“Двоє у човні”. Історія черкащанок, які евакуювали тварин із затопленого Херсона (ВІДЕО)

Дві кішки, четверо кошенят, сім собак та 18 цуценят. Таку кількість тварин евакуювали черкаські волонтери із затопленого Херсона.

Серед тих, хто рятував тварин – Жанна та Олена. Протягом двом діб під артобстрілами черкащанки виловлювали чотирилапих із води та діставали їх з дахів і дерев. Згодом всі вони опинилися у притулку для тварин “Друг”. Нині проходять лікування та адаптацію. Сімом уже поталанило знайти нову родину.

Про рятувальну операцію черкащанок, історії херсонців, “велику воду” та порятунок “хвостиків” – читайте у статті “18000”.

Дорога без їжі та води

У затоплений Херсон черкащанка Жанна Тарасенко поїхала в день підриву Каховської ГЕС, 6 червня, разом зі столичними волонтерами. Пригадує: в перший день вдалося врятувати шістьох котів і двох собак. Уже наступного дня, 7 червня, до неї приєдналася і Олена Молчанова. Дізнавшись, що з Черкас їхатиме бус, дівчина не вагалася ні хвилини. Речі було зібрано за 40 хвилин. Дорога до Херсона пролягала по бездоріжжю і супроводжувалася блокпостами.

– Ми з водієм Вовою не взяли з собою ні води, ні їжі. Думали, що десь зупинимось, швидко купимо і поїдемо. А там просто глухомань. Зрештою знайшли колодязь десь в селі і вже там напилися води, – розповідає Олена. – Через комендантську годину ночувати довелося в полі. Коли ми беремо з собою вольєри, застелаємо тряпками, щоб собаки не бачили одне одного і були спокійніші. Добре, що були ці тряпки. У бусі лягли, накрилися тими тряпками та перекімарили. Я була в шортах, замерзла, як собака. 

Вже о сьомій ранку Олена прибула в Херсон і зустрілася із Жанною.

Олена Молчанова у Херсоні. Фото – з архіву героїнь публікації

“Лише собака вижила”

Раніше це місто в Олени асоціювався зі знайомством її батьків. Та побачене й почуте від місцевих розвіяло попередні спогади. 

– Не знаю, як люди там живуть. Одна з собак, яких ми евакуювали, належала господарю, в якого загинули дружина й 9-річна донька. Він відмовлявся евакуюватися без тварини, а собака плавала й кидалася на нього. Зрештою і його, й собаку вдалося врятувати. Вже у човні чоловік розповів, що з сім’єю пережив окупацію, думав, що все налагодиться. А потім, поки був на роботі, у його будинок прилетіло. Лише собака вижила. І він каже: собака – єдине, що мене тримає на цьому світі. Його будинок затопило. Планує тимчасово віддати собаку на перетримку, а сам буде волонтерити, щоб допомагати рятувати інших, – розповідає Олена.

За словами Жанни, саме місцеві часто допомагали знаходити тварин. Адже вони найкраще знають, у кого з сусідів були домашні улюбленці. 

Евакуйований із Херсона пес, власники якого загинули. Нині він у пошуку родини

“З котами простіше – вони не замкнуті на повідок”

На запитання про те, чому не всі евакуювалися із тваринами, херсонці говорили волонтерам, що вода підступала дуже швидко. Декому вдалося врятувати лише документи. 

– Один із чоловіків під час підтоплення відчепив свою собаку і побіг відчіпляти сусідських. Остання вже ледве над водою трималася. А в неї виявився не ошийник, а ланцюг, який ще й заржавів. Уявіть, ти пливеш, щоб відчепити собаку, не побіжиш же по кусачки. Зрештою йому вдалося її врятувати. Але робіть самі висновки, скільки собак пішло під воду. З котами простіше, якщо вони не замкнені, то можуть бути десь на дереві, на даху, – каже Жанна.

“Лєна вже перестала ламати шифер, а тихіше не стало”

Під час рятувальної операції Олені та Жанні доводилося на човні маневрувати між парканами, деревами та затопленими будинками. В один момент вони побачили кішку на димарю. Ще одна сиділа поряд на дереві. В якийсь момент дівчата усвідомили, що не взяли в човен переноски. Довелося долати маршрут до берега, а потім – знову до котів.

Спочатку вони намагалися вилізли до кішки по шиферу. Проте він виявився слизьким. Зрештою вони полізли на горище, голими ногами вибили дірку в шифері, залізли на димар і так забрали звідти кішку. Друга, злякавшись, стрибнула у воду. Її доля достеменно невідома.

– Ми передали інформацію про те, де її бачили, рятувальникам. Наступного дня нам телефонували волонтери і говорили, що із сусіднього будинку врятували схожу кішку. Ми дуже сподіваємось, що це була вона, – говорить Жанна.

Рятували тварин під обстрілами ворога.

– Пам’ятаю, Лєна ламає шифер, щоб вилізти до кішки, і воно так гучно. А потім Лєна вже перестала ламати шифер, а тихіше не стало, – згадує, як почула звуки обстрілів, Жанна Тарасенко. 

За її словами, гатять по цивільних окупанти регулярно. Здебільшого – після шостої вечора. Місцеві іронізують, що за діями росіян “можна звіряти годинник”.

“Розумієш, як кошеня пішло на дно, я став кошатником”

Кожна евакуйована тварина – унікальна історія порятунку. Так, одну із собак дівчатам вдалося врятувати після того, як та два дні плавала у воді, чіпляючись лапками за металеву жердину. Водій буса Володимир, який привіз Олену в Херсон, був вимушений ниряти за кошеням, яке плавало на картонній коробці з-під вентилятора. В якийсь момент, необачно ворохнувшись, тварина почала тонути. 

– Дорогою з Черкас ми з Вовою говорили про тварин. І він постійно казав: “Ні, я не кошатник”. А коли він врятував це біле кошеня, то сказав, що хоче забрати його собі. Каже: “Розумієш, як кошеня пішло на дно, я став кошатником”, – каже Олена.

Жанна та врятоване у Херсоні кошеня

Не котами та собаками єдиними

Ще одну собаку на прізвисько Бусінка з чотирма цуценятами волонтеркам передала місцева жителька. 

– Сусіди евакуювалися, але собаку залишили. Вона забрала їх собі. Окрім її родини, в будинку живуть ще дві, чиї домівки підтопило. І в кожної свої домашні улюбленці, тож справитися із такою кількістю тварин було важко. Ми залишили їм два мішки корму, а Бусінку з цуценятами забрали в Черкаси, – говорить Олена Молчанова.

Окрім собак і котів, волонтерки врятували від “великої води” ще й трьох курок. Кажуть: їх обіцяли передати на доживання у зоопарк.

“Частині з них ще потрібен час через сильний стрес”

Попри всю трагічність ситуації, під час мандрівки були й комічні моменти.

– Біля місцевості, яка була затоплена, час від часу вибігала собака. І всі такі: о, собака, її треба евакуювати. Виявилося, що в неї є господарка. Вона постійно вибігала, заспокоювала всіх і просила її не чіпати, – усміхається Олена.

Вже дорогою додому волонтерки також заїхали до військових. На одному з блокпостів вони підхопили в Черкаси собаку з цуценятами, на іншому – кошеня на прізвисько Персик.

Загалом рятувальна операція тривала дві доби. У черкаський “Друг” приїхала вже 31 тварина.

Протягом вихідних дві кішечки, четверо кошенят та одне цуценя вже знайшли нові родини в Черкасах. Решта хвостатих – все ще чекають на власників.

– Частині з них ще потрібен час через сильний стрес. Спочатку ми їх не чіпаємо, годуємо і даємо воду, щоб вони звикали до людей. Потім намагаємось дати їм себе понюхати, надіти повідок, вони огризаються. Але в один прекрасний день собака вийде з вольєра. Комусь на це треба тиждень, комусь кілька місяців, – говорить Олена.

Нині евакуйовані із Херсона тварини проходять адаптацію у притулку для тварин “Друг”

Як допомогти тваринам із Херсона?

Жанна має вдома двох котів, Олена – теж двох котів і одну собаку.

– Я взагалі собачниця і найбільша моя мрія – завести собаку ще з самого дитинства. Я як навчилася свічки на торті задувати, загадувала собаку. Але поки житлові умови цього не дозволяють, – говорить Жанна.

Олена натомість зазначає, що коли вперше прийшла у притулок – хотілося забрати додому кожну тварину.

– З часом з’являться імунітет. Розумієш, що контактуєш із ними щодня і вони тобі в душу залазять. І ти розумієш: як ти можеш взяти цю, а іншу не забрати. Це вічна дилема, – каже Олена.

Низка херсонських тварин усе ще шукають нову родину

Нещодавно організація “Друг” започаткувала у притулку акцію: кожен охочий може вигуляти тварину у вихідні. Волонтерка закликає черкащан брати в ній участь. І пояснює, чому це важливо.

– Коли запрошую друзів, дехто починає говорити, мовляв, не можу морально, тяжко, що собаки без господарів. Я вважаю, що це егоїзм. Ви повинні думати про те, що тим, що ви сюди приходите, ви їм трошки покращуєте життя. Я дотримуюся такої концепції: всіх забрати не можу, але свою любов можу подарувати, – додає Олена.

Водночас до того, щоб забрати тварину з притулку, вона просить ставитися відповідально. Насамперед – дослідити породу, проаналізувати власні звички. Це допоможе взяти саме ту тварину, яка буде підходити під ваш стиль життя.

– У цуценят складно зрозуміти характер, він може змінитися. Пам’ятайте, що їм потрібно приділяти більше часу, привчати до туалету. Натомість доросла вже має сформовані звички, – наголошує Олена.

Якщо ви готові взяти в родину собаку або котика із притулку – напишіть про це на сторінку Черкаського товариства захисту тварин “Друг” в інстаграмі. Волонтери познайомлять вас із тваринами і допоможуть знайти нового друга.

Собака, якій вдалося врятувати своє цуценя у воді. Під час евакуації вона тримала його в зубах

А ще можете підтримати тварин фінансово і пожертвувати кошти на їхнє лікування та корм. Ось реквізити:

  • Приватбанк: 5169 3600 0245 0272 (‌Рекункова Ю.О.)
  • PayPal: drug.cherkasy@gmail.com
  • ‌‌р/р UA053052990000026008011606959
  • Отримувач – БО ЧМТЗТ “Друг”
  • код ЄДРПОУ 35523628
  • Банка: https://send.monobank.ua/jar/2TW4YnJkPZ 

Єлєна Щепак


ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Неперебірливі ворожки: як у Черкасах роблять бізнес на рідних безвісти зниклих захисників (ВІДЕО)


Єдиний телеграм-канал новин у Черкасах, новинам якого можна довіряти. Підписуйся на “18000 | Шо там у Черкасах?”

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *