Нині у Черкаській області понад 570 дітей шукає родину. Водночас людей, які офіційно готові стати усиновлювачами, на Черкащині проживає 85. Попри велику кількість дітей, які не мають батьківського піклування, для усиновителів пошук дитини може тривати до трьох років.
За законом, усиновлення – це прийняття у сім’ю дитини на правах дочки чи сина на підставі рішення суду. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Аби детальніше розповісти про нюанси та процес усиновлення, журналістка “18000” ознайомилася із Сімейним кодексом України та поспілкувалася із начальницею обласної Служби у справах дітей Оксаною Покатіловою. У цьому матеріалі ви ознайомитеся із правилами та етапами усиновлення, дізнаєтеся скільки воно може тривати, які пільги надає держава, куди звертатися за підтримкою та які зміни відбулися після початку повномасштабної війни.
Зміст:
- Які етапи проходять усиновителі?
- Які документи потрібно зібрати для усиновлення дитини?
- Скільки триває процес усиновлення?
- Статистика щодо усиновлення у Черкаській області
- Які пільги і допомогу надає держава?
- Хто може і хто не може усиновити дитину?
- Хто має переважне право на усиновлення дитини?
- Яка дитина не може бути усиновлена?
- Які зміни відбулися в усиновленні з початком повномасштабного вторгнення?
- Чи є консультаційні центри для усиновлювачів?
Які етапи проходять усиновителі?
І. Оформлення заявки і збір документів
За словами Оксани Покатілової, спершу люди, які хочуть стати усиновлювачами, мають звернутися до Служби у справах дітей за місцем свого проживання. Якщо вони проживають у селищі, їм потрібно звернутися до районної служби. Там, аби стати кандидатами в усиновлювачі, треба подати заяву та отримати перелік необхідних для цього документів.
Обстеження умов житла
Служба у справах дітей має скласти акт обстеження умов проживання.
– Для дитини необов’язково має бути окрема кімната, головне – ліжко і належні гігієнічні умови. Діти проживають з батьками у різних умовах, зокрема в однокімнатних квартирах. Також усиновлювачі можуть проживати в орендованому житлі, а не у власному, але при цьому необхідно мати кошти на його оплату і документи, які це підтверджують, – розповіла Оксана Покатілова.
ІІ. Навчання
Якщо всі документи в порядку, потенційних усиновлювачів направляють до обласного центру соціальних служб, аби вони пройшли там навчання. Тривалість курсу – 72 години.
– Заняття є груповими і відбуваються за графіком. На них потенційним батькам розповідають про права, обов’язки, що чекають на них, юридичні та психологічні аспекти. Також соцпрацівники оцінюють їхню мотивацію і дають поради щодо того, яку дитину їм краще усиновити, – пояснює Оксана Покатілова.
ІІІ. Очікування висновку від Служби у справах дітей
Після успішного проходження курсів люди отримують рекомендацію про те, що вони можуть стати усиновителями. Вона діє рік. Опісля майбутні батьки мають повторно звернутися до Служби у справах дітей, аби їх поставили на облік як кандидатів в усиновлювачі. Там їхні дані вносять до Єдиної інформаційно-аналітичної системи “Діти”. Так потенційні усиновлювачі отримують право на знайомство з дитиною.
IV. Пошук і встановлення контакту з дитиною
На сайті Міністерства соціальної політики є фотографії та коротка інформація про всіх дітей, які можуть бути усиновлені. Поряд із фото зазначені ім’я, вік та область проживання дитини.
– Якщо люди побачили на сайті дитину з їхнього регіону, їм потрібно подзвонити в обласну Службу дітей і повідомити про те, що вони зацікавилися і хочуть приїхати, щоб дізнатися про неї більше. Ми перевіряємо, чи справді вони є кандидатами на усиновлення, і тоді запрошуємо. Якщо люди мають бажання познайомитися із дитиною особисто, ми виписуємо їм направлення на знайомство, яке діє десять днів. Потенційні усиновлювачі можуть зустрічатися з дитиною ледь не щодня, – розповідає Оксана Покатілова.За її словами, бувають різні випадки: контакт може встановитися одразу, можливо, з часом, а може бути і таке, що дитина не захоче у конкретну сім’ю. Тоді кандидати знову мають звертаютися до служби, аби закрити направлення на знайомство з дитиною. Потім їм можуть виписати направлення на знайомство з іншою. А якщо контакт установили, дитині сподобалася родина і вона виявила бажання бути усиновленою, то кандидати мають повідомити про це до Служби у справах дітей, де підготують висновок про доцільність усиновлення.
*Якщо у Службі у справах дітей за місцем проживання усиновлювачів немає на обліку бажаної дитини, вони можуть звернутися до обласної служби.
Чому пошук дитини є найдовшим етапом усиновлення?
Пошук дитини може зайняти до трьох років. Тривалість процесу залежить від того, яку дитину хочуть усиновити.
– Найбільший запит на дітей віком до року, але таких дуже мало, тому що у разі осиротіння їх забирають родичі. Потім – діти від 3 до 5 років, але часто буває так, що вони вже мають брата чи сестру, з якими їх не можна розлучати, а усиновителі не готові взяти двох чи трьох. Також діти можуть мати певні захворювання, до чого потенційні батьки не готові, тому відмовляються. Через це пошуки затягуються, – говорить Оксана Покатілова.
Чи можуть дізнатися усиновителі про долю чи хвороби кровних батьків?
Як зазначила начальниця обласної Служби у справах дітей, коли усиновлювачі приходять дізнатися інформацію про конкретну дитину, їм показують все, що відомо: медичні висновки, діагнози. Крім того, кандидати на усиновлення мають право додатково за власний рахунок обстежити дитину у медзакладах. Це відбувається під час етапу знайомства з дитиною.
V. Подача документів до суду для отримання позитивного рішення про усиновлення
Далі усиновлювачі подають документи до суду, який ухвалює рішення. Воно вступає у дію через місяць. Опісля усиновителі можуть забирати дитину у сім’ю.
Зазначимо, що усиновителі мають право змінити прізвище дитини, ім’я, по-батькові і навіть дату народження на шість місяців вперед або назад.
VI. Адаптація дитини у родині
Процес адаптації може бути тривалим і складним. Він потребуватиме від усиновлювачів витримки, уваги й любові. До цього кандидатів на усиновлення готують під час навчання.
Перевірки соцслужб тривають до повноліття
Попри те, що усиновлена дитина входить у родину на правах рідної, до повноліття вона перебуватиме під контролем держави.
– Служба у справах дітей час від часу здійснюватиме необхідні перевірки, особливо, у перший рік після усиновлення. А далі це відбувається раз у три роки, якщо немає підстав для частішого відвідування, – пояснила Оксана Покатілова.
Які документи потрібно зібрати для усиновлення дитини?
До заяви на усиновлення потрібно надати такі документи:
1) копія паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
2) довідка про заробітну плату за останні шість місяців або копія декларації про доходи за попередній рік (коли усиновлювачами є сімейна пара, таку довідку може подавати один із подружжя, який має постійний дохід);
3) копія свідоцтва про шлюб, якщо заявники перебувають у шлюбі;
4) висновок про стан здоров’я кожного заявника, складений за формою;
5) засвідчена нотаріально письмова згода другого з подружжя (у разі усиновлення дитини одним з подружжя);
6) довідка про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника;
7) копія документа, що підтверджує право власності або користування житлом;
8) довідка про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (коли громадяни є родичами дитини, яку бажають усиновити, опікуни чи прийомні батьки таку довідку не подають).
Копії документів, зазначених у підпунктах №1, 3 і 7, засвідчує працівник Служби у справах дітей, який приймає документи.
Додамо, що у разі усиновлення дитини одним із подружжя висновок про стан здоров’я та довідку про наявність чи відсутність судимості подає кожен із подружжя.
Скільки триває процес усиновлення?
За словами начальниці обласної Служби у справах дітей, процес усиновлення може тривати від трьох місяців до трьох років.
– Якщо батькам не принципово, якого віку дитина, особливості її стану здоров’я, то усиновлення триватиме 3-6 місяців. Якщо є конкретний запит, то лише пошук дитини-кандидата може тривати до трьох років. Що молодше дитина – то важче її знайти, – каже Оксана Покотілова. – Бажання кандидатів не збігаються з реальною ситуацією, яка є на місцях. На усиновлення переважно чекають підлітки, а усиновлювачі часто хочуть маленьких, здорових дітей без братів чи сестер, – каже Оксана Покотілова.
Статистика щодо усиновлення у Черкаській області
За десять місяців поточного року на Черкащині уже усиновили 48 дітей. Тоді як за весь минулий 2023 рік усиновленими стали 45 дітей.
Кількість дітей, які потенційно можуть бути усиновленими
Станом на 30 вересня у Черкаській область проживає 571 дитина, яка має правові підстави на усиновлення. З них 447 осіб мають братів чи сестер.
Зокрема, серед дітей, що чекають на усиновлення:
- малюків до одного року – чотири;
- від року до двох – 14;
- від трьох до п’яти років – 32;
- від шести до десяти років – 128;
- від 11 до 17 років – 393 дитини.
Скільки кандидатів зареєстровані, аби стати усиновлювачами
Нині у Черкаській області 85 осіб є кандидатами на усиновлення. Це 17 одиноких людей, з них один чоловік, а решта – подружні пари. Серед кандидатів усиновити дитину віком від 10 до 17 років бажають лише п’ять осіб.
Які пільги і допомогу надає держава?
За словами Оксани Покатілової, коли дитину усиновлюють, то вона входить у родину на правах рідної доньки чи сина. Батьки отримують разову грошову допомогу від держави, як при народженні дитини. А далі – усиновлювачі несуть фінансову відповідальність самостійно.
Якщо ж до усиновлення дитина мала пенсію у зв’язку з втратою годувальника чи інвалідністю, то такі виплати за нею зберігаються.
Повний перелік пільг, які держава надає усиновлювачам:
- відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- при усиновленні дитини віком старше трьох років – одноразова оплачувана відпустка на 56 календарних днів (якщо усиновили двох дітей – то 72 дні);
- грошова допомога як при народженні першої дитини – по 41 280 гривень на кожну усиновлену дитину;
- якщо усиновили двох і більше дітей – щорічна оплачувана відпустка тривалістю 17 днів;
- усиновлена дитина зберігає право на пенсію, інші соціальні виплати, а також на відшкодування у зв’язку із втратою годувальника, які вона мала до усиновлення;
- послуга соціального супроводу в Центрі надання соціальних послуг (за зверненням).
Хто може і хто не може усиновити дитину?
Хто може стати усиновлювачем:
- дієздатна людина віком від 21 року (крім випадків, коли усиновлювач є родичем дитини);
- людина старша за дитину, яку бажає усиновити, не менш ніж на п’ятнадцять років (у разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці має бути мінімум вісімнадцять років);
- подружжя або один з подружжя за згодою інших;
- лише чоловік або жінка, якщо дитина має лише матір або батька, які у зв’язку з усиновленням втратять правовий зв’язок з нею.
Хто НЕ може стати усиновлювачем:
- обмежені у дієздатності;
- визнані недієздатними;
- позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
- особи, які були усиновлювачами іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним з їхньої вини;
- перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
- зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;
- не мають постійного місця проживання та постійного доходу;
- страждають на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ;
- засуджені за кримінальні злочини;
- іноземці, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;
- особи без громадянства;
- ті, хто перебуває у шлюбі з особою, яка не може бути усиновлювачем.
Хто має переважне право на усиновлення дитини?
За наявності кількох осіб, що бажають усиновити одну й ту ж дитину, переважне право на усиновлення має громадянин України:
- у сім’ї якого виховують дитину;
- який є чоловіком матері або дружиною батька дитини, що усиновлюють;
- який усиновлює кількох дітей, що є братами чи сестрами;
- який є родичем дитини.
Крім того, переважне право на усиновлення дитини має подружжя.
Яка дитина не може бути усиновлена?
Усиновленою може бути лише та дитина, яка має правові підстави для цього.
Як пояснила начальниця обласної Служби у справах дітей Оксана Покатілова, є діти, позбавлені батьківського піклування. Їхні батьки, наприклад, перебувають у СІЗО або засуджені і відбувають покарання у місцях позбавлення волі. Тоді дитина набуває статусу позбавленої батьківського піклування і може бути влаштована під опіку, у прийомну сім’ю або будинок сімейного типу, але правових підстав на усиновлення вона не має. Генетичні батьки після відбуття покарання можуть звернутися до Служби у справах дітей і повернути права на дитину.
Також у Сімейному кодексі України зазначено, що у виняткових випадках суд може постановити рішення про усиновлення повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування. Тоді суд бере до уваги сімейний стан усиновлювача, зокрема відсутність у нього своїх дітей має істотне значення.
Які зміни відбулися в усиновленні з початком повномасштабного вторгнення?
Від початку повномасштабного вторгнення в країні призупинено міждержавне усиновлення, тобто іноземець не може усиновити дитину з України. Винятком є випадки, коли іноземці є родичами дитини або вона є рідним братом чи сестрою раніше усиновленої ними дитини.
Водночас, зазначила Оксана Покатілова, українські громадяни можуть усиновити дитину, яка перебуває в евакуйованому за кордон закладі. Знайомство з нею спочатку відбувається онлайн, а потім один з батьків має поїхати у місце перебування дитини для знайомства офлайн.
Чи можуть українці, які проживають за кордоном, усиновити дитину з України?
Українці, які проживають за кордоном, не можуть усиновити дитину з України. По-перше, всі процедури для усиновлення: навчальні курси, знайомство із дитиною і суд відбуваються лише в Україні. По-друге, коли дитина перебуває за кордоном, неможливо забезпечити контроль за умовами її проживання.
Чи є консультаційні центри для усиновлювачів?
За консультацією щодо усиновлення будь-який громадянин може звернутися до центру Служби у справах дітей.
Заявку на усиновлення також можна подати через “Дію”, її опрацюють у відповідній службі. Однак, за словами Оксани Покатілової, опісля все одно потрібно іти з паперовими документами у Службу у справах дітей. Заявка у “Дії” – це скоріше попереднє звернення.
Водночас Міністерство соціальної політики України створило єдину державну онлайн платформу про усиновлення та сімейні форми виховання дітей “Україна для кожної дитини”. Тут консультативну методичну підтримку можуть отримати ті, хто бажає взяти у свою родину дитину.
Анастасія Бут
Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.
Читайте також: “Захисти життя”: історія черкаського Life-центру, який допомагає вагітним у кризі.
Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами.