Плануй, будуй, плати, сади. Що з укриттями на Черкащині

Укриття в Черкаській області 18000

2 вересня черкаські діти знову підуть до школи і розпочнуть черговий навчальний рік. Неодмінним атрибутом навчання в умовах повномасштабної війни стали укриття, які необхідні для того, аби діти та вчителі могли почувати себе в безпеці під час повітряних тривог. За інформацією посадовців Черкаської ОВА, нині всі навчальні заклади обладнані такими спорудами або ж мають домовленості про їхнє використання на території інших підприємств чи організацій. Тож жодна із шкіл не буде змушена організовувати онлайн-навчання.

Попри такий безумовний педагогічний успіх в облаштуванні укриттів, подекуди цей процес викликає питання у правоохоронців, активістів та журналістів, зокрема і “18000”. Раніше ми вже писали про найкоштовніші укриття в регіоні і сьогодні продовжуємо цю історію у світлі початку нового навчального року та просувань у кримінальних провадженнях. 

Розкіш у контейнері

За інформацією очільника профільного управління Черкаської обласної військової адміністрації Валерія Данилевського, нині освітні заклади області використовують укриття кількох категорій. Найпоширенішими є найпростіші укриття. Фактично це переобладнані підвальні приміщення, овочесховища та інші підземні частини будівель, які використовували для господарських потреб, а зараз змушено приймають освітній процес за потреби. Точна кількість саме найпростіших укриттів, яка використовується закладами області, невідома, втім очевидно, що їхній лік іде на сотні. У системі “Прозорро” можна віднайти тисячі закупівель як матеріалів для облаштування таких укриттів так званим господарським методом, коли це роблять працівники освітніх закладів,  так і безпосередньо закупівлю послуг або ж робіт.

Найкоштовніше найпростіше укриття, відповідно до даних системи “Прозорро”, на Черкащині будують на території однієї зі шкіл в обласному центрі. Ще весною 2023 року підрядник тут розпочав ремонт загальною вартістю у понад 11 млн гривень, втім досі його не закінчив. Станом на зараз левова частина передбачених угодою робіт виконана, але далеко не всі. Кошти з місцевого бюджету отримує відоме у будівельних та підрядних колах обласного центру підприємство “Номекс”, зареєстроване на Юрія Петкова. Станом на кінець літа 2024-го на рахунки “Номексу” перераховано 7 млн гривень, з яких 6,2 млн ще минулоріч. Укриття розраховане одразу на 600 учнів однієї із найбільших черкаських шкіл.

Проте облаштування найпростіших укриттів – це не завжди ремонт уже наявних приміщень. У 2023 році на Черкащині органи місцевої влади активно купували так звані модульні фортифікаційні споруди захисного типу, а простіше кажучи – морські контейнери, переобладнані під укриття. Постачання таких об’єктів здійснювало товариство із Рокитнянського району на Київщині “Юлком-Сервіс”. Відповідно до даних аналітичної системи “Клеріті-проджект”, всього за минулий рік компанія уклала сім угод на облаштування подібних конструкцій на території Черкаської області. Всюди із ними, судячи з усього, виникли  проблеми. Зокрема, чотири конструкції вартістю у 5,6 млн гривень для своїх потреб придбала Корсунь-Шевченківська громада. Місцеві активісти одразу звернули увагу на якість цих конструкцій, які протікали та активно деформувалися. Про це свідчать відповідні відеоматеріали, опубліковані у соціальних мережах.

Подібні зауваження до споруди виникли і в іншій громаді, що мала справу із постачальником цих споруд. Йдеться про село Балаклея, де також купили та встановили подібний об’єкт за 5,4 млн гривень.

укриття в Балаклеї в Черкаській області– Це звичайний контейнер, обшитий пластиком із середини. Як тільки пішов дощ, земля над ним промокла, там все одразу потекло, – говорить на правах анонімності один із місцевих жителів. – Добре, що нікого не вбило током чи ще чимось.

У липні 2024 року майже через рік після придбання та встановлення конструкції сільській голові Балаклеї Олені Благовісній висунули підозру у службовій недбалості, яка спричинила тяжкі наслідки для громади. Водночас суд відмовився відстороняти її від посади, а також обирати запобіжний захід, пов’язаний з арештом чи триманням під вартою.

За версією слідства, чиновниця не переконалася у тому, що ці конструкції можна використовувати як укриття. Попри те, що подібні контейнери купували ще у низці громад, підозру поки отримала лише одна сільська голова. Паралельно черкаські правоохоронці розслідують ще кілька кримінальних проваджень, пов’язаних із діяльністю компанії “Юлком-сервіс” на території області. Окрім того, інтерес у правоохоронців до цієї компанії також виник і в інших регіонах, куди вона поставляла аналогічні конструкції.  Зв’язатися із представниками цієї компанії нам не вдалося. У судах компанія намагається довести, що її споруди відповідають всім вимогам.

укриття з морських контейнерів

Фото: Суспільне Чернігів

Відповідно до типового проєкту, це укриття – споруда, яка складається з шести блок-модулів на базі металевих морських контейнерів, з’єднаних між собою. По периметру ці контейнери мають бути захищені бетонними блоками та перекриті плитами і заглиблені в землю на рівень 3,7 м.  Площа таких приміщень – 150 квадратних метрів. У середньому вартість одного квадратного метра становить майже тисячу доларів, що зіставно із вартістю елітної новобудови у центрі Черкас. Середня ринкова вартість шести морських контейнерів, які слугують основою для таких укриттів, не перевищує 20-25 тисяч доларів або ж трохи менше ніж 100 доларів за квадратний метр. Подібні укриття підрядник облаштовував також кількома унітазами-компактами, умивальниками, примітивними вентиляційними системами та вогнегасниками. У 2024 році черкаські громади подібні об’єкти вже не купували.

Морський контейнер, як укриття Черкаська область

Фото: Суспільне Чернігів

Розкішні укриття та плани на майбутнє

Поки одні купують морські контейнери, переобладнані під укриття або ж ремонтують власні підвали чи овочесховища, інші освітні заклади ведуть грандіозні коштовні будівництва або ж лише планують такі, витрачаючи гроші на проєкти. Такі історії ми описували кілька місяців тому, коли говорили про плани будівництва протирадіаційних укриттів у Золотоноші та невеликому селі на території колишнього Канівського району. За цей час згадані історії мали своє логічне та передбачене нами продовження. У Золотоноші дію договору на зведення укриття за майже 70 млн гривень продовжили на 2025 рік, розраховуючи на те, що тоді знайдуться охочі профінансувати будівництво. Поки ж таких немає.

Водночас у Бобриці, що поблизу Канева, взагалі розірвали угоду на будівництво укриття за 60 млн гривень. Ця сума фактично співмірна з бюджетом всієї громади. Підставою для розірвання угоди стали нібито порушення, виявлені під час проведення процедури закупівлі з боку замовника. Зазначимо, що цим замовником виступала безпосередньо сільська школа і, здається, немає нічого дивного у тому, що серед її працівників не було належних компетенцій для організації та проведення торгів із закупівлі складних будівельних робіт. Також важливим та показовим є той факт, що поки громада не стала оголошувати повторні торги, хоч здається ще не так давно поспішала із їхнім проведенням перший раз. У коментарі “18000” очільниця громади Олена Штефан переконує, що від планів будівництва не відмовляються і все ще попереду:

– Треба радитися із фінансистами, дивитися чи є у нас ресурс, – каже чиновниця. – Раніше гроші на співфінансування були, зараз немає. Але плани у нас реалізовувати цей проєкт є.

Єдиним доступним джерелом фінансування для такого будівництва у віддаленому від лінії фронту селі є профільна державна субвенція, яка вже розподілена, втім не на користь Бобриці та Золотоноші. І якщо громади розраховують на субвенції на будівництво, то от проєктування таких робіт вони мають забезпечити власним коштом. І це з їхнього боку зроблено. Гроші проєктантам оплачені, проте на цьому поки все.

Не настільки коштовні, втім теж дорогі та протирадіаційні укриття мали плани будувати і в інших громадах області. Зокрема, на території однієї з найбільших смілянських шкіл протягом 2023 року було побудоване укриття за понад 20 млн гривень. Нині його вже експлуатують і воно є чи не єдиним об’єктом подібного характеру, що вже завершено. В інших випадках роботи ж або тривають, або договори з різних причин розірвані. Зокрема, через відсутність належного ресурсу та дозволів на будівництво, договори розірвані у Тальному та Степанках.

Також проблем, принаймні поки що, немає у селі Єрки, де розпочали амбітний проєкт будівництва коштовного укриття за майже 26 млн гривень. Відповідно до умов договору, роботи триватимуть протягом фактично трьох років і завершити їх планують не раніше 2026 року.  Роботи тут виконуватиме підприємство “ЕД Темп”, яке за роки повномасштабного вторгнення перетворилося на регіонального монополіста у галузі будівництва за рахунок бюджетних коштів та вже “натендерило” суму у майже пів мільярда гривень. Офіційно компанія належить Івану Діденку. Водночас одіозний нардеп Антон Яценко пов’язує цей будівельний бізнес із місцевими політиками, зокрема депутатом Уманської міської ради від фракції “Європейська солідарність” Володимиром Лаутою.

купівля укриття

Багато роботи у всіх

Забезпечення належних комфортних умов навчального процесу перетворилось у своєрідний спорт серед профільних чиновників. Здається, головний результат та мета нині досягнуті. З 2 вересня всі навчальні заклади області вже облаштовані укриттям… ну, а далі починаються деталі та непублічні процеси. Які саме це укриття, наскільки вони взагалі комфортні та пристосовані для навчання і скільки вони врешті-решт коштували або коштуватимуть громадам зараз і у майбутньому.

Сподіватимемося, що бодай на третій рік повномасштабного вторгнення профільні чиновники як у будівельній, так і в освітній галузі все ж випрацюють спільні підходи та концепції стосовно укриттів, а не залишатимуть це на відкуп місцевій владі та політикам, які все реалізовують відповідно до власних амбіцій та можливостей. Нині ж виходить, що у одних громадах діти досі навчаються у малопристосованих овочесховищах, в інших – у переоснащених морських контейнерах вартістю елітної нерухомості в центрі столиці, а ще у когось платять за проєкти мільйони в очікуванні на якісь ледь не казкові державні субвенції чи гроші іноземних партнерів.

За інформацією Черкаської обласної прокуратури, станом на сьогодні черкаські правоохоронці розслідують 21 кримінальне провадження, пов’язане з імовірними розкраданнями та іншими злочинами під час будівництва та ремонту різного роду укриттів. Водночас лише двом посадовим особам офіційно висунуто підозри і лише одна справа скерована до суду. Здається, роботи у всіх ще багато.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Читайте також: “Було би добре заселитися бодай на другу річницю удару”. Як відбувається відновлення будинку в Умані. 

Перевірена оперативна інформація про ситуацію в Черкасах та Україні. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

По темі

    коментарі
    1 Коментар
    1. Починайте вже розстрілювати таких будівельників. Бо в укритті діти. А ці будівельники не думають за їхнє майбутнє.

    Залиште свій коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *