Черкащанина “Пако”, який потрапив у російський полон після виходу з Азовсталі, засудили за законами рф до 25 років в’язниці. Він відбував покарання у кількох закладах.
“18000” зафіксував історію Олександра Кузьменко з позивним “Пако” у матеріалі – “Ми обрали варіант жити”: азовець про російський полон, катування і голод.
У тюрмах військовополонених били і принижували за українське походження. Донецьке СІЗО черкащанин описав, як середньовічний підвал. Тут доводилося голодувати: хто не витримував, їв мило і шнурки.
Українських захисників випробовували не лише голодом, на психіку тиснули піснями:
– “С дньом побєди”, “Катюшу” змушували співати по сорок разів, без кінця. Співали різними інтонаціями, суржиком, не російською, просто, щоб була на фоні. Думав, краще співати, ніж поб’ють. Але так сорок хвилин поспівати, і нерви починають здавати. Людину можна довести до будь-чого, – пригадує Олександр.
День у в’язниці починався з шостої ранку. З криками, свистом приходили працівники оперативного відділу:
– Ми скручували скатки – матрац і одіяло, і чекали обличчям біля стіни. Відкривали двері в камеру, простими словами її називають “хата”. З криками: “Уроди, вистроїлись у коридорі”, ми вискакували у коридор, скатки бігом несли в скаточну. Дорогою тобі могли ще “надавати”, якщо настрій був “грайливий”, – розповідає Олександр. – Один дуже полюбляв, як ми стрибали, він нас називав зайчиками. Найгірше було, коли береш скатку, кілограмів із десять, і падаєш. Зрозуміло, тебе будуть бити.
Сідати полонені не мали права, навіть ті, які мали поранення. Лише за командою “гражданіна начальніка”, коли наставав час їсти. Увечері оперативники змінювалися, нова зміна йшла на вечірню “повірку”.
Додамо, “Пако” повернувся в Україну в межах обміну в жовтні 2024 року. Він має низку нагород від президента. Нині перебуває на лікуванні.
Інтерв’ю “18000” з Олександром Кузьменком
Також читайте: Головне, щоб рана не гноїлась, – черкащанин розповів, як українських полонених лікували у так званій “ДНР”.
Оперативна інформація про Черкаси та область. Підписуйся на вайбер-канал “18000”