Черкащанам нагадують, що робити у випадку зараження сказом

заступниця генерального директора ДУ "Черкаський ОЦКПХ МОЗ України" Наталія Видра

Цьогоріч у Черкаській області не зареєстровано випадків зараження сказом. Протягом останніх 20 років стався лише один інцидент у Звенигородському районі.

Про це на брифінгу 8 травня повідомила заступниця генерального директора ДУ “Черкаський ОЦКПХ МОЗ України” Наталія Видра.

За останні 20 років в Україні зареєстрували 53 захворювання людей на сказ. Вони всі закінчилися летально. Найбільшу кількість – сім випадків зафіксували у 2007 році. У 2011 та 2015 роках – по шість випадків,  у 2006, 2014 і 2016 роках зафіксовано по чотири випадки. Загалом щорічно – від одного до трьох випадків. Захворювання реєстрували майже у всіх областях України крім Закарпатської, Хмельницької, Івано-Франківської та Чернівецької областей.

У 2020 році, зареєстровано два випадки зараження на сказ у Харкові та Житомирський області. Минулого року випадок стався у Вінницькій області, чоловіка покусала домашня кішка, він не звернувся за допомогою та помер.

На Черкащині протягом останніх 20 років зафіксовано єдиний випадок. Він стався у липні 2003 року у Звенигородському районі, дитину за щоку покусав кіт. Батьки на це не звернули увагу. У дівчинки з’явилась температура і боязнь води, вона померла.

Сказ – гостре особливо небезпечне вірусне захворювання, спричинене нейротропним вірусом.
Характеризується стрімким пошкодженням ЦНС. У разі настання симптомів захворювання, закінчується летально. Ліків не існує.

Переносниками є усі теплокровні тварини, найбільш небезпечними для інфікування людини є м’ясоїдні. В Україні, зокрема для Черкаського регіону, головними переносниками сказу є червоні або руді лисиці. Основну загрозу для людей становлять домашні або безпритульні коти і собаки, уражені сказом від контакту з дикими тваринами.

Основний шлях проникнення сказу в організм – пошкодження шкіри внаслідок укусу, подряпин, а також потрапляння слини на слизові оболонки або шкіру з мікротравмами.

Основні симптоми сказу проявляються на 7-30 день після контакту з інфікованою твариною.

Серед них:

  • підвищена температура;
  • відчуття поколювання, печіння, пощіпування у місці зараження;
  • параліч м’язів;
  • боязнь води, повітря, протягу, світла.

Термін інкубаційного періоду залежить від місця укусу – щодалі від головного мозку, то довший інкубаційний період. Діти є найбільш чутливими до вірусу сказу, тому у них інкубаційний період коротше, ніж у дорослих. Випадків зараження сказом від людини до людини не фіксували.

Своєчасна та кваліфікована антирабічна допомога залишається одним із найдієвіших заходів захисту від захворювання людей.

У випадку контакту із зараженою твариною необхідно невідкладно промити рану мильним розчином, продезенфікувати, зібрати всю інформацію про тварину та невідкладно звернутися до найближчого медзакладу. Він призначить антирабічне лікування – курс введення вакцини – п’ять або шість внутрішньом’язових ін’єкції з певним інтервалом. Вакцинація є ефективною, якщо її провести не пізніше 14 дня від моменту зараження. Антитіла у людини з’являються на 12-14 день після введення.

У поточному році унаслідок нападу тварин за вакцинацією звернулося вже 434 особи. Це на 15% більше, ніж за перший квартал минулого року. З них 168 особам було призначено антирабічні щеплення.
Станом на 1 травня заклади охорони здоров’я у Черкаській області забезпечені антирабічними вакцинами – 600 доз. Улітку очікують на поповнення препаратів від МОЗ. Підстав для виникнення дефіциту немає.

Також читайте: За тиждень на Черкащині понад 4,5 тисяч осіб захворіли на ГРВІ.

Важливі новини про ситуацію в Черкасах та країні. Без маніпуляцій та неперевіреної інформації. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”.

Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі
Вісімнадцять три нулі

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *