Господарський суд Черкаської області задовільнив 4 листопада клопотання одного з комунальних підприємств обласної ради про заборону міській раді розпоряджатися земельною ділянкою. Вона належить місту, втім тривалий час була у постійному користуванні іншого обласного комунального підприємства. В епіцентрі конфлікту землі ціною у десятки мільйонів гривень.
Про земельне питання детальніше розповідають “18000”.
Суть питання
Відповідно до ухвали суду, Черкаській мерії заборонили вчиняти будь-які дії, пов’язані із поділом земельної ділянки площею у 1,5 гектара. Вона розташована у Соснівці, за адресою вул. Грузиненка, 11. Багато років ця земля перебувала у постійному користуванні Черкаського обласного бюро судово-медичної експертизи. Однак ще наприкінці 2023 року Черкаська обласна рада ухвалила рішення передати майновий комплекс, у якому розміщена ця комунальна установа, на баланс “Управління з експлуатації Будинку рад і об’єктів обласної комунальної власності”.
Водночас 17 жовтня цього року Черкаська міська рада ухвалила рішення про припинення права на постійне користування коштовною земельною ділянкою для обласних комунальників. Але не “Управлінню з експлуатації Будинку рад і об’єктів обласної комунальної власності”, на баланс якого цю ділянку мали передати, а безпосередньо Обласному бюро судово-медичної експертизи.
З відповідним листом до міської ради нібито звернувся очільник бюро. Про це свідчить пояснювальна записка, підготована до проєкту проголосованого врешті рішення. Також, відповідно до тексту рішення, місцеві депутати та чиновники планували поділити ділянку. Одну з частин повернути під використання майновому комплексу, який перебуває у власності “Управління по експлуатації Будинку рад і об’єктів обласної комунальної власності”. А іншу частину – виставити на продаж.
Незгода обласної ради
Саме з цим рішенням не погодилися представники області та пішли до суду. Як йдеться у тексті їхнього позову, вони також мають на меті реалізацію відповідного майна. Втім поділ земельної ділянки нібито може зашкодити їм це зробити. Зазначимо, що загальна площа нерухомого майна, а саме будівель, які розташовані на цій земельній ділянці і використовуються обласними комунальниками складає менше 150 квадратних метрів. Так левова частина земельної ділянки фактично пустує, її не використовують. На території “розкидані” чотири будівлі бюро, а також дерев’яний туалет, решту площі займають соснові насадження та чагарники.
За оцінкою експертів, вартість землі у цьому місці може досягати десяти тисяч доларів за сотку. Таким чином, вартість ділянки площею у 1,5 гектара може перевищувати один мільйон доларів, або ж 40-45 млн гривень. У Соснівці розташовані переважно приватні житлові будинки місцевої політичної та бізнесової еліти. Також на сусідній із спірних ділянок планує звести таун-хауси впливовий депутат Черкаської обласної ради, член політичної сили “Батьківщина” Віталій Чен.
Що говорять чиновники міської та обласної ради?
У коментарі “18000” профільний заступник директора департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради Андрій Крилов розповів, що переконаний у правильності дій міської ради:
– За нами у цьому питанні правда. Ми маємо право вилучати землю у користувача або ж за рішенням суду, або ж для суспільних потреб, або коли він сам до нас звертається. У цьому випадку у нас є навіть не звернення, а прохання колишнього землекористувача, – каже чиновник.
Також Крилов зазначає, що мерія не мала намір вилучати всю ділянку, а лише планує її поділ, аби відокремити ту частину, яка фактично використовується під наявними об’єктами нерухомості, і ту, яка фактично не використовується. Йдеться приблизно про гектар вільної землі і півгектара землі, необхідної для обслуговування тих об’єктів, що там вже є.
Зі свого боку у законності власних дій переконані і в обласній раді. Там ситуацію прокоментували також із впевненістю та категоричністю:
– Розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки шляхом поділу припинить її існування як об’єкта цивільних прав. А також унеможливить у подальшому захист прав та інтересів Будинку рад щодо цієї земельної ділянки, – повідомив у коментарі виконувач обов’язків директора комунального підприємства обласної ради, в управління якого передали майновий комплекс Валерій Височин.
Також, зі слів Височина, наразі нібито немає планів продавати зазначене майно і його будуть надалі використовувати Черкаським бюро судмедекспертизи.
Чому конфлікт виник саме зараз?
Відповідно до концепції реформи Бюро судмедекспертиз по всій Україні, передбачено їх поступовий перехід із обласної комунальної власності у державну. Тобто засновниками і контролерами цих установ має стати не рада, а Міністерство охорони здоров’я. Відповідний процес завершили вже у більшості регіонів України, втім на Черкащині процедура забуксувала. Як нам говорять не під запис місцеві політики, знайомі із процесом, через різні погляди на подальшу долю коштовного майна, зокрема земельної ділянки, на якій і розташоване бюро.
Читайте також статтю “18000”: Хто радив і досі радить меру Черкас Бондаренку.
Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами.