18000
30 років Незалежності України
Як відзначали та про що писали в Черкасах цього дня
"18000" вирішив показати, як святкували черкащани День Незалежності протягом 30 років і про що писали в газетах цього дня
1991 рік
24 серпня 1991 року
Цього дня шпальти газет чи не всієї України рясніли заявою Горбачова від 22 серпня про провал "державного перевороту". Йдеться про так званий "серпневий путч" у серпні 1991 року, коли самопроголошений Державний комітет з надзвичайного стану (ДКНС, - ред.) намагався усунути від влади Михайла Горбачова. А все тому, що в ці дні було заплановане підписання ним нового союзного договору, що надав би республікам більше прав та статус суверенних держав у складі великого об'єднання.
У ніч на 19 серпня Горбачова заблокували на його дачі у кримському Форосі. Ініціатори перевороту запропонували йому добровільно скласти із себе повноваження, але той відмовився.

У зв'язку з відмовою більшості представників місцевих влад підкорятись ДКНС "путч" було провалено.
Фото: Черкаський край. Випуск від 24 серпня 1991 року
"До джерел культури"
Помічаємо в газеті 1991-ого року й цікаву аналогію із новинами сьогодення. Напевно, не залишилося в Черкасах тих, хто за останній рік не чув про курс "Основи сім'ї" А. Буковинського та дискусії щодо нього. А якщо ми скажемо, що схоже питання обговорювали й 30 років тому. Так, в одній із новин бачимо позицію директора Матусівської середньої школи №1 про необхідність підготовки випускників середньої школи до так званих реалій життя. Зробити це хотіли шляхом введення факультативу "Основи організації і ведення фермерського господарства". Зокрема, після його вивчення дівчина мала б вміти готувати, а чоловік - справлятися по господарству.
Ми ж нашими теперішніми програмами з трудового навчання діємо не до ладу: нерідко вчимо дівчаток працювати з рубанком, зубилом, а хлопчиків, навпаки - шити. Чи багато користі від такого навчання? На нашу ж думку випускниця середньої школи повинна вміти готувати - смачно і економно, шити, в'язати, доглядати за немовлям, надавати першу медичну допомогу дітям, престарілим, членам своєї родини. Юнак же повинен уміти управляти побутовою і сільськогосподарською технікою, виконувати різноманітні види ремонтних робіт, нескладні столярні, слюсарні операції. А ще кожного випускника слід навчити посадити, прищепити дерево, доглядати за квітами
- газета Черкаський край. Випуск від 24 серпня 1991 року
"Курсом на Мілан"
Можуть похвастатися новини того дня й здобутками черкащан. Так, "Фотоприлад" відправив на виставку в Мілан новинку - кінокамеру для швидкісної зйомки, здатну робити 10 тисяч кадрів за секунду. І якщо сьогодні нас це не здивувало б, то наших батьків у 1991-ому - ще й як.
Фото: Черкаський край. Випуск від 24 серпня 1991 року
Фото: Черкаський край. Випуск від 24 серпня 1991 року
Та все ж по-справжньому відчули значущість 24 серпня черкащани за три дні, прочитавши у місцевій газеті Акт проголошення незалежності України та постанови й укази, пов'язані з цим.
1992 рік
24 серпня 1992 року
Річниці незалежності в Черкасах присвятили випуск газети "Черкаський край", що починався зі статті "Україна - наша спільна доля". У ній зібрали роздуми містян про те, що принесла їм незалежність. Що ж висловлювали черкасці? Здебільшого, сподівання, що все краще - ще попереду.
Як святкували рік незалежності в Черкасах?
А Черкаси, інші міста і села області цього дня співали. На площах і вулицях, у скверах і парках відбувалися народні гуляння. І, можливо, вперше ми дослухалися до народної, забутої роками української пісні, як до напучування матері. І було воно про правду, доброту, мир. Про ті сподівання, які передавалися з покоління в покоління, і ось, нарешті, стали дійсністю
- газета Черкаський край. Випуск від 26 серпня 1992 року
1993
24 серпня 1993 року
"Ми ще не зовсім призвичаїлись до нового національного свята - Дня незалежності". Саме із такого речення розпочинається випуск черкаської газети від 26 серпня 1993 року. Звучить тут і традиційне "нам сьогодні не легко", що надалі, разом зі сподіваннями на краще, символічно повторюватиметься чи не в кожному такому привітанні, присвяченому святу.
Фото: Черкаський край. Випуск від 26 серпня 1993 року
Фото: Черкаський край. Випуск від 26 серпня 1993 року
Як святкували два роки незалежності в Черкасах?
В містах і селах області яскравіли прапори, буяли квіти, дарували своє мистецтво колективи художньої самодіяльності. Хай святкове дійство проходило і не так масово, і люди частіше поралися на городніх ділянках, але святу були вдячні всі
- газета Черкаський край. Випуск від 26 серпня 1993 року
1994
24 серпня 1994 року
Як святкували три роки незалежності в Черкасах?
Вихор українського танцю, милозвучність народних пісень, дотепний гумор, яскраві костюми - усе звеселяло серця черкащан, сприяло їх святковому настрою. Того ж дня шанувальники спорту були свідками легкоатлетичного пробігу вулицями Черкас та чудового видовища - першості міста з парусного спорту. На честь свята відбулись також два футбольні матчі - на центральному стадіоні та стадіоні "Спартак"
- газета Черкаський край. Випуск від 27 серпня 1993 року
Читали цього дня в газетах черкащани й те, "куди пропав Кім Чен Ір?" та про видобутий до Дня незалежності на Кіровоградщині перший алмаз.
1995
24 серпня 1995 року
24 серпня 1995 року, окрім привітань із Днем незалежності від голови обласної ради, черкащани приймали й привітання від президента США Білла Клінтона. А також споглядали кілька не досить приємних новин: прогноз про можливий спалах холери на півдні країни та новину про студента із Санкт-Петербурга, який вкрав 2,8 млн доларів, зламавши коди американського банку.
1996
24 серпня 1996 року
До п'ятої річниці незалежності в столиці відкрили реконструйований палац культури "Україна". Черкащани ж, які не могли поїхати до Києва, читали про це в газетах.

А занепокоєння цього дня другий рік поспіль додала новина про інфекції, що "розгулялися" країною.
1997
24 серпня 1997 року
Як святкували 6 років незалежності в Черкасах?
Цього року День Незалежності черкасці відзначали в різних куточках міста: Долині троянд, площі Богдана Хмельницького, парку "Перемога" та вулиці Хрещатик. Як бачимо, святкують у цих локаціях містяни й нині.

Започаткували в Черкасах й нову традицію - парад молодят, що рушав від Палацу одружень.
1998
24 серпня 1998 року
Відзначення сьомої річниці незалежності в Україні розпочалося з військового параду, що пройшовся оновленим Хрещатиком у столиці. У Черкасах святкування ж запам'яталося змаганням картингістів біля Палацу культури "Дружба народів", виставкою "симпатяг-собак", безкоштовними атракціонами для дітей та обласним фольклорно-етнографічним фестивалем.
Фото: Черкаський край. Випуск від 26 серпня 1998 року
Фото: Черкаський край. Випуск від 26 серпня 1998 року
1999
24 серпня 1999 року
1999-ого року військовий парад відбувся й в Черкасах. На додаток тут лунав і салют.
Свято прийшло ярмарками, виставками, показами робіт народних майстрів, спортивними змаганнями й конкурсами. У багатьох районах поєднали радісні дні з обжинками
- газета Черкаський край. Випуск від 27 серпня 1999 року
2000
2000-ого року привітання від представників влади до черкащан почали звучати зі шпальт газет ще 23 серпня. І знову лейтмотив вітання, що краще - попереду.
Фото: Черкаський край. Випуск від 23 серпня 2000 року
Фото: Черкаський край. Випуск від 23 серпня 2000 року
2001
Десята річниця незалежності
Відзначення десятиріччя незалежності України в Києві розпочалося із тематичної виставки, покликаної продемонструвати здобутки держави та її майбутній потенціал. На ній 23 серпня можна було ознайомитися і з продукцією черкащан.

Не обійшлося в святкові дні й без новин криміналу та пригод. Допоки в Умані горіла Софіївка, на Монастирищині охоронець молокозаводу викрав 52 тисячі грн з сейфу, по пам'яті скопіювавши ключ до нього.

Не менші пристрасті розгорталися й в інших країнах. Так, у Кенсінґтонському палаці дворецький принцеси Діани обікрав її родину на 5 млн фунтів стерлінгів, сказавши, що просто взяв деякі речі на пам'ять. А 43-річна кореянка заявила, що її чоловіка-архієпископа нібито взяв у полон Папа Римський Іван Павло ІІ.
2002
24 серпня 2002 року
Військовим парадом у Києві розпочалось відзначення Дня Незалежності й 2002-ого року. Участь у ньому взяли 4 тисячі військовослужбовців ЗСУ. Натомість у Черкасах цього дня відбулись ярмарки, а дітям дозволили скупатися в фонтані біля палацу "Дружби народів".

Не обійшлося напередодні свята й без курйозних новин криміналу. Зокрема, на Чорнобаївщині правоохоронці викрили незаконне виготовлення "джин-тоніка" та "ром-коли", які розливали в курятнику.
2003
24 серпня 2003 року
Ярмарками та феєрверком відзначили День Незалежності України в Черкасах і в 2003 році.
Фото: Черкаський край. Випуск від 27 серпня 2003 року
Фото: Черкаський край. Випуск від 27 серпня 2003 року
2004
24 серпня 2004 року
Чи не найбільше запам'ятався День Незалежності черкащанам цього року спортивним змаганням серед яхтсменів.
Фото: Черкаський край. Випуск від 27 серпня 2004 року
2005
24 серпня 2005 року
Новинна палітра напередодні 2005 року особливо не радувала черкащан інформаційними приводами, та все ж одна перемога була: черкаський ФК "Дніпро" переміг запорізького "Металурга".
Фото: Черкаський край. Випуск від 24 серпня 2005 року
2006
24 серпня 2006 року
Жителям Шполянщини це свято запам'яталось оригінальним подарунком від земляка. Той організував для односельців ретро-дискотеку, ведучим якої й став.

А поки одні черкащани танцювали, на Золотоніщині правоохоронці чатували на викрадені в Переяслав-Хмельницькому зелені "Жигулі".
Тим часом у Польщі жителі боялися "мучителя хом'яків". Там 20-річний чоловік записував на камеру, як знущався над тваринами, а потім розповсюджував ці ролики в Інтернеті.
Фото: Черкаський край. Випуск від 24 серпня 2006 року
2007
24 серпня 2007 року
Фото: Черкаський край. Випуск від 24 серпня 2007 року
Напередодні Дня незалежності 2007 року черкащани обговорювали, як губернатор варив вареники в селі на Городищині. Чому? У цей час село саме газифікували до свята.
Фото: Черкаський край. Випуск від 24 серпня 2007 року
2008
24 серпня 2008 року
Цьогоріч, крім традиційних привітань до свята, в газетах черкащани дізнались й про проблеми зі зв'язком із Драбовом. Так, до райцентру та навколишніх сіл не можна було додзвонитися через зміну номерів телефонів.
Фото: Черкаський край. Серпневий випуск від 2006 року
2009
24 серпня 2009 року
У 2009-ому День Незалежності запам'ятався любителям гри в шахи. Для них на березі Дніпра у Черкасах влаштували сеанс одночасної гри.

Та, напевно, чи не найяскравіше святкові дні відбилися в пам'яті 38-річного чоловіка з Умані. Рятуючись від хуліганів, він заліз на 20-метрову трубу котельні, злізти із якої вже не зміг. Зняли бідолаху наступного дня правоохоронці.
2010
24 серпня 2010 року
У 2010 році до Дня незалежності в області приурочили низку заходів. Серед них - фестиваль хліба, виставка образотворчого мистецтва, святкові концерти.

А в ТЦ "Екватор" 24 серпня черкащани могли насолодитися виставкою виробів із шоколаду.
Та декому в ці дні могла запам'ятатися зовсім інша новина. Так, одна жінка вирішила прогулятися з Палацу одружень до піцерії оголеною, втрапивши при цьому й на весільні знімки черкащан.
Фото: Черкаський край. Випуск від 26 серпня 2010 року
2011
24 серпня 2011 року
Двадцятиріччя незалежності черкащани зустріли патріотичним флешмобом, утворивши живу карту, герб та прапор України. А участь в акції взяли ровесники незалежності.

Відкрили наприкінці серпня в місті й реконструйовану Соборну площу з фонтанами.

А безпосередньо до Дня Незалежності "Ювілейний парк " (парк "Сосновий бір", - ред.) обзавівся десятьма новими скульптурами. Їх створили скульптори - вихованці кількох художніх шкіл.
2012
24 серпня 2012 року
Цього року святкували незалежність черкащани "широко": допоки одні частували різні види борщу в Долині троянд, хтось дивився на виступи фольклорних колективів, а хтось - отримував ключі від квартир, автомобілі, годинники та кошти. Увечері ж чи не всі зібралися на святковий концерт, де для містян виступала Софія Ротару.
Фото: Черкаський край. Випуск від 2012 року
2013
24 серпня 2013 року
Не тільки День Незалежності, а й 90-річчя району та обжинки святкували 24 серпня 2013 року уманчани. Тут жителі ярмаркували, отримували подарункові сертифікати, стрибали з парашутом та відкривали пам'ятник Шевченку. Водночас відкривали погруддя Кобзаря до Дня Незалежності й в Христинівці.
2014
24 серпня 2014 року
23-тю річницю незалежностя на Черкащині святкували парадом вишиванок. Зокрема, вони пройшли у Корсунь-Шевченківському та Золотоноші.
2015
24 серпня 2015 року
2015-ого року на День Незалежності в Черкасах понад 500 велосипедистів утворили рухомий прапор України. Вони одночасно проїхалися від площі Богдана Хмельницького до Соборної площі.

Відбувся в центрі міста й парад візочків.
Фото: Черкаський край
Фото: Черкаський край
2016
24 серпня 2016 року
Цьогоріч відзначали незалежність черкащани фестивалем тімбілдінгу в Долині троянд. А також - запуском шестиста повітряних жовтих та блакитних кульок біля одного з торгових центрів міста.
2017
24 серпня 2017 року
У 2017-ому День Незалежності в Черкасах відзначали, зокрема, велоквестом на підтримку фестивалю короткометражного кіно "КіноШот", а також традиційними майстер-класами, виступами дитячих творчих колективів та концертами.
Фото: "Нова доба"
В Умані ж цього року встановили найпатріотичніший рекорд України, зіткавши на старовинному ткацькому верстаті "Пояс єднання українців".
Фото: Вечірня Умань
2018
24 серпня 2018 року
27-ому річницю незалежності в Черкасах святкували як спортивними заходами в різних частинах міста, так і концертною святковою програмою за участі творчих колективів та сімейним фестивалем "Future mama fest". Також у місті зафіксували рекорд найтривалішого в Україні безперервного футбольного матчу.
Фото зі сторінки Черкаської міської ради
2019
24 серпня 2019 року
У 2019-ому в Черкасах знову встановили рекорд. Цього разу - із проведення найтривалішого танцювального марафону в Україні.

Крім цього, відбувся в місті й турнір із кіберспорту по FIFA 19 та UFC 3.
Фото зі сторінки Черкаської міської ради
2020
24 серпня 2020 року
Фольклорне свято, концерт гурту "Бумбокс" та Віктора Павліка, а також виступи колективів міста чекали черкащан на святкуванні Дня Незалежності в 2020 році.
Фото зі сторінки Черкаської міської ради
2021
Тридцята річниця незалежності
Цьогоріч 30-ту річницю незалежності в Черкасах відзначають фестивалем ManyFest, що об'єднає відразу 30 фестивалів. Програму заходів можна переглянути ТУТ.
Крім цього, до Дня Незалежності в географічному центрі України, що на Черкащині, відкрили арт-об'єкт "Серце України", що символізує 24 області країни та АР Крим.
Із Днем Незалежності України!
Матеріал підготувала Анастасія Небога