«Пріоритетними є всі провадження, пов’язані з воєнним станом», – перше інтерв’ю нового прокурора Черкащини Домущея

Від початку повномасштабного вторгнення у Черкаській обласній прокуратурі змінилися чотири керівники. Ігор Домущей став п’ятим очільником прокуратури за півтора року.

На початку березня минулого року пішов із посади та поїхав на Львівщину Олександр Воронін.

Його наступник Дмитро Пархоменко пішов уже в липні після скандалу із його заступником Дмитром Чустраком.

Далі був Сергій Гриценко, який покерував прокуратурою з півроку і відправився на деокуповану Херсонщину.

Остап Сидор, який прибув на Черкащину ще з Вороніним, у статусі першого заступника був очільником обласної  прокуратури наступні півроку. І зрештою у червні сюди із Півдня був призначений  Ігор Домущей.

Нам вдалося поспілкуватися з ним уже в липні.

За годину розмови Ігор Домущей розповів про пріоритетність у роботі прокуратури під час повномасштабної війни, особливості Черкаської області, розслідування злочинів у бюджетній сфері та найбільш резонансні справи останніх років. А також повідав, чи дивиться він розслідування від 18000. Спойлер: так, дивиться.

Про це та інше – у великому інтерв’ю прокурора області для видання 18000. Востаннє до цього інтерв’ю із прокурором області на 18000 виходило аж в лютому 2020 року. Тому, звісно, радимо до прочитання.

«Так, область має свою специфіку, але питань, які б виходили за межі розумного, я не бачу»

 – Черкащина примітна тим, що тут часто змінюються керівники прокуратури. Лише торік прокуратурою встигли покерувати чотири особи. Чи вивчали ви, в чому така специфіка регіону? Чи ознайомлювалися з роботою попередніх керівників області?

 – Призначення і звільнення керівників обласних прокуратур – це виключно компетенція Генерального прокурора. З мого боку, мабуть, буде не коректно обговорювати чи давати оцінку діям моїх колег.

Зі станом законності, з роботою обласної прокуратури, окружних прокуратур я, звісно, знайомився. За цей нетривалий час, який я перебуваю на посаді, особисто заслухав усіх керівників структурних підрозділів обласної прокуратури. Побував уже в усіх окружних прокуратурах, в деяких двічі.

 – Я говорив, скоріше, не про рішення генеральної прокуратури. Певно ж, є якийсь нюанс в Черкаській області, що тут наскільки часто змінюються керівники. За цей час, що ви тут працюєте, чи помітили ви щось особливе в ситуації в області?

– Поки нічого особливого я не бачу. Так, область має свою специфіку, але питань, які б виходили за межі розумного, я не бачу.

“Ми встановили військового командира, який віддав наказ про нанесення удару по Умані ”

 – Коли ви ознайомлювалися загалом із ситуацією, які напрями для себе визначили як ключові в роботі в цьому регіоні?

 – Пріоритетні напрями я б умовно розділив на два блоки. Україна перебуває у воєнному стані, тому першочерговими є якісне документування, розслідування кримінальних правопорушень проти миру, безпеки людства, міжнародного правопорядку, проти основ національної безпеки. Сюди ж можна зарахувати й розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з ухиленням від мобілізації, з незаконним перетином державного кордону і схемами, за якими це відбувається, з розкраданням гуманітарної допомоги, з розкраданням коштів, які виділяються на відновлення пошкодженої чи зруйнованої інфраструктури. Тобто всі питання, які пов’язані саме з війною.

Другий блок – це питання, які були актуальні й у довоєнний час. Це виявлення, розкриття, розслідування та в кінцевому результаті підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях, які пов’язані з бюджетною сферою. Насамперед це кримінальні правопорушення, які вчиняють організовані злочинні групи і злочинні організаціі, сфера земельних відносин, сфера охорони навколишнього середовища. Крім того, один з важливих напрямів – це захист прав та інтересів дітей, захист наших суб’єктів господарської діяльності, недопущення втручання у законну господарську діяльність підприємців, зокрема тих, які інвестують у розвиток Черкащини. А тому захист законного бізнесу від можливого протиправного тиску з боку правоохоронних органів та органів влади також одне із важливих завдань.

– Ви зазначили, що один із таких пріоритетних напрямів роботи – це випадки, пов’язані з документуванням злочинів РФ. Чи вдалося на сьогодні  встановити причетних до теракту в Умані?

– Якщо говорити про ракетний обстріл 9-поверхового житлового будинку по вулиці Комарова, там уже зібрані беззаперечні докази причетності військових країни-агресора.

У цьому провадженні була проведена титанічна робота. Встановлено конкретну особу військового командира, який віддав злочинний наказ. Я не хочу забігати наперед, але думаю, що найближчим часом у провадженні будуть ухвалені більш конкретні процесуальні рішення.

Що стосується іншого провадження, іншого ракетного обстрілу, де у нас загалом є вісім постраждалих, розслідування триває.

 – Ви озвучували також, що прокуратура займається питаннями щодо зловживань з гуманітаркою. Чи можна тут якісь цифри озвучити, наприклад, скільки таких справ щодо можливого розкрадання гуманітарної допомоги?

– У нас скеровано до суду два кримінальних провадження щодо розкрадання гуманітарної допомоги, у тому числі одне з них – стосовно членів організованої групи. Їх судовий розгляд триває.

– Чи є якийсь список першочергових справ, які ви для себе визначили як пріоритетні, коли були призначені?

 – Пріоритетними є всі провадження, пов’язані з воєнним станом. Буквально вчора було проведено засідання робочої групи. Порушувалося питання здійснення оперативно-розшукової діяльності за всіма категоріями злочинів, пов’язаних з війною. Забезпечення їхнього якісного кваліфікованого розслідування та подальшого судового розгляду з тим, щоб досягти справедливого, законного та обґрунтованого вироку суду.

Що стосується проваджень на інших пріоритетних напрямах, то це бюджетна сфера, протидія корупції та організованій злочинності, викриття земельних правопорушень тощо.

За перше півріччя органи прокуратури скерували до суду 38 кримінальних проваджень в бюджетній сфері. За рейтингом ми посідаємо 11 місце по Україні. Це досить гарний показник.

«Я не прихильник того, щоб переводити за собою людей»

 – До цього ви працювали в Одеській та Миколаївській областях. Розкажіть про свою роботу там. Можливо, якісь резонансні справи, які вам запам’яталися?  Знову ж таки, можливо, в довоєнний час були якісь пріоритетні напрями роботи. Наприклад, на Черкащині – це робота щодо землі, забудови прибережної смуги, лісів і вирубки.

 – Як в Миколаївській, так і в Одеській областях переважає також аграрна специфіка, сфера земельних відносин. Актуальними були і є категорії кримінальних проваджень проти довкілля, зокрема пов’язані з незаконною вирубкою лісу, браконьєрством.

 – Традиційно, коли відбувається зміна керівника, постають кадрові питання. Чи будуть зміни серед заступників?

 – У структурі обласної прокуратури передбачено три посади заступника. Наразі одна посада заступника вакантна. Чи будуть зміни? Можливо, будуть, час покаже.

 – Є хтось на приміті, кого б ви хотіли бачити своїм заступником? Можливо, з вашого попереднього місця роботи.

 – Я не прихильник того, щоб переводити за собою людей. Планую працювати з тим колективом прокурорів, що є. Тим більше я бачу, що тут  колектив досить потужний, має потенціал. У цілому колектив здатний виконувати ті функції і завдання, які стоять зараз перед нами. Так, є доволі суттєва кадрова проблема, тому що на сьогодні у нас загалом мінус 15% кадрового складу по області.

 – Яка природа цих вакансій, як вони з’явились?

 – Якщо ми беремо зараз прокуратури районної ланки, то там дві третини вакансій – постійні. А одна третина вакансій – це тимчасово вакантні посади. Як правило, це декретні відпустки. Більшість посад стали вакантними внаслідок того, що прокурори не пройшли атестацію.

 – А по інших областях? Черкащина чимось відрізняється?

 – Ситуація приблизно однакова. Проте є області, де кадрова ситуація ще гірша, ніж на Черкащині.

 – Коли прокурор не пройшов атестацію, його подальші дії?

 – Для тих, хто не пройшов атестацію, ухвалюється рішення про звільнення. Багато хто з прокурорів звернувся до суду.

 – Який відсоток з тих прокурорів, які не пройшли атестацію, оскаржують звільнення в суді?

 – Переважна більшість.

 – Чи відомо, яка кількість прокурорів з Черкаської області вступили до лав Збройних сил?

 – Загалом сім працівників.

“Встановлюємо реальний розмір збитків по Лісовій просіці”

– Прокурори змінюються, а деякі питання лишаються щодо справ, які тягнуться роками. Одна з найбільших резонансних справ останніх років – це вбивство Вадима Комарова. Чи є на сьогодні якась інформація, на якому етапі розслідування там?

 – У кримінальному провадженні за фактом вбивства Комарова зроблено величезний обсяг роботи. Зокрема, допитано як свідків майже 2 тис осіб, призначено та проведено більше трьох десятків судових експертиз, відпрацьовано значну кількість камер відеоспостереження, кількість внесених та реалізованих клопотань до суду з питань проведення окремих слідчих та процесуальних дій у цьому провадженні вимірюється сотнями.

Але цей злочин залишається нерозкритим. Особу або осіб, які вчинили його, до цього часу не встановили.

Вбивство Козлова в центрі міста, в одній з кав’ярень, яке теж має ознаки замовності. Яка там ситуація із розслідуванням?

 – Там заступником генерального прокурора була змінена підслідність. І це кримінальне провадження передано за підслідністю до Головного слідчого управління Національної поліції. З того часу ми до цього провадження відношення не маємо.

– Яка ситуація із розслідуванням історії з вирубкою лісу на Лісовій просіці. Чому в ній досі немає підозри?

 – За цим фактом було зареєстроване кримінальне провадження. Нині призначено інженерно-екологічну експертизу з метою встановлення реального розміру збитків. Необхідно виконати певний комплекс слідчих дій. Після отримання висновку експертизи та проведення слідчих дій, ми зможемо ухвалити рішення.

 – Скільки ця експертиза може тривати?

 – Я думаю, що тут питання може дійти до кінцевого рішення протягом двох місяців. Більш того, на сесії міської ради, яка відбулася 18 травня, було ухвалене рішення самостійно вжити заходів до припинення або розірвання цього договору оренди.

Оскільки прокурор має право представництва лише в тих випадках, якщо орган місцевого самоврядування неналежним чином виконує своїх функцій, то ми це питання тримаємо на контролі. Подивимося, як міська рада виконає своє рішення про самостійне вжиття заходів до розірвання договору оренди.

 – Але паралельно ця експертиза, я так розумію, буде відбуватись?

 – Тут є два шляхи. Перший: кримінальне провадження, де буде надана правова оцінка факту вирубки лісу. І другий – це розірвання договірних відносин між міською радою і забудовником.

 – Щодо руйнування історичної будівлі по вул. Байди Вишневецького, 2. Яка там ситуація? Чи теж призначені якісь експертизи і чи можна очікувати там підозру?

 – Там також кримінальне провадження, яке було зареєстровано ще в 2020 році, за фактом замаху на знищення об’єкта культурної спадщини. І це провадження у нас розслідується, наскільки я пам’ятаю, Черкаським районним управлінням поліції.

 – Чи відома там сума збитків, наприклад?

 – Сума збитків не встановлена. Ця ситуація в 2021 році набула суспільного резонансу. Потім років два був період, коли ніяких незаконних дій щодо об’єкта нерухомості не проводилося. І вже в поточному році була спроба розібрати дах тощо. Провадження розслідується.

 – Там є якісь експертизи, які вже на сьогодні тривають?

– Ні, немає.

Скажу інше, я на оперативній нараді у себе заслуховував це провадження.  Чудово розумію, що треба зробити, і підлеглі працівники теж розуміють, що робити в цьому провадженні. Після виконання усіх необхідних слідчих дій, буде ухвалено рішення в цьому провадженні.

«Чому так довго розглядають справи в бюджетній сфері? Життя внесло корективи: Covid-19, війна…»

 – Ви говорили на початку, що одним із пріоритетних напрямів діяльності є злочини в бюджетній сфері. Уже багато років тривають розслідування щодо посадовців мерії. Але в жодній справі немає вироку. З урахуванням того, що ви говорили, що розслідування злочинів в бюджетній сфері одні з пріоритетних. Чому тоді так довго?

 – Загалом у судах на розгляді перебувають 24 кримінальні провадження, що стосуються певних посадовців міської ради і комунальних підприємств міської ради. До суду було скеровано 24 обвинувальні акти у кримінальних провадженнях.

 – 24 – це тільки по посадовцях Черкаської міської ради і комунальних установ?

 – Так, з них 9 щодо комунальних установ міської ради і 15 стосовно структурних підрозділів міської ради.

 – Це все зловживання в бюджетній сфері?

 – Всі ці провадження стосуються бюджетної сфери. Чому так довго? На це є низка причин, життя внесло свої корективи: Covid-19, війна, є проблематика, закладена в самому кримінально-процесуальному законодавстві.

Є можливість зловживання стороною захисту своїми правами, затягування процесу. Є справи, які дійсно складні, багатоепізодні, і їх неможливо розглянути в короткий проміжок часу.

Я можу сказати одне: на цьому напрямі органи прокуратури роблять все можливе, щоб забезпечити якісне і кваліфіковане підтримання публічного обвинувачення.

 – Під час днів жалоби, після ракетного удару по Умані, трапилася бійка в одному із закладів у Черкасах. За нашою інформацією, під час цієї бійки в закладі був присутній суддя Олександр Смоляр з Черкаського районного суду. Чи відомо вам про цей інцидент? Якщо так, то чи відбувалось якесь розслідування?

 – Розслідування за цим фактом триває. Зареєстроване кримінальне провадження за ч. 4 ст. 296 (Хуліганство). Думаю, що найближчим часом буде надана належна правова оцінка діям осіб, які вчинили кримінальне правопорушення в цьому закладі.

Наскільки встановлено слідством, у закладі в той момент перебувала лише одна публічна особа. Участі в конфлікті вона не брала і ніякого відношення до нього не має.

 – Чи працює на сьогодні в органах прокуратури Дмитро Чустрак, який свого часу був заступником прокурора області?

 – Так, Дмитро Чустрак працює в обласній прокуратурі на посаді прокурора відділу спеціалізованої екологічної прокуратури.

 – Ви вивчали інформацію про інциденти за його участі?

– Так, мені відомо про ці ситуації.

– Але поки він працює, тобто якихось підстав для звільнення немає?

– Наразі підстав для його звільнення немає.

– Ми згадували на початку про справи, які пов’язані зі ймовірною чи можливою торгівлею гуманітарною допомогою. Була досить резонансна справа минулого року з Олексієм Мельником. Яка на сьогодні ситуація? Чи розслідується ця справа?

 – Обвинувальний акт скеровано до суду і ця справа перебуває на розгляді в суді. Кримінальне провадження на стадії дослідження письмових доказів. Наступне судове засідання призначено, наскільки я пам’ятаю, на 13 вересня.

«Я дивився ваше розслідування, ситуація мені відома, і ми тримаємо це питання на контролі»

 – Хотів уточнити щодо останній двох резонансних розслідувань від 18000.

Перше – стосується ремонту Третьої міської лікарні. Колеги, які робили цей матеріал, детально і на прикладах розписали різницю в цінах, які заклав підрядник, і які є на ринку. Тобто там наче все готове для відкриття кримінальної справи. Чи займаються цим правоохоронні органи?

Інше – матеріал про будівництво родини міського голови Черкас Анатолія Бондаренка під Черкасами.

 – Ми постійно моніторимо інтернет-ресурси на предмет виявлення ознак кримінальних правопорушень у бюджетній сфері. У кожному конкретному випадку ухвалюємо рішення, як опрацьовувати цю інформацію. Чи це заходи представницького характеру, чи реєструвати кримінальне провадження і його розслідувати, чи йти обома шляхами паралельно.

Що стосується будівництва міським головою, свіже ваше розслідування, ми цю ситуацію зі свого боку опрацьовуємо, якісь конкретні  рішення не ухвалені.

Щодо Третьої міської лікарні. Я дивився ваше розслідування, ситуація мені відома, і ми тримаємо це питання на контролі.

 – Але на сьогодні, я так розумію, кримінальна справа не відкрита по ремонту лікарні?

 – Поки що відомості в ЄРДР не вносилися, якщо ви це маєте на увазі.

 – Останнє традиційне запитання для будь-якого інтерв’ю: які ключові завдання перед собою ви ставите до кінця цього року?

 – Хороше запитання, просте і водночас складне.

Є напрями, де однозначно я бачу, що треба активізувати свою діяльність. Можу сказати, що непогано працювали на напрямі протидії кримінальним правопорушенням у бюджетній сфері.

Натомість робота, спрямована на протидію тим самим кримінальним правопорушенням у сфері земельних правовідносин, у сфері протидії організованій злочинності – однозначно потребує активізації, підвищення ефективності.

Знову ж таки, не хочу і не можу акцентувати увагу на конкретних кримінальних провадженнях. Але ті напрямки, що я назвав, плюс сфера корупції загалом і плюс сфера охорони навколишнього середовища. Тут ми маємо працювати більш активно і більш ефективно і більш злагоджено.

Говорив Сергій Макаренко

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *