Черкаський медзаклад придбав за завищеними цінами масажер у компанії, що пов’язана з росіянами (ВІДЕО)

Черкаська міська консультативно-діагностична поліклініка купила минулого року масажер у компанії, яка пов’язана із росіянами. Вартість обладнання – 19,9 млн гривень. Водночас подібне в росії продають у п’ять разів дешевше.

Про це йдеться у новому розслідуванні команди “18000”.

Частина 1. росіяни

У березні 2023 року Черкаська консультаційно-діагностична поліклініка оголосила торги на закупівлю коштовного апарату для декомпресії хребта. Такого собі масажера, очікуваною вартістю 20 млн гривень. Участь у торгах взяв лише один учасник – київське підприємство “Нортем лайт”.

Апарат фактично одразу по завершенню торгів був поставлений у Черкасах. За нього розрахувалися у повному обсязі, заплативши київському товариству 19,9 млн гривень.

За документами постачальника, виробником коштовного медобладнання є швейцарська компанія McBrothers A.G.

Апарат Robospine

Відповідно до технічного опису на сайті виробника, апарат допомагає безопераційним методом лікувати ледь не всі захворювання хребта – грижі, зміщення, протрузії. Лягаєш на нього, вводиш спеціальну програму – і все лікується.

Швейцарська компанія McBrothers A.G. зареєстрована у 2015 році. Єдиним членом ради директорів компанії є Anastasia Gilli. У її профілях у соціальних мережах жодної згадки про те, що вона займається продажем чи виготовленням медичного обладнання. Натомість є інформація про те, що вона з Москви та реєструє нерухомість та компанії у Швейцарії.

Інша справа – Andrey McBrothers, який залишив свої лайки під дописами швейцарської москвички – власниці компанії, яка дивним чином співзвучна з його ніком. У його соціальних мережах, на відміну від власниці компанії, купа інформації про діяльність McBrothers, зокрема і про апарат Robospine. Саме такий, який поставили у Черкаси.

Але є нюанс: чомусь такі апарати встановлені не десь у швейцарських кантонах, а у російських анапах і орєнбургах.

Майже всі дописи Андрєя активно лайкає одна людина – Наталія Козадаєва. Робимо сміливе припущення, що вони можуть бути родичами і що Андрєй також може мати прізвище Козадаєв.

Відповідно до реєстрів країни-агресора, Андрєй Козадаєв –  генеральний директор заснованого ще у 2002 році пітєрського акционєрного общєства “Мак Бразерс”.

Це підприємство активно постачає на території російської федерації різне медичне обладнання, а також просуває фактично свій Robospine… від однойменного бренду “Мак Бразерс”.

З моменту заснування компанія продавала обладнання зокрема “Центральной клінічєской больніце с поліклінікой Управлєнія дєлами Прєзідєнта російской фєдєраціі”. Загальна вартість контрактів “Мак Бразерса” із російськими установами – понад 2,5 мільярда російських рублів. 

Чи пов’язані нібито швейцарський McBrothers A.G. із російським АО “Мак Бразерс”? Порівняємо логотип у листі на ім’я черкаської поліклініки від швейцарців із ось цією печаткою під однією з угод, укладеною фірмою Козадаєва з російського поліклінікою. Вони майже ідентичні.

Жоден профіль компанії McBrothers A.G. у соціальних мережах не має згадки про те, що вона “швейцарська”. “Фейсбук” – тут номер телефону російський, інформація російською мовою. “Твітер” – прямо зазначається, що компанія із Санкт-Петербурга, все також російською мовою, привітання із 23 фєвраля та інше. “Вконтакті” – російський номер телефону, все російською.

Офіційний сайт компанії, де раніше також була лише російська версія, зараз переадресовує на сторінку відомого нам Робоспайну, але тут також одні росіяни.

Адреса цього сайту зазначається як на печатці російського “Мак Бразерса”, яким скріплюють угоди із російськими поліклінками, так і на папірці, який виписали на ім’я поліклініки у Черкасах.

Більш детально глянемо на сторінки “Мак Бразерс” у соціальних мережах і спробуємо віднайти бодай якісь згадки про Швейцарію.

Ретельний огляд починаємо із “традиційного” для Швейцарії “Вконтакті”. Принаймні саме там у компанії найбільша аудиторія. Все російською, жодної згадки про швейцарію.

Тут буквально чередуються дописи про встановлення у якійсь російській лікарні медичного обладнання та реклама комплексу Робоспайн, придбаного і для Черкас.

Але нас особливо цікавить ось цей допис. 21 червня 2021 року на сторінці у  “Вконтакті” McBrothers публікує допис про святкування компанією власного дев’ятнадцятиріччя.

Відповідно до даних швейцарського реєстру, компанію McBrothers A.G. заснували у 2015 році. А що ж тоді заснували у червні 2002-го? Правильно, АО “Мак Бразерс”. І зробив це, схоже, Андрєй Козадаєв.

Нам вдалося знайти номер телефону Козадаєва. Він підтвердив, що є представником “Мак Бразерса”. Ми натомість зазначили, що потребуємо обладнання в Україні. Козадаєв пообіцяв нам контакти швейцарської компанії, яка нібито і співпрацює, зокрема, й із українським ринком. Проте так їх і не надіслав.

Водночас у веб-архівах нам вдалося розшукати особистий номер офіційної власниці McBrothers A.G. Анастасії Джіліі. Вона кинула слухавку, почувши, що до неї телефонують українські журналісти.

Офіційний номер швейцарської компанії не відповідає.

І останнє… У Андрєя Козадаєва, схоже, є брат, про що свідчать спільна активність та світлини у соціальних мережах… Максім Козадаєв, який також зазначає, що працює у Мак Бразерс.

Частина 2. Українці

Самі росіяни не могли привезти обладнання в Україну. Їм у цьому мали допомогти вже наші підприємці.

Компанія, яка безпосередньо отримала кошти за це обладнання, – київське товариство “Нортем Лайт”. Її власниця та директорка на момент підписання угоди – Світлана Попович. Від спілкування з нами вона відмовилась.

У соціальних мережах вона активно репостить різні збори на потреби Збройних сил і здається доволі патріотичною людиною. Втім питання про ймовірну співпрацю з росіянами називає “порушенням власних кордонів”.

Сподіваємося, у спілкуванні із слідчими пані Світлана буде більш відкритою. Адже нині вартістю поставленого в Черкаси обладнання вже зацікавились правоохоронці.

Інформація ж про те, що це обладнання має російський слід, в поле правоохоронців поки не потрапляла. Здається, що після виходу нашого матеріалу слідчі вже знатимуть, куди дивитися.

Поки ж спробуємо все таки поспілкуватися або бодай віднайти ще якихось людей, які можуть бути також причетні до потрапляння цього обладнання на територію України, зокрема і до черкаської поліклініки.

Наприкінці 2022 року аналогічний черкаському апарат від нібито швейцарців придбали також  у Кропивницькому. Там за нього заплатили трохи менше 18 млн гривень.

Товар у сусідній області продавала компанія  “Мед сервіс+”, директором якої є Максим Усіков. Як і з багатьма іншими фігурантами цього матеріалу, поговорити з Усіковим нам не вдається.  Всі телефони – відключені.

Отже, фіксуємо: “Нортем Лайт” постачає обладнання в Черкаси.  “Мед сервіс +” – у Кропивницький.

Обидві компанії зареєстровані у Києві. Засновниця першої – Світлана Попович. Ми вже її неодноразово згадували. На інформаційному бланку зазначено, що компанія займається реалізацією товарів під брендом Візіон.

Офіційно компанія, яка представляє продукцію під брендом Візіон, зареєстрована у Польщі. Її директорка Діана Осіпчук очолює також благодійний фонд Олександра та Ганни Архарових. А сама Архарова є співзасновницею компанії “Мед сервіс+”. Тої самої, яка постачала апарат Робоспайн до поліклініки в Кропивницькому.

Саме цих людей можна пов’язувати із появою на території України обладнання під брендом МкБразерс, яке, схоже, має російський слід.

Частина 3. Жадібність

Ну а тепер про гроші. Бо окрім питання ймовірного російського сліду, варто поговорити і про вартість цього апарату.

Ми свідомо не будемо оцінювати доречність придбання такого коштовного, але по суті масажера для потреб поліклініки. Залишимо це для фахової дискусії реабілітологів та інших спеціалістів.

Отже, у Черкасах Робоспайн разом з додатковим обладнанням придбали за 19,9 млн гривень. У Кропивницькому за такий же комплект на пів року раніше заплатили 18 млн гривень. Отже, для українських поліклінік цей апарат обійшовся у приблизно пів мільйона доларів.

Оскільки компанія Макбразерс, з якою маємо справу, активно працює на ринку росії, подібні закупівлі варто шукати там.

Заходимо на російський аналог українського “Прозорро” і бачимо, що Робоспайн останнім часом у росії купували за ціною 11,5 млн рублів, або ж трохи більше 120 тисяч доларів за місцевим курсом.

Два важливі уточнення. Перше – для участі у російських закупівлях самі ж росіяни зазначають, що апарат вироблений у Південній Кореї і не згадують жодним словом Швейцарію, яка потрапляє до переліку “недружествєнних” стран федерації.

Друге – росіяни кували тільки крісло, без системи сухого гідромасажу, на відміну від Черкас і Кропивницького.

Скільки може коштувати сухе джакузі, ми намагалися дізнатися у єдиному інтернет-магазині, що офіційно нібито продає подібне обладнання, про що свідчить навіть лист на їхньому сайті. Втім відповісти про вартість обладнання, яке є на їхньому сайті, вони також не можуть.

Отже, що ми маємо. На росії Робоспайн продають за 120 тисяч доларів. У нас цей же апарат – транзитом через Швейцарію та українських посередників – обійшовся у 520 тисяч доларів.  Звичайно, у комплекті черкаського є ще система сухого гідромасажу. Втім схожу на росії продають за 11 тисяч доларів, а в Україні – за трохи менше аніж 20.

У чому ж тоді різниця у майже 400 тисяч доларів між ціною Робоспайну від росіян для росіян і Робоспайну від росіян для українців? Відповідати на це питання причетні до сумнівної закупівлі бізнесмени не поспішають. Лишається відкритим і питання, в чиїх кишенях осіла різниця: росіян чи їхніх українських партнерів. Але точно відомо, що заплатили за це ми з вами.

Директор Черкаської консультативно-діагностичної поліклініки Владислав Свириденко зазначив у коментарі “18000”, що такий апарат – “унікальний”.

– Ми живемо в глобальному світі. Ми побачили такий апарат, побачили як він працює. Получили добро, що нам в принципі на перспективу і такий апарат в Черкасах дуже не завадить. Ми його купили. Компанія швейцарська. Зроблено на заводі в Кореї. Все привезено, все працює. Ну, я не знаю. Є українці, які живуть в Австралії, в Америці, є росіяни якісь, науковці десь живуть. Це нас не обходить. Такий апарат один унікальний, розумієте? Дивіться, аналогів взагалі немає, – заявив Свириденко.

Директор департаменту охорони здоров’я Черкаської міської ради Всеволод Кульчиковський натомість пообіцяв звільнитися, якщо журналістам вдасться довести зв’язок компанії із росіянами.

– Я сказав міському голові, що я готовий написати заяву у будь-який момент. Я за місце своє не тримаюсь і на зараз ніякої провини я не відчуваю. Якщо, не дай Бог, виявиться те, що ти говориш правдою – це буде інша історія, – заявив Кульчиковський.


ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ 

Хочете, аби розслідувань на нашому сайті було більше? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивай регіональну незалежну журналістику разом із нами

коментарі
5 Коментарів
  1. ,и что ? Нечем журналюгам заняться больше что не покупать не лечить людей?

    1. Судячі з грамотності і хамства, – валерка бондаренко, або мамка іхняя?

    2. Апарат практично не використовується. За таке бабло можна 1500 дронів закупити.

    3. Піди в бурятів шось купи, тобі ж “какаяразніца”

    4. Вчи українську троль. Лікувати людей потрібно, але купувати у росіянців за завишеною ціною-це спонсорувати вбивць…

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *