Черкаська школярка у Німеччині збирає піснями гроші на підтримку України

Черкащанка Марія Новак почала виступати на сцені з 10 років. У свої 15 дівчина вже встигла заспівати у дуеті з Ніною Матвієнко. А нині вона – у Німеччині збирає кошти на підтримку України.

Які пісні школярка виконує на благодійних концертах та як до них ставиться німецька аудиторія – читайте у матеріалі “18000”.

“Щойно я приїхала в Німеччину, своїм обов’язком вважаю ходити на мітинги”

Марія Новак приїхала з мамою у Німеччину 15 березня. Каже: спочатку її сім’я не планувала виїжджати за кордон, проте ситуація на фронті загострювалась, а безпекова ситуація – погіршувалася. 

У школі дівчина вивчала одразу три іноземні мови, серед яких німецька. Тож саме цю країну сім’я і обрала для тимчасового прихистку.

– Спочатку ми виїхали в Польщу, потім знайшли волонтерів, які допомогли із житлом у Штутгарті. Кілька місяців ми жили у приймаючій родині, зараз уже орендуємо окреме житло неподалік від цього міста, – розповідає Марія.

Проукраїнські мітинги у Штутгарті відбуваються щотижня. Марія Новак зазначає, що вважає своїм обов’язком регулярно відвідувати їх. 

– Одного разу я побачила, що відбуватиметься благодійний концерт на підтримку України. Я написала організаторам, що хочу виступити там із українськими та інтернаціональними піснями. Там я багато з ким познайомилася і тепер уже мене часто запрошують виступати. Щодо того заходу, то мені навіть запропонували його провести, оскільки я знаю і українську, і німецьку мови, – пригадує Марія.

Нині дівчина саме готується до ще двох благодійних концертів. Каже: якщо захід масштабний, підготовка до одного може тривати і близько місяця.

На благодійні концерти приходять не лише німці та українці, які нині тимчасово переїхали в цю країну. За словами Марії, інколи на заходи приходять навіть росіяни. Зазвичай ті, що вже давно виїхали з росії і нині не підтримують політику президента володимира путіна. На таких заходах встановлюють скриньки, куди охочі можуть пожертвувати кошти. Всі вони йдуть на підтримку України.

“Пісня “Обійми” Океану Ельзи заходить найбільше”

Марія Новак виступає на сцені вже п’ять років. До переїзду дівчина неодноразово брала участь у благодійних концертах у рідних Черкасах. У місцевому Палаці молоді школярка брала уроки з вокалу. Цього року Марія отримала стипендію від президент за досягнення у мистецтві.

У 2021 році дівчина виступила на одній сцені із відомою артисткою Ніною Матвієнко. 

– Було багато охочих, я надіслала відео, як виконую пісню “Сіла птаха”. Зрештою саме мене запросили виконати з нею в дуеті цю пісню. Це був неймовірний досвід, – зазначає Марія.

У Німеччині вона також виконує здебільшого українські пісні. Найчастіше – репертуар гурту The Hardkiss.

– Всім дуже подобаються українські пісні, адже наша мова дуже милозвучна, для німців приємно почути щось нове. У нас дуже гарна музика, дуже гарні наспіви, мелодії, – ділиться роздумами дівчина. – Пісня “Обійми” Океану Ельзи “заходить” найбільше. Вона дуже прониклива. Мені важко її виконувати, але потрібно завжди нагадувати і не давати забувати світові про війну в Україні.

Також дівчина любить виконувати і народні пісні. Улюблена – “Цвіте терен”. А от пісня “Ой у лузі червона калина” стала гімном спротиву України проти росії. Її дівчина співає аж чотирма мовами.

– Переклад пісні зробила німецька співачка Мерлен. Я знайшла її контакти, написала і попросила дозволу використовувати її переклад. Вона не просто дозволила, а навіть дала мінусовку, якщо захочу співати і не буде музикантів, щоб наживо зіграти. Це показує, що німецькі виконавці також небайдужі до війни в Україні, – каже Марія Новак.

Німецькі правила освіти

Марія завершила 9 клас онлайн – у своїй рідній черкаській школі. А от із вересня вже почне навчатися у німецькому навчальному закладі. Нещодавно дівчина вступила у гімназію Шиллера, у якій також поглиблено вивчають іноземні мови.

– Там я зможу покращити свій рівень володіння німецькою мовою, оскільки саме нею викладають уроки, і більше вивчити іспанську. Що стосується англійської, то я добре володіла нею ще в Україні, – зазначає Марія. – Оскільки поки що вимушено я тут, потрібно вчитися надалі і розвиватися, щоб потім бути корисною у своїй країні. 

Жодних іспитів для вступу в гімназію черкащанка не складала. Аби стати школяркою навчального закладу, вона написала листа на електронну пошту директору та пройшла невелику співбесіду. 

– Гімназія підтримує українських біженців, там є інші діти, які приїхали через війну з України до Німеччини. Там навіть будуть уроки української мови для тих, хто не знає німецької. Для українських школярів зробили безоплатні німецькі курси, – розповідає дівчина.

Вона каже, що уроки в гімназії більше нагадують навчання в українському університеті – замість уроків пари. Через затяжний карантин у зв’язку з COVID-19 навчальний заклад розробив спеціальні програми для онлайн-навчання. Цей навчальний рік нарешті розпочнеться для школрів офлайн.

У німецьких навчальних закладах діють більш жорсткі правила. Наприклад, там навіть на перерві заборонено користуватися мобільним телефоном.

– Якщо на математиці щось потрібно порахувати, із 7 класу їм видають калькулятори. Востаннє таким користувалася, як була ще маленька. Телефоном користуватися не можна, – каже Марія. – Протягом усього навчального дня ти маєш зберігати свій телефон у сумці, його не діставати. Якщо хтось побачить телефон, його можуть забрати і видати наприкінці робочого дня.

Дівчина каже, що з початком навчального року припиняти свою волонтерську діяльність не планує. І вже навіть склала план, як буде це органічно поєднувати.

– І мітинги, і більшість благодійних концертів відбуваються у вихідні. А отже, в будні я буду зайнята навчанням у гімназії, а у вихідні – волонтерською діяльністю, аби й надалі наближати нашу перемогу в Україні і швидше повернутися додому.


Усю інформацію про підготовку до виїзду, права українців на території Євросоюзу, а такою інформацію про державні органи та варіанти безкоштовного проїзду можна знайти на сайті Європейської комісії


Долучайся до телеграм-каналу “Шо там у Черкасах?”. Оперативно повідомляємо про повітряні тривоги і першими повідомимо про нашу перемогу

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *