Напевно, чи не кожен з дитинства має світлину в костюмі ведмедя, котика або лисиці з новорічного або будь-якого іншого заходу у школі чи дитячому садочку. Ця добра традиція переходила від покоління до покоління, але не виходила за межі навчальних закладів. Утім часи плинуть і тепер переодягнених дітей у тварин можна побачити просто неба у центрі міста чи в парку, зокрема і в Черкасах.
Ця забавка переросла у цілу течію. Малеча одягає маски тварин, чіпляє хвости й гуляє у місті. Таке захоплення називають “квадробінгом”, а його поціновувачів – “квадроберами”.
Журналіст “18000” дослідив відкриті джерела, поспілкувався із черкаською психологинею та мамою квадроберки, щоб з’ясувати, що ж таке квадробінг, чому діти обирають імітацію тварин та як впоратися з булінгом.
Квадробери та квадробінг
Почнімо з історії. Хто такі квадробери? Так називають людей, які займаються окремим видом спорту – квадробікою. Це, згідно з визначенням на сайті, виконання таких трюків як ходьба, біг, стрибки на чотирьох кінцівках, як це роблять тварини.
Започаткував квадробінг японець Кенічі Іто. В одному з інтерв’ю він розповів, що побачив у зоопарку мавп, які бігали досить швидко на чотирьох лапах. Кенічі Іто це дуже сподобалося, тож він вирішив спробувати пробігтися, як вони. Ця спроба переросла у велике захоплення та спортивну історію. Іто тричі ставав світовим рекордсменом зі стометрового бігу на чотирьох кінцівках у 2008, 2012 та 2015 роках.
Саме Кенічі Іто вважають засновником цієї течії та спорту.
За кордоном квадробінг почав поширюватися ще у 2010-2016 роках. В Україні, зокрема на Черкащині та Черкасах, квадробери з’явилися зовсім нещодавно. Ця течія популярна насамперед серед дітей. Вони одягають маску тварини, хвіст і рукавиці у вигляді лап й імітують поведінку звірів.
Що таке квадробінг для дітей
Черкаська психологиня Наталія Романова говорить, що з боку психології імітація тварин або квадробінг – це не просто дитяча гра, а психологічний процес, який допомагає дітям пізнавати світ. Так вони розвивають емпатію, досліджують різні ролі та ідентичності. Це допомагає їм краще зрозуміти та визначити свої сильні сторони.
– Діти можуть використовувати імітацію тварин для вираження своїх емоцій. Також це може бути пов’язано з бажанням бути іншими, виділятися з натовпу. Для когось – це спосіб знайти свою спільноту, де їх сприйматимуть такими, якими вони є.
Ще однією причиною, чому дітей цікавить квадробінг – це можливість зануритися у фантазію та відійти від реальності. Погодьтеся, що в час війни кожному іноді цього хочеться забути про дійсність та пожити в бажаній ролі, у вигаданому світі.
Психологиня додала, що імітуючи тварин, діти почувають себе вільно та безпечно.
“Мама, ти знаєш, як важко стрибнути й приземлитися на чотири кінцівки?”
Юлія Фомічова – жителька міста Черкаси та мама квадроберки. Її доньку звати Надійка. Близько пів року тому вона почала цікавитися квадробінгом. Спочатку мама придбала їй маску, а потім подарувала на день народження хвіст.
– Не можу сказати, що це конкретна тварина. Кожна маска – універсальна, як аксесуар. Спочатку Надійка просто їх розфарбовувала. Потім почала стрибати в масці. Дивилася багато майстер-класів. Запитувала в мене, чи знаю я, як важко стрибнути й приземлитися на чотири кінцівки, – розповідає Юлія Фомічова.
Для Надійки квадробінг – це спорт. Їй подобається відпрацьовувати спортивні рухи. Вона не уявляє себе твариною та не плутає свою ідентичність. Її захоплення квадробінгом не робить її частиною субкультури, де люди вирішили, що вони звірі.
– У холодну пору спортивні рухи вона відпрацьовувала вдома, адже захопилася квадробікою на початку весни цього року. Коли стало тепліше, ми почали виходити на вулицю. Вона тренувалася на дитячому майданчику і батутах, адже на тротуарі це робити боляче, а також небезпечно, – додає Юлія Фомічова.
Здавалося, що ще небезпечного у цій дитячій забавці? Агресія. Однолітки намагаються завдати шкоди Надійці. І причина – захоплення квадробінгом.
“Бий квадроберку”: булінг від однолітків
Нове захоплення дітей зрозуміле не всім. Засудження лунає як від старшого покоління, так і від молодшого. Втім особливо гострою реакція може бути в однолітків.
– Як тільки бачать маску, вони біжать на Надійку з нецензурною лексикою та з наміром бити. Дитина спокійно їде на велосипеді в образі квадроберки, не повзе на чотирьох кінцівках. Однак дітей це не зупиняє, вони вигукують “бий квадроберку”, – пригадує Юлія Фомічова.
Що треба знати про квадроберів батькам
Психологиня виокремлює кілька порад для батьків, які допоможуть впоратися з булінгом від однолітків:
- підтримуйте дитину та не залишайте її “тет-а-тет” із проблемою;
- якщо для вас, як для батьків, квадробінг – це щось дивне та “страшне”, спробуйте глибше дослідити цю тему;
- пам’ятайте про діалог. Поговоріть з дитиною: чому їй це подобається, які тварини цікавлять;
- покажіть, що захоплення дитини – важливе для вас;
- за можливості об’єднайтеся з іншими батьками, чиї діти також квадробери. Так буде легше вплинути на ситуацію із булінгом;
- не забувайте, що в будь-який момент можна звернутися до психолога.
– Батькам варто розуміти, що квадробери – це тимчасовий етап у житті вашої дитини. З часом її інтереси можуть змінитися. Ваше ж завдання – допомогти дитині відчувати себе безпечно, – розповідає Наталія Романова.
Якщо ж ваша дитина – категорично не сприймає квадроберів, то навчіть її толерантності. Поясніть, що кожен має право на самовираження.
Схожі течії: фурі та теріантропи
Ознайомимося ще з кількома течіями, які зазвичай обирають дорослі, більш свідомі люди. Окрім квадроберів, існують ще дві схожі течії. Йдеться про фурі та теріантропи.
“Субкультура” фурі виникла у 1980-х роках у США, а потім поширилася в інших країнах світу. Основа цієї течії – злиття рис і поєднання кращих якостей людини й звіра. У цьому випадку люди переодягаються у звірів, які є персонажами мультфільмів та аніме, оповідань і коміксів, міфологічних істот тощо.
Ще одна схожа течія – теріантропи або теріани. Це люди, які наслідують риси тварин. Утім вони не обмежуються звірами, які існують. Теріантропи можуть ідентифікувати себе як щось, чого не було на землі (міфічні звірі, наприклад – дракони).
Їх можна зустріти дуже рідко, принаймні у Черкасах. Натомість популярність квадроберів серед дітей у місті лише набирає обертів.
Денис Непогодьєв
Читайте також: Відкрити родинні таємниці: алгоритм пошуку і поради черкащанам, як дослідити свій рід.
Важливі новини про ситуацію в Черкасах та країні. Без маніпуляцій та неперевіреної інформації. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”
Дякую що вказали ім’я цієї психологині, щоб оминати її.
😭😭