Замах на суддю в Умані: хто організатор, як все відбувалося та що відомо про потерпілого?

У середині березня Черкащина потрапила у всеукраїнські кримінальні зведення вперше за тривалий час. Історія тут розгорнулася дійсно детективна: за версією слідства, місцевий кримінальний авторитет разом зі спільником намагалися “прибрати” суддю Уманського міськрайонного суду, проте були затримані правоохоронцями із гранатами та пістолетом.

Нині обоє підозрюваних у справі взяті під варту. Один з них, кого слідство називає організатором, вважається “смотрящим за районом”. Будь-які контакти із ймовірним виконавцем він заперечує. Щодо судді, на якого мали намір скоїти напад, то його біографія теж викликає питання.

18000 розповідає історію з Умані.

Що повідомляє поліція?

За повідомленням прес-служби Національної поліції 19 березня правоохоронці затримали організатора та кілера, що мали на меті вбити суддю з Уманщини.

Як встановило слідство, до організації вбивства судді причетний «смотрящий» за Уманню, як кілера він залучив свого помічника. Серед мотивів, які розглядають правоохоронці, – професійна діяльність судді.

Затримання кілера в Умані

Після затримання чоловікам повідомили про підозру за ч. 1 ст. 14, п. 12. ч. 2 ст. 115 (замах на умисне вбивство, вчинене за попередньою змовою групою осіб) Кримінального кодексу України та за ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України (Носіння, зберігання, придбання, передача чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу).

21 березня Придніпровський райсуд Черкас взяв під варту обох фігурантів справи терміном на 60 днів. Вони поміщені у Черкаський слідчий ізолятор.

26 березня сторона захисту подала апеляцію на відповідні судові ухвали.

Що відбувалося в Умані?

Описаний поліцією як «смотрящий» за Уманню та, власне, за її ж таки версією, організатор злочину – Ігор Сушков. Він уродженець Умані.

Cкриншот із порталу Судова влада

Cкриншот із порталу Судова влада

У матеріалах досудового слідства він характеризується як «особа без визначеного роду занять», яка має лідерські якості, зв’язки у злочинному світі. За версією поліції, він мав намір вбити суддю і залучив для цього – Богдана Козака, уродженця села Углуватка Христинівського району.

Після згоди Козака, Сушков неодноразово зустрічався із ним для обговорення деталей майбутнього вбивства: часу, місця, способу. Зустрічі також відбувалися в автомобілі «Porsche Сayenne», на якому вони упродовж березня 2024 року здійснювали стеження за суддею, встановивши його місце роботи, автомобіль, можливі місця перебування тощо.

За версією слідства, саме Сушков у березні придбав корпус ручної протипіхотної оборонної гранати та ударно-дистанційний запал до неї, корпус ручної гранати Ф-1 та уніфікований модернізований запал ручної гранати. У свою чергу Козак придбав корпус ручної гранати дистанційної (РГД-5) та уніфікований запал до неї, корпус ручної гранати дистанційної (РГД-5) та уніфікований запал ручної гранати, а також турецький пістолет зі зміненою конструкцією на 16 набоїв калібру 9-мм і глушник.

Пістолет і глушник

Також за вказівкою Сушкова Козак придбав новий одяг, взуття, рукавички для конспірації.

Під час затримання 19 березня у ході обшуку «Porsche Сayenne», яким користувався Сушков та який належав Козаку, під сидінням виявили і та вилучили чотири гранати та запали до них. Під час обшуку за місцем проживання Козака виявили чотири гранати та запали до них, а в гардеробі будинку – пістолет.

У суді Сушков заявив, що не контактував із Козаком. Сказав, що гранати були йому підкинуті, коли машина була на мийці і СТО. Пістолет не купував, також не знає, де він взявся. У нього є особистий, на який має офіційний дозвіл. Козак натомість пояснив, що в день затримання займався особистими справи. Додав, що приймає ліки від епілепсії. Додаткового обстеження не потребує.

Сушкова та Козака у суді захищає відомий черкаський адвокат Гліб Сидоров. У суді він вимагав обрати заставу для Сушкова, нині ж оскаржує обидві ухвали в Черкаському апеляційному суді.

Щодо минулого Сушкова, то, за інформацією правоохоронців, у березні минулого року в Умані поліція затримала чоловіків, що вимагали 40 тисяч доларів боргу. Тоді нібито вони діяли «під дахом» Сушкова. Чи затримували безпосередньо його – з повідомлень поліції незрозуміло.

Затримання в Умані

Окрім того, у 2018 році Уманський міськрайонний суд визнав його винним у порушенні умови зберігання гладкоствольної мисливської зброї «Remington 870 Express» і оштрафував на 119 гривень.

Інформація про Козака у публічних джерелах відсутня.

Гліб Сидоров, адвокат підозрюваних, колишній працівник черкаської прокуратури. У 2014 році був зарахований активістами до “люстраційного списку”. У 2019 році на виборах президента представляв Зеленського у виборчій комісії на 196 окрузі. У 2020-му балотувався до Черкаської міської ради від «Слуги народу». 

Про якого суддю йдеться?

Мова про Василя Гончарука. Він – суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області.

Гончарук народився у селі Свинарка Уманського району. У 2002-2006 роках працював консультантом суду та помічником судді. З 2011 року – суддя, зокрема був заступником голови суду.

Суддя з Умані Василь Гончарук

Фото з фейсбуку

У 2018 році Гончарук претендував на посаду судді Вищого антикорупційного суду. Однак тоді Вища кваліфікаційна комісія суддів припинила його участь в конкурсі через невідповідність судді відповідним критеріям.

У рішенні комісії згадується, зокрема, різні втручання в роботу суду на той час, як Гончарук був там заступником голови, сумнівні земельні рішення на користь Свинарської сільради, де головою на той час був його батько, та майнові питання, пов’язані з місцем проживання судді та його родини у квартирі, записаній на тещу.

Про діяльність судді Василя Гончарука

Водночас коли Гончарук був претендентом на посаду в антикорупційний суд, у ЗМІ повідомляли, що він може приховувати рухоме майно. Він із 2015 року мав право користування автомобілем Toyota Camry 2013, що записаний на сестру — Ольгу Кернос, що працювала у Свинарській сільраді.

Витяг МВС на Ольгу Кернос

Також у 2020 році громадянка Діана Коркіянен зверталася до Вищої ради правосуддя із дисциплінарною скаргою і проханням перевірити набуття суддею та його родиною статків. Скарга була залишена без розгляду. У 2023 Коркіянен знову звернулася із скаргою, цього разу щодо порушення вимог про несумісництво. У скарзі зазначається, що будучи суддею, Гончарук у 2019 році отримав право зайняття адвокатською діяльністю. 15 грудня Вища рада правосуддя відкрила справу за цією заявою.

У декларації за 2023 рік Гончарук вказав автомобіль HYUNDAI KONA, що набутий у спільну з дружиною власність у 2023 році, 1 1062 46 гривень заробітної плати та 400 тисяч гривень готівки.

Зазначимо, що за інформацією видання “Судовий репортер”, суддя Гончарук – суддя без повноважень і судових рішень він не ухвалює із 2015 року.

Підготував Сергій Макаренко

Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну незалежну журналістику разом із нами

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *