Родина посадовця із Лисянки змогла збагатитися на сільській землі біля Черкас (розслідування)

Розслідування "18000" про Віталія Олійника, Руськополянську землю біля Черкас

У 2008 році жителі Лисянки отримали безкоштовно землю під Черкасами, на території Руськополянської громади, аби вирощувати тут нібито кукурудзу чи пшеницю. За роки жодної з цих рослин не посадили. Водночас тут може вирости житловий комплекс. Будуватиме його також жителька Лисянки.

Це чергове розслідування “18000” про історію збагачення родини високопосадовця з Черкащини.

Ціни на квартири – черкаські, а зусилля – руськополянські

Наприкінці червня 2019 року до Руськополянської ОТГ приїхав гість, якого запросили на громадські слухання. Вони відбулися в актовій залі школи у селі Геронимівка. Чоловік презентував концепцію змін до генерального плану місцевої громади. Відповідно до них, ділянку площею у майже 18 гектарів пропонували перевести із земель сільськогосподарського призначення у землі багатоповерхової житлової забудови. Ці 18 гектарів – невелика частина спірних 600 гектарів земель, які з часом можуть увійти до складу Черкас.

Судячи із фотографій з того заходу, серед присутніх – кілька десятків людей. Здебільшого пенсіонери. Саме вони вирішували, чи дозволити підприємцю забудувати 18 гектарів землі багатоповерхівками. Відповідно до протоколу тих засідань, їх цікавило одне: чи зміняться доходи місцевої громади у разі зміни цільового призначення ділянки. І зовсім не цікавило, в які школи та дитячі садочки ходитимуть діти, які житимуть у цих квартирах, до яких теплових чи водомереж ці квартири підключатимуть.

Поле Руськополянської громади біля Черкас

Поле біля Черкас

Справді, поле, де можуть вирости нові забудови, – за кілька десятків метрів від шкіл і дитячих садочків, але є нюанс – це вже Черкаси і, відповідно, інфраструктура Черкас. Здавалось б, що саме жителям міста і його депутатам вирішувати, що на цьому місці будувати.

– У селах розробити містобудівну документацію, затвердити незалежності від законності/незаконності – дуже просто. Наприклад, там генплани навіть не підлягають експертизі. Тобто з точки зору грошей – це небо і земля. В селі це дуже дешево, просто маленька кількість місцевих депутатів, – коментує експерт з питань містобудування Георгій Могильний. 

Тобто, щоб у майбутньому збудувати та продавати квартири практично в Черкасах, можна отримати дозвіл депутатів сільської ради і жителів сусідньої громади. Ціни на квартири – черкаські, а зусилля – руськополянські.

Отримати землю за безцінь, а потім продати її за мільйони доларів

Усе це поле перейшло у приватну власність ще в 2008 році. Тоді його окремими частинами віддали для ведення нібито сільського господарства десятку фізичних осіб. “18000” спробував поспілкуватися з людьми, які стали першими власниками цієї землі. Але ні Наталія Яндрюк, ні Валентина Коруновець вже не є власницями землі і не знають, кому вона належить нині.

– Приватизація швидше всього відбувалась за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, оскільки норма безоплатної передачі “до двох гектарів” дозволяла якомога більшу частину земель оформити на одного громадянина і потім вже ці земельні ділянки переоформлювали зацікавлені особи й об’єднували їх, – пояснює експерт-землевпорядник Андрій Шахов. – Право на приватизацію мають усі громадяни України, але ми розуміємо, що деякі особи мали певні переваги.

Нам не вдалося ідентифікувати все коло тих, хто отримував безоплатно землю на цьому полі у 2008 році. Проте всі, з ким нам вдалося поспілкуватися, живуть у Лисянці. Це приблизно 150 кілометрів від Черкас. А також з Лисянки Наталія Олійник, яка і стала власницею всього цього поля, викупивши у своїх земляків цю землю невдовзі після того, як її безкоштовно віддала держава.

Земельні ділянки біля Черкас

Коли офіційно все поле опинилося у власності Олійник, вона у 2018 році поділила його на три ділянки: понад 10 гектарів, майже 5 та близько одного. Скільки можуть коштувати такі ділянки достеменно невідомо, але власниця минулого року намагалася продати більшу частину цієї землі за понад 160 млн гривень.

– Зараз паїв дуже багато, ціна такої землі сільськогосподарського призначення десь 2-3 тисячі доларів за гектар. Але якщо це житлова забудова, то ціна одразу взлітає у стратосферу. Наскільки я знаю, ось тут поруч, коли будували таунхауси, землю купували по тисячі доларів за сотку, – розповів рієлтор Олександр Задніпряний.

Отже, ринкова вартість цієї землі може становити кілька мільйонів доларів. Утім якби це поле залишалось полем, де вирощували пшеницю чи кукурудзу, її ціна була б – лише кілька десятків тисяч доларів. Такою дорогою її робить можливість легально будувати на цьому місці багатоповерхівки. Скачок ціни – завдяки рішенню громади та депутатів. А громада не отримала майже нічого.

У 2022 році, після судової тяганини, власниця ділянки Наталія Олійник сплатила до бюджету менше 2 млн гривень компенсації втрат. Тобто: отримуєш землю сільгосппризначення фактично за безцінь і після рішення депутатів продаєш її за мільйони доларів. Це як річний бюджет Руськополянської ОТГ. А сама ОТГ отримує від цього всього 2 млн гривень і то після судових суперечок.

Також читайте: Скільки заробить кооператив брата мера Черкас із квартир, побудованих на безоплатно отриманій землі.

Подружжя Олійників із Лисянки

Організацією аукціону з продажу цієї ділянки минулого року займався Володимир Місько. Його номер телефону у багатьох користувачів сервісу “Гетконтакт” підписаний як Володимир Олійника або ж Володимир помічник Олійника, Вова від Олійника і тому подібне.

Віталій Олійник – депутат, голова Уманської районної ради, обраний за списком партії “Європейська солідарність”. До обрання на посаду, судячи із біографічної довідки, оприлюдненої на сайті “Чесно”, він працював у товаристві, директором якого нині є вже згаданий вище Володимир Місько.

У декларації Олійника і бачимо, що його дружина – Наталія Дмитрівна Олійник. Вона також із Лисянки. Перевіряємо, чи все таки вона є власницею коштовної нерухомості біля Черкас.

Свої декларації Віталій Олійник подає з 2015 року і вже тоді його дружина, судячи з нашого припущення, володіла землею поблизу Черкас. Але ані у тій декларації, ані у всіх наступних немає згадок про будь-які земельні ресурси поблизу обласного центру. Також немає інформації про сплату 2 млн гривень до бюджету Руськополянської ОТГ у 2022 році, як і будь-яких сімейних заощаджень, які б дозволяли ці гроші сплатити.

Однак, порівнявши світлину з громадських слухань у Геронимівці 2019 року, де нібито власник землі презентував проєкт, із фотографіями чиновника та депутата Віталій Олійника, сумніви зникають. Це справді він, а його дружина є власницею коштовного активу ціною у сотні тисяч доларів. Крім того, у протоколі тих слухань власника землі називають Олійник В.В.

Віталій Олійник на зборах у Геронимісці Руськополянської ОТГ

Громадські слухання в Геронимівці

Віталій – родом із все тієї ж Лисянки, бере участь у різних виборах від різних політичних сил та за їхніми результатами обіймає посади. У 2014 році, за інформацією ЗМІ, він намагався обратися до Верховної Ради за списком партії “Батьківщина”, яку на той момент очолював в області теж лисянчанин, міський голова Черкас Анатолій Бондаренко. Втім – безрезультатно. Проте вже у 2015 році за підписом тодішнього президента Петра Порошенка Олійника призначають очільником Уманської районної державної адміністрації.

Усе, що можна знайти у деклараціях чиновника, починаючи з 2016 року, це згадка про невідому йому ділянку, яка належить його дружині, але про яку вона інформацію йому не надала.

– Згідно з Державним реєстром прав на нерухоме майно, якщо у власності декларанта чи члена його сім’ї, наприклад, дружини, перебуває певне майно: земельне ділянка, машина, квартира, то, відповідно, є обов’язок зазначати і декларувати його. Якщо особа цього не робить, то законодавство передбачає недостовірні відомості в декларації, за це передбачена, як і дисциплінарна, адміністративна, так може бути і кримінальна відповідальність. Різниця – у вартості того майна, яку особа не зазначила, – пояснює голова ГО “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик.

У коментарі журналісту “18000” Віталій Олійник підтвердив, що був на громадський слуханнях у Геронимівці, де його представляли як власника ділянок, і він знає, що на них будуватимуть.

– Обізнаний. Є проєкт, є об’єкт, над яким працювали 9 років, потужно, належно. Ці ділянки відображені як земельна територія, але інший член родини не мав бажання розкладати всю інформацію, – каже високопосадовець.

Артур Чемирис розслідування 18000 Черкаси

Як ця ділянка опинилася у приватній власності Наталії Олійник, її чоловік Віталій Олійник пам’ятає, проте ділитися з медіа згадками не захотів.

– Я все пам’ятаю, ця інформація є у мені і вона буде у мені за моє життя. Розумієте? Навіщо це все? Тут буде будуватися прекрасний житловий комплекс, прекрасний, – коментує Олійник і додає, що Наталія вже 10 років живе в Європі, де має бізнес, але доходи від якого нібито не повинна декларувати в Україні.


Отже, 18 гектарів землі сільськогосподарського призначення біля Черкас за оцінкою експертів могли коштувати декілька десятків тисяч доларів. Втім після того, як депутати Руськополянського ОТГ затвердили зміни до генерального плану, дозволивши тут з часом збудувати багатоквартирні будинку, вартість землі виросла у декілька десятків разів. Вже може йтися про 2 мільйони доларів.

Оцініть різницю та ціну рішення, за яке віддали голоси депутати громади, а сама громада взамін отримала що? Менше 2 млн гривень, навіть менше 10 % того, що може отримати власник цієї ділянки і ті, хто йому допомагав всі ці роки.

Сподіваємося, що після цього матеріалу чиновнику вже не буде сенсу приховувати від громадськості частину своїх активів та їхню ціну і ми побачимо це у декларації. А правоохоронці перевірять легальність всієї цієї бізнесово-політичної операції тривалістю у понад 10 років і те, звідки все-таки гроші на такий проєкт.

До того ж, здається, НАЗК вже не в перше звертати увагу на Віталія Олійника. У 2023 році його вже судили за порушення у деклараціях – втім інші, ці ж поки, схоже, не виявили.

Дивіться відеорозслідування повністю:

Також читайте: Бізнес на диму і в диму. Як заробляють на кальянному ринку в Україні? 

Подобаються наші розслідування? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини