприємиці. Вгадайте, коли? Наприкінці 2017-го, коли її син пішов працювати на благо громади. Зараз основний вид її діяльності – це вантажні автоперевезення.
– Закон про декларації – це дуже паршиве рішення, яке обрала Верховна Рада чи хто обирає.
– Чого саме паршиве?
– У нас є багато у країні негідників, які знають про людину все. Я розумію, що чиновники повинні подавати декларації, але доступ, що був не у всіх. Наприклад, у правоохоронних органів, прокуратури, у людей, які мають право на це дивитися. А закон дозволяє це всім негідникам.
-Таким, як ми?
-Я не кажу, таким як ви, може у душі щось є, але я не кажу.
Тобто твої батьки отримують мінімальну пенсію і стягують із тебе аліменти та паралельно нібито дарують коштовну квартиру у новобудові – бо “бізнесмени”, активність яких співпадає з твоєю працею на громаду. Дружина має неймовірні статки, купує Лексус у салоні та ще і допомагає тобі самому, хоча також ще кілька років тому не мала нічого і намагалася працювати у патрульній поліції. Принаймні про це свідчить її декларація. Також ще дружина нібито успішна бізнесменка, але працює на комунальному підприємстві заступницею головного бухгалтера.
І головне – у 2024 році ти депутат, комунальник, очільник земельної комісії, син і чоловік “успішних” бізнесменів, пересідаєш на новеньке Ауді з салону, бо “треба жити своє життя”. Яка тут може бути мораль? Її не буде… Мабуть, пану Моторному треба бути найбільше вдячним не батькам чи дружині, які, схоже, не мають таких ресурсів і можливостей для збагачення, а виборцям, які справді дають такі можливості.
Дивіться відеорозслідування повністю:
Також читайте попереднє розслідування: Родина посадовця із Лисянки змогла збагатитися на сільській землі біля Черкас.
Подобаються наші розслідування? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами
Повісити на першому стовпі.Разом з патроном.
Рома-казнокрад.Чому я не здивований?
Які ж тоді доходи у лєкаря-Карася? Дорогі депутати – бідна громада. Тільки розтріл,тільки смертна кара!!!
Чудовий аналіз і чудове журналістське розслідування! В черкаських ЗМІ такі речі вкрай рідкі. Артур, ви- молодець! Не зупиняйтесь. А для правоохоронців цей матеріал- готова канва для початку розслідування. Вони хоч якось реагують?