У Черкасах, користуючись ініціативою Зеленської, зливають мільйони гривень

закупівлі департаменту освіти в черкасах

Як черкаський департамент освіти “приєднався” до ініціативи Олени Зеленської

Медіа “18000” неодноразово розповідало історії про зловживання під час здійснення закупівель департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради. Ці зловживання, які коштували громаді мільйони, а інколи і десятки мільйонів гривень, не могли бути можливими без участі керівництва департаменту. Однак за багато років і багато написаних історій ці особи не понесли жодної відповідальності. 

Відповідно, їхні сумнівні дії повторюються знову. І тепер, схоже, доторкнулися до ініціативи першої леді Олени Зеленської та пов’язані з освоєнням коштів Європейського союзу. 

“18000” розповідає про чергове марнотратство мільйонів гривень у виконанні черкаських освітян та їхніх “надійних” постачальників. 

Хочеш читати ще більше наших розслідувань?
Підтримай незалежний журналістський проєкт «18000»

DONATE

Історія однієї переплати: як департамент освіти закупив піч за завищеними цінами

Департамент освіти та гуманітарної освіти Черкаської міської ради 16 травня уклав договір на постачання кухонного обладнання до однієї з найбільших шкіл міста №34. Договір за результатом проведених відкритих торгів уклали з місцевим підприємцем Олександром Дяком, який є депутатом Черкаської районної ради від політичної сили “Слуга народу”. 

Олександр Дяк

Олександр Дяк

За умовами договору підприємець має поставити до місцевої школи три пароконвекційні печі, два холодильники та інше обладнання ціною у майже 3 млн гривень. Левову частину коштів планують сплатити за три печі iCombi Pro 10-1/1, які обійдуться у 700 тисяч гривень за штуку. Водночас інші замовники та заклади по країні купують подібні апарати суттєво дешевше: від 500 до 550 тисяч гривень. Отже, лише на одній позиції місцеві чиновники можуть передплатити понад пів мільйона гривень. 

Зокрема аналогічні печі майже на третину дешевше зараз купують у Львові, Сарнах, Полтаві та багатьох інших містах. 

Аналіз закупівлі департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, а також історія їхньої співпраці з підприємцем Олександром Дяком та пов’язаними із ним підприємствами свідчить про те, що чиновники свідомо вживають заходів для обмеження конкуренції на торгах і, як наслідок, максимізації доходів цього постачальника.

Порівняння закупівель департаментом Черкас та в інших місцях

За яку ціну купують обладнання в Черкасах та інших містах?

Історія ще двох переплат: завищені ціни і відсутня конкуренція

Закупівля кухонного обладнання для 34-ї школи міста, у якій із завищеними цінами переміг Олександр Дяк, є не першими подібними торгами у виконанні місцевих освітян. За останні декілька років відбулася низка торгів, метою яких було забезпечення реалізації програми переобладнання шкільних харчоблоків, зокрема у межах національної програми модернізації шкільного харчування. Її частково фінансують європейські донори.

Так у кінці минулого року оголосили і провели закупівлю обладнання для харчоблоку школи №26, де роботи з реконструкції здійснюють коштом Європейського союзу. Цю школу нещодавно відвідувала посолка ЄС Катерина Матернова у межах свого візиту до Черкас. Тоді обладнання оцінили у 1,5 млн гривень, і перемогу у торгах здобуло підприємство “Хлібдар”. Керівником цієї компанії раніше також був уже згаданий вище підприємець та депутат Олександр Дяк.

Катерина Матернова у 26 школі

Катерина Матернова в черкаській школі. Фото з фейсбуку посолки

Відповідно до умов договору, підприємство, афілійоване з Дяком, мало поставити до оновленого харчоблоку 26-ї школи різноманітне обладнання. Найдорожчою там була мультифункціональна піч Rational iVario Pro 2-s, яку оцінили у мільйон гривень. Водночас аналогічну піч масово продають через систему “Прозорро” ціною на декілька сот тисяч гривень дешевше. Зокрема, за 800 тисяч гривень таку піч купили у Горішніх Плавнях вже на початку 2025 року, та навіть за 650 тисяч гривень на Київщині у все тому ж 2025 році. 

Аналогічну систему підприємство “Хлібдар” продавало черкаським освітянам ще раніше у 2024 році для переобладнання харчоблоку у 9-й гімназії. Ціна майже аналогічна – 1 млн гривень. 

Тож, якщо додати ймовірні переплати черкаських освітян на користь Олександра Дяка та пов’язаного із ним підприємства за угодами, укладеними у 2024-2025 році, можна вирахувати понад мільйон гривень прямих збитків лише за декількома позиціями, не беручи до уваги інші. Так у фірми, пов’язаної із Дяком, освітяни купували холодильники Elframo CE24FVE, віддаючи за них майже 190 тисяч гривень. Водночас в аналогічний проміжок часу і при майже ідентичному курсі іноземної валюти інші замовники (наприклад, на Дніпропетровщині) купували такі холодильники за 130 тисяч гривень.

Особливістю закупівлі кухонного обладнання черкаськими освітянами, окрім суттєво завищеної ціни, також є відсутність конкуренції. Якщо проаналізувати систему “Прозорро”, то в середньому у закупівлі подібних товарів беруть участь більше двох учасників. Водночас у Черкасах ці торги відбувалися або ж зовсім без конкуренції, або ж усі ймовірні конкуренти для Олександра Дяка підлягали дискваліфікації. 

Далі розповідаємо, чому і завдяки кому.

Читайте також: Черкаська схема з ДПТ: як побувати багатоповерхівку там, де це не можна (розслідування).

Допомога департаменту або схема обмеження конкуренції 

Аналіз тендерної документації черкаських освітян при закупівлі цього обладнання має ознаки системних дій, які вживало керівництво департаменту, щоб забезпечити перемогу конкретному учаснику, і як результат – переплату.  

Араік Мкртчан, Анастасія Чубіна, Богдан Бєлов

Зліва направо: директор департаменту освіти Богдан Бєлов, профільна заступниця мера Черкас Анастасія Чубіна, депутат ЧМР від “Слуги народу” Араік Мкртчян. Фото: Вичерпно

Так при закупівлі обладнання для проєкту реконструкції школи №26, який реалізують коштом європейських донорів, черкаські освітяни оголосили торги за декілька тижнів до завершення бюджетного року, поставивши обов’язковою вимогу постачання обладнання до 31 грудня. Тобто фактично за кілька днів після укладання угоди. 

У такому випадку перемогти у цій закупівлі міг лише той учасник, який мав заздалегідь куплене обладнання та був впевнений, що всі процедури з боку замовника відбудуться без зволікань і штучних затягувань. Жодних гарантій цього з боку замовника не було. У результаті участь у торгах взяв лише один учасник – згадане підприємство “Хлібдар”. Воно запропонувало електронну піч з націнкою у понад 20 % від її нормальної ринкової ціни. 

Далі ж, коли торги на закупівлю проводили не у подібному цейтноті, освітяни використовували інші примітивні схеми обмеження конкуренції, які досі залишаються ефективними. Йдеться про вимогу департаменту надати так звані авторизаційні або гарантійні листи від виробника. Зокрема, це стосується і вітчизняного виробника бренду “Кий В”. У коментарі “18000” менеджерка цієї компанії підтвердила, що вони видають подібні листи тільки одному учаснику для участі в одній закупівлі. 

– У нас є багато дилерів, але на одні торги ми можемо надати гарантійний лист лише одному учаснику. Таке у нас правило,  – зазначають у компанії. 

гарантійний лист Кий В

Гарантійний лист компанії “Кий В”

Тобто одні торги – один учасник, таке правило від виробників товару бренду “Кий В”. Жодної конкуренції бути не може, навіть коли продукція виробництва “Кий В” нікчемно мала серед загальної вартості всіх товарів.

Із боку організатора торгів схема може мати такий вигляд: формуємо перелік товарів на кілька мільйонів гривень, додаємо туди один лот від “Кий В” ціною у кілька десят тисяч гривень і за рахунок цього “блокуємо” непотрібних учасників ще зі старту. Для розуміння – при закупівлі обладнання для 34 школи ціною у 3 млн гривень лише за три печі iCombi Pro 10-1/1 від бренду Rational освітяни можуть “переплатити” підприємцю-переможцю 600 тисяч гривень. 

Водночас вартість товарів від виробника “Кий В”, завдяки яким була обмежена конкуренція, склала всього 100 тисяч гривень. Ця сума в кілька разів менша за ймовірну переплату, яка можлива на продукції інших виробників, втім які не мають таких завчасно сумнівних підходів до формування кола своїх постачальників. 

Переплата була б неможлива через існування вимоги до обладнання саме від бренду “Кий В” і вимоги надати листа від виробників цієї продукції. Це все – компетенція та відповідальність організатора торгів, у нашому випадку йдеться про департамент освіти та гуманітарної політики. Лише після їхніх свідомих дій може бути досягнута переплата на користь ймовірного переможця, роль і завдання якого зводиться до отримання одного потрібного папірця. 

– Коли ми бачимо подібну закупівлю, то одразу все для себе розуміємо і час не витрачаємо, – каже на правах анонімності один з активних учасників ринку. – Технічні вимоги конкретно у цих закупівлях до всього обладнання прописані загальні, тобто це може бути не лише, скажімо, пароконвектор Rational, а інший виробник. Водночас вимоги до печі та іншого обладнання саме від “КИЙ В” цілком конкретні.

Папірець ціною у 600 тисяч гривень

Це не перша історія про ймовірну переплату різноманітним постачальникам і підрядникам, яку вчиняють за рахунок бюджетних коштів, завдяки цілеспрямованим діям чиновників, які ці торги організовують та проводять, а отже, відповідають за результат. Таких історій десятки. В окремих з них уже фігурував Олександр Дяк. Зокрема, колись “18000” писав про те, як все ті ж черкаські освітяни викинули з торгів одразу 15 учасників, щоб перемогу у них здобув саме Дяк. 

Однак вперше ця історія стосується реалізації проєкту за кошти європейських донорів, пов’язаного з іменем першої леді України Олени Зеленської. Проте навіть ці імена та такі обставини не змогли забезпечити процес витрачання коштів від надмірного адміністративного впливу на користь конкретного підприємця з цілком очевидною метою. Ба більше, цей депутат представляє політичну силу “Слуга народу” і отримав свій мандат насамперед через впізнаваність і рейтинг Зеленського і його дружини. 

Олена Зеленська

Перша леді Олена Зеленська. Фото: Офіс президента

Олександр Дяк – бізнесмен, завдання та мета якого отримувати максимальні прибутки. Протилежна мета мала би бути в політиків і чиновників, які мали би забезпечувати ефективне та раціональне освоєння бюджетних коштів. Схоже, що з цим завданням вони вчергове не впорались. Вірогідно, для них може бути прийнятною ситуація, коли ми як громада маємо віддати 600 тисяч гривень за те, що хтось отримав потрібний папірець, який зрештою ні на що не впливає, крім як на розмір бюджетних втрат.

Ще одним важливим моментом є той факт, що галузь освіти у Черкасах перебуває під політичним впливом представників партії “Слуга народу”, які неодмінно при кожній нагоді, рекламуючи власні досягнення у сфері, згадують політичне керівництво країни. Втім чи згадають вони його, реагуючи на подібне марнотратство та переплати? Та і чи буде взагалі будь-яка публічна реакція?   

“Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю авторів ГО “Черкаської інформаційної агенції “18000” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу”.

Читайте також: Волинська трагедія, зростання цін та маніпуляції Юлії Тимошенко: яку дезінформацію про ЄС поширювали на Черкащині.

Розслідування, моніторинг судових справ та оперативна інформація про найбільш резонансні новини Черкас. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”

По темі
    коментарі
    7 Коментарів
    1. Нічого нового, на жаль((

    2. Департамент Бєлова став одним із самих корумпованих за всю історію мерії. Це колос, на якому тримається нищівна для Черкас бондаренківська каденція.

      До цих фактів можна ще додати подібну історію з поліграфом. Правда, в ній були задіяні не міські кошти.
      Дякуємо 18000 та Артуру!

    3. Це тріо,що сидять разом,повинні давно стдіти в тюрмі.Мало того,що вона повністю підмяли всю освіту Черкас,повністю контролюють і дерибанять бюджет,виривають з корінням неугодних,розставляють своїх директорів під зобовязання голосувати за них на виборах.
      Про їх злодійства знає все місто,мер їм потурає,Всякі набу набрали в рот води і оглухли і осліпли.
      А в пресі,яка їм належить,волають про любов до президента,грабуючи освіту та створюючи автопарки дорогущих авт.
      Теми ще темні зі спортзалами,де ремонти тривають роками,де розтягуються мільйони і де ця трійця не може ніяк нажертися.
      Вври,що хтось їх зупине,немає.
      Днями,це тріо зообили козлами відпущення двох дрібних клерків.Їх звільнили,хоча ті,виконували забаганки цих хапуг.

    4. Це ж треба так розвалитись державі щоб злодії-крадії почувались так безкарно?

      1. “Я вірю, що ми зможемо прийти і зламати цю систему. З нормальними людьми, з іншою ментальністю. З ментальністю ХХІ сторіччя”, – зазначив Зеленський

    5. А якби ще журналіти подивились кошториш виділений на зробений ремонт та придбання обладнання їдальні в школі 9,то очманіли б зовсім. Там стіни можна було покрити золотом.

    6. Я теж думала що з бюджету школи ремонтують, а виявляється ще і євро допомогають, і “благодійні ” внески з батьків … Один ремонт- з трех джерел фінансується, супер

    Залиште свій коментар

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *