Підтоплення на Черкащині: чому це відбувається, коли спаде вода та як діяти населенню

Підтоплення в Черкаській області 2024 рік

У Черкаській області фіксують підтоплення. Рівень води зростає у Черкаському та Золотоніському районах. У селі Хрещатик затопило одну з вулиць, також залило підвали і двори в інших громадах, поля та луги. 24 квітня оголошено “помаранчевий” рівень небезпечності

“18000” розповідає, яке явище відбувається в області, про причини підтоплення та його наслідки. Для цього ми поспілкувалися з начальником Черкаського обласного гідрометцентру Віталієм Постриганем, речницею ГУ ДСНС у Черкаській області Юлією Норовковою та заступницею начальника Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Ольгою Мізіновою. 

Зміст: 

Що таке повінь і паводок? 

Весняна повінь або водопілля – це природне явище. Як розповів директор черкаського гідрометцентру Віталій Постригань, повінь фіксують щорічно навесні, коли через танення снігу наповнюються річки. Після води розливаються на заплавні території. Це є природним нормальним явищем.

Паводок можна спостерігати як навесні, так і влітку, інколи навіть взимку. Це явище відбувається через інтенсивні дощі або сніготанення. 

Чому затоплює Черкаську область?

У Черкаській області з 23 квітня відбувається підтоплення полів, населених пунктів, будинків і доріг. 

За словами синоптика, все, що відбувається в нашій області, не є природним процесом. Розрахунки максимальних витрат води, об’єм водопілля можна зробити до Київської ГЕС. Далі по каскаду вода спрацьовується за рішенням відповідних органів. Рівень води на каскаді гідроелектростанцій визначає Укргідроенерго. Від його рішення залежить, яку кількість води спрацьовуватимуть для потреб енергетики країни. 

Вода затопила вулицю

Який рівень води в Дніпрі? 

Віталій Постригань розповів, що біля Канівської ГЕС є водомірний гідрологічний пост, де моніторять рівень води двічі на добу. Так, із 23 квітня, за останні три доби, рівень води біля Канева зріс на півтора метра. 

До Києва 23 квітня фіксували найвищий рівень води з початку весни. Водночас уже 25 квітня вода почала спадати.  

Що означають рівні небезпечності? 

Рівні небезпечності визначають залежно від масштабів і наслідків ситуації:

  • І рівень небезпечності (“жовтий”) оголошують, коли вода затоплює заплавні території, понижені площі сільськогосподарських угідь, окремі господарські об’єктіи у прирічковій зоні;
  • ІІ рівень небезпечності (“помаранчевий”) – порушення та ускладнення життєдіяльності населення і функціонування господарчого комплексу на окремих територіях;
  • ІІІ рівень небезпечності (“червоний”) – це масштабні негативні наслідки для великої кількості населених пунктів, секторів економіки, об’єктів господарювання на значних територіях. 

Затоплений двір у Черкаській області

Коли спаде вода?

Синоптики прогнозують ситуацію, аналізуючи природну складову. Як каже Віталій Постригань, наразі саме природних передумов для такого підтоплення, як було минулого року в Черкаській області, немає. Все залежить від роботи Київської і Канівської ГЕС. 

Вода, що вже розлилася по низинах і лугах, може спадати орієнтовно від 20 днів до місяця.

Що потрібно робити під час підтоплення?

Рятувальники радять населенню насамперед не панікувати, а також:

  • зібрати документи, ліки, цінні речі, продукти;
  • вимкнути в будинку електро- та газопостачання;
  • зачинити вікна та двері, за можливості, на першому поверсі захистити вікна та двері дошками;
  • випустити худобу – дати можливість їй самостійно врятуватися;
  • за можливості негайно залишити зону підтоплення. Перших мають евакуювати дітей, людей із інвалідністю та похилого віку;
  • піднятися на верхні поверхи будинку або на горище. До прибуття рятувальників перебувати там, сигналізувати, щоб вас помітили;
  • перевірити, можливо, неподалік комусь потрібна допомога;
  • потрапивши у воду, зняти з себе важкий одяг і взуття. 

Богун ДСНС у Черкаській області

Як діють рятувальники під час підтоплення? 

Рятувальники виїжджають на місце підтоплення за зверненнями місцевих жителів, місцевих рад або органів цивільного захисту. Як розповідає речниця обласного управління ДСНС Юлія Норовкова, рятувальники можуть евакуювати людей і тварин, також підвозити до підтоплених будинків, в яких залишилися люди, їжу та воду. 

Крім того, працівники ДСНС відстежують ситуацію за допомогою безпілотних літальних апаратів із повітря. Із техніки на випадок підтоплення вони залучають протипаводковий модуль із човнами та снігоболотохід “Богун”. 

Затоплене дерево

Які хвороби можна підхопити через заражену воду?

Вода затоплює поля, будинки, цвинтарі, скотомогильники, вбиральні, сміттєзвалища. В цей час органічні та неорганічні сполуки вимиваються і потрапляють у річки та в криниці, розповідає заступниця директора обласного центру контролю та профілактики хвороб Ольга Мізінова. Тому під час підтоплень існує ризик спалахів інфекційних хвороб. 

Через заражену воду можуть виникати кишкові інфекції: сальмонельоз, вірусний гепатит, черевний тиф, дизентерія та інші захворювання. Якщо заражена вода потрапить у відкриту рану, є ризик підхопити правець. 

Що робити після підтоплення? 

У ДСНС радять: 

  • не користуватися електроприладами, поки не висохне повністю будинок;
  • обов’язково кип’ятити воду, особливо, якщо вона з джерел, що були підтоплені;
  • продезінфікувати все майно: одяг, посуд тощо, що було підтоплене;
  • не вживати продуктів, які були затоплені;
  • позбавитися від продуктів і консервації, що була затоплена і пошкоджена. 

Через підтоплення є ризик завалення будинків. Потрібно перевірити, чи не утворилося провалля в приміщенні та навколо будівлі. Під тиском води може розбитися скло. Також вода може засмітити територію небезпечними уламками і сміттям. 

У Черкаському обласному центрі контролю та профілактики хвороб також наголошують на очищенні криниць після того, як вода спаде: хоча вода відійшла, криниці залишаються забрудненими. Необхідно очистити, спорожнити криницю та продезінфікувати воду.

ДСНС несе бутильовану воду

Хто перевіряє стан води в районах підтоплення? 

Моніторингом води у районах, які підтопило, займаються працівники Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб. За словами заступниці директора Ольги Мізінової, стан води відстежують там, де є підтоплення господарств, а саме криниць. Відбір води здійснюють щоденно. В лабораторію потрапляють зразки води з центрального водопостачання, з громадських і приватних криниць. 

Чи потрібна профілактика захворювань після підтоплення? 

Ольга Мізінова каже, що насамперед потрібно слідкувати за своїм самопочуттям. Перевіряти температуру тіла, стежити, щоб не було лихоманки, запаморочення, головного болю чи болю в животі, висипів на шкірі. Якщо один із симптомів помітний – потрібно звертатися до лікарня. 

Водночас попередньої профілактики захворювання тим, хто опинився в районі підтоплення, робити не потрібно. Достатньо ретельно мити руки з милом, вживати бутильовану воду, овочі й фрукти мити кип’яченою водою, обдавати окропом. 

Як писав “18000”, минулоріч в Черкаській області водопілля фіксували також усередині квітня. Був оголошений ІІІ рівень небезпечності. З населених пунктів Черкаського та Золотоніського районів евакуювали близько 20 осіб, а також тварин. У ДСНС інформували, що 20 квітня в Україні було підтоплене 1741 домогосподарство, на Черкащині – 162 подвір’я. 

Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

коментарі
2 Коментарі
  1. Чому не оголошують надзвичайний стан і не платять людям компенсації? Це ж знущання-в минулому році затопили, в цьому те ж саме!!! Ми ще від минулого підтоплення не оговтались!!!!!!

  2. Чому не виплачують компенсації? В минулому році затопили, в цьому те ж саме!!!! Ми ще від минулорічного підтоплення не оговтались-плодові дерева всі загинули, в колодязях вода не годна, в 7 разів рівень нітратів вище норми, рік воду для пиття в каністрах возимо, городи були не орані, позаростали травою. А в декого і в хатах вода була! То які б не були сніга, а такого не було!!!

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *