«Спостерігаємо зменшення злочинності за ключовими показниками», – перше інтерв’ю глави черкаської поліції Гуріна

30 листопада 2023-го року – останній четвер осені та перше інтерв’ю для ЗМІ від Вячеслава Гуріна.

Він був призначений на посаду начальника ГУНП у Черкаській області у січні цього року. Гуріна перевели із Київщини, де він очолював головне слідче управління Нацполу. На Черкащині змінив Михайла Куратченка, який трагічно загинув на деокупованій Херсонщині у грудні минулого року.

Гурін справляє враження максимально стриманого і строгого чоловіка. Що у телефонних розмовах перед ефіром, що після увімкнення камери він говорить максимально лаконічними і усталеними фразами.

Як війна і комендантська година вплинули на ситуацію із злочинністю в області, про нелегальні гральні заклади, кол-центри, наркозлочинність, злочини воєнного стану та кадрові питання черкаської поліції – у великому дебютному інтерв’ю з Гуріним від команди 18000.

Із керівником ГУНП розмовляли Ірина Малюкова та Сергій Макаренко.

“Cпостерігаємо позитивну динаміку за кількістю проваджень, які скеровані до суду щодо наркозлочинності”

І.М.: Зазвичай, коли ми готуємося до інтерв’ю, крім офіційних сповіщень, загальної інформації та скарг людей, ми моніторимо ще й соцмережі наших героїв, з якими говоримо. Цього разу не склалося. Вас немає, наскільки я розумію, у жодній соцмережі, правильно? Чому так?

– До призначення на цю посаду займався роботою непублічною, пов’язаною з організацією розслідувань кримінальних проваджень. Частина із них мають досить значний суспільний резонанс, тому уникав публічності.

І.М.: Ви на цій посаді вже майже рік  (призначений 12 січня цього року – ред.). Після призначення у спілкуванні із журналістами ви звертали увагу на високий рівень наркозлочинності в області. Розкажіть, як успіхи в цьому напрямку?

– На мою думку, ситуація змінилася на краще. Є низка вагомих результатів. Наприклад, у Золотоніському районі виявили значний посів нарковмісних речовин. Було знищено 7 733 кущі конопель, чотирьом особам повідомлено про підозру та обрано запобіжний захід: тримання під вартою з альтернативою внесення застави.

Законодавство передбачає можливість внесення застави. Ці особи внесли заставу, але вони перебувають під слідством, бо справа буде скерована до суду і вони понесуть справедливе покарання.

Цього року Кабінет міністрів ліквідував департамент боротьби із наркозлочинністю як міжрегіональний орган. Створено відповідне управління боротьби з наркозлочинністю у складі ГУНП у Черкаській області. Там призначили нового керівника, який до цього не проходив службу у цьому департаменті, і два нових заступники. Також зараз комплектуємо оперативний склад. Ключове – це бездоганна репутація. Зрозуміло, що повинні бути відповідні оперативні навички роботи.

Тому за кількістю кримінальних проваджень, які скеровані до суду щодо наркозлочинності, спостерігаємо позитивну динаміку.

І.М.: Ви згадали історію про Золотоніщину і понад 7 тисяч кущів. Це величезний масив, як я розумію. Ці ділки вперше їх садили чи раніше цього просто не помічали?

– Я не можу стверджувати. Зараз у нас немає достатніх доказів вважати, що це вже не перший їхній посів. Але, з огляду на майже промислові масштаби, є певні версії, які нині відпрацьовують.

Без достатньої доказової бази ми не можемо звинувачувати попереднє керівництво. Але в Золотоніському районі змінили керівника поліції, заступника кримінальної поліції і заступника слідства.

І вже за час роботи Золотоніського відділу поліції з оновленим керівництвом був виявлений цей злочин. Висновки кожен може зробити сам для себе.

І.М.: Також на початку своєї діяльності ви наголошували, що будете працювати над резонансними нерозкритими справами. Яка ситуація із справою Комарова на сьогодні?

– Нині проводять активні заходи. Я не можу зараз розповсюджувати цю інформацію, щоб не зашкодити розслідуванню. Але я запевняю, що всі справи, які мають резонанс для Черкащини, перебувають на контролі.

Регулярно збираються оперативники та слідчі, обговорюють проблемні питання і ставлять завдання, рухаємося до результату. Більше, на жаль, я не можу зараз озвучити.

“Кол-центри — це явище, яке більш характернЕ для великих міст”

С.М.: Яка ситуація з підпільними гральними закладами на Черкащині? Якщо можливо, назвіть цифру, роботу скількох таких закладів зупинено в обласному центрі чи в області загалом за час вашої роботи?

– Якщо не помиляюся, було виявлено три гральних заклади у Черкасах, Золотоноші та Городищі. Але тут є нюанси.

Згідно з кримінально-процесуальним кодексом, статтю «Заняття незаконним гральним бізнесом» зараховують до підслідності Бюро економічної безпеки. Тому, коли виявляємо гральні заклади, ми реагуємо, відомості вносимо в єдиний реєстр досудових розслідувань і розпочинаємо досудове розслідування. Але для того, щоб докази були визнані припустимими, то справу має розслідувати саме той орган, який визначений кримінально-процесуальним кодексом.

Цього року із шести проваджень, які були розпочаті за фактами незаконного заняття гральним бізнесом, чотири вже скеровані до Бюро економічної безпеки. Два нині ще у розпорядженні слідчих Нацполіції, але вони також будуть передані. 

С.М.: Але три, лише один з яких у Черкасах, за майже рік – це доволі мало. Пам’ятаю, що у попередні роки за один вечір виявляли більше цих закладів лише в одному мікрорайоні Черкас. Чи досліджували ви це питання грунтовніше? Тобто, у цьому напрямку ведуть менше роботи чи ситуація змінилася і ця проблема відходить на другий план?

– Я вважаю, що це пов’язано насамперед із воєнним станом: запроваджена комендантська година, а гральні заклади працювали у вечірній та нічний час. А зараз посилену увагу приділяють дотриманню комендантської години, визначена кількість як автомобільних, так і піших патрулів.

Я вважаю, що це негативне соціальне явище нині має тенденцію до зменшення. Чим менше це відбувається, то менше й виявляємо.

С.М.: Пам’ятаю, в інформаційному полі у 2016-2017-му роках справді було дуже багато розмов про підпільні гральні заклади. Зараз, якщо спостерігати, зокрема за повідомленнями поліції та ЗМІ, багато уваги приділяють кол-центрам. Влітку інформували про те, що у кількох областях, Черкаської серед них не було, виявили кол-центри, працівники яких збирали особисту інформацію або залучали їх до псевдо-інвестиційних проектів. Що з цим на Черкащині? Чи існує така проблема?

Роботи проводять, але кол-центри — це явище, яке більш характерне для великих міст, міст-мільйонників.

Я не кажу, що у нас немає інтернет-шахрайств чи аналогічних кол-центрів. У цьому році виявили жительку Черкас, яка самостійно здійснювала дзвінки з метою дізнатися дані банківських карток.

Вона за короткий період з рахунків державного банку заволоділа коштами, сумою у 142 тисячі гривень. У неї було 15 епізодів. Їй повідомили про підозру і кримінальне провадження у жовтні скерували до суду.

С.М.: Але це одна людина, я маю на увазі саме організовані групи. Чи є такі випадки у Черкасах?

У Черкасах не фіксували.

С.М.: Про інтернет-шахрайство ви частково згадали. Власне, наступне питання про це. Які види інтернет-шахрайств найбільш поширені на Черкащині? Чи є якісь статистичні дані? І насамкінець від вас порада для наших глядачів, як не стати жертвами шахраїв?

– Один з найпростіших видів, коли шахраї продають неіснуючі послуги. Як правило, це ті товари чи послуги, які користуються попитом.

Наприклад, під час епідемії ковіду – це були маски чи засоби знезараження. Коли були труднощі з пальним, то це було пальне. Коли триває посівна, то посівний матеріал чи мінеральні добрива.

За неіснуючі товари просять перерахувати передплату. Людина, яку ошукують, здійснює платіж за реквізитами, які їй вказує шахрай. Звісно, після цього жодних товарів чи послуг потерпілий не отримує. Номери, з яких телефонували, припиняють відповідати.

Є ще більш складні види шахрайства, коли дізнаються дані банківських карток і викрадають з них кошти. Це такі види шахрайств, які притаманні Черкащині.

С.М.: Як поліція працює в цьому напрямку?

– Як правило, наше завдання – встановити, звідки був телефонний дзвінок. Майже у 90 % випадків, де потерпілими є черкащани, шахрайство здійснюють жителі інших областей.

Тому завдання поліції встановити, звідки був телефонний дзвінок і де було зняття коштів. Тоді визначають територіальну підслідність. Приймаємо заяву, реєструємо кримінальне провадження. Здійснюємо першочергові дії, тобто допитуємо потерпілого, встановлюємо у межах кримінального провадження, де було місце вчинення злочину.

Якщо підтверджують, що шахрайство було вчинене жителями іншої області, то черкаська прокуратура, відповідно, скеровує це провадження в той регіон.

Злочинці стараються не вчиняти злочин там, де вони перебувають. Для того, щоб розслідування затягувалося, вони дзвонять в інші регіони. Часто трапляються інтернет-шахраї, які діють у нас в області і телефонують в інші регіони. Ми визначаємо слідчих, залучаємо оперативних працівників, відпрацьовуємо. Також є випадки, коли ми встановлюємо цих осіб, повідомляємо про підозру, скеровуємо обвинувальні акти до суду.

С.М.: Колись, а мабуть і зараз, також була досить поширена схема «ваш родич потрапив в біду». Наскільки взагалі реально знайти людину, яка так видурює кошти?

Такі випадки у нас були. У Черкаській області ми встановлювали таких осіб, повідомляли їм про підозру і скерували до суду.

 С.М.: Це більше половини таких випадків чи менше?

Зараз я не можу сказати, щоб не вигадувати.

“У НАС найбільша кількість повідомлень про підозру в області за останні п’ять років”

І.М.: Яка ситуація зі злочинністю на Черкащині загалом? Чи можемо ми говорити про статистику і порівнювати, наприклад, 2023-ій і 2022-ий чи 2023-ій і довоєнний 2021-ий за найбільш поширеними правопорушеннями?

– Мабуть, не зовсім коректно порівнювати з 2022-им роком, оскільки з початком повномасштабного вторгнення правоохоронні органи були переорієнтовані на дещо невластиві завдання. До того ж була велика міграція людей як територією України, так і за кордон. Тому у поліцейській діяльності ми порівнюємо 2023-й з 2021-им роком.

Якщо порівнювати з 2021-шим роком, у цілому зменшилась кількість заяв та повідомлень про вчинення злочинів, проте незначно, відсотків на 10. Але водночас покращилася якість перевірки інформації. Це підтверджено тим, що повідомлень про підозру стало більше.

Тобто за 10 місяців 2023 року повідомлено про підозру за вчинення близько п’яти тисяч кримінальних правопорушень, що приблизно на понад 30 % більше, ніж у 2021-му році. Це найбільша кількість повідомлень про підозру в області за останні п’ять років.

Відповідно, знизились випадки вчинення тяжких злочинів: вбивства, тяжкі тілесні ушкодження. Нині спостерігаємо зменшення злочинності за ключовими показниками.

Я вважаю, що це є результатом зокрема запровадження комендантської години, збільшення присутності поліцейських і військових патрулів на вулицях, роботи блокпостів. Це все дає результати.

І.М.: Скільки смертельних ДТП трапилося в області від початку 2023-го?

– Від початку 2023 року зареєстровано 47 кримінальних проваджень за фактами дорожньо-транспортних пригод зі смертельними наслідками. До суду скеровано 37 кримінальних проваджень. Це з урахуванням тих, які розслідували з минулих років.

Ця категорія проваджень має певну складність, тому що автотехнічні експертизи можуть тривати досить значний період часу. Тому не так швидко це відбувається, як хотілося б, але робота ведеться. Загалом рівень ДТП зі смертельними наслідками має тенденцію до зниження у Черкаській області.

І.М.: Чи є інформація, в якому районі найчастіше трапляються ДТП?

– Найчастіше ДТП трапляються в Уманському районі на трасі Київ-Одеса. Основна причина – перевищення безпечної швидкості чи порушення правил маневрування.

І.М.: Від початку повномасштабної війни активно повідомляли про те, що за порушення правил дорожнього руху вилучають транспорт у власників. Зрозуміло, що це не ваша компетенція, бо визначає це військова адміністрація. Але чи є у вас інформація про вилучення у порушників автомобілів цього року?

– Наскільки мені відомо, такий захід впливу вживали у минулому році. В цьому році, за моєю інформацією, такого не було. У минулому році надходило багато скарг, досі тривають суди.

І.М.: У серпні цього року на “18000” вийшло розслідування про мережу кіосків з нелегальним тютюном. Чи відомо вам про ситуацію? Чи є підстави для відкриття кримінальної справи? 

– Відомо про факт такої публікації. У межах компетенції були вжиті заходи реагування. Склали протоколи за статтями КУпАП за порушення правил торгівлі підакцизними товарами, тобто сигаретами, і за порушення правил ведення господарської діяльності.

З початку року за такий вид адміністративного правопорушення було накладено штрафів на понад півтора мільйона гривень.

Що стосується перспективи відкриття кримінального провадження, законодавець встановлює межу, з якої починається кримінальна відповідальність. У кіосках, про які ви говорите, була недостатня кількість підакцизного товару, який є підставою для реєстрації кримінального провадження.

“Виявлення порушників комендантської години і осіб, які ухиляються від військового обліку, у нас розмежоване”

С.М.: Питання рейдерства – це тема завжди актуальна для Черкащини. Як для аграрного регіону. Один з найбільш гучних випадків в області за останній час – історія з Красногірським заводом, що трапилася навесні цього року. На якому етапі там розслідування? 

– Щодо рейдерства з Красногірським олійним заводом. Нині у цьому кримінальному провадженні дев’яти особам повідомлено про підозру. Серед цих дев’яти осіб є організатор, співорганізатор, ряд виконавців та пособники злочину. Із дев’яти осіб, яким повідомлено про підозру, обвинувальні акти відносно трьох направлені до суду. Одного з них суд визнав винним.

Нині тривають експертизи, по завершенню яких буде повідомлено про підозру ще низці осіб, щодо яких є дані про причетність до вчинення цього злочину.

С.М.: Чи фіксувала поліція ще подібні випадки у Черкаській області, які були менш публічними?

– У поточному році спроб чи фактів заволодіння корпоративними правами з використанням підроблених документів чи фіктивних проваджень на території Черкаської області не реєстрували.

С.М.: Як співробітники черкаської поліції на сьогодні долучені до захисту України?

– Важливим сегментом сектору оборони держави став проєкт «Гвардія наступу», який започаткували цього року.

До проєкту долучилась значна кількість поліцейських з Черкаської області. Вони перебувають на службі у поліції у складі об’єднаної штурмової бригади «Лють», яка виконує бойові завдання безпосередньо у зонах ведення бойових дій.

Крім того, задіяні працівники вибухотехнічної служби, які постійно беруть участь у розмінуванні деокупованих територій. Регулярно кілька людей перебувають у безпосередній близькості від зони бойових дій і на ротаційній основі вони міняються із працівниками, які несуть службу за основним місцем дислокації.

Як відомо, поліція Черкаської області, на жаль, з початку повномасштабного вторгнення понесла втрати. У травні минулого року загинули чотири працівники спецпідрозділу КОРД у складі полку «Сафарі». І 6 грудня минулого року загинули шість працівників під час проведення стабілізаційних заходів на деокупованій частині Херсонської області.

С.М.: Які зі злочинів воєнного часу фіксують на Черкащині? Можливо, незаконний обіг зброї чи підозри щодо торгівлі гуманітарною допомогою?

– Серед злочинів, розслідування яких зараховують до компетенції Національної поліції, найбільш розповсюдженим є незаконний обіг зброї. Значна частина маршрутів із зони ведення бойових дій пролягає через Черкаську область, тому чимало зброї осідає тут.

Особовий склад оперативних підрозділів орієнтовано на виявлення цих злочинів. Розслідують низку кримінальних проваджень з цього приводу. Це питання регулярно відпрацьовують у взаємодії з військовою службою правопорядку та Службою безпеки України.

Як правило, виявляють стрілецьку зброю, боєприпаси та гранати. 

С.М.: Щодо можливої торгівлі гуманітарною допомогою, чи відомо вам про такі факти? Чи розслідує такі справи поліція Черкаської області?

Минулого року до суду скеровано чотири кримінальних провадження. Цьогоріч подібних кримінальних проваджень до суду не направляли, оскільки такі факти не виявляли.

І.М.: У соцмережах досить часто натрапляємо на повідомлення про те, що кошти, які мали бути спрямовані на дрони чи авто, перерахували шахраям. Ми також маємо таких знайомих. Як часто військові звертаються із подібною проблемою? Чи це не обліковується як окремий вид шахрайства?

– У звітності немає розподілу потерпілих на військових та цивільних. Але з урахуванням резонансу такі випадки перебувають на контролі. Наприклад, нещодавно військовий під приводом придбання автомобіля перерахував понад 240 тисяч гривень. Всі випадки за участі військових беремо на контроль і відпрацьовуємо у максимально стислі терміни.

І.М.: Як поліція контролює дотримання комендантської години? Яка кількість виявлених порушень фізичними особами чи закладами у Черкасах чи області?

– Буквально вчора (інтерв’ю записувалося 30 листопада – ред.) було відпрацьовано кальян-бар на території міста Черкаси. На лінію «102» постійно надходили скарги від жителів міста про те, що там порушують вимоги комендантської години. Було складено протокол за продаж алкоголю у заборонений час. Нині діяльність цього закладу припинена.

І.М.: Раніше, коли повідомляли про порушення комендантської години, то в пресрелізах зазначали, що цим особам принагідно вручали повістки. Було багато критики, зокрема і від військових, що це не може бути мірою покарання. Зараз таких повідомлень у пресрелізах не з’являється. Тобто відмовилися від подібної практики чи просто не повідомляють?

– Вручення повістки від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки не є заходом покарання. Цю роботу проводять окремо.

Щодо осіб, які порушують правила військового обліку, то відповідальність за це передбачено статтями 210 та 210 зі значком 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення. Ми у співпраці з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки проводимо передбачені законодавством заходи: адміністративне затримання та доставлення для складання відповідних протоколів. Робота щодо виявлення порушників комендантської години і осіб, які ухиляються від військового обліку, у нас розмежована.

“Кожен керівник опрацьовує всі заяви особисто”

С.М.: Далі щодо деяких кадрових питань. Колишнього заступника начальника ГУНП Владислава Вінника підозрюють у хабарництві. Чи слідкуєте ви за цією справою? Де зараз він працює?

Звичайно, мені відомо про цю справу, оскільки низка слідчих дій відбувалися у березні поточного року, коли я вже перебував на посаді керівника ГУНП. Але це кримінальне провадження розслідує Державне бюро розслідувань. Відповідно, у мене немає повноважень коментувати обставини цього кримінального провадження і статус пана Вінника. Ми не відслідковуємо, де він зараз працює. З органів Національної поліції він звільнений.

С.М.: У квітні змінився керівник Золотоніської поліції. Було звільнено багаторічного очільника Олександра Охріменка. В чому причина? 

– Наскільки я пам’ятаю, ця особа керувала там досить значний період часу. Їй запропонували рівнозначну посаду для ротації, щоб унеможливити певні корупційні ризики. Людина не захотіла переходити в інший підрозділ і звільнилася за власним бажанням. Це не було звільнення в порядку дисциплінарного стягнення.

С.М.: Як втілюється програма “Безпечна Черкащина” зараз? У вересні “18000” писав про облаштування китайських камер Hikvision. Фірма в санкційному списку НАЗК як спонсор війни, провідні країни світу відмовляються від їхніх товарів за підозрою у шпіонажі. Чи не бачите ризиків у тому, що це може негативно вплинути на безпеку в регіоні?

– Щодо ситуації з камерами виробництва фірми «Hikvision». Нині перебування у переліку НАЗК не тягне за собою наслідки автоматичного розірвання договору. Проблема у тому, що розбудова цієї системи з використанням обладнання «Hikvision» почалося ще у минулому році. Тоді ж затвердили проєкт і кошторис, якими передбачено як обладнання, так і камери «Hikvision».

Минулого року теж значна сума коштів була витрачена на цей проект, якщо я не помиляюсь, це 97 мільйонів гривень. Те, що купували у поточному році – це продовження того проєкту, який розпочався у минулому році. Зараз ми не можемо замінити техніку на обладнання іншого виробника, тому що програмне забезпечення і всі технічні моменти облаштовані під камери «Hikvision». Тоді нам потрібно фактично знехтувати тими витратами, які були минулого року, і почати спочатку.

Нині не встановлено фактів шпигунства за використання цих камер. Немає фактів стосовно того, що вони мають небезпеку витоку інформації.

І.М.: Ви на посаді 10 місяців. Які основні зміни у роботі ГУНП в області чи у безпеці?

– По-перше, я змінив підхід керівників підрозділів області, мається на увазі територіальних, до реагування на заяви та повідомлення про злочин. Започаткував таку практику, щоб безпосередньо кожен керівник підрозділу, у складі якого є орган досудового розслідування та дізнання, опрацьовував всі заяви особисто. Тобто щоб він доручав їхнє виконання. І розгляд заяв відбувався за резолюцією керівника. Так само у ГУНП: всі заяви, які заходять щодо злочинів та інших надзвичайних подій, я вивчаю особисто і визначаю виконавця. Така ж вимога і до всіх керівників. Ця практика дає позитивні результати.

Так керівник, по-перше, більше «вникає» у справи. По-друге, покращується контроль і відповідне реагування. Тому зменшилась кількість скарг на те, що приховуються злочини, тобто що не реєструється кримінальне провадження. Такий підхід підвищує відповідальність кожного керівника. Тому що коли заяви розглядають різні заступники, залежно від того, хто є на місці, тоді важче розбиратися, хто винний у тому, що своєчасно не зреагували.

По-друге, запровадили таку практику: фактично раз на тиждень мій заступник зі слідства та з кримінальної поліції заслуховує кримінальні провадження, які нерозкриті, тобто у яких не повідомлено про підозру, наприклад, за минулих два тижні. На цих заслуховуваннях присутній також керівник територіального органу та його заступники зі слідства та з кримінальної поліції.

Як правило, у нас заступники ГУНП більш досвідчені, тому вони надають вказівки, що треба зробити. Через певний проміжок часу, тиждень чи через два, заслуховують результати. Це також ефективно.

Як я казав, у нас за 10 місяців цього року найбільша кількість повідомлень про підозру за останніх п’ять років. Також покращився стан комплектування. Якщо на початку року некомплект становив близько 15 %, то зараз ми зменшили його у півтора рази. При тому, що значна кількість особового складу долучилася до штурмової бригади «Лють».

Цього року відкрили три поліцейські станції і заплановано відкриття ще п’яти. Тобто активно розвивається проєкт «Поліцейський офіцер громади». Стараємося налагоджувати більш чесну взаємодію з громадами.

І.М.: До кінця року ще місяць, які ключові цілі на цей період і на прийдешній рік?

– Ключові цілі пов’язані з реаліями, у яких ми перебуваємо. Маю на увазі, воєнний стан. Основне – це викриття та розслідування правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом зброї. Також боротьба з наркозлочинністю, особливо щодо недопущення проникнення наркотиків до військових частин, які розташовані на території області. Ну і, звичайно, забезпечення публічної безпеки та порядку.

У зв’язку з тим, що погіршилось економічне становище у державі, зросла кількість шахрайств. Тому у нас на постійному контролі перебувають розслідування подібних злочинів. Ще одним пріоритетом є боротьба з таким негативним явищем як домашнє насильство. На це впливає пригнічений психологічний стан у суспільстві. Але якщо своєчасно не реагувати на домашнє насильство, це може потягти за собою скоєння більш тяжких кримінальних правопорушень. Тому до кінця року я поставив завдання виправити стан справ у цьому напрямку.

Розмовляли Ірина Малюкова та Сергій Макаренко

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *