У Кам’янці кладуть плитку із заводу дружини міського голови (ВІДЕО)

У Кам’янці за останні 5 років вклали кілька тисяч квадратних метрів плитки. Більшість – одного виробника.

Чому так відбувається і в чиїх кишенях осідають кошти – розбиралися журналісти у новому випуску розслідувального проєкту “Лакмус”, який на замовлення “Суспільного” втілює команда “18000”.

Плитка – всьому голова

Плитка в Кам’янці з’являється не лише на тротуарах, а й, наприклад, у пішоходному фонтані. Споруджувати його почали наприкінці року і, аби таки освоїти спрямовані бюджетні кошти, завершували роботи під шатром і з обігрівачами. Навесні наспіх виконану роботу довелося переробляти і стелити плитку у фонтані наново. 

На капремонт площі, на якій розташований фонтан, тоді витратили трохи менше 1,5 млн грн. Тобто трохи менше порогу прозорих закупівель. І ще на таку ж суму встелили плиткою тротуари біля площі. Теж “до порогу”. В обох випадках роботи виконало одне підприємство.

У 2018 році Кам’янська громада перемагає в конкурсі на створення інфраструктури туристичного маршруту загальним кошторисом 7,3 млн гривень. Вперше з’являються оглядові майданчики, човникова станція, альтанки. І, звісно ж, стелять плитку, прорубують нову доріжку над Тясмином і принагідно за конкурсні кошти ремонтують тротуари в місті.

Окрім цих об’єктів, плиткою вимостили навіть сцену в місцевому парку.

– Міський голова намалював сам креслення, оскільки він інженер-будівельник. Щоб буть чесним, підлога на сцені дерев’яна. Коли там почали танцювати танцювальні гуртки, попросили їхні викладачі: Володимире Івановичу, а як зробити тут чи асфальтоване чи бетонне покриття, краще не асфальтоване, бо вони танцюють в чешках, і це дуже незручно діткам для ніг. І було ухвалено рішення вкласти плитку, – пояснює таке “плиткове” рішення начальник відділу ЖКГ Кам’янської міської ради Олександр Нечиталюк.

У Кам’янці навіть на сцені – плитка

Кому йдуть кошти?

Більшість будівельних робіт у Кам’янці проводить товариство “Інтербудтехсервіс”. З 2015 року місцева влада з ним співпрацює на постійній основі, що підтверджує і сайт “Прозорро”. Саме на рахунки цієї фірми перерахували понад 80 % усіх коштів, спрямованих на асфальтування та укладання плитки в Кам’янці загальною вартістю у 31 мільйон гривень. З них 25 воно отримало без будь-яких конкурсів – за прямими угодами.

Плитку, яку роками встеляло це підприємство, воно не виготовляло. Її закуповували у місцевої фірми – ФОП Тірон Тамари Кирилівни.

Цього року у міської ради коштів на плитку Тамари Кирилівни вистачило, а на її укладання – ні. Тож стелили власними силами.

– Плитку вкладали працівники благоустрою міста, працівники, які мені підпорядковані, працюють у відділі житлово-комунального господарства. Серед них є трактористи, водії, електрики, люди, які прибирають місто. Серед них були два професіонали, які раніше займались укладанням плитки, – говорить Олександр Нечиталюк.

Тірон Тамара Кирилівна – не лише успішна підприємиця, а й дружина міського голови. Жінку знають як власницю бару в центрі міста. Власне, основний вид діяльності ФОПа – обслуговування напоями. Вісім років тому фірма отримала дозвіл на господарську діяльність, пов’язану з об’єктами архітектури, а її чоловік – міський голова Кам’янки – вніс у декларацію купівлю дружиною вібропресу для виготовлення плитки.

Адреса одна – підприємства два

Володимир Тірон був обраний на посаду ще у 2012 році. Після чого успішно переобирався тричі. Саме він до моменту обрання міським головою був засновником і кінцевим бенефіціаром підприємства “Інтертехбудсервіс”. Нині ж свою причетність до нього заперечує і за своєї відсутності дає дозвіл оглянути території підприємств: “Інтертехбудсервіс“ і фірми своєї дружини. Їх поєднує не тільки спільне укладання плитки, а й адреса.

Представник ФОПу, який відмовився називатися, в коментарі журналістам зазначив, що Тамара Тірон орендує приміщення у “Інтертехбудсервісу”.

За його словами, нині робота ФОПу зупинена. На території лежать палети з блоками виготовленої плитки, та її, мовляв, цього року ніхто не купує. 

Троє працівників, які робили плитку, працевлаштувалися на іншому підприємстві. Уже на завершення нашого візиту говорить, куди саме, – в “Інтертехбудсервіс”.

Претензії від правоохоронців

Від початку політичної кар’єри Володимира Тірона правоохоронці підозрювали його в тому, що не покинув займатися підприємницькою діяльністю і продовжує контролювати “Інтербудтехсервіс”. Що є порушенням антикорупційного законодавства. Вісім років тому за це його покарали штрафом у понад 800 гривень. Шість років тому – у 1700 гривень. Таку ж суму доходу конфіскували за постановою першого суду.

Поспілкуватися про “плиткові здобутки” Кам’янки ми хотіли із самим Володимиром Тіроном. Проте виявилося, що в день, про який ми домовлялися про зустріч, у нього якраз було судове засідання.

Нині Тірон є обвинуваченим у розкраданні коштів місцевого бюджету. Поруч із ним на лаві підсудних – директорка “Інтертехбудсервісу”. За версією слідства, у 2019 році, здійснюючи ремонт доріг, мер з приватником нібито привласнили кілька сотень тисяч гривень. 

– Доказів, як на думку мою, прокурора, зібрано достатньо для підтвердження винуватості у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень. Проводилися і негласні слідчі дії, і низка судових експертиз, і допити свідків, інші письмові докази, які підтверджують все ж таки провину, – коментує прокурор Черкаської обласної прокуратури Ігор Луговський.

Очільник Кам’янки Володимир Тірон своєрідно пояснює системні претензії з боку правоохоронців.

– Я – несистемний керівник, розумієте? Я говорю правду. Не завжди вона всім подобається. Це є моя правда. Якщо я не брешу, то я неугодний для керівників. Розумієте мене, да? І тому ці провадження висмоктані із пальця з метою прибрати мене від влади, – заявив у коментарі журналістам “18000” Тірон телефоном.

Конфлікту інтересів у бюджетній співпраці зі своєю дружиною та її “сусідами” він не вбачає.

– Я це все знаю із середини, ви зверху, а я із середини. Тому наша мета сьогодні – дати можливість не вмерти людям підприємцям, які живуть отут у Кам’янському районі. Це перше. А друге – ціна їхньої роботи на порядок нижча, ніж будь-яких пропозицій. Тому оце головне, – говорить Володимир Тірон.

Володимир Тірон у співпраці з дружиною проблем не бачить

Плиткові перекоси

Із такою риторикою не погоджується колишня депутатка Кам’янської міської ради Наталія Клименко. Згадує: минулого року після карантину у бюджеті ОТГ лишилася економія у понад мільйон бюджетних коштів. І попри прохання депутатів профінансувати потреби освітньої галузі, їх спрямували на вкладання тротуару плиткою.

– У нас у першій школі була дуже серйозна ситуація з протипожежною безпекою. Там і на суди подавала протипожежна безпека. Я говорила з тими працівниками, вони говорили: Наталія Степанівна, дітей у школу не можна відправляти через те, що там дуже великі порушення. Треба було туди кошти вкласти перш за все, – говорить Наталія Клименко.

Вона була членкинею бюджетної комісії міської ради. За словами колишньої депутатки, обранці були “заручниками” ремонтних обіцянок міського голови.

– Ми приходили на комісію, яка засідала перед сесією, перед нами вже були аркуші А4, де було розписано, куди, що кому і скільки проплачувати з нашого бюджету. Фактично ми не приймали такого обговорення, не бачили заяв, звернень. Нам уже було конкретно розписано, що куди повинно йти. І, Звичайно що, пріоритетним були виділення коштів на дороги, на асфальтування і на плитку, – пригадує Наталія Клименко.

Як повідомляв “18000”, мер Черкас відреагував на розслідування про його родину.

коментарі
1 Коментар
  1. Якщо 5053 виборців (72.95%) підтримали Володимира Івановича на виборах 2020 року, то значить їх все влаштовує.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *