
За тиждень до Великодня християни відзначать Вербну неділю. Що варто знати про свято?
Вербна неділя – одне з найважливіших свят перед Великоднем, яке відзначають православні християни. Цього дня люди освячують вербу в церкві, читають молитви та згадують урочистий вхід Ісуса Христа в Єрусалим.
Чому верба стала символом свята? Що потрібно робити після освячення гілочок верби і яких традицій слід дотримуватися? Чи можна працювати на Вербну неділю та чи попускається піст? Чому “верба б’є” і що це за обряд?
Про це та інше для “18000” розповів благочинний Свято-Михайлівського кафедрального гарнізонного собору Володимир Гладковський.
У цій статті ви дізнаєтеся про:
- Коли Вербна неділя 2025: дата.
- Що означає і символізує Вербна неділя у християнстві?
- Молитва на Вербну неділю та чин освячення верби у Черкасах.
- Чому українці святять вербу?
- Як святкували вербну неділю: рекомендації та заборони.
- Великий піст: що можна їсти на Вербну неділю?
- Що робити з вербою після освячення?
- Чому б’ють вербою і що означає фраза “Не я б’ю – верба б’є”?
Коли Вербна неділя 2025: дата
Вербна неділя у християнській традиції завжди припадає на останню неділю перед Великоднем. У 2025 році Вербну неділю святкують 13 квітня.
Як називають свято
В Україні і не лише це свято називають Вербною неділею. Також її називають Пальмовою неділею та Неділею Входу Господнього в Єрусалим.
Що означає і символізує Вербна неділя у християнстві?
Як розповідає священник Володимир Гладковський, Вербну неділю християни згадують день, коли Ісус Христос увійшов до Єрусалиму, сидячи на ослі. Люди виходили до воріт міста і зустрічали його, махаючи пальмовим віттям. У ті часи так було заведено зустрічати царя, який повертався із перемогою.
Ісуса Христа так зустрічали, тому що за шість днів до єврейської Пасхи (юдейське свято Песах, яке щороку святкували в Єрусалимі на згадку про вихід євреїв із Єгипту, – ред.) він воскресив із мертвих Лазаря, який був вже чотири дні мертвий. Лазарь був другом Ісуса Христа, братом Марфи і Марії, який жив у невеликому селищі біля Єрусалиму. Лазарь став важливою фігурою в Євангелії, бо його воскресіння є одним з найбільших чудес, яке здійснив Ісус. Це велика подія у передвеликодньому періоді.
Історія воскресіння Лазаря
Ісус пішов до Лазаря, коли почув, що той захворів. Христос не поспішав попри те, що був здатний зцілювати хворих. Його метою було показати людям велич чуда, яке могло переконати їх у силі Божій.
– Коли Ісус прийшов до сім’ї Лазаря, одна з його сестер вибігла назустріч і сказала: “Допоможи моєму брату, він хворіє”. Інша відповіла: “Не займай учителя, Лазарь помер”. Домовина вже була у печері. Ісус попросив відтягнути камінь, звідти вже відчувався трупний запах. Господь мовив: “Лазарю, вийди”. І Лазарь вийшов до Ісуса у поховальних пеленах. Люди, які бачили це, дуже здивувалися і почали розповідати про цю подію всім, – переповідає священник.
Як згадується у Євангеліє, коли Марфа і Марія приймали Христа у домі, перша клопоталася про частування, а інша сиділа біля ніг Ісусових і слухала Слово Боже.
Лазарева субота
День перед Вербною неділею – Лазарева субота, яка зберігає пам’ять про чудо, яке відбулося. Для християн це знак майбутньої перемоги життя над смертю. Воскресіння Лазаря символізує майбутнє Воскресіння самого Ісуса Христа.
Наступного дня після зцілення Лазаря Ісус сказав учням знайти молодого віслюка. Сівши на нього, він в’їхав у місто. Його зустріли як великого правителя, який повертається із перемогою, бо він створив чудо. Люди кидали йому під ноги пальмове віття та одяг і вигукували: “Осанна! Благословений той, хто йде в ім’я Господа!”.
– У Єрусалимі було багато людей, бо вони зібралися, аби відсвяткувати Великдень. Їдучи на ослі, Господь розумів і знав, що він їде, як переможець не у земній війні, а як переможець смерті, – додає отець Володимир.
Молитва на Вербну неділю та чин освячення верби у Черкасах
Святкова служба відбудеться у неділю о 10:00 годині у Свято-Михайлівському кафедральному гарнізонному соборі. У храмі читатимуть літургію Івана Золотоустого, після неї відбудеться чин освячення верби.
– Хто має пальмове віття, може також приносити. Останні роки люди, які готуються до свята, знаходять і приносять його, – додає священник.
Чому українці святять вербу?
Оскільки в Україні пальмові дерева не ростуть, їх замінили вербою – це одне з перших дерев, яке зацвітає навесні та пробуджується перед Великоднем. Верба символізує природне оновлення та духовне відродження. Її освячують на знак шанування події, яка сталася дві тисячі років тому.
– У молитві, яку читають на освячення верби, зазначається, щоб вона принесла освячення і благодать у той дім, куди буде принесена. Сама верба не має чудодійної сили, вона є символом, який нагадує про подію, що сталася цього дня. За наявності верби будинок не очиститься від усього гріховного, більш важливо, наскільки ми самі шануємо це свято, – пояснює Гладковський.
Як святкувати Вербну неділю: обряди та звичаї
За словами священника Гладковського, Вербну неділю правильно почати з молитви та освячення верби. У святковий день отець Володимир радить відвідати батьків, рідних, похресників або хрещених та робити добрі справи.
– Варто зробити цей день духовно піднесеним, бо вже наступний тиждень після Вербної неділі – це Страсний тиждень, під час якого християни дотримуються строгого посту. Маємо гідно пройти Страсний тиждень, щоб зустріти світле Христове Воскресіння, – зауважує благочинний.
Що не варто робити і чи можна працювати у Вербну неділю?
Як у кожне з Дванадцяти великих свят на Вербну неділю не варто важко працювати, зокрема на землі, оскільки день має бути присвячений молитві, відпочинку і духовному очищенню.
– Якщо правильно почати день – із молитви та подяки Богові, то у разі потреби, робити щось краще вже після обіду. Якщо ж є можливість зробити ту справу на день раніше чи пізніше, то краще це відкласти, – говорить священник.
Також у Вербну неділю забороняється сваритися та конфліктувати, оскільки свято закликає до очищення душі та єдності.
Великий піст: що можна їсти на Вербну неділю?
У Вербну неділю продовжується Великий піст, однак на свято дозволяється вживати рибу. Також можна вживати вино та олію – це одноденне послаблення. Водночас м’ясо, молочні продукти та яйця залишаються під забороною.
Що робити з вербою після освячення?
Часто гілками освяченої верби українці прикрашають оселю. Її ставлять на видні місця або прикріплюють над дверима та вікнами для захисту від зла, хвороб і нещасть.
– Знаю, що дехто запарює вербу у Чистий четвер і приймає з нею ванну, щоб “змити з себе все погане і наповнитися силою природи”. Хтось просто зберігає її у будинку протягом року, а потім спалює. Викидати вербу не можна, тому що вона освячена. Варто її спалити, а потім прикопати у місці, де не ходять люди, – пояснює священник.
Існує ще кілька варіантів, як позбутися від старої верби. Її можна закопати в землю, так дерево знову повернеться в природу. Або пустити гілля на річку чи озеро, аби воно принесло очищення і відновлення природі.
Чому б’ють вербою і що означає фраза “Не я б’ю – верба б’є”?
Після того, як священик освятить вербові гілки, вдома чи на вулиці подекуди парафіяни влаштовують традиційне символічне побиття вербою. Головною метою ритуалу є не завдати болю, а передати символічну силу та захист.
Обряд побиття вербою на Вербну неділю – це народна традиція, а не обов’язковий релігійний ритуал. Православна церква не позиціонує побиття вербою як частину богослужіння.
Для людей ця традиція – це веселощі, покликані приносити здоров’я, удачу й очищення. Під час обряду люди вимовляють традиційний вираз:
“Не я б’ю, верба б’є, за тиждень Великдень. Уже недалечко червоне яєчко!”
Анастасія Бут
Читайте також: “Заряджалася енергетикою і допомагала виразити симпатію”: черкаська майстриня розповіла, як створити писанку.
Підписуйтеся на телеграм-канал “Шо там у Черкасах?”. Лише перевірені новини.
А мер що порадить?