Черкащанам нагадують, що робити у випадку зараження сказом

заступниця генерального директора ДУ "Черкаський ОЦКПХ МОЗ України" Наталія Видра

Цьогоріч у Черкаській області не зареєстровано випадків зараження сказом. Протягом останніх 20 років стався лише один інцидент у Звенигородському районі.

Про це на брифінгу 8 травня повідомила заступниця генерального директора ДУ “Черкаський ОЦКПХ МОЗ України” Наталія Видра.

За останні 20 років в Україні зареєстрували 53 захворювання людей на сказ. Вони всі закінчилися летально. Найбільшу кількість – сім випадків зафіксували у 2007 році. У 2011 та 2015 роках – по шість випадків,  у 2006, 2014 і 2016 роках зафіксовано по чотири випадки. Загалом щорічно – від одного до трьох випадків. Захворювання реєстрували майже у всіх областях України крім Закарпатської, Хмельницької, Івано-Франківської та Чернівецької областей.

У 2020 році, зареєстровано два випадки зараження на сказ у Харкові та Житомирський області. Минулого року випадок стався у Вінницькій області, чоловіка покусала домашня кішка, він не звернувся за допомогою та помер.

На Черкащині протягом останніх 20 років зафіксовано єдиний випадок. Він стався у липні 2003 року у Звенигородському районі, дитину за щоку покусав кіт. Батьки на це не звернули увагу. У дівчинки з’явилась температура і боязнь води, вона померла.

Сказ – гостре особливо небезпечне вірусне захворювання, спричинене нейротропним вірусом.
Характеризується стрімким пошкодженням ЦНС. У разі настання симптомів захворювання, закінчується летально. Ліків не існує.

Переносниками є усі теплокровні тварини, найбільш небезпечними для інфікування людини є м’ясоїдні. В Україні, зокрема для Черкаського регіону, головними переносниками сказу є червоні або руді лисиці. Основну загрозу для людей становлять домашні або безпритульні коти і собаки, уражені сказом від контакту з дикими тваринами.

Основний шлях проникнення сказу в організм – пошкодження шкіри внаслідок укусу, подряпин, а також потрапляння слини на слизові оболонки або шкіру з мікротравмами.

Основні симптоми сказу проявляються на 7-30 день після контакту з інфікованою твариною.

Серед них:

  • підвищена температура;
  • відчуття поколювання, печіння, пощіпування у місці зараження;
  • параліч м’язів;
  • боязнь води, повітря, протягу, світла.

Термін інкубаційного періоду залежить від місця укусу – щодалі від головного мозку, то довший інкубаційний період. Діти є найбільш чутливими до вірусу сказу, тому у них інкубаційний період коротше, ніж у дорослих. Випадків зараження сказом від людини до людини не фіксували.

Своєчасна та кваліфікована антирабічна допомога залишається одним із найдієвіших заходів захисту від захворювання людей.

У випадку контакту із зараженою твариною необхідно невідкладно промити рану мильним розчином, продезенфікувати, зібрати всю інформацію про тварину та невідкладно звернутися до найближчого медзакладу. Він призначить антирабічне лікування – курс введення вакцини – п’ять або шість внутрішньом’язових ін’єкції з певним інтервалом. Вакцинація є ефективною, якщо її провести не пізніше 14 дня від моменту зараження. Антитіла у людини з’являються на 12-14 день після введення.

У поточному році унаслідок нападу тварин за вакцинацією звернулося вже 434 особи. Це на 15% більше, ніж за перший квартал минулого року. З них 168 особам було призначено антирабічні щеплення.
Станом на 1 травня заклади охорони здоров’я у Черкаській області забезпечені антирабічними вакцинами – 600 доз. Улітку очікують на поповнення препаратів від МОЗ. Підстав для виникнення дефіциту немає.

Також читайте: За тиждень на Черкащині понад 4,5 тисяч осіб захворіли на ГРВІ.

Важливі новини про ситуацію в Черкасах та країні. Без маніпуляцій та неперевіреної інформації. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”.

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Реклама МХП

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *