Магнітні бурі: як виникають і чи впливають на людей?

Влив магнітних бур на здоров'я людини

Магнітні бурі все частіше фіксують на планеті Земля. Все тому, що Сонце перебуває на піку нинішнього періоду активності. Чому й коли виникають магнітні бурі, до чого тут полярне сяйво, чи можуть магнітні бурі впливати на здоров’я людей, дізнався “18000”. 

Для цього ми поспілкувалися з завідувачем кафедри фізики Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького Миколою Пасічним і завідувачкою неврологічного відділення Черкаської обласної лікарні Наталією Атамась

Зміст: 

Що таке магнітні бурі?

Геомагнітні бурі – це швидкі зміни магнітного поля землі. Тепер пояснюємо, чому вони виникають. Як розповів фізик Микола Пасічний, Земля має власне магнітне поле і воно є невід’ємною складовою нормального функціонування людського організму. Ми вже звикли до того магнітного поля, в якому живемо, і його існування є нормою.

Однак є чинники, які можуть змінювати магнітне поле:

  • внутрішні – з часом магнітне поле землі змінюється, йдеться про розташування полюсів. Ці зміни повільні і людина їх сприймає некритично;
  • зовнішні – йдеться про Сонце – термоядерний реактор. На зірці інколи стаються спалахи, під час яких відбувається викид із поверхні Сонця плазми – великої кількості заряджених частинок. Вони рухаються в різні напрямки залежно від геометріїї спалаху й викиду. Якщо потік заряджених частинок спрямований до Землі, то через кілька днів вони потрапляють у земну атмосферу, спотворюючи магнітне поле планети. Ці зміни відбуваються швидко. Їх відчувають люди і таке явище називають геомагнітною залежністю. 

Чому виникають магнітні бурі?

За словами черкаського науковця, бурі виникають через активність Сонця. Зірка має свої періоди активності. Один період триває близько 11 років. Нині – орієнтовний пік активності одного з циклів, тому геомагнітні збурення можуть бути часто. Надалі інтенсивність магнітних бур буде зменшуватися. За припущеннями, мінімальне значення очікують через 5-5,5 років. Однак потім активність Сонця знову зростатиме. 

Коли відбуваються магнітні бурі?

Науковці навчилися передбачати геомагнітні збурення. Коли помічають на Сонці викид, тоді оцінюють його інтенсивність і напрямок розповсюдження. Після роблять прогноз, коли плазма досягне Землі, тоді й будуть геомагнітні збурення. Наскільки швидко заряджені частинки плазми дістануться нашої планети, залежить від швидкості, з якою був здійснений викид, і того часу, за який сонячний вітер досягне Землі. 

Одну з найсильніших бур зафіксували усередині ХІХ століття у США. Вона спалила кілька телеграфних ліній. За словами фізика Микола Пасічного, під час чергової сильної бурі минулого століття помітили збільшення кількість звернень жителів за медичною допомогою. Згодом підтвердили, що геомагнітні бурі впливають і на апаратуру, і на здоров’я людей. 

За найближчими прогнозами Центру прогнозування космічної погоди, з 8 квітня до 4 травня сонячна активність коливатиметься від низької до помірної. Активність геомагнітного поля досягне активних рівнів 9-10 квітня.

Прогноз геомагнітних бур

Скрин із сайту “Meteofor”

Магнітні бурі та північне сяйво: що спільного? 

Заряджені частинки, потрапляючи в земну атмосферу в областях північного і південного магнітного полюсів, спричиняють полярні сяйва. Але нещодавно полярне сяйво можна було бачити в Черкасах.

Як пояснив Микола Пасічний, є ймовірність знову спостерігати полярне сяйво в місті. Це може статися за певних умов і, якщо буде велика геомагнітна буря.

Чи впливають магнітні бурі на здоров’я людей?

Однозначно на це запитання відповісти неможливо, каже неврологиня Наталія Атамась. Дослідження ще тривають. Однак за статистикою, що існує, магнітні бурі відчувають від 10 до 20 % жителів планети. Тобто вплив є, але для меншості.

Чи викликають магнітні бурі хвороби?

Магнітні бурі – фактор, який провокує загострення тих хвороб, що вже існують у людей. Наприклад, молодь може відчувати мігрень, люди похилого віку – страждати на підвищення артеріального тиску. Тобто магнітні бурі – не є хворобою і не викликають їх. 

Що болить під час магнітних бур?

Чутливі до магнітних бур люди можуть відчувати головний біль, запаморочення, нудоту, біль у м’язах. 

Частіше вплив магнітних бур можуть відчувати люди з хронічними серцево-судинними і судинно-мозковими захворюваннями. Ті, хто страждають на захворювання серця, нервової системи, зокрема хронічну недостатність мозкового кровообігу, відчувають слабкість, порушення сну, підвищену втомлюваність, дратівливість і тривожність. 

Лікарка Наталія Атамась зауважує, що ті, хто мають захворювання опорно-рухового апарату: артрози, артрити, ураження хребта, скаржаться на ниючий, розпираючий біль напередодні магнітних бур або зі зміною атмосферного тиску.

Зміна барометричного тиску також впливає на частоту гострих станів у людей. Такими вважають інфаркт міокарда, що може статися при зниженні артеріального тиску, а при підвищенні – можуть виникати гострі порушення мозкового кровообігу, тобто інсульти. Вплив зовнішнього фактору є і він суттєвий. 

Чи впливають магнітні бурі на вагітних?

Вагітність – стан, коли всі захисні функції організму напружені. Якщо жінка була підготовленою до вагітності, є фізично здоровою, то суттєво магнітні бурі не впливатимуть на її стан. Водночас можуть виникати зовнішні моменти, що провокують сильніший вплив на самопочуття вагітних, наприклад, підвищений артеріальний тиск. 

Як полегшити вплив магнітних бур?

Медикиня Наталія Атамась радить під час магнітних бур вести спокійний спосіб життя. Наприклад, тим, хто має захворювання шлунково-кишечного тракту, не порушувати дієту, якщо вона існує. Зменшити до мінімуму споживання солі, обмежити вживання жирної, смаженої, гострої їжі. 

Людям, які чутливі до магнітних бур, радять вживати сезонні фрукти й овочі, зелень.

Старшим за сорок років рекомендують пити достатню кількість води і йдеться не про чай, каву чи суп. 

Також читайте: Біль – симптом, який треба лікувати: у черкаському онкодиспансері чекають на медичний канабіс.

Подобаються наші статті? Долучайтеся до Клубу донаторів “18000”! Оформлюйте щомісячну підписку за посиланням і розвивайте регіональну

коментарі

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *