Історія черкащанки, яка випадково вийшла заміж за вбивцю
Від компліментів до побоїв
"Він здавався зовсім інакшим, не таким, як усі. Так красиво умів говорити, помічав дрібниці, постійно робив компліменти", – такими словами черкащанка Валентина згадує своє знайомство із Карлом.

Із майбутнім чоловіком Валентину познайомила сестра Карла. Спочатку – довгі розмови телефоном та в мережі, а вже за кілька місяців Карл приїхав у Христинівку. Пара побралася і почала жити разом в орендованій квартирі.
"Хто тобі важливіший – я чи діти?"
На той час у Валентини вже були двоє синів від першого шлюбу. Карл запевняв: любитиме як своїх. Проте насправді виявилося інакше. Перші проблеми у стосунках відкридися вже за кілька місяців після одруження – Карл почав морально тиснути на жінку.

Він постійно мені ставив питання: хто в тебе на першому місці – я чи твої діти? Часом мені вже доводилося хитрити і казати, що так, ти на першому місці. А він тоді: поклянися, – пригадує пані Валентина.

Опісля чоловік почав обмежувати її у спілкуванні з рідними та сусідами. А ще – не пускав на роботу.

– Одного разу я готувала вечерю, діти попросили пюре, а він каже: мені смажену картоплю. А я приготувала пюре спочатку. Він викинув це пюре у смітник і сказав: ні, ти будеш готувати смажену. Зрештою ми дуже посварилися і він мене перший раз вдарив, – зазначає жінка.

Далі удари почастішали: сварки регулярно закінчувалися синцями дружини.

– Якось ми посварилися, я сказала, що нам потрібно розійтися, що це ненормальні стосунки. Він пішов із сусідами у бар, напився. Я була вдома. Він як повернувся, ногою вибив двері, почав усе трощити, ламати меблі, телевізор. Мене теж почав гамселити, об стіну вдарив, – згадує Валентина.

Жінка сховалася, поки приїхала поліція. Сам же чоловік утік. У цій ситуації Валентину підтримала сестра. Разом вони поїхали в лікарню, аби зняти побої. Валентина написала заяву в поліцію. На чоловіка наклали терміновий заборонний припис, який забороняє йому наближатися до жінки.

Карла не було 1,5 місяці. Та згодом він знову повернувся у життя Валентини: на колінах просив пробачення, запевняв, що кається і більше ніколи не підніме на неї руки. Сама жінка дізналася, що завагітніла від Карла, і вирішила, що це знак, тож прийняла його назад.

Опісля – знову "медовий місяць", який, щоправда, тривав лише два тижні. Компліменти та солодощі змінилися на нові синці. Останнє побиття завершилося втратою дитини.

Уже від слідчого Валентина дізналася, що Карл – судимий і кілька років тому уже відбув термін покарання за вбивство першої дружини.
Початок нового життя
Останні пів року жінка живе у кризовому центрі в Черкасах. Та вже колишній чоловік знайшов її і тут.
Я поверталася з роботи, йшла стежкою, і він напав на мене. Закрив мені обличчя, кинув на землю, каже: я тебе зараз задушу. Я вже думала, це кінець. Знала, який він жорстокий і що може зробити. Розбив мій телефон і сказав: це тільки попередження, я тебе ніколи не віддам, ми на все життя разом, не думай, що ми просто розлучимось, я тобі життя не дам.
Валентина
черкащанка
А на наступній зустрічі показав їй тату з її портретом, вибите на своєму тілі. Випадкові зустрічі супроводжувались дзвінками та повідомленнями із погрозами. Зрештою два місяці тому чоловік нарешті зник із її життя.

Валентина мріє про нове життя, у якому зможе купити власне житло і будувати майбутнє разом із двома синами.

– Чому ми (жінки,ред.) боїмося піти? Дехто тримається за сім'ю, хтось фінансово залежний, – роздумує Валентина. – Головний висновок, який я зробила,не пробачати. Якщо чоловік раз вдарив, треба відразу тікати, не сподіватися, що він зміниться.

Валентина каже, що раніше не знала про існування кризового центру в Черкасах. Звернутися сюди їй порадили в поліції після останнього побиття колишнім чоловіком. "Мережка" стала прихистком, який нарешті дав змогу вирватися із пастки.
Черкаська "Мережка" – тимчасовий дім жінок у кризовий період
Кризовий центр для жінок у Черкасах почав свою роботу у 2015 році. Спочатку працював як ініціативна група самодопомоги для жінок, які опинилися у складних життєвих обставинах.

Нині це заклад, у якому можуть безоплатно отримати безпечне та комфортне тимчасове житло жінки, які постраждали від домашнього насильства. Проживати тут можна з дітьми.

Якщо жінка втрачає паспорт, у закладі надають консультативну допомогу із відновленням документів.
На проживання до "Мережки" приймають
за заявою постраждалої:
Понеділок-п'ятниця
з 09:00 до 18:00
Із паспортом та довідками про флюрографічне та дерматовенерологічне обстеження
Але за умови кризової ситуації жінку приймуть у будь-який час доби, без паспорта та додаткових довідок.
Нині в закладі облаштували окрему карантинну кімнату для нових мешканок з ознаками ГРВІ. Там вони проживають, очікуючи результати тесту на COVID-19.

Максимальний термін перебування у кризовому центрі – 6 місяців (проте кожен випадок обговорюється окремо). За цей час жінці надають комплексний соціальний супровід, психологічну/юридичну допомогу. Окрім того, жінці надають допомогу із пошуком роботи, житла, влаштуванням дітей до навчальних закладів тощо.

Одночасно у закладі можуть проживати до 20 осіб.
Як потрапити в "Мережку"?

  • зателефонувати у центр за номерами: 380 (472) 54-35-22 38 (093) 081-43-10 (понеділок-п'ятниця, 09:00-18:00). У закладі обіцяють конфіденційність;
  • викликати поліцію;
  • звернутися до соціальних служб;
  • звернутися до закладу у соцмережах "Фейсбук" та "Інстаграм".
У корені насильства лежить гендерування, – експертка
У корені насильства завжди лежить потреба однієї людини здійснювати владу і контроль над іншою, зауважує співзасновниця центру "Жіночі перспективи" Марта Чумало. Їхня організація регулярно працює із постраждалими від гендернозумовленого насильства у Львові та адмініструє притулок для постраждалих.

Кривдник завжди розміщує себе в центрі життів своїх постраждалих і диктує, як їм жити. Будете жити так, як я сказав, ви не маєте права на свою ініціативу чи бажання, ваші потреби не є важливими – це позиція кривдника. З неї все починає розгортатися, –каже Марта Чумало.

За її словами, у 80-90 % постраждалими від насильства є жінки.

Це пояснюється тим, що гендерна система легітимізує насильницьку поведінку чоловіків. У корені насильства лежить гендерування: коли я вирішую, я диктую, тому що я народився чоловіком, – додає пані Марта. – До речі, коли ми говоримо про стать постраждалих від насильства, тут є певна пастка. Складається враження, що постраждалих чоловіків (10-20 %) кривдять жінки. Насправді їх теж часто кривдять чоловіки. Наприклад, чоловік потерпає від сина або тато б'є сина. Ці всі випадки теж ідуть у статистику.

Насильство можна поділити на кілька фаз, які регулярно повторюються, утворюючи "колесо насильства".
Фото: EdEra
Колесо насильства
Наростання напруги
У кривдника з'являється роздратування, у стосунках наростає напруга. Кривдник "включається" на будь-які прояви поведінки постраждалої.
Вибух
Відбувається скривдження. Воно може бути психологічне: крики, обвинувачення, приниження, погрози, а також фізичне: побиття або зґвалтування.
Дистанціювання
Відбувається емоційне спустошення, люди емоційно та фізично віддаляються одне від одного. Наприклад, постраждала може тимчасово переїхати до рідних або сховатися. Кривдник також дистанціюється, адже в нього вже стався емоційний вибух, тому він задовольнив свою потребу.
Примирення
Кривдник виправдовується, просить пробачення, дарує подарунки. Постраждала пробує почати з ним стосунки з чистого листа і погоджується відновити стосунки.
Через деякий час – знову напруга. Вибухи відбуваються спочатку дуже рідко, наприклад, раз на два роки, потім вони стають дедалі частішими. Інтенсивність насильства, на жаль, теж зростає. Є багато сімей, у яких це колесо насильства крутиться так швидко, що воно стається по кілька разів на день, –зазначає Марта Чумало.

Головне, переконана експертка, постраждалим "не закриватися" у собі.
Потрібно звертатися хоча б кудись: у медзаклад, у поліцію, у центри безоплатної правової допомоги, до соціальних служб. Важливо у системі насильства почати говорити, почати думати про те, що так не має бути, я хочу щось із цим зробити.
Марта Чумало
співзасновниця центру “Жіночі перспективи”
Зґвалтування у сім'ї нарешті стало криміналізованим
Цього року в Черкаській області зареєстрували вже 354 заяви про домашнє насильство. Про це "18000" повідомили у Головному управлінні Нацполіції у відповіді на інформаційний запит.
6242

заяв та повідомлень було зареєстровано у 2021 році
6202

заяв та повідомлень було зареєстровано у 2020 році
6325

заяв та повідомлень було зареєстровано у 2019 році
Галина Федькович
Щороку ситуація із розслідуванням злочинів, пов'язаних із домашнім насильством, покращується, зазначає адвокатка Центру "Жіночі перспективи" Галина Федькович. Зокрема, на це вплинула і підготовка України до ратифікації Стамбульської конвенції (повна назва – Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами). Наша країна підписала її ще у далекому 2011 році, проте не ратифікувала досі.

Ця Конвенція передбачає, зокрема, нульову толерантність до насильства щодо жінок і домашнього насильства, захист постраждалих, зокрема дітей та дітей-свідків насильства, кримінальне переслідування осіб, що скоїли насильницькі злочини. Це перша міжнародна угода, де зазначається поняття гендеру.

У межах підготовки до ратифікації Стамбульської конвенції у 2018 році було ухвалено новий закон "Про запобігання та протидію домашньому насильству", а також зміни до кримінального законодавства.

Я вважаю, що ці зміни були дуже позитивні і значно покращили доступ до правосуддя і до захисту постраждалих осіб. Зокрема, важливим є впровадження в українське законодавство термінового заборонного припису та обмежувального припису як заходів, які спрямовані на припинення насильства і захист постраждалих осіб, – каже Галина Федькович.
Терміновий заборонний припис
Обмежувальний припис
Терміновий заборонний припис накладає поліція

Термін: 10 днів
  • зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
  • заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
  • заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Обмежувальний припис накладається рішенням суду

Термін: від 1 до 6 місяців
  • заборона перебувати в місці спільного проживання з постраждалою особою;
  • усунення перешкод в користуванні майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності або є особистою приватною власністю постраждалої особи;
  • обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
  • заборона наближатися на визначену відстань до місця перебування, навчання, роботи, постраждалої особи;
  • заборона як особисто, так і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу;
  • переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
  • заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв'язку як особисто, так і через третіх осіб.
Ще одним важливим моментом було запровадження норми, відповідно до якої діти, що були свідками насильства, також мають статус постраждалих від домашнього насильства і отримують належний захист від державних органів.

Також змінами була запроваджена кримінальна відповідальність за домашнє насильство. За систематичне домашнє насильство зараз передбачена кримінальна відповідальність, тобто реальний строк. Це може стати певним превентивним заходом для потенційних кривдників, – переконана пані Галина.

Окрім того, було внесено зміни до Кримінального кодексу, які стосуються сексуальних злочинів, зокрема, зґвалтувань.
Зараз криміналізовані будь-які дії сексуального характеру, які вчинені без згоди потерпілої особи. Також уперше у Кримінальному кодексі зазначено, що за вчинення згвалтування стосовно дружини чи іншої особи, з якою кривдник перебуває у сімейних стосунках, передбачена вища відповідальність, ніж за зґвалтування сторонньої особи. Це крок держави до подолання стереотипів про те, що секс для дружини у шлюбі – це "подружній обов'язок". Зараз фактично нульова статистика за зґвалтування у шлюбі, але тепер з'явилася принаймні така законодавча можливість.
Галина Федькович
адвокатка Центру "Жіночі перспективи"
*Ім'я героїні було змінено з етичних міркувань
Підготувала Єлєна Щепак