“Найбільш визначний проект Табурця – це безпечна Черкащина”, – голова області (ІНТЕРВ’Ю, ВІДЕО)

Мабуть, якби кілька років тому хтось сказав, що “18000” готуватиме інтерв’ю з главою області на фоні масових ударів по критичній інфраструктурі, звуків тривог, небезпеки вибухів, і, як наслідок, реальних прогнозів на зиму лишитися без світла, води і тепла, –  у це би мало хто повірив.

Проте, на жаль, це не сценарій антиутопії, а цілком реальна картина нашого сьогодення. Від того зовнішні фактори у вигляді ракетних і дронових ударів кілька разів переносять наше заздалегідь заплановане інтерв’ю з Ігорем Табурцем. Логічно, інформаційне поле максимально звужується, коли область постійно живе під ризиками.

Домовляючись про зустріч на четвер, ми жартуємо і говоримо про інтерв’ю при свічках. Адже саме на 20 жовтня влада просить жителів всієї країни мінімізувати витрати електроенергії.

Колись традиційні для таких зустрічей питання про будівництво, проблемні об’єкти й розвиток області відходять на другий план. Восьмий місяць повномасштабної війни, очікування найважчої зими у історії нашої країни, і ще багато всього із того, що колись могло здатися паралельним всесвітом – це всього лиш теми нашого інтерв’ю з керівництвом області.

Говоримо з Ігорем Табурцем про відключення світла, про ситуацію з укриттями, про російський слід в церковному житті, про повітряні тривоги, про мотивацію росіян бити по цивільних цілях – та про інші теми, які мають бути цікаві зараз кожному читачеві.

А ще, звісно, про політику. Бо якщо будівництво таки відходить на другий план, то вона– вічна. А тому без чварів та підкилимних інтриг – нікуди. Хоч якась стабільність.

“Ця маленька людина тупала ногами і кричала: зробіть їм боляче!”

 – Почнемо з того, що людям зараз болить найбільше: чого очікувати від дій ворога цієї осені та зими?

– Бачимо, що ворог не може досягти свого через великі наземні операції. Сьогодні ми маємо достатньо сильну армію, яка не дасть йому перемогти так. Тому очікуємо на продовження ракетно-бомбових ударів по критичній інфраструктурі повітряним шляхом. Налаштовуватися потрібно на такий формат діяльності терористів. Це ракети, дрони-камікадзе. Зараз робимо акцент на утримання інфраструктури у стані, щоб Черкащина могла функціонувати при таких діях ворога.

 – 10 жовтня – день, коли змінився характер війни. Тоді за день 600 мільйонів доларів вистріляв ворог. Очевидно, на ситуацію на фронті це не впливає. Тоді для чого це?

– «Ситуація» з Кримським мостом могла слугувати експресивній поведінці (йдеться про Путіна – ред.). Я уявляю, як ця маленька людина тупала ногами і кричала: “Зробіть, що завгодно, щоб їм було боляче!” Тут не грало роль, кому робити боляче: цивільним чи військовим. Тим не менш, так, стиль війни змінився. І зараз йдуть удари по енергетиці. На це і розраховуємо, очікуючи подальших ударів.

“При найгіршому варіанті світла може не бути кілька діб”

 – На сьогодні є певні рекомендації щодо економії електрики, але ж розуміємо, що те, що не має обов’язкового характеру – несильно працює. Тому можемо припустити, якщо далі будуть такі удари, то Черкащину чекають відключення світла. Які варіанти розвитку подій можливі, гірший і кращий, у такому випадку? Наскільки жителі області можуть залишитися без світла?

– Сьогодні керівництво держави пропрацьовує всі можливі сценарії, зважаючи на ситуацію в країні. Найбільш песимістичний варіант був розглянутий на днях. Це так званий «блекаут», коли йтиметься про повне відключення або 70% зупинку всіх електроенергогенерувальних станцій. Світла може не бути у кількох областях одночасно. Йдеться про неможливість відреагувати відразу і переключитися. При такому варіанті може не бути світла кілька діб.

Кілька днів тому були удари по Ладижинській, Бурштинській ТЕЦ. Маємо близько 40% ураження наших станцій. Ми починаємо відчувати це. “Укренерго” буде диктувати, в якому форматі діяти. Сьогодні (інтерв’ю записане 20 жовтня – ред.) – нам вистачатиме економії 5-7% від споживання. Бо потрібно послаблювати навантаження на мережі. Поки це працює – можемо обходитися без почасових і аварійних відключень.

Поки що ми “радимо” і “наполягаємо”. Поки без “наказуємо”. Наразі достатньо того, що ми звернулися і люди почали споживати менше.

 – Є реально така картина?

– Звичайно, стало менше. Це контролюється нашими енергетиками. Я особисто за цим слідкую. Ясно, коли ще потребуватимемо зменшення навантаження, тоді можуть бути аварійні відключення. Є план таких відключень від Обленерго. Тоді буде відключення мереж, так зване аварійне відключення. Також є погодинні відключення. Це коли ми знаємо, що від 18.00 і до 23.00 будуть відключені певні міста, села, організації.

Таким чином у нас є кілька варіантів, як реагувати на ці всі речі. Також ми звернулися до міжнародних партнерів. Маємо підтримку по електрогенераторах, які допоможуть забезпечити об’єкти соціальної сфери, формуємо пункти обігріву.

 – Останнє питання безпосередньо щодо війни. Скільки цивільних постраждали на Черкащині із початку повномасштабного вторгнення?

– Найбільш постраждалі райони – це Уманський та Черкаський. На сьогодні загинули 3 особи, поранених – 8. Усі травмовані вже в доброму стані. Дай, Боже, щоб не було більших наслідків для населення.

Також нещодавно відбулися руйнування в Черкаському районі. Там близько 40 господарств постраждали. Ми відразу туди прибули з усіма потрібними службами, оцінили масштаби. Далі оцінку проводять експертні групи, встановлюють завдану шкоду. Той об’єкт, який постраждав найбільше, ми практично відновили. Ця сім’я зможе зимувати не в руїнах. Кожен таких об’єкт ми будемо тримати на контролі, щоб громада відчувала підтримку влади.

“Маю додаткові джерела інформації, що важливі для інформування черкаської безпеки”

 – Чи є в шухляді в Табурця калій йодид?

– Мені вік дозволяє його не мати.

 – Чи закуповують громади на Черкащині калій йодид?

– Це питання на контролі на рівні держави. МОЗ займається централізованим постачанням цих засобів. Черкащина має близько 500 тисяч доз калій йодиду. Це понад 80% від потреби. У цьому компоненті ми готові до екстремальної ситуації. Ми повідомимо, які медичні заклади будуть цілеспрямовано призначені, щоб там можна було отримати зазначені медикаменти за потреби.

 – Зараз під час тривоги ви стали повідомляти у телеграмі “висока вірогідність удару”. Як це працює? Звідки беруться дані?

– У нас гарні стосунки з військовими, з розвідниками. Маю додаткові джерела інформації, що важливі для черкаської безпеки. Тому ми конкретизуємо інформацію для громадян, щоб вони розуміли, що є очевидна загроза. Також додатково інформуємо об’єкти критичної інфраструктури, які можуть бути вражені.

“Будуватимемо сховища і укриття у форматі зупинок транспорту. Кожен громадянин має розуміти, куди йому бігти”

 – Тема укриттів. Тривалий час інформація щодо укриттів в Черкасах була закрита. Хоча у Львові, Києві, Дніпрі – вона відкрита. У міськраді казали, що це ОВА заборонила публікувати адреси. Чи це правда? Чия ініціатива показати адреси, які з’явилися минулого тижня?

– Сьогодні ми маємо необхідність інформування, де розташовані укриття. Я лишаюся прихильником відзначати ці пункти безпосередньо на місцях: таблички, вказівники тощо. Бо це краще ніж онлайн-карта, бабуся її не побачить.

Ми оновилися, провели обстеження, які укриття готові до використання (адреси – ТУТ – ред.). Ця вся інформація є на сайті ОДА. Фаза війни перейшла в ракетні обстріли. Тому сьогодні важливо, щоб кожен громадянин міг розуміти, куди йому бігти, де ховатися, що робити.

На жаль, система укриттів в місті така, що не дозволяє протягом 5-10 хвилини переміщатися у сховище. Ми будемо працювати над тим, щоб покращити ситуацію.

 – У Черкасах на 400 тисяч – готові 7 укриттів. Очевидно, цього мало. Чи буде проводитися далі робота в цьому напрямку?

– Ми проводимо ревізію укриттів, які перебували в різних формах власності. Перевіряємо будівлі, організації, підприємства. Маємо повну картину, що відбувається. Вважаю, що слід будувати сховища і укриття у форматі зупинок транспорту і у форматі невеликих будівель у тих місцях, де відсутні укриття. Це питання будемо розглядати найближчим часом.

Для розуміння: усі захисні споруди, які позначені на нашій інтерактивній мапі, можна використовувати як найпростіші укриття під час повітряної тривоги, незалежно від формулювання у відомостях про перевірку (готові, обмежено готові, не готові). Це формулювання стосується відповідності для використання за призначенням (від зброї масового ураження та хімічної зброї).

Навіть «не готова захисна споруда» за своїми будівельними властивостями міцніша за будь-яке готове найпростіше укриття.

 – Хто фінансуватиме будівництво таких укриттів? Чи це поки лише плани?

– Сьогодні ми визначаємо райони, які мають бути посилені. Потім будемо ухвалювати рішення і щодо конструкцій, і щодо фінансування.

 – Якщо люди прийшли в укриття, і їх не пустили. Що їм робити?

– Якщо когось десь не пускатимуть, ситуацію будемо брати на контроль. Укриття треба приводити до правильного режиму роботи.

Після того, як я дізнався про ці події (йдеться про ситуацію з укриттями в Черкасах, зокрема, про дзвінок редакції 18000 в службу 1505 – ред.), у мене була окрема зустріч з керівництвом міста. І ми знайшли порозуміння, що вони будуть бігти попереду, щоб виконувати ці завдання.

“Під рясами московського патріархату подекуди ховаються фсб-шні мухи”

 – Яка вірогідність впровадження маскового режиму на Черкащині? У цілому, яка зараз ситуація з ковідом в області?

– Ми слідкуємо за ситуацією в країні і аналізуємо те, що є в області. У жовтні провели засідання комісії ТЕБ та НС і зробили висновок, що відбувається певне загострення. За останній тиждень померло 9 людей на Черкащині. Не скажу, що це показник, який перевищує поріг. Але статистика говорить про те, що треба загострити увагу.

Ми посилили дотримання маскового режиму у закладах загального користування. На сьогодні завантаженість системи охорони здоров’я ковідними пацієнтами достатньо невелика. Є понад 2200 ліжок для хворих на ковід у 17 закладах по області. Зайнято десь 16%.

Крім того, працює система вакцинації. Маємо в наявності 2 модифікації вакцини. Я сам вакцинувався місяць тому. І рекомендую бустерну дозу всім робити.

– Тобто на сьогодні про повномасштабний масковий режим не йдеться?

– Так.

 – Ваше ставлення до церковного питання в області?

– В Україні церква має бути українською. Церква має існувати для народу, а не навпаки. Звісно, під рясами московського патріархату подекуди ховаються фсб-шні мухи, які намагаються вплинути на прихожан.

На початку вторгнення я пропрацьовував сфери, на які ми маємо відразу вплинути, щоб утримати ситуацію в області під контролем. Це зокрема і церква. Я зустрівся з усіма керівниками конфесій, які є на Черкащині.

Ми маємо апелювати до фактів. От нещодавно був факт у Вінниці. Не скажу, що там кардинальні речі якісь відбувалися. Але в нього була відповідна література, яка свідчила, що є елементи впливу на свідомість наших громадян.

У нас всі факти перевірялися СБУ. Була проведена робота, щоб їх виявити. На сьогодні в області ситуація в «церковній» сфері стабільна.

– Чи є в планах змінювати комендантський час в області?

– На сьогодні є звернення від комерційних структур. Але для мене принципово – безпекова ситуація. Тому необхідності, щоб змінити тривалість комендантської години, – немає.

«Не дивлюся, хто у які партії належав. Головне: ділові якості і готовність працювати для Черкащини»

 – Ротація заступників. Деякі кадри і ковід «пережили», і війну зустріли тут. Чим зумовлена їх глобальна заміна саме зараз?

– У нас було 6 заступників. Такої кількості на сьогодні не треба. Зараз є 5. Кадрові питання – це вічний процес. Хтось бачить себе в іншій сфері, змінює роботу. Морально-психологічне навантаження витримують теж не всі. Тому всі рішення ухвалені без впливів. Команда заступників, яка є, готова працювати 24 на 7. Сподіваюсь, це принесе позитив для діяльності ОВА.

 – Як здійснювався підбір кандидатур? Наприклад, Турченяк – представник старої школи НФ і БПП. Плюс Шамрай, який балотувався від ПР. Оці дві кандидатури вони сильніші за тих, хто покинули посади? Чому саме ці люди?

– Управління – це командна робота. Є сильна команда, яка справлятиметься з проблемами. У мене принципова позиція: не дивлюся, хто у які партії належав, хто з ким фотографувався. Якщо, звісно, вони не заборонені в Україні. Головне: ділові якості і готовність працювати для Черкащини.

 – Турченяк займатиметься екологією. У нього достатньо компетенції для цього?

– Він буде відповідати за регіональний розвиток, за економічні процеси, за екологію, за сільське господарство. Заступник, який курує ці напрямки, має бути потужним адміністратором. Принципово, щоб людина могла організувати роботу.

 – Уточнюю: є сподівання, що компетенцій у цієї людини достатньо для такої адміністративно-менеджерської роботи?

– Звичайно.

“Будь-які інсинуації і неправдива інформація – для мене як для офіцера виглядають дико і непристойно”

 – Голова адміністрації навіть і військової – це політична посада. Які ваші враження від перебування у політичних процесах? Запитую, бо свого часу Скічко нам казав, що “розчарувався з першого дня”.

– Я прихильник професійного підходу до справи. Адміністрація зобов’язана забезпечувати функціонування області за всіма сферами. У наших обов’язках не прописані речі, які стосуються політичних моментів. Державна служба має бути незаангажована.

Що стосується мене. Я апелюю до професійного підходу і результатів роботи. Сьогодні посада повинна суміщати військову і цивільну складову. Я не впевнений, що знайдеться місце політичний складовій, від якої менше всього залежить перемога нашої держави. Ми маємо бути згуртовані. Ми маємо нести відповідальність перед спільнотою. І мені за це червоніти не доведеться. Для мене не стоїть питання у політичних процесах. Для мене важлива комунікація з усіма гілками влади, з усіма політичними партіями.

 – Розумію, про що ви. Але це наче щось із ідеального світу. Насправді ж у мене інше враження. На початку війни – політика відійшла на другий план. Але після того, як ЗСУ вибили ворога з-під Києва, і фронт змістився, всі політичні процеси повернулися. Всі знову почали займатися тим, що ми називаємо “політикою”.

Наприклад, я говорю про стосунки двох нардепів і голови ОВА, які зараз виступають із відкритою критикою щодо вас у соцмережах. Зокрема, щодо Яценка є судовий позов. Яка причина цього конфлікту і чи є діалог?

– Я жодного разу з цією людиною не зустрічався. Для мене принципово, щоб кожен відповідав і за свої слова, і за свої вчинки. Будь-які інсинуації і неправдива інформація – для мене як для офіцера виглядають дико і непристойно. У законодавчому полі врегульовуємо ці процеси. Суд перенесли на 08.12.

 – Яка природа таких взаємин? Де пробігла чорна кішка між Яценком і Табурцем (18000 писав про це ТУТ – ред.)?

– Ця кішка, мабуть, пробігла з боку пана депутата.

Я часто працюю на Уманщині. Цей район найбільше постраждав від ворожих обстрілів, потребує особливої уваги з погляду безпекових питань. Із паном Яценком не перетинався там жодного разу. Але багато господарських питань довелось врегулювати. Просто хтось не врахував, що триває війна.

 – У атаку на вас пішов також Войцехівський. У політичних колах давно була інформація про його незадоволення. Вона стосувалася двох речей: по-перше, ви нібито хотіли замінити голову Золотоніської РДА, по-друге, щодо керівника Іркліївського риборозплідника. З часом у фейсбуці розпочалася негативна риторика щодо вас. Розкажіть про це.

– Ви своїм питанням дискредитуєте нашого нардепа. Бо виходить, що нардеп користується своїм становищем, щоб вирішувати кадрові та інші питання.

Насправді в мене немає з ним конфлікту. Ми мали звернення від народного депутата. Щоправда, отримали листа без підпису. Я сприйняв це як помилковий захід або провокаційний. Я готовий до конструктивного діалогу. Закликав і закликаю врегулювати всі конфлікти через прямий діалог. Коли питання йде через Фейсбук – гіршого варіанту вирішення проблеми немає.

 – Це залежить від мети. Можливо, немає мети вирішення.

– Можливо. Це проглядається, коли люди уникають прямого питання. Я виконую функції тут на місці. А комусь зручніше спілкуватися через Фейсбук і ходити по владних кабінетах, добиваючись інших цілей. У кожного свої методи.

 – Як стосунки зі Скічком? Чи залишається він радником?

– Так, він є моїм радником. Далі займається волонтерською діяльністю. Ми спілкуємося. Є пряма комунікація.

“Я людина військова. Є рішення призначити на посаду і нести цей тягар – ми будемо його нести”

 – Наскільки впевнено ви себе почуваєте на посаді?

– У мене посада президентської вертикалі. Я – людина військова. Глава держави оцінює мою роботу. Вважаю, що під час війни говорити про різкі кадрові зміни недоцільно.

 – Поясню питання , Черкащина – має певні традиції. Після Ткаченка тут змінилися уже 5 голів області (для історії: наш матеріал про Вельбівця і Ткаченка – ТУТ, Шевченка і Боднара – ТУТ, про Сергійчука і Скічка – ТУТ)

– Так, ми перевершуємо всі області. Від початку мені сказали: тут непроста область. Я кажу: “ми ж всі черкащани, всі ми розуміємо і знаємо один одного”. Але щось таке тут, мабуть, є.

 – Цікаво, ця ваша фраза, що вам говорили, що непроста область. У нас із кожним головою області було інтерв’ю. І кожен голова таке казав.

– Холодноярський дух (сміється).

 – У кожного голови області було якесь питання ключове, яке з ним асоціювали. Чи є на сьогодні проект, з яким асоціюватимуть Табурця?

– Найбільш визначний проект Табурця – це безпечна Черкащина. Зміна девізу “Місце сили” на “Місце сильних” – це той формат, який має бути на Черкащині.

Все будівництво з урахуванням війни призупинене. Ми можемо дозволити собі продовжити проектні питання щодо онкологічного центру, кардіоцентру, довести до кінця певні речі по лікарнях. Але ми не можемо дозволити великі проекти.

Передбачалося, що 2022-й буде роком освітянських та медичних проектів. Сьогодні всі кошти, які надходять, намагаємося спрямувати на безпекові процеси або на освітньо-лікувальні.

 – Які уміння розвідника знадобилися на посаді у ОВА?

– Знаходити джерела доступу до інформації і використовувати інформацію для аналізу ситуації і прогнозування її розвитку. З точки зору критичних напрямів безпеки – це важливо під час війни.

 – Як ви проводите вільний час? Чи є хобі?

– Я люблю більярд. Це хобі ще з училища. Інші види дозвілля, типу полювання і рибальства, – відкладені в бік. До них повернусь після перемоги України.

Говорив Сергій Макаренко

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *