Протягом багатьох років питання вивозу великогабаритного сміття залишається актуальним для Черкас. Складування великогабариту біля сміттєвих майданчиків виглядає неестетично. До того ж невирішеним залишається питання: хто має сплачувати за великогабаритне сміття? Всі чи той, хто його утворює?
Давайте розбиратися. Пропонуємо почати з вивчення світового досвіду вирішення цього питання.
Німеччина
У кожному мікрорайоні німецього міста є господарські подвір’я, куди жителі щосуботи звозять великі предмети, які заборонено викидати до звичайних контейнерів. Якщо містянам потрібно викинути великогабаритне сміття, вони мають замовити спеціальну машину або самостійно відвезти в пункт прийому. Щоб здати великогабаритні відходи, мешканці мають заздалегідь (за тиждень або навіть і за місяць) сповістити про свої наміри в утиль-контору та заплатити за вивезення певну суму. Якщо мешканці затіяли ремонт, вони замовляють контейнер для свого будівельного сміття за 50 Євро, встановлять на подвір’ї, а потім відвозять до пункту прийому великогабариту.
Японія
Тут питання утилізації сміття починається ще на етапі покупки речей: в магазині на товар наклеюється спеціальна марка. Отже, в ціну товару вже закладено вартість його утилізації. Якщо великогабаритне сміття такої наклейки не має, мешканцю необхідно зателефонувати в офіс, сплатити певну суму в касі та отримати наклейку-квиток і повідомлення про те, що сміття заберуть. У встановлений день потрібно віднести таке сміття із наклейкою до входу в будинок і його заберуть.
Щоб викинути побутову техніку, потрібно придбати талончик на її переробку (в ціну входять витрати на утилізацію і транспортування) і прикріпити його до предмета. Тільки тоді можна залишити біля сміттєвих баків. В окремих префектурах вимагають віднести техніку до магазину, де купували, сплатити кошти за утилізацію та транспортування і доручити власнику маркету подальшу «долю» техніки. Велосипеди утилізують за тою ж схемою, що і побутову техніку.
Зламану, або таку, яка не підлягає ремонту, побутову техніку, електронну апаратуру (телевізори, комп’ютери, планшети) в Японії забирають у населення спеціальні утилізатори на завод, який здійснює рециклінг таких предметів. Якщо ж під час покупки побутової техніки людина заздалегідь оплатила в магазині вартість її утилізації, вона наклеює на побутовий непотріб спеціальний ярлик і залишає його біля сміттєвих баків. У цьому випадку працівники сміттєвоза самі здадуть таку техніку на переробку.
Данія
В цій країні існує 3 способи поводження з великогабаритними відходами:
- Люди залишають сміття на тротуарі біля свого будинку на ніч перед збором сміття або до 6 ранку (у кожного муніципалітету свої правила та вимоги).
- Замовляють послугу вивозу (інформація розміщена на сайті їхнього муніципалітету).
- Або ж самостійно здають відходи в центр переробки.
Килими та великі шматки картону потрібно зв’язувати мотузкою. Якщо мешканці викинули велосипед як великогабаритне сміття, він має бути відмічений певним чином (наклейкою «storskrald»).
Нова Зеландія
В Новій Зеландії великогабаритне сміття збирається безкоштовно. Тобто місто бере витрати на себе.Мешканців заздалегідь попереджають, коли в їх районі буде організовано збір такого сміття.
Підсумовуючи, ми бачимо, що за великогабаритне сміття у більшості країн сплачує утворювач сміття. Тобто саме той, хто користується послугою. Сміття не накопичується на території міст, а одразу вивозиться. Також існує відповідальність виробника, що закріплено на законодавчому рівні: у вартість товару вже закладаються витрати на вивезення та утилізації.
Яка ж із моделей поводження з великогабаритним сміттям може бути застосована в Черкасах?
Поки-що на законодавчому рівні не закріплена відповідальність виробника, але вже і сьогодні є можливість упорядкувати питання з великогабаритним сміттям. Правильно сформувавши порядок надання даної послуги, місто вирішить декілька проблем та отримає переваги:
- Естетичність — місто звільниться від громіздких і непривабливих контейнерів та постійного безладу навколо смітників.
- Сплачувати буде той, хто користується даною послугою, що зніме рівень незадоволення більшості населення міста.
- Зросте відповідальність власників житла не лише за свою оселю, а і за своє місто.
- З’явиться можливість одразу збирати великогабаритне сміття за фракціями: дерево, техніка, метал, текстиль, скло, ремонтні відходи. Це дозволить направити більшу частину на переробку і заробляти на цьому.
- Споживачу простіше буде вирішити питання із великогабаритним сміттям.
Як організувати?
- Міська рада проводить прозорий конкурс і визначає надавача послуги.
- Проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо поводження зі сміттям, зазначає умови та графік збирання великогабариту.
- Споживач замовляє у підприємства послугу, отримує інформацію про дату та час отримання послуги, сплачує за фактично вивезений об’єм.
- Також місто має передбачити можливість споживача самостійно доправити великогабарит до спеціального пункту прийому у визначений день або зручний час, де він сплатить за послугу без врахування транспортних витрат.
Сплачувати має той, хто користується даною послугою!
Неудачные примеры, не приминимые в наших условиях. У нас 5- 6 высоток и 1 мусорная площадка, ремонт длится 3-4 недели и каждый день выносится крупный мусор со всех домов. Как определить хозяина и его объем мусора? Вся информация- только для частных домов.