За що родина міського голови Черкас будує новий маєток на березі Дніпра?

Чому міський голова не ночує вдома? Запитання, яке ми НЕ ставили його дружині. Ми не знаємо, для чого мер вигадав цю історію. Імовірно, аби змістити фокус від чогось більш цікавого. Над чим ми працювали останній місяць. Від ось цієї оселі, яка ховається за будиночком охорони і десятками квадратів елітної землі на узбережжі Дніпра.

Це “18000” і наше чергове розслідування.

Що будує мер Черкас під час війни?

Два роки тому, коли ми приїхали сюди вперше, будинок був рівнісіньким фундаментом, уже стояв будиночок охорони, десь ще буяло поле різнотрав’я, територію під нині маєтком рівняли піском.

Продемонструвати вам масштаб забудови нині з дрона – нам не дозволили: воєнний стан. Але воєнний стан не став на заваді великому будівництво родини міського голови.

За офіційними документами, передбачена площа забудови маєтку родини мера – майже 890 квадратів. Йдеться про 3 споруди: будинок відпочинку на 692 квадратні метри, решта – господарські споруди.

Заявлена вартість будівництва, тобто споруд без оздоблення й наповнення, – ледь менше 4,5 млн гривень. Анонсована вона у 2021 році, тому робимо похибку на курс. Станом на день подання проєкту – курс 27,55. Тобто майже 160 тисяч доларів.

Зараз, з нинішніми цінами на будівельні матеріали, по закінченню цього будівництва вартість такого плану об’єкта буде мінімум 1000 доларів за квадратний метр. Це коробка, комунікації, оздоблення всередині, якщо воно не буде занадто дорогим. Можна іще дорожче зробити, але мінімум 1000 доларів за квадратний метр, – коментує будівництво мера ріелтор Дмитро Усмединський.

Він бачить світлини цих споруд вперше. Але за свою практику подібних продав не один.

Наприкінці 2021-го в Земельний кодекс вносять зміни, які дозволяють зводити на землях рекреаційного призначення житлову, відпочинкову забудову. Власне, за технічною документацію, будівництво стартує у вересні 2022-го. На сьомий місяць повномасштабного вторгнення.

На паперах, на узбережжі Дніпра, за півсотні метрів від води, має вирости три споруди: уже в понад 150, 563 і 54 квадрати. Перша – схожа на основний будинок, друга – на думку будівельників, ще з фундаменту схожа на відпочинковий комплекс із басейном, третя – будиночок охорони на в’їзді.

Середня вартість подібного будівництва, знову – тільки коробки й комунікацій, за словами ріелторів, – на вересень 2022 – понад 28 мільйонів гривень.

Звідки гроші на будівництво? Пояснюють мер та його дружина

Усі сім земельних ділянок, на яких розкинулося будівництво належать дружині міського голови – Валерії Бондаренко. Протягом трьох років до повномасштабної її декларований дохід був майже стабільним – у середньому 1,2 мільйони гривень за рік. Перед купівлею цих ділянок в її декларації було також 4,6 мільйонів гривень заощаджень. Що майже відповідало ринковій вартості землі. За документами ж, та коштувала копійки. Матеріал про це ми готували 2 роки тому і переглянути його можна тут. Як і тоді, сьогодні Валерія Бондаренко про фінансові активи говорить без цифр.

Є загальні кошти, дєвочки. Є мій бізнес, є там, де я працюю окремо. Можливо, він (мер Черкас, – ред.) якусь частину навіть і не знає. І це нормально, бо це сім’я. У мене троє дітей, мені потрібно годувати своїх дітей, – коментує сімейні активи дружина мера, депутатка Черкаської обласної ради Валерія Бондаренко.

Натомість сам Анатолій Бондаренко в коментарі “18000” заявив, що цьогоріч продав майна на близько 15-18 млн грн.

Що саме продав і на скільки купив нерухомості міський голова – він не відповів ні тоді, ні за кілька днів, ні у відповіді на запит, яку, імовірно, вперше за своє мерство він написав від руки.

Офіційний дохід міського голови Черкас, що логічно, із 2015 року – лише зарплати. Для розуміння цифр: за 8 місяців 2021 року мер Черкас отримав майже 616 тисяч зарплати. Із них – понад 196 тисяч премій. Заощаджень не мав. Із повномасштабною – декларації закрили. Та з публічних заяв Бондаренка виходить, що всі свої преміальні він віддав на ЗСУ.

Окрім того, мер заявляв, що тільки з бюджету родини пожертвував дев’ять автомобілів для Збройних Сил України.

Про п’ять авто писали в соціальних мережах політичної сили. Це 3 Шевроле і ще 2, імовірно, ВАЗ і ЗАЗ із особистого автопарку. Окей.

Про 3 позашляховики писав вже сам Бондаренко: Паджеро, Ленд Крузер і якийсь третій. Середній цінник подібних вживаних авто – 10 тисяч доларів. Тобто за 3 – мільйон гривень.

Також він згадував в дописі про купівлю комісійного Амарока з салону. Що в середньому – 600 тисяч гривень.

Із публічних матеріалів – поза мерством, протягом повномасштабної Анатолій Васильович ще благодійно грав у футбол і відвідував з дружиною благодійні аукціони, де вони також витрачали свої кошти.

Поза тим, Валерія Бондаренко волонтерила, плела сітки, відвідувала благодійні майстер-класи й пізнавала сенс життя. Курс у цій “академії”, лише після проходження якого можна отримати сертифікат, як у дружини мера, коштує дві тисячі євро.

– Що вам показувати? Це картина ненамальована, і ви приходите на половину, що ви там бачите чи що ви там розумієте? Продовжується будівництво, тому що будуються. Тому що люди працюють, і отримують зарплату. Тому що є бізнес, – коментує будівництво Валерія Бондаренко.

До слова, це саме та розмова, після якої міський голова вигадав історію про запитання “Чому він не ночує вдома?” і запустив її публічно. В оригіналі запитання було, одначе, про будівництво, а не ночівлі. Хоч уже за кілька днів у розмові не заперечував, що сам вигадав те запитання.

Рекція мера на розслідування

Як зазвичай, у відповідь на підготовку нами розслідувань міський голова розгортає кампанію дивних вчинків, образ і наклепів. Наприклад, вперше за своє мерство відповідає на журналістський запит від руки.

“Родина міського голови допомагає Збройним Силам та тимчасово переміщеним особам. Не вважає за потрібне виставляти напоказ розміри та обсяги цієї допомоги”, – пише у відповіді на запит мер.

Далі в хід пішли звинувачення у замовленні.

– Ви такий сайт, наче жовта преса?

– Ви ж на ефіри до нас ходите.

– Ну, у вас такі ефіри: у вас як тільки заказ, то ви зразу і бігаєте за мною.

– А від кого замовлення? Ну, я ж не знаю. Може, самі від себе.

Під час депутатського засідання витрачає з півгодини депутатського часу на публічні образи і наклепи. Перекриваючи тему власних статків, – найпронизливішою для українців темою.

Я розумію, що деякі журналісти, в силу своїх низьких моральних якостей, не можуть перейти межу. Моральних низьких якостей, ще раз підтверджую. Тому що легше бігати з камерами за депутатами і чиновниками, аніж ходити на похорони наших героїв, – сказав у виступі Бондаренко.

Але десь така ж реакція Бондаренка була на попереднє наше розслідування на цю тему. Тоді йшлося про значну різницю між задекларованою і ринковою вартістю землі, на якій нині вже височіє маєток. Міський голова зазначив, що 20 соток землі купив за 2,5 тисячі доларів. Хоча, як тоді, так і зараз, за таку суму можна купити лише 1 сотку.

За місяць після нашого матеріалу – ДБР розпочало провадження, що стосується будівництва на ділянках родини міського голови. І провело кілька обшуків у Держгеокадастрі й у продавця землі.

Таємниця декларування

Електронні декларації, у яких чиновники мають звітувати про річні доходи та видатки, закрили ще в перший день повномасштабного вторгнення. Для захисту персональних даних чиновників і посадовців. І поки держава боронить спокій їхніх снів, ті – обороняють свої статки.

Україна взяла на себе зобов’язання відновити обов’язкове декларування. Меморандум з МВФ передбачає, що закон мають ухвалити до кінця цього місяця. Хоча законопроєкт перекладають на столах Верховної Ради вже майже рік.

Зараз, коли чиновник подає оцю декларацію з якимись сумнівними даними, побачити їх з сторони ніхто не може, НАЗК провести повну перевірку тих декларацій теж не може, оскільки немає повноваження в законі зараз. І все, що вони можуть, це зробити моніторинг способу життя. Це процедура трохи інша, вона з іншою метою взагалі існувала. Вона довше триває. А це все строки давності, і строки давності вони спливають з моменту, коли особа подала декларацію, – розповідає юрист ГО “Центр протидії корупції” Вадим Валько.

Вадим Валько

Найбільший острах антикорупційних організацій – що й після ухвалення закону, посадовцям і чиновникам дозволять не декларувати ці кілька років, які випали з повномасштабної. А для пояснення на папері природу повномасштабних статків є щонайменше 2-3 механізми: безповоротні позики, крипта тощо.

Очевидно, якщо при відновленні обов’язкового декларування дозволять не подавати декларації за 21, 22, 23 рік, наприклад, або з 23-го тільки декларуватися, а 2 роки у нас випаде, то за цей період можна дуже багатьма інструментами і способами зробити так, що на папері дохід буде, тому що не всі у нас доходи проходять через податковий, – говорить Валько.

ВІДЕОВЕРСІЯ РОЗСЛІДУВАННЯ

Подобаються наші розслідкування? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

коментарі
5 Коментарів
  1. Військовим треба житло і їхнім родинам а то Бондаренко всю Черкаську область застраює коли в країні іде велика війна

  2. … дєвочки, не понімаю я цих Бондаренків, -Навіщо будувати ці хатки, якщо туди може прилетіти ракета. Чи не краще закупити дрони і пришвидшити нашу перемогу?

  3. декілька років приїхав з Лисянки маршруткою хорошо пристроївся

  4. Головне те,що наш мер і всі ті,хто грабував і грабує народ, впевнені в своїй безкарності і відверто глузують над нами. Бо ми їм дозволяємо це робити.

  5. Пусть вокруг дачи дорожку сделает а то по шишкам обходить до берега сложно стало

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *