Депутати Черкаської міської ради змінили власне ставлення до “туалетної схеми” отримання коштовної земельної ділянки, щоб наділити нею помічника міського голови та активного користувача соціальних мереж Сергія Петровича, підписаного у Фейсбуці як Sergii Sergii.
Про це свідчать результати голосування депутатів міськради від 31 жовтня.
Тоді на сесії обранці проголосували за проєкт рішення про надання в оренду громадянину Сергію Петровичу (він же користувач Фейсбуку Sergii Sergii) земельної ділянки, площею у 6 соток, за адресою вулиця Степана Бандери 50/6. Відповідна ділянка була надана під обслуговування нежитлової будівлі, розміщеної на території колишнього шкірно-венерологічний диспансера.
Цей об’єкт нерухомості був виведений із комунальної власності у 2010-ті роки за керування областю одіозного губернатора Сергія Тулуба. Водночас протягом багатьох років власники будівлі не могли отримати під нею дозвіл на користування земельною ділянкою, враховуючи сумнівний статус надбання нерухомості у власність.
Суть “туалетної схеми”
Відповідно до умов чинного законодавства, власники нерухомого майна, а саме будівель та споруд, мають володіти також правом власності або користування земельною ділянкою під нею. У разі відсутності такого права, власники майна отримують першочергову можливість отримати земельну ділянку під власною нерухомістю в оренду або ж придбати її за ціною, визначеною експертом. Водночас трапляються випадки, коли власнику майна надається земельна ділянка, неспівмірна площі розміщеного на ньому майна. Саме тому подібну схему називають “туалетною”: коли маючи у власності невеликий за площею об’єкт, його власник претендує на велику земельну ділянку.
Крім того, відсутність сформованих або належно оформлених земельних ділянок під спорудою може свідчити про сумнівний характер набуття її у власність. Досить часто оформити право власності на нерухоме майно простіше. Для цього достатньо рішення державного реєстратора, яке ніхто не буде оскаржувати у судовому або іншому визначеному законом порядку. Втім для оформлення права власності або користування на земельну ділянку потрібне рішення місцевої ради, що є колегіальним органом.
Історія одного питання у Черкасах
Протягом кількох років попередній власник нерухомості за адресою вулиця Степана Бандери 50/6 екс-депутат Черкаської міської ради від нині забороненої Партії регіонів Володимир Гудзенко намагався отримати земельну ділянку під об’єктом в оренду, втім йому забракло на це голосів депутатів місцевої ради. Далі, 31 жовтня минулого року, депутати проголосували за відмову у наданні дозволу на оренду земельної ділянки Гудзенку. Навесні цьогоріч він, судячи з опублікованих у мережі документів, продав об’єкт нерухомості (який належав йому із січня 2014-го) вже Петровичу. Офіційна ціна продажу – 363 тисячі гривень.
Після того, як власником об’єкта нерухомості став Петрович, депутати також змінили і власну позицію та надали відповідну земельну ділянку в оренду, хоч і не з першої спроби.
Протягом кількох засідань депутатам бракувало голосів на ухвалення цього рішення, яке намагалися додати до згрупованих. Однак звідти його “знімали”, зокрема за ініціативи лідера фракції “Черкащани” Нарека Казаряна. Відповідно, представники фракції “Черкащани”, а також “Голос” за це питання не голосували.
Зазначимо, що 31 жовтня Казарян був відсутній на засіданні, і відповідне питання про надання Петровичу земельної ділянки потрапило до порядку денного саме серед числа згрупованих. Там за нього проголосували 24 депутати, зокрема і три представники фракції “Черкащани”, які раніше за це питання не голосували.
Зазначимо також, що раніше депутати Черкаської міської ради внесли зміни до регламенту роботи ради, відповідно до яких, аби зняти якесь питання з числа згрупованих, потрібно мінімум чотири голоси місцевих депутатів. За офіційною версією секретаря Черкаської міської ради Юрія Тренкіна, ця кількість відповідає кількості депутатів у найменшій фракції місцевої ради – “Батьківщині”.
Суть “туалетної схеми”, яку реалізували на користь Петровича, полягає у відведенні ділянки без конкурсу під обслуговування об’єкта нерухомості, який не відповідає розмірам цієї ділянки ні історично, ні фактично. Ринкова вартість відповідної земельної ділянки з правом довготермінової оренди може вимірюватися кількома десятками тисяч доларів.
Що говорять політики та чиновники?
У коментарі “18000” представник профільного департаменту Черкаської міської ради Андрій Крилов розповів, що йому невідомо, чому депутати змінили власну думку стосовно надання в оренду цієї земельної ділянки. Водночас попередній її фактичний користувач Володимир Гудзенко вже сплатив до бюджету кошти за її використання до моменту укладання договору оренди, а новий власник майна це має зробити протягом найближчого часу.
Також голосування прокоментував рішення і очільник земельної комісії Роман Моторний.
– Раніше був безлад, а зараз наводиться порядок. Я не знаю, чому кожен депутат змінив свою думку, зателефонуйте та запитайте у них. Ми на земельній комісії вивчили документи, які нам надали, там все законно та легально, – сказав політик.
Водночас Моторний повідомив, що не пам’ятає, чому рік тому депутати не підтримували аналогічне рішення в інтересах іншого власника об’єкта нерухомості. Крім того, депутат зазначив, що нібито у місті багато таких об’єктів, які перебувають у власності приватних осіб, втім під якими не сформовані або не виділені земельні ділянки ані у власність, ані в оренду.
Хто такий Сергій Петрович?
Новоспечений орендар шести соток землі серед соснових насаджень Сергій Петрович є чинним помічником міського голови Черкас Анатолія Бондаренка. Петрович намагається вести активно власні соціальні мережі, постійно вихваляючи у них дії місцевої влади на чолі з Бондаренком, а також критикуючи його опонентів та громадських діячів.
Саме Сергій Петрович був першим, хто завітав до маєтку міського голови, який той будує у Сокирній, та показав усім майбутній басейн мера та реліктові сосни на території.
“Кожен таке хоче, та наразі таке може дозволити собі міський голова та ще низка черкаських бізнесменів. В цій ситуації бачимо тут, що бачимо, і маємо, що маємо. Це не якийсь супер, не будинок звичайної рядової людини, але і міський голова не є звичайною людиною”, – говорив тоді Петрович про сумнівну забудову мера.
Сам же Сергій Петрович слухавку від журналістів “18000” не взяв та на зв’язок не вийшов.
Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини
Читайте також. Замковий узвіз у Черкасах: хто і як відкрив портал до забудови.
Важливі новини про ситуацію в Черкасах та країні. Без маніпуляцій та неперевіреної інформації. Підписуйся на телеграм-канал “18000 | Шо там у Черкасах?”