Одностайний Зеленський, регресивний Порошенко, стабільна Тимошенко: як голосували черкащани в першому турі?

Результати першого туру всеукраїнського плебісциту на Черкащині чітко вказують на низку автентичних для цього регіону тенденцій і закономірностей. Черкащини одностайні у своєму виборі, виборці в регіоні максимально лояльні до «своїх», вони все так же люблять Юлію Тимошенко, але без позитивної динаміки, і вже значно менше люблять Олега Ляшка. На Черкащині стабільно не підтримують «проросійських кандидатів» і не пробачають помилок тим, кому свого часу давали шанс.

Ми проаналізували результати підрахунку голосів, які оприлюднив Центрвиборчком.

Загалом ситуація на Черкащині у всіх позиціях, крім лідера, відрізняється від загальноукраїнської, але не випадає з певних центральноукраїнських тенденцій. Це ще раз доводить строкатість симпатій громадян у різних регіонах країни.

2 квітня після 14-ї години ЦВК нарешті обрахувала всі протоколи, що прибули із черкаських дільниць. Сенсацій, як і очікувалось, інформація Центрвиборчкому не додала. Черкаська область стала однієї з 19 регіонів, де найбільший відсоток голосів здобув шоумен і по сумісництву «слуга народу» Володимир Зеленський.

Джерело: Українська правда

Одностайна Черкащина і Зеленський

Черкаська область не випадає із контексту загальних тенденцій Центральної України. На Сході за Володимира голосували більш яро, а на Заході виборці виявилися більш байдужими до цього кандидата. У Центрі ж ситуація максимально близька до загальнонаціональної. Так само, як у Полтавській, Кіровоградській та Київській областях, на Черкащині показники Зеленського перевалили за 30% і з солідним відривом лишили позаду більш досвідчених у політиці конкурентів.

Із 615 тисяч виборців, що взяли участь у голосуванні, більше 184 тисяч проголосували за Зеленського, тобто 30,6%. Це співмірно із загальними результатами, які дає ЦВК – 30,22%. Для порівняння: на Полтавщині, що територіально ближча до «рідного» Зеленському Сходу, його підтримали 35,6% виборців, натомість на Вінниччині, що тяготіє до Заходу, 23,37%, на Кіровоградщині – 34,52%, на Київщині, так само, як і в нас, ситуація максимально близька до всеукраїнської – 30,76%.

На Черкащині Володимир виграв на кожному із семи окремих округів, на трьох із них здобувши 30+ відсотків. Зокрема, найбільше, по 28 тисяч голосів він отримав на округах №194 у Черкасах та №198 (охоплює Смілянський, Кам’янський та Черкаський райони).

Таким чином своїм результатом у першому турі Зеленський продовжив, як мінімум, дві виборчі тенденції, що укоренилися на Черкащині.

По-перше, він став четвертим поспіль кандидатом, який виграв у області на всіх округах. У 2014 році такий фокус провернув Петро Порошенко, якого в області підтримали солідні 54,61% виборців. У 2010-му – Юлія Тимошенко виграла на всіх округах, здобувши потужні 41,21% голосів. У 2004 році Віктор Ющенко в першому турі взяв тут 57,74 %. У кожному із зазначених випадків кандидати переконливо обходили своїх конкурентів. Отже, у цьому тисячолітті черкащани голосують вкрай одностайно.

По-друге, вчетверте поспіль на Черкащині виборець значно більше симпатизує «новому» кандидату, як мінімум, не діючому керівнику країни. Зрозуміло, у 2014-му ситуація була специфічна, та все ж Порошенко був відносно «новим» обличчям, у порівнянні з Тимошенко та Ляшком. У 2010 році на Черкащині так само палко підтримали Юлію Тимошенко, яка була противагою для Віктора Януковича. До речі, Януковича тут не підтримали і у 2004, зробивши свій вибір на користь Віктора Ющенка.

скрін-шот із порталу elections.decoder

Ворожа Черкащина і Порошенко

Якщо із Зеленським все досить ясно, то із Порошенком ситуація на Черкащині різниться від загальнонаціональної. У нас Петро Олексійович взяв 12,2%, фінішувавши лише третім. За чинного президента проголосувало 75 тисяч виборців. Таким чином, порівняно із виборами 5-річної давнини, рейтинг Порошенка тут обвалився більш ніж у чотири рази.

Найбільше за Порошенка голосували безпосередньо в Черкасах. На 194-му, так би мовити, міському окрузі він взяв більше 13 тисяч голосів і фінішував другим. Ще на чотирьох округах він став третім, а на ТВО №200 та 196 і взагалі четвертим.

Більше того, на Черкащині Порошенко виграв лише на 16 дільницях із більше ніж тисячі ДВК по області. Слогани Петра Олексійовича найбільше припали до душі селам Криві Коліна (38,6% голосів), Вільшанка (30,7%), Марійка (31,2%), Писарівка (31,9%) і Чеснівка (35,1%).

Якщо співставляти отримані результати із візитами кандидата Порошенка, то тут для нього вимальовується не дуже втішна картина. За передвиборчий час поки що чинний гарант, окрім Черкас, відвідав Чорнобай, Золотоношу та Канів, які розташовані в межах одного виборчого округу №197. Рівень підтримки для Порошенка склав тут всього лиш 11,8%, плюс жодної перемоги в межах дільниць.

Порошенко з “Томос-туром” в Черкасах 18 січня

Щодо всеукраїнських показників, то близькі результати Порошенко має в Полтавській та Кіровоградській областях. Натомість значно кращі – у Київській та у Вінницькій. Загальнонаціональний показник Порошенка (15,95%), так само, як і його загальнонаціональна позиція, суттєво відрізняються від результатів, що дала Черкащина.

Загалом це не має бути сюрпризом для близьких до політики людей. Окрім певних регіональних тенденцій, які ми вказували в попередньому підрозділі матеріалу, варто говорити про загальний настрій області. У міжвиборчий період неодноразово йшлося про те, що Черкащина не є базовим регіоном для Порошенка. Залучення VIP-союзника у вигляді мільярдера Косюка, животворящий Томос чи гучні заяви про значимість черкаського краю не особливо допомогли рейтингам Петра Олексійовича в області.

Під час зміни губернатора партія влади зіткнулася з колосальним кадровим голодом. Знаючи про невтішний рейтинг Порошенка, місцеві еліти відмовилися ризикувати і грузити на власні плечі сумнівні виборчі перспективи гаранта. Детально цю ситуацію ми розписували у окремому матеріалі, який можна прочитати ТУТ, тож не будемо докладно зупинятися на цих нюансах. Лише констатуємо, безумовно, перед Олександром Вельбівцем ставилася конкретна вимога у відсотках щодо забезпечення результату, і ця вимога провалена. Щодо релігійного аспекту, то, як виявилося, думки черкаського духівництва, та і людей віруючих – це не площа перед філармонією, і їх так просто не почистиш. Від митрополита Софронія, найвпливовішої людини у цій сфері на Черкащині, публічна підтримка Порошенку так і не прозвучала. Додамо сюди слабку Черкаську міську організацію БПП (так-так, ми пам’ятаємо, що вони не суб’єкт виборчого процесу) і невтішну позицію фракції «Солідарності» в міськраді, яка вже давно за бортом більшості.

Отже, на виході маємо прогнозоване фіаско Порошенка в Черкаській області. Жителі Середньої Наддніпрянщини – люди емоційні й кордоцентричні, тож тут від любові до ненависті один крок і мінус кілька десятків відсотків народної підтримки.

Стабільна Черкащина і Тимошенко

У Черкаській області Тимошенко підтримали 102 тисячі виборців, що становить 16,7%. Із такими показниками Юлія Володимирівна посіла почесне друге місце. І все б нічого, але є кілька але.

По-перше, другі вибори поспіль Тимошенко на Черкащині – лише друга. У 2014 вона пропустила вперед Порошенка, цього разу – Зеленського. Навіть позитивна динаміка підтримки (5 років тому було 14%) виглядає слабкою втіхою для пані Юлії в контексті всеукраїнської ситуації.

По-друге, слабкий результат по обласному центрі. У Черкасах міським головою є її однопартієць Анатолій Бондаренко. Викривальне розслідування Бондаренка і його команди в переддень тиші, а також його «господарська» діяльність не особливо допомогли рейтингу пані Юлії. По 194-му окрузі Тимошенко лише четверта.

Результати на черкаському міському окрузі №194

Загалом по області найбільше Юлію Володимирівну підтримали на ТВО №199, який охоплює Жашківський, Маньківський, Звенигородський райони. Тут за неї проголосували 19 тисяч виборців. Щодо дільниць, то традиційно Тимошенко добре підтримували в селах. Наприклад, Юлія Володимирівна отримала більше 40% голосів на дільницях у селах Соколівка, Петрівка-Попівка, Лисича Балка, Коврай Другий, майже 40% у селах Лукашівка, Мельники, Шабельники тощо.

Черкащанам Тимошенко настільки близька, що навіть Юрій Тимошенко тут взяв більше 4 тисяч голосів і отримав 0,66% підтримки, завдяки чому втрапив у десятку лідерів.

За результатами виборів по країні Тимошенко має 13,39%, що суттєво нижче за показники черкаського регіону. Цікаво, що близькі до Черкащини результати Тимошенко демонструє у всіх сусідніх областях: Полтавській, Київській, Вінницькій та Кіровоградській вона має 16-18%.

Юлія Володимирівна “втрачає” Центральну Україну і має задуматись. Хоч і має розгалужену структуру, відомих людей, але результат не покращується. Цього разу на вибори прийшов її ядерний електорат, але більше ніхто. З’явився абсолютно новий несистемний кандидат, який забрав голоси і у Ляшка, і в Юлі – Зеленський, – коментує голова обласного осередку Комітету виборців України Максим Михлик.

Дільниці, де найбільше голосів здобула Ю. Тимошенко

Рідна Черкащина і Смешко

Ігор Смешко без перебільшення став головною сенсацією на рідній для нього Черкащині. Прекрасні результати в центральних областях країни дозволили йому увійти в шістку найпопулярніших кандидатів.

У області, звідки він родом (Смешко народився в Христинівці), кандидата підтримали 66 164 виборців, а це, до речі, лише на 9 тисяч менше, ніж проголосувало за чинного Президента. Отримавши тут 10,75% підтримки, Смешко залишив позаду ще одного уродженця Черкащини Гриценка та «черкащиноорієнтованого» радикала Олега Ляшка.

Рідкийсний приклад політичної реклами І. Смешка в черкаських газетах. Агітація маркована

Найбільше підтримки Смешко отримав у рідному 200-му окрузі, де за нього проголосували більше 15 тисяч виборців. Зокрема, в самій Христинівці колишній силовик отримав близько 30% голосів виборців. На інших округах цифри у Смешка трохи скромніші, але все одно більш ніж солідні. Наприклад, майже 12 тисяч проголосували за нього в обласному центрі. Такі показники дозволили екс-СБУшнику посісти четверту сходинку на Черкащині.

Загалом саме в Черкаській області Ігор Смешко має найкращі результати по відсотках зі всіх областей. Близько 9% голосів він отримав у Вінницькій, Житомирській та Київській областях. Щодо кількості голосів, то найбільше його підтримали також в Центрі: у Київській (86 тисяч), Вінницькій (майже 72 тисячі) та Черкаській областях.

Загальнонаціональні результати Смешка різняться від черкаських: по країні він став шостим, отримавши трохи більше 6% голосів.

Високі результати Смешка змушують трохи покопатися у виборчій історії та родоводі кандидатів в Президенти. Він увійшов в трійку найуспішніших кандидатів у Президенти з Черкащини: кращі результати демонстрували лише В’ячеслав Чорновіл (1991 рік) та Анатолій Гриценко (2019 роки). Водночас Смешко лишив далеко позаду інших черкащан, що значно менш успішно балотувалися на президентський пост, зокрема, Юрія Збітнєва, Юрія Кармазіна та Миколу Маломужа. Також Смешко перевершив Гриценка зразка 2014 року.

Результати по 200-му окрузі

Підсумовуючи, зазначимо, що вражаючих результатів на Черкащині Ігор Смешко досягнув, доклавши мінімум видимих зусиль. За час кампанії він лише одного разу приїхав в область, відвідавши Христинівку та Умань, у найпопулярніших газетах мінімум політичної реклами від нього (при цьому вона ще й маркована), окрім того, партія «Сила і честь», представником якої є Смешко, не має представництва у жодній із рад на Черкащині. Тобто перевірені технологічні інструменти на його користь не працювали. Отже, цей випадок має додати роботи і стати предметом додаткового вивчення для аналітиків та політтехнологів.

Мені важко пояснити цей феномен, – коментує виборчий результат Смешка Максим Михлик.

Не достатньо рідна Черкащина та Гриценко

На Черкащині Анатолій Гриценко отримав підтримку від 57 907 виборців, що становить 9,41%.

За Анатолія Гриценка на Черкащині голосували досить рівномірно. Майже по всіх округах він здобув близько 8-9 тисяч голосів. Дещо слабші результати по ТВО 198 (центр – Сміла), найменше голосів (6,17 тисяч) він взяв на 200-му окрузі, де більше симпатій зібрав кандидат із схожим електоральним полем Ігор Смешко. Водночас «рідний» (кандидат родом із Звенигородського району) 199-й округ у Гриценка не вистрілив: тут він навіть жодної дільниці не виграв, на відміну від того ж таки Ляшка. Можна припустити, що кращих результатів команда Гриценка очікувала і безпосередньо в обласному центрі.

Результати Гриценка на виборах 2014 року

При цьому Анатолію Гриценку вдалося трохи покращити результат по області (2014 рік – 9,04%) і загалом по країні. Загальнонаціональний показник Гриценка по країні – 6,91% проти 5,48 % п’ять років тому. Проте, звичайно, для задоволення амбіцій, які сягали другого туру виборів, цього замало.

Констатуємо, що в Черкаській області Анатолія Гриценка підтримали суттєво більше, ніж по країні загалом. Навіть у сусідніх Полтавській, Кіровоградській, Вінницькій та Київській областях рівень його підтримки значно нижчий і більше відповідає загальнонаціональному результату. Тобто «рідні стіни» таки трохи допомогли, але панацеєю для полковника не стали.

Примхлива Черкащина і Ляшко

На Черкащині за Олега Ляшка проголосувало 49 802 виборців, тобто 8,09%.

На більшості округів його підтримували 6-7 тисяч виборців. Із загального контексту випадає ТВО №196 (Корсунській, Городищенський, Катеринопільський, Шполянський райони), де Олег Валерійович отримав більше 10 тисяч голосів і випередив навіть чинного президента. Тут «радикал» переміг на більше ніж десятці дільниць. Наприклад, на дільниці в селі Павлівка Друга (38 виборців), взявши 55,3% голосів, ще в низці сіл отримавши близько третини голосів. Із знаком «мінус» Олег Валерійович відзначився в Черкасах. На 194-му окрузі за нього проголосували лише дві з половиною тисячі виборців.

Таким чином Ляшко підтвердив гіпотезу про свою орієнтацію на сільське населення. Натомість провал в обласному центрі можна також пов’язати із фактичною відсутністю міської партійної організації Радикальної партії. Додамо, що Ляшко є лідером по візитах в область в передвиборчий період: він приїздив 4 рази, відвідуючи в основному райцентри, зокрема Шполу та Смілу, де в підсумку отримав хороші результати.

По країні Ляшко має значно гірші результати, ніж в нашій області: за підрахунками ЦВК, лише 5.47% українців проголосували за радикала 31 березня. При цьому 8,09%, здобуті цьогоріч на Черкащині, це значно гірший показник, ніж мав Олег Валерійович 5 років тому: на позачергових виборах 2014-го року він взяв 11,88% і був у нашій області третім.

Непроросійська Черкащина та Бойко з Вілкулом

Якщо співставляти загальнонаціональні та регіональні результати, то насамперед впадає в очі відмінність у показниках Юрія Бойка та Олександра Вілкула. Звичайно, нічого дивного в цьому немає, адже вони обоє яскраво орієнтовані на Схід. Проросійські кандидати не мають підтримки на Черкащині ще з часів Петра Симоненка. Але то й часи інші були, й контекст, й тисячоліття зрештою інше. Наприклад, у 2004 та у 2010 роках Віктор Янукович по всіх округах програвав тут Ющенку та Тимошенко.

Цього разу Юрія Бойка на Черкащині підтримали 33 881 виборців, що становить 5,5%. У всіх округах він отримував близько 4-6 тисяч голосів. Найбільше за нього проголосували в Черкасах: 6,16 тисяч голосів на ТВО №194. Черкаси – єдине місто, яке відвідав Бойко під час кампанії, провівши напівзакриту зустріч на ПАТ «Азот».

Результат пошуку зображень за запитом "бойко черкаси азот"

Бойко на “Азоті”

За Олександра Вілкула голосів взагалі кіт наплакав: його підтримали 9 282 виборців або ж 1,5%. На всіх округах, крім 199-го, Вілкул рівномірно набирав трохи більше тисячі голосів.

По країні ЦВК дає 11,67% за Бойка і 4,15% за Вілкула. Що значно вище, аніж на Черкащині. При цьому область не випадає із центральноукраїнських тенденції. Наприклад, цифри Бойка, близькі до наших, також у Київській та Вінницькій областях, хоч і різняться по Кіровоградській та Полтавській.

Перший висновок:  черкащани проголосували за Зеленського не тому, що він – найкращий, а тому що життя при Порошенку стало вже нестерпним.

Другий висновок: Черкаська область втратила реноме «протимошенківського» регіону. Ще в середині 2018 року ЮВТ була абсолютним фаворитом по соцопитуваннях в області з результатом вищим, ніж 31 березня отримав Зеленський.

Третій висновок: Медведчуку вдалося «впарити» черкаському виборцю старого «есбеушника» Смешка як нове політичне обличчя. Отже, черкаський виборець шукає ці обличчя, але має коротку пам’ять, – коментує результати волевиявлення черкащан експерт, головний редактор видання “Провінція” Віктор Борисов.

Черкащина і другий тур

Щоб розбавити мову цифр, якою ми наповнили більшу частину нашого тексту, ми зібрали коментарі місцевих експертів про їхні очікування щодо другого туру виборів:

Максим Михлик, очільник черкаського осередку КВУ:

Фото зі сторінки Максима Михлика у ФБ

«Важко придумати, що має зробити Порошенко для перемоги. Потрібно кардинально змінити кампанію, стрибнути вище голови, змінити підходи, придумати щось надзвичайне, щоб і здивувати виборця, і переконати його. Важливо пояснити виборцю, в чому різниця між реальним світом міжнародної політики і світом кіно й телебачення. Але не скажу, що це – нереальне завдання. У світі є низка прикладів, коли кандидат програвав у першому турі та вигравав у другому.

Перший тур показав одні з найспокійніших виборів за історію України, із найменшою кількістю порушень. Сподіваюсь, другий тур не розчарує».

Вікторія Феофілова, голова ГО «Молода Черкащина»:

Фото з ФБ Вікторії Феофілової

«Між двома турами буде найцікавіше, бо це війна умовно «нових і некомпетентних із старими та корумпованими». І тут перед кандидатами стоять різні завдання.

Зеленському потрібно заспокоїти людей, які вважають його обрання катастрофою для України. Довести і українцям, і міжнародним партнерам, що його некомпетентність нівелюватиметься, наприклад, професійною командою.

Для Порошенка ж навпаки, вигідно загострити почуття страху, щоб змобілізувати не так свого виборця, як противників Зе-команди. Саме вони можуть змінити електоральні симпатії.

Також між турами триватимуть переговори зі штабами кандидатів, які програли. Підтримка когось із них теж може зіграти в ту чи іншу сторону. Найголовніше, щоб за ці три тижні не стався суттєвий розлом у суспільстві, бо вже зараз рівень нетерпимості та агресії зріс врази.

Потрібно зрозуміти, що перемога будь-кого з кандидатів в результаті чесних виборів – це скоріше здобуток, ніж програш. І що в нас все-таки парламентсько-президентська республіка, тож головний бій – попереду».

Сергій Пасічник, керівник Академії стратегічних досліджень:

Фото: Громадське: Черкаси

«Між  двома турами очікую, що Порошенко настукає по голові усім своїм штабістам, які витратили купу грошей і дивом ледве витягли його в другий тур. Також будуть задіяні усі ймовірні плани B, C і D. Адже очевидно, що електорат Тимошенко, Гриценка (принаймні значна частина), Бойка – скоріше проголосують за Зеленського. Порошенко може розраховувати хіба на голоси Смешка, та й то не факт. Попри значні (хоча й не якісь надзвичайні) успіхи в зовнішній політиці, президент схоже не хоче зрозуміти, що його ігнорування корупції в вищих ешелонах влади вже дістало більшість країни і виборець готовий голосувати, як влучно сказав хтось оглядачів, скоріше «за жахливий кінець, ніж за жах без кінця».

Зеленський натомість має показати зуби і серйозність своїх намірів. Він вже намагається ставити Порошенка на місце. Також західні партнери хочуть побачити його план дій на посаді і команду, з якою він то має робити. Якщо «команда ЗЕ» зможе показати такий продукт – цілком можна прогнозувати їхню перемогу».

Пасічник зазначає, що є два сценарії подій, аби Порошенко зміг відібрати перемогу у Зеленського.

«По-перше, понизити рейтинги лідера «команди ЗЕ». Тут може бути все що завгодно – наявність активів в Московії чи нерухомості в Європі, родичі в Ізраїлі або Саратові, нетрадиційна орієнтація або схильність до алкоголю, поїдання котиків чи передача посилок в ДНР.

Хоча мушу розчарувати креативщиків з Банкової, що громадяни мають до подібного продукту імунітет. Також до Зеленського важко придратися, бо він не був дотичний до бюджетних коштів, а отже якщо щось і витрачав, то виключно своє. Саме по цій схемі намагалися «мочити» при Януковичі Кличка.

Для штабу Порошенка важливо показати громадянам і західним партнерам «неадекватність» і «непрофесіоналізм» опонента. Для цього є достатньо матеріалу. Якщо для симпатиків Володимира достатньо образів з «Слуги народу», то так само для усіх невпевнених можна знайти нарізки з старих КВНівських чи кварталівських номерів. І байдуже, що вони були задовго до початку війни, чи є цитатами з сценічних номерів. Важливий компонент – педалювання зв’язку між Зеленським і Коломойським і акцент на його начебто несамостійності.

По-друге, Порошенку важливо змобілізувати усіх своїх прихильників загрозою начебто «реваншу Кремля», а усіх, хто сумнівається і голосував за інших кандидатів переконати, що програма Порошенка ближче до них, ніж якісь плани Зеленського. Крім того, президент і його оточення явно не гребуватимуть і спекуляціями на темі безпеки та стабільності, і популістичними кроками типу соціальних виплат тощо.

Втім, ще раз наголошую, що це не гарантує абсолютно ніякого позитивного результату. Адже є – достатньо аргументів щодо патріотичної позиції Зеленського (принаймні його виборці позиціонують його так для себе), він є так само досить небідною людиною аби провести кампанію за власний кошт і ні від кого не залежати. Нарешті – для багатьох непринципово, хто такий Зеленський. Принципово – аби не Порошенко. І це головна загроза для діючого президента».

Підготував Сергій Макаренко

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *