Війна та кримінал – головні теми черкаських онлайн-ЗМІ

Третина новин черкаських онлайн-медіа – публікації про аварії, надзвичайні ситуації і злочини. Друга за частотою тема – війна. У той же час, новин про пандемію коронавірусу в стрічках видань менше трьох відсотків, а про екологію і про права людини – менше відсотка. 

Такі дані серпневого моніторингу Інституту масової інформації, завданням якого було дослідити тематику новин регіональних онлайн-медіа. До уваги було взято усі новини зі стрічок сайтів 18000, Прочерк, Zmi.ck.ua, Провсе та Вичерпно з 8 до 12 серпня включно. Видання за цей період опублікували 526 матеріалів. Зокрема, у стрічці Прочерка з’явилась – 121 новина, Вичерпно – 113, Провсе – 109, Zmi.ck.ua – 99 та 84 публікації з’явилось у стрічці видання 18000.  

Найчастіше у стрічках черкаських онлайн-медіа можна прочитати новини про надзвичайні ситуації та кримінал. В означений період таких публікацій було 34%. 27 таких публікацій було в стрічці сайту 18000, 32 – на Провсе, 36 – на Zmi.ck.ua, 41 – на Вичерпно і 45 – на Прочерку. 

скріншот фрагменту новинної стрічки сайту Провсе

Джерелами абсолютної більшість таких новин є повідомлення і релізи пресслужб поліції, медиків, надзвичайників чи прокуратури. Слід відзначити, що саме ця тематика завжди займає суттєву частину стрічок медіа. Це, зокрема, показував моніторинг у листопаді 2020-го року, коли кримінал та надзвичайні ситуації також лідирували серед інших тем із показником 33%. 

Власне, це й не дивно, адже дослідження джерел новин для черкаських медіа у 2019-тому, а потім і у 2020-тому роках показали, що половина всіх використаних сайтами  джерел – це повідомлення пресслужб, переважно саме поліції, прокуратури та ДСНС. Це новини про пожежі, затримання, аварії, якими часто по суті буквально наповнюють стрічку до конкретної кількості публікацій на день, що, звичайно, створює певне викривлення загальної інформаційної картини. Нерідко такі публікації мають досить низьке корисне інформаційне навантаження для читача. До прикладу, йдеться про такі повідомлення як “На Уманщині викрили жінку, яка зберігала метадон” у стрічці Прочерка, “На Черкащині згоріло 80 тонн сіна” у стрічці Вичерпно, “У Каневі впіймали чоловіка, який виловив риби на понад 263 тисячі гривеньна Провсе, “У Звенигородці водій “Москвича” протаранив паркан” на 18000, чи ж “У Черкасах патрульні виявили двох водіїв з ознаками сп’яніння” на Змі.ck.ua.

Разом із тим, слід відзначити, що в новинах цієї тематики побільшало повідомлень опосередковано пов’язаних із війною. Наприклад, новина про викриття псевдоволонтера на 18000, чи новини про викриття т. зв. інтернет-пропагандистів на Вичерпно та на Змі.ck.ua. Також  усі сайти опублікували повідомлення пресслужби поліції Черкаської області про вручення повісток відвідувачам підпільного грального закладу в Черкасах. Усі сайти також писали про те, що із СІЗО в Черкасах випустили під заставу підозрюваного в колабораціонізмі колишнього керівника фракції ОПЗЖ в Черкаській міській раді. Зокрема, видання Вичерпно опублікувало репортаж із-під СІЗО. 

Новин про хід бойових дій, обстріли, жертви та втрати у стрічках черкаських онлайн-медіа  було 13%. Від 8 публікацій у стрічці Прочерка до 18 у стрічці Вичерпно. Ще трохи більше 4% новин про війну виділені в окрему категорію – матеріали про її  наслідки, зокрема про ураження інфраструктури. Як приклад, публікація “Уламки ракет, збитих над Черкащиною, знищили деревообробне підприємство” на Вичерпно та на 18000

12% новин у стрічках – новини про активізм та волонтерські ініціативи. 17 таких було на Провсе, 15 – на Прочерку, 13 – на Вичерпно, 11 – на 18000 і 9 – на Змі.ck.ua. Йдеться про такі новини як “У Золотоноші 14-річна художниця продає свої картини та передає виручені кошти для ЗСУна Провсе та на 18000, “Священик ПЦУ зібрав гроші на машину для ЗСУна Прочерку, чи ж “20 тонн гуманітарної допомоги розвантажили черкаські спортсменина Вичерпно

Відзначимо, що у липні загальна частка новин про війну у стрічках черкаських медіа складала 26%. З них чверть становили новини про волонтерські ініціативи, а ще чверть – про наші втрати. Частка ж новин про ушкодження інфраструктури в області склала 2% від усіх новин про війну. 

скріншот фрагменту новинної стрічки сайту Прочерк

10,6% від загальної кількості опублікованих у моніторинговий період новин – місцеві соціальні новини. До прикладу такі як “У Черкасах оновлюють дорожню розміткуна 18000, “Стало відомо, хто після конкурсу може очолити три черкаські школина Провсе, чи ж “У Черкасах показали оновлений макет історичного будинку з грифонамина Прочерку

Політика в стрічках займала 6%. Черкаські медіа переважно публікували матеріали про місцеву політику різних рівнів. Зокрема, на Провсе з’явився матеріалЧеркаські мажоритарники – аутсайдери за кількістю поданих у воєнний час законопроектів”, а видання 18000 повідомляло, що “Сергій Нагорняк пропонував не забороняти в Україні небезпечний азбест”. 

Економічних та бізнесових новин у стрічках було 4%. Найбільше їх опублікували на Прочерку – 12. У той час як лише по одному матеріалу на цю тему з’явилося на Zmi.ck.ua та Вичерпно. Видання Zmi.ck.ua повідомляло, що “McDonald’s відновить роботу в Україні, але не всюди”, а Вичерпно – про те, що “​​Черкащани сплатили понад 530 мільйонів ПДВ”. На сайті 18000 був матеріал про те, що “WizzAir відновить рейси до Москви”. Сайт Провсе інформував, що “Ціна на гречку вже перевищує 100 гривень, але фермери прогнозують здешевшання”. На Прочерку ж серед інших був опублікований матеріал про те, що “Аграріїв Черкащини попереджують про можливу загрозу посівам сільгоспкультур лучного метелика”, а також замітка про те, що “У Черкасах запрацював завод з виробництва захисних плівок для вікон і не тільки”. 

Новин спорту в стрічках було 3%. До прикладу, декілька видань писали про кращого спортсмена місяця в Черкасах. Також у кількох стрічках з’явився матеріал про призера чемпіонату світу із параканое.

Частка новин на тему здоров’я склала трохи більше 2%. При тому 18000 та Провсе узагалі не публікували матеріалів цієї тематики у звітному періоді. Серед інших підтем тут лідирує пандемія коронавірусу, яка свого часу досить довго тримала першість у наповненні стрічок. Зокрема у березні 2020-го стрічки на 23% складались із новин про цю недугу, у листопаді 2021-го – на 18%.  Нині ж  –  це менші ніж десяток публікацій на 5 медіа. Зокрема, Прочерк повідомляв, що “На Черкащині зростає статистика захворюваності на коронавірус”, а також наводив інформацію з брифінгу в ОВА про те, які вакцини нині доступні черкащанам. Змі.ck.ua наводить статистику, що “Із початку року на Черкащині зафіксовано майже 50 тисяч випадків захворюваності на COVID-19”. Тобто хвороба не зникла, однак медіа спрямовують на неї все менше уваги, зокрема і через те, що з’явилась інша провідна тема. 

Новин культури було 1,5%. Кілька видань написали про черкаську бандуристку, котра отримала відзнаки двох міжнародних конкурсів. На Провсе з’явився матеріал про черкаську вокалістку, котра перемогла на всеукраїнському конкурсі, а Вичерпно, серед іншого, опублікували замітку про художню виставку.

Новин на тему екології у стрічках було менше відсотка. Радіоекологічні дані обласного центру гідрометеорології оприлюднили Прочерк та Змі.ck.ua. Також менше відсотка було публікацій на тему прав людини. Приклад цієї теми є публікація на сайті Прочерк про те, як стати на чергу для отримання тимчасового житла. Понад сім відсотків становила частка новин, які не потрапили до визначених моніторингом категорій. Серед них і прогнози погоди, анонси, тощо. 

скріншот фрагменту новинної стрічки сайту 18000

Також серед моніторингової добірки була і джинса. Три такі матеріали опублікувало видання Zmi.ck.ua. Йдеться про публікаціюВід “МХП” стартує конкурс соціальних ініціатив в умовах війни”, де, зокрема, наявна іміджева інформація про благодійну діяльність агропромислової компанії. ПублікаціюНа Черкащині дітям у війну повертають дитинство”, де йдеться про ту ж саму компанію та про депутата Черкаської  обласної ради. А також матеріал з інтерв’ю депутата Черкаської міської ради. 

Також ознаки замовності і т. зв. “чорного піару” містяться у матеріалі Прочерка “Гауляйтером України, на випадок втечі Зеленського, планував стати христинівчанин”, де йдеться про одного з політиків державного рівня. Цікаво, що Прочерк публікує цей матеріал з посиланням видання “Україна молода”, те, у свою чергу, посилається на ведучу телеканалу 1+1, котра в ефірі телемарафону говорила нібито має таку “неофіційну інформацію”. 

Окремо слід відзначити, що в моніторинговій добірці новин також були і розвінчання російських фейків. Усі видання публікували повідомлення голови Черкаської ОВА, де він буквально називає брехнею розповсюджену окупантами інформацію про розміщення військових та озброєнь у одному з медичних закладів міста. 

Захар Колісніченко, регіональний представник Інституту масової інформації в Черкаській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

коментарі
Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *