
Черкаський суд відпустив Світлану Федорець, яка виправдовувала вторгнення рф та повернув їй рублі
Закінчився розгляд резонансної справи екссудді Звенигородського райсуду Світлани Федорець. Її ефектно затримали СБУ та ДБР у 2023 році із звинуваченнями у підтримці окупантів. Про її затримання і підозру повідомляли національні ЗМІ. У записах розмов, що опублікували правоохоронці, суддя виправдовувала смерті цивільних українців і заперечувала вбивство українських дітей.
Коли резонанс навколо справи пішов на спад, суд спочатку зменшив суму застави, а потім випустив Федорець на волю. Це сталося наприкінці 2024 року.
Зрештою, у квітні 2025-го суддя Олександр Суходольський “покарав” Федорець одним роком умовного терміну. При цьому суд врахував позитивну характеристику з місця роботи та вирішив, що слова Федорець не становлять суспільної небезпеки.
За матеріалами справи, зокрема, Федорець схвалювала окупаційну владу, жалілася, що “насильно” перебуває у Черкасах і їй хочеться якнайшвидше виїхати за кордон. Вона розповідала, що напад росії спровокувала Україна. У суді свої слова пояснила тим, що багато пережила і є переселенкою.
“18000” ознайомився із вироком Черкаського районного суду, який розглядав справу у закритому засіданні.
Склад злочину: виправдовувала окупантів і звинувачувала ЗСУ у “вбивствах” цивільних
Згідно з матеріалами суду, діяння Світлани Федорець містять кілька епізодів.
16 травня 2023 року, рухаючись на авто із головою Звенигородського районного суду Дарʼєю Сакун, говорила про необхідність відновлення інфраструктури Криму, нібито зруйнованої діями української влади. Тоді ж вона заперечувала окупацію Криму та пояснювала її “добровільним волевиявленням українського народу”.
Федорець визнала правомірною окупацію Мелітополя, пояснила це небажанням його звільнення від російської окупації, навівши, як приклад, деокупацію Херсона.
18 травня Федорець виправдовувала агресію росії, зокрема, здійснення ракетних ударів по цивільній інфраструктурі України з масовими жертвами серед населення. У розмові із Сакун та її чоловіком Федорець говорила про нібито масове вбивство ЗСУ цивільних громадян. Називала Мелітополь і Крим територією росії.
30 травня Федорець у приміщенні Звенигородського районного суду визнала правомірним запровадження російського законодавства на окупованій території України, назвавши його “нашим”.
30 травня в авто Федорець під час розмови з Сакун говорила про небажання органів влади України надати окремим частинам держави автономний статус, а також про провокування українською владою збройного конфлікту через нібито обстріл окремих територій Донецької та Луганської областей, намагання їх деокупувати.
Що каже Федорець: вважає, що її слова не мали наслідків
У судовому засіданні Федорець спочатку визнала вину частково, вважаючи неправильною кваліфікацію складу злочину. Далі вину визнала повністю, щиро розкаялась і пояснила, що всі її заперечення – це професійна деформація, адже сторона обвинувачення повинна довести винуватість особи належними і допустимими доказами.
Суть розмов із головою суду Сакун вона не пригадує. Вважає, що від її висловлювань немає великої суспільної небезпеки, адже до жодних реальних наслідків вони не призвели. На її думку, таке спілкування відбувалось між подругами. Це були її особисті міркування про події в країні. Висловлювання викликані тим, що вона багато пережила, має складний емоційний стан, адже вона переселенка.
Федорець визнає, що скоїла помилку. На запитання головуючого судді пояснила, що не виправдовує збройну агресію російської федерації щодо України, не підтримує окупацію росією частини території України, а засуджує такі дії.
Що кажуть свідки: суддя-колега та її чоловік – “захищають” Федорець
Свідок у справі, суддя Сакун, у суді пояснила, що з Федорець стосунки були нормальні, дружні. На її думку, висловлювання Федорець не виправдовували агресію рф, це було її особисте бачення ситуації щодо війни. Вона вважає, що то були оціночні судження судді Федорець.
Ще один свідок, чоловік судді Сакун, стверджує, що не чув від Федорець виправдовування агресії рф. Федорець розказувала те, що чула від родичів і знайомих з окупованих територій.
Свідок, яким є спеціаліст Звенигородського районного суду, розповів у суді, що познайомився із Федорець влітку 2022-го, коли вона почала працювати в цьому судді. У нього склалося враження, що суддя виправдовувала агресію рф, казала, що після окупації в Якимівці стало жити краще. Казала, що російська федерація змушена була напасти на Україну, що Україна спровокувала напад, що Україна винна у конфлікті.
Що у доказах: у розмовах Федорець мріє виїхати з країни
У різні дати і час правоохоронці зафіксували розмови по мобільному телефону судді Федорець зі своїм чоловіком, матірʼю та іншими особами, спілкування в приміщенні Звенигородського районного суду з адвокатом-переселенцем. Вказані розмови містять, зокрема, судження Федорець щодо ситуації на окупованих територіях, схвальні судження про окупаційну владу, твердження про відсутність правосуддя в Україні, що вона в Черкасах насильно, не бажає тут залишатися, хоче якнайшвидше звідси поїхати, хоч і контрабандою через кордон.
За матеріалами справи, Федорець має усталені зв’язки на окупованих територіях. Її чоловік, син, донька, мати та брат проживають на окупованій території. У 2022 та 2023 роках вона виїздила на тимчасово окуповану територію Запорізької області через польську ділянку кордону, після чого перетинала кордон з Литвою, білоруссю, російською федерацією та потрапила через Крим до Мелітополя.
Що вирішив суд?
На початку березня 2025-го Вища рада правосуддя остаточно звільнила Федорець із посади судді. За колишнім місцем роботи в Звенигородському районному суді Черкаської області її характеризують позитивно.
Прокурор у дебатах просив призначити колишній судді помʼякшене покарання: один рік позбавлення волі без конфіскації майна і заборонити обіймати посади у органах державної влади та місцевого самоврядування на три роки.
Федорець вину визнала повністю, щиро розкаялась, до кримінальної відповідальності притягується вперше, має на утриманні двох неповнолітніх дітей.
Суд враховує, що для неї вже настали суттєві наслідки: перебування під судом і слідством протягом двох років. Федорець майже рік провела в СІЗО, звільнена з посади судді. Також вона пожертвувала для цілей оборони України 500 тисяч гривень. Суд вважає, що діяння Федорець не становить високої суспільної небезпеки.
Суд дійшов висновку, що обвинувачену можливо перевиховати без ізоляції від суспільства. Федорець засудили до п’яти років позбавлення волі, звільнивши від відбуття покарання з випробувальним терміном на один рік. Додатково їй заборонили обіймати посади в органах державної влади України та органах місцевого самоврядування на три роки. Федорець також повернули вилучені в неї 7303 російських рублів та 12 350 доларів.
Справу вів, згідно з матеріалами порталу “Судова влада”, суддя Олександр Суходольський.
Читайте також: Черкаський депутат відрікся від лайків із його сторінки під постами про Феодосія.
Розслідування, моніторинг судових справ та оперативна інформація про найбільш резонансні новини Черкас. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”