СЗЧ: як уникнути кримінальної відповідальності та повернутися до військової частини

Хто, як і до якого терміну може повернутися після СЗЧ

Який алгоритм дій, щоб повернутися до війська після СЗЧ

Військовослужбовці, які вперше самовільно залишили військову частину, можуть добровільно повернутися до війська. Відповідний закон ухвалила Верховна Рада та підписав президент України.

У матеріалі “18000” розповідає, що таке СЗЧ, яка кримінальна відповідальність за залишення військової частини та як і хто може добровільно повернутися до Збройних сил України.

Що таке СЗЧ у воєнний час

СЗЧ – це самовільне залишення військової частини або місця проходження служби без поважних причин та без дозволу начальника.

СЗЧ кваліфікують за однією з підстав:

  • якщо військовослужбовець строкової служби без дозволу командира залишив місце служби до трьох днів;
  • якщо військовослужбовець строкової служби не з’явився з відрядження, відпустки чи після лікування протягом трьох днів;
  • якщо військовий, військовозобов’язаний чи резервіст самовільно залишив військову частину під час проходження зборів і не повернувся протягом 10 днів;
  • якщо військовий не з’явився на службу після відпустки, відрядження чи лікування протягом 10 днів.

СЗЧ і дезертирство: у чому різниця

Є ще одне поняття, майже ідентичне із СЗЧ, – це дезертирство. Вони мають одне значення, втім різні мотиви, відповідно, й кваліфікацію дій. СЗЧ розуміють як тимчасове залишення частини з метою подальшого повернення.

Дезертирство ж – це умисне залишення військової частини з метою ухилитися від військової служби. Коли військовий повертатися не планує.

Кримінальна відповідальність за СЗЧ та дезертирство

В обох статтях терміни покарання можуть коливатися, залежно від тяжкості порушення, втім не перевищуватимуть максимальні 10 та 12 років ув’язнення.

Додамо, що в Україні вже фіксували випадки подібних правопорушень. За інформацію на статистичному порталі “Опендатабот”, протягом 2024 року відкрили 41 950 кримінальних проваджень за статтею 407 ККУ (самовільне залишення військової частини). Додамо, що про один із вироків за цією статтею йшлося в матеріалі “18000”. Тоді обвинувачений військовий, який вчинив СЗЧ, отримав п’ять років ув’язнення за ст. 407.

За дезертирство (стаття 408 ККУ) протягом 2024 року відкрили 19 922 кримінальні провадження.

Статті, за якими кваліфікують дезертирство та СЗЧ

Дезертирство та СЗЧ кваліфікують за різними статтями

Які закони регулюють повернення після СЗЧ

Уперше про повернення після самовільного залишення військової частини на офіційному рівні заговорили у липні 2024 року. Тоді Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт, який дозволяє повертати на службу військових після СЗЧ.

Уже в листопаді цього ж року уряд остаточно ухвалив закон про добровільне повернення на службу для тих, хто вперше самовільно залишив військову частину або дезертував, а 29 листопада його підписав президент України Володимир Зеленський.

Згідно з законом, особи, які вперше вчинили СЗЧ або дезертували, можуть повернутися до війська. Для таких військових поновлюють виплати зарплат, дію пільг і соцгарантій, а також відновлюють усі види забезпечення.

Пізніше в Державному бюро розслідувань повідомили, що якщо військовослужбовець не вперше вчинив СЗЧ, то подати рапорт про повернення до служби він має до 1 січня 2025 року. Для таких військових також відновлять усі пільги.

Утім нещодавно заступниця керівника офісу президента Ірина Верещук повідомила, що виникла ідея продовжити термін добровільного повернення після СЗЧ. Нині цей проєкт на етапі обговорення із оборонним комітетом Верховної Ради України.

Як повернутися після СЗЧ

Щоб повернутися до війська, спочатку необхідно повідомити про це військову службу правопорядку (ВСП), яка надасть подальшу інструкцію.

Після повернення безпосередньо до військової частини – необхідно повідомити орган досудового розслідування про те, що повернувся захищати Україну.

Якщо на військових уже відкриті кримінальні провадження за ст. 407 чи 408, це не є підставою для відмови у поверненні до війська.

Армія+ та повернення після СЗЧ

У військовому застосунку “Армія+” створили сервіс, за допомогою якого також можна повідомити про повернення на службу після СЗЧ.

Заповнення рапорту у застосунку займає близько п’яти хвилин. Військовий вказує всю необхідну інформацію за допомогою підказок, а також може додати рекомендаційний лист, щоб потім змінити місце служби.

Далі у Головному управлінні Військової служби правопорядку мають погодити інформацію в рапорті. Опісля військовий має 24 години, щоб прибути до відділу ВСП, який обрав. Далі оформлять документи, зроблять підпис та допоможуть дістатися до однієї із 17 військових частин із затвердженого списку.

Командир військової частини матиме 72 години, щоб відновити грошові виплати й соціальні гарантії військовослужбовця. Після поновлення на службі із резервної частини можна буде перевестися в інший підрозділ за рекомендаційним листом.

Читайте також. Черкаський ТЦК: про повістки поштою і на концертах, мобілізацію жінок, чоловіків і бронювання.

Важливі новини про ситуацію в Черкасах та країні. Без маніпуляцій та неперевіреної інформації. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *